CH240899A - Hochfrequenzspule. - Google Patents
Hochfrequenzspule.
Info
Publication number
CH240899A
CH240899A CH240899DA CH240899A CH 240899 A CH240899 A CH 240899A CH 240899D A CH240899D A CH 240899DA CH 240899 A CH240899 A CH 240899A
Prior art keywords
core
force
frequency coil
coil
path
Inventor
Gloeilampenfabrieken N Philips
Original Assignee
Philips Nv
Filing date
Publication date
Application filed by Philips Nv filed Critical Philips Nv
Publication of CH240899A publication Critical patent/CH240899A/de
Links
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F17/00Fixed inductances of the signal type
    • H01F17/04Fixed inductances of the signal type with magnetic core
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
  • Coils Or Transformers For Communication (AREA)
Description
  Bei einer     praktisch    ausgebildeten Bauart  hatte     der        gern    eine Länge von 40 mm. Die in  geringen gegenseitigen Abständen von 4 mm       angebrachten    Spalte mit einer in     Kernlängs-          richtung    gemessenen Länge von 30     lllikron     waren     mit    Papierisolation gefüllt, so dass der  Kern ein mechanisches festes     Ganzes    bildete.