CH313578A - Ink transfer roller for continuous inking on printing machines - Google Patents
Ink transfer roller for continuous inking on printing machines
Info
Publication number
CH313578A
CH313578A CH313578DA CH313578A CH 313578 A CH313578 A CH 313578A CH 313578D A CH313578D A CH 313578DA CH 313578 A CH313578 A CH 313578A
Prior art keywords
transfer roller
ink transfer
printing machines
ink
roller
Other languages
German (de)
Inventor
Heimlicher Paul
Original Assignee
Winkler Fallert & Co Maschf
Filing date
Publication date
Application filed by Winkler Fallert & Co Maschf filed Critical Winkler Fallert & Co Maschf
Publication of CH313578A publication Critical patent/CH313578A/en
Links
Classifications
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41FPRINTING MACHINES OR PRESSES
    • B41F31/00Inking arrangements or devices
    • B41F31/26Construction of inking rollers
Landscapes
  • Inking, Control Or Cleaning Of Printing Machines (AREA)
Description
      eine Einzel  walze dar.
   Jede     Achse    9           besitzt        eine    Verlängerung 11, auf     weleher          Hebel    12     festgeklemmt        ist.    Die Hebel 12 be  sitzen Lappen 13, die     mittels    Feder 14 in  Rasten 15 bzw. 16 der     Lagerböcke    10 gedrückt  werden.
  The subject matter of the invention is illustrated, for example, in the attached drawings, FIG. 1 showing the ink transfer roller in longitudinal section and FIG. 2 in cross section. Fig. 3 shows, partly in section,
      a single roller.
   Each axis 9 has an extension 11 on which lever 12 is clamped. The levers 12 be seated flaps 13 which are pressed by means of a spring 14 in notches 15 and 16 of the bearing blocks 10.