Info
Publication number
CH269900A
CH269900A CH269900DA CH269900A CH 269900 A CH269900 A CH 269900A CH 269900D A CH269900D A CH 269900DA CH 269900 A CH269900 A CH 269900A
Prior art keywords
combustion chamber
inner jacket
gases
jacket
combustion
Inventor
Cie Aktiengesellschaft Boveri
Original Assignee
Bbc Brown Boveri & Cie
Filing date
Publication date
Application filed by Bbc Brown Boveri & Cie filed Critical Bbc Brown Boveri & Cie
Publication of CH269900A publication Critical patent/CH269900A/de
Links
Classifications
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23R3/00Continuous combustion chambers using liquid or gaseous fuel
    • F23R3/002Wall structures
    • F05INDEXING SCHEMES RELATING TO ENGINES OR PUMPS IN VARIOUS SUBCLASSES OF CLASSES F01-F04
    • F05B2260/00Function
    • F05B2260/20Heat transfer, e.g. cooling
    • F05B2260/202Heat transfer, e.g. cooling by film cooling
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)
Description
  Die durch die Zuleitung 1 in den Aussen  raum der Brennkammer eintretende, verdich  tete Brenn- und Kühlluft wird teilweise durch  den     Drallliörper    5 in wirbelnde Bewegung  versetzt     und    dem Brennraum innerhalb des  Innenmantels 3 zugeführt, wo die Verbren  nung des     durch    6 zugeführten Brennstoffes  stattfindet; teilweise fliesst die zugeführte Luft.