CH103018A - Lock for timepieces, such as chronographs, sports counters etc. - Google Patents
Lock for timepieces, such as chronographs, sports counters etc.
Info
Publication number
CH103018A
CH103018A CH103018DA CH103018A CH 103018 A CH103018 A CH 103018A CH 103018D A CH103018D A CH 103018DA CH 103018 A CH103018 A CH 103018A
Authority
CH
Switzerland
Prior art keywords
sports
lock
chronographs
timepieces
counters
Prior art date
Application number
Other languages
French (fr)
Inventor
Jeanneret-Brehm Les Fils De
Original Assignee
Jeanneret Brehm Fils De
Filing date
Publication date
Application filed by Jeanneret Brehm Fils De filed Critical Jeanneret Brehm Fils De
Publication of CH103018A publication Critical patent/CH103018A/en
Links
Classifications
    • GPHYSICS
    • G04HOROLOGY
    • G04FTIME-INTERVAL MEASURING
    • G04F7/00Apparatus for measuring unknown time intervals by non-electric means
Landscapes
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Carriages For Children, Sleds, And Other Hand-Operated Vehicles (AREA)
Description
  The winding stem 9 can move longitudinally in the pendant 11 in order to act-like a stroller on the mechanism <B> of </B> resetting the hands of the sports counter.
  The second end of the part 4, amin cie leaf spring 12 is intended to maintain the latch 1 in one or the other of its extreme positions by coming, for one of these positions, to abut by its end. mite 13, against the end of the screw 14, screw set in the middle part 3, or by placing, for the second of these positions, the notch 15 with which it is provided, under the end of the screw 14.