CH308515A - Betonstrasse. - Google Patents
Betonstrasse.
Info
Publication number
CH308515A
CH308515A CH308515DA CH308515A CH 308515 A CH308515 A CH 308515A CH 308515D A CH308515D A CH 308515DA CH 308515 A CH308515 A CH 308515A
Prior art keywords
dependent
concrete road
plates
beams
road according
Inventor
Soehne Spring
Original Assignee
Spring & Soehne
Filing date
Publication date
Application filed by Spring & Soehne filed Critical Spring & Soehne
Publication of CH308515A publication Critical patent/CH308515A/de
Links
Classifications
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01C5/00Pavings made of prefabricated single units
    • E01C5/06Pavings made of prefabricated single units made of units with cement or like binders
    • E01C5/08Reinforced units with steel frames
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
Description
       Fig.4    zeigt. einen Schnitt nach der Linie  4 - 4 in     Fig.    1 und       Fig.    5 eine fünfte Detailvariante im Schnitt  entsprechend demjenigen der     Fig.3.
  Die Platten 15 können am     einen    Stirn  ende, wie     Fig.    6 und 7 zeigen, auch mit einer  überstehenden zapfenartigen Verlängerung     \_'3     versehen sein, die bei ihrer Verlegung ein      Einschieben in passende Vertiefungen 22 in  den     Seitenfläehen    der Balken 12     ermöglichen.