BE472059A - - Google Patents
Info
Publication number
BE472059A
BE472059A BE472059DA BE472059A BE 472059 A BE472059 A BE 472059A BE 472059D A BE472059D A BE 472059DA BE 472059 A BE472059 A BE 472059A
Prior art keywords
internal
tubes
tube
coupling
self
English (en)
Publication of BE472059A publication Critical patent/BE472059A/fr
Links
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03HIMPEDANCE NETWORKS, e.g. RESONANT CIRCUITS; RESONATORS
    • H03H7/01Frequency selective two-port networks
    • H03H7/0138Electrical filters or coupling circuits
    • H03H7/0146Coupling circuits between two tubes, not otherwise provided for
    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03H7/17Structural details of sub-circuits of frequency selective networks
    • H03H7/175Series LC in series path
Landscapes
  • Amplifiers (AREA)
Description
   <Desc/Clms Page number 1>
  CIRCUITS DE COUPLAGE ENTRE ETAGES A TUBES   ELECTRONIQUES.
 <Desc/Clms Page number 2>
 <Desc/Clms Page number 3>
  Avec de tels tubes, on peut obtenir une chute de courant ano-   dique   passant de 100 mA à 30 mA à la résonance, à 60 méga- périodes.