BE482315A - - Google Patents
Info
Publication number
BE482315A
BE482315A BE482315DA BE482315A BE 482315 A BE482315 A BE 482315A BE 482315D A BE482315D A BE 482315DA BE 482315 A BE482315 A BE 482315A
Prior art keywords
screen
luminescent
radiation
electric field
exhibiting
English (en)
Publication of BE482315A publication Critical patent/BE482315A/fr
Links
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J29/02Electrodes; Screens; Mounting, supporting, spacing or insulating thereof
    • H01J29/18Luminescent screens
Landscapes
  • Cathode-Ray Tubes And Fluorescent Screens For Display (AREA)
  • Luminescent Compositions (AREA)
Description
   <Desc/Clms Page number 1>
  Ecran luminescent .
   L'invention concerne un écran luminescent.
  Les deux phénomènes ont trouvé de nombreuses applications techniques.
 <Desc/Clms Page number 2>
   Les tensions nécessaires peuvent être comprises entre 10 kV et 50 kV, par centimètre d'épaisseur de l'écran luminescent. Pour une épaisseur de 0, 1 mm, il suffit donc de tensions de 100 à 500 V.