CH210797A - Schlauchreinigungsgerät. - Google Patents
Schlauchreinigungsgerät.
Info
Publication number
CH210797A
CH210797A CH210797DA CH210797A CH 210797 A CH210797 A CH 210797A CH 210797D A CH210797D A CH 210797DA CH 210797 A CH210797 A CH 210797A
Prior art keywords
hose
cleaning device
pipe
wreath
ring
Inventor
Mani Jun Emil
Original Assignee
Mani Jun Emil
Filing date
Publication date
Application filed by Mani Jun Emil filed Critical Mani Jun Emil
Publication of CH210797A publication Critical patent/CH210797A/de
Links
Classifications
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B9/00Cleaning hollow articles by methods or apparatus specially adapted thereto
    • B08B9/02Cleaning pipes or tubes or systems of pipes or tubes
    • B08B9/023Cleaning the external surfaces
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C33/00Hose accessories
    • A62C33/02Apparatus for cleaning or drying hoses
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
Description
  Die Zeichnung veranschaulicht durch       Fig.    1 in Seitenansicht und durch     Fig.    2 in  Draufsicht ein Ausführungsbeispiel des Er  findungsgegenstandes.    A ist ein annähernd kreisförmig gebo  gener Rohrkranz, der an einem Ende in einen  Stutzen     a    zum Anschluss an eine Druck  wasserleitung (Standleitung,     Pumpendruck-          leitung        etc.)    ausläuft und am andern     Ende     mittels eines lösbaren     Verschlusses    b ver  schlossen ist.