CH314458A - Two-pole safety plug with pin earthing - Google Patents
Two-pole safety plug with pin earthing
Info
Publication number
CH314458A
CH314458A CH314458DA CH314458A CH 314458 A CH314458 A CH 314458A CH 314458D A CH314458D A CH 314458DA CH 314458 A CH314458 A CH 314458A
Prior art keywords
housing
cover
pin
earthing
fastening
Other languages
German (de)
Inventor
Eppinger Alfred
Original Assignee
Busch Jaeger Duerener Metall
Filing date
Publication date
Application filed by Busch Jaeger Duerener Metall filed Critical Busch Jaeger Duerener Metall
Publication of CH314458A publication Critical patent/CH314458A/en
Links
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
Landscapes
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
Description
  Dies zu     vermeiden,    ist der Zweck der vor  liegenden     Erfindung.
  Ein     Ausführungsbeispiel    des     Erfindungs-          gegenstandes    ist in der beiliegenden Zeich  nung dargestellt, und zwar in       Fig.    1 im     Schnitt    und in       Fig.    2 in     Draufsicht    bei     abgenommenem     Deckel.
   Die Innenfläche  des Deckels ist dann     ebenflächig    über den  Kabelführungen ausgebildet.
  Avoiding this is the purpose of the present invention.
  An embodiment of the subject matter of the invention is shown in the accompanying drawing, namely in Fig. 1 in section and in Fig. 2 in plan view with the cover removed.