CA986439A - Cephalexin production with bacillus enzyme - Google Patents
Cephalexin production with bacillus enzyme
Info
Publication number
CA986439A
CA986439A CA138,007A CA138007A CA986439A CA 986439 A CA986439 A CA 986439A CA 138007 A CA138007 A CA 138007A CA 986439 A CA986439 A CA 986439A
Prior art keywords
cephalexin
production
bacillus enzyme
bacillus
enzyme
Application number
CA138,007A
Other languages
English (en)
Other versions
CA138007S (en
Inventor
Tetsuo Watanabe
Kunio Matsumoto
Jinnosuke Abe
Tsutomu Yamaguchi
Toyo Jozo KK
Original Assignee
Toyo Jozo KK
Filing date
Publication date
Application filed by Toyo Jozo KK filed Critical Toyo Jozo KK
Application granted granted Critical
Publication of CA986439A publication Critical patent/CA986439A/en
Expired legal-status Critical Current
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12P35/04Preparation of compounds having a 5-thia-1-azabicyclo [4.2.0] octane ring system, e.g. cephalosporin by acylation of the substituent in the 7 position