CH182942A - Einlegekragen für Damenkleider und dergleichen. - Google Patents
Einlegekragen für Damenkleider und dergleichen.
Info
Publication number
CH182942A
CH182942A CH182942DA CH182942A CH 182942 A CH182942 A CH 182942A CH 182942D A CH182942D A CH 182942DA CH 182942 A CH182942 A CH 182942A
Authority
CH
Switzerland
Prior art keywords
collar
insert
garnish
insert collar
collar according
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Wertheim G M B H A
Original Assignee
Wertheim G M B H A
Filing date
Publication date
Application filed by Wertheim G M B H A filed Critical Wertheim G M B H A
Publication of CH182942A publication Critical patent/CH182942A/de
Links
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A41WEARING APPAREL
    • A41DOUTERWEAR; PROTECTIVE GARMENTS; ACCESSORIES
    • A41D27/00Details of garments or of their making
    • A41D27/18Cloth collars
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Outerwear In General, And Traditional Japanese Garments (AREA)
  • Details Of Garments (AREA)
  • Vehicle Interior And Exterior Ornaments, Soundproofing, And Insulation (AREA)
Description
  Jeder gezeichnete Einlegekragen weist  einen Unterteil 1 auf, dessen flacher Teil  in den Ausschnitt eines Kleides, einer Bluse  usw. eingesteckt wird, also vom Kleide     bezw.     von der Bluse verdeckt ist, und dessen  Blende 2, die gemäss     Fig.    5 in     Bindeenden    3  übergehen kann, nach dem Einstecken des  Unterteils 1 in den Ausschnitt allein sichtbar  ist.