CA986863A - Cephalosporin-type antibiotic from streptomyces - Google Patents
Cephalosporin-type antibiotic from streptomyces
Info
Publication number
CA986863A
CA986863A CA142,189A CA142189A CA986863A CA 986863 A CA986863 A CA 986863A CA 142189 A CA142189 A CA 142189A CA 986863 A CA986863 A CA 986863A
Prior art keywords
cephalosporin
streptomyces
type antibiotic
antibiotic
type
Application number
CA142,189A
Other languages
English (en)
Other versions
CA142189S (en
Inventor
Edward Inamine
Jerome Birnbaum
Original Assignee
Merck and Co Inc
Filing date
Publication date
Application filed by Merck and Co Inc filed Critical Merck and Co Inc
Application granted granted Critical
Publication of CA986863A publication Critical patent/CA986863A/en
Expired legal-status Critical Current
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12P35/08Preparation of compounds having a 5-thia-1-azabicyclo [4.2.0] octane ring system, e.g. cephalosporin disubstituted in the 7 position