WO2004035982A2 - Ladder stabilizer attachment apparatus and methods - Google Patents
Ladder stabilizer attachment apparatus and methods Download PDFInfo
- Publication number
- Authority
- WO
- WIPO (PCT)
- Prior art keywords
- support
- support member
- proximal end
- elongated
- ladder
- Prior art date
- Ceased
Links
Classifications
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E06—DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
- E06C—LADDERS
- E06C7/00—Component parts, supporting parts, or accessories
- E06C7/48—Ladder heads; Supports for heads of ladders for resting against objects
Definitions
- step ladders are capable of standing alone to support a user.
- Figure 13 is a side elevational view of the ladder attachment assembly and ladder of Figure 12.
- Figure 16 is a plan view of a component of the ladder attachment assembly of Figure 15.
- the ladder attachment assembly 100 includes a main support 120 and first and second support modules 130A, 130B coupled to the ends of the main support 120.
- the first and second support modules 130A, 130B may be quickly and efficiently coupled to the main support 120 in several different operating positions, providing significant advantages over prior art attachment assemblies, as described more fully below.
- the main support 120 includes first and second open ends (or receptacles) 122 (only one visible).
- the cross- sectional shape of the receptacles 122 is a regular polygonal shape (e.g. a square).
- a first longitudinal axis 124 extends through the main support 120.
- the first and second support modules 130A, 130B are of nearly identical construction but are mirror images of each other.
- the support arm 138 projects outwardly away from a second longitudinal axis 140 of the support member 132 in a first direction 142.
- the engagement member 144 projects outwardly away from the second longitudinal axis 140 of the support member 132 in a second direction 146.
- a pair of locking devices 150 couple the support modules 130 to the main support 120.
- locking holes 126 are disposed through the main support 120 proximate both of the open ends 122.
- the engagement members 144 are slideably engaged into the open ends 122 of the main support 120, and the pins 152 are inserted through the locking holes 126 in the main support 120, and through the locking holes 148 in the engagement members 144.
- Figures 12 and 13 are isometric and side elevational views, respectively, of the ladder attachment assembly 100 attached to the ladder 104 in the third operating position 114.
- the main support 120 is attached to the rung 102 using the attachment devices 160.
- the support arms 138 of the support modules 130 are spaced apart by the first distance Dl ( Figure 5), however, in the third operating position 114, the support arms 138 are positioned proximate the rails 106 in a relatively compact configuration more conducive to storage and transportation.
- FIG. 15 is an isometric view of a ladder attachment assembly 200 in accordance with another embodiment of the invention.
- the ladder attacliment assembly 200 includes a main support 220 and first and second support modules 230A and 230B coupled to the ends of the main support 120 by a pivotal coupler 234.
- the first and second support modules 230 A and 230B are of nearly identical construction, and are mirror images of each other.