Info
Publication number
CH186403A
CH186403A CH186403DA CH186403A CH 186403 A CH186403 A CH 186403A CH 186403D A CH186403D A CH 186403DA CH 186403 A CH186403 A CH 186403A
Prior art keywords
cage
throttle device
receiver
frequency interference
interference voltages
Inventor
Emil Dr Huber
Original Assignee
Emil Dr Huber
Filing date
Publication date
Application filed by Emil Dr Huber filed Critical Emil Dr Huber
Publication of CH186403A publication Critical patent/CH186403A/de
Links
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F27/00Details of transformers or inductances, in general
    • H01F27/36Electric or magnetic shields or screens
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01F27/363Electric or magnetic shields or screens made of electrically conductive material
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Shielding Devices Or Components To Electric Or Magnetic Fields (AREA)
  • Coils Or Transformers For Communication (AREA)
Description
  Der Erfindungsgegenstand ist auf der  Zeichnung durch zwei Ausführungsbeispiele  veranschaulicht.
  Die Ausführungsform gemäss     Fig.    3 be  sitzt     einen    Mantelkern 4 aus magnetischem  Material, auf dem die Primärspule 1 aufge  wickelt ist, deren Enden mit 1' und 1" be  zeichnet sind. Auf diese Primärspule ist der  allseitig geschlossene Käfig 3 aufgebracht.  Innerhalb dieses     Käfiges    befindet sich die  Sekundärwicklung 2, deren Ausführungen 2',  2" durch     Abschirmmäntel    5', 5", welche gal  vanisch mit dem Käfig verbunden sind, ge  schützt sind.