CH324563A - Process for the preparation of a copper-containing disazo dye - Google Patents
Process for the preparation of a copper-containing disazo dyeInfo
- Publication number
- CH324563A CH324563A CH324563DA CH324563A CH 324563 A CH324563 A CH 324563A CH 324563D A CH324563D A CH 324563DA CH 324563 A CH324563 A CH 324563A
- Prior art keywords
- copper
- mol
- disazo dye
- parts
- preparation
Classifications
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09B—ORGANIC DYES OR CLOSELY-RELATED COMPOUNDS FOR PRODUCING DYES, e.g. PIGMENTS; MORDANTS; LAKES
- C09B33/02—Disazo dyes
- C09B33/12—Disazo dyes in which the coupling component is a heterocyclic compound
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09B45/00—Complex metal compounds of azo dyes
- C09B45/24—Disazo or polyazo compounds
- C09B45/28—Disazo or polyazo compounds containing copper
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Coloring (AREA)
Description
-pro- pylamid mit 1 Mol des durch Umsetzen von 1 Mol eines F'umarsäuredihalogenids mit 2 Mol 1- [4" -Amino -1',1" - stilbenyl (4') ] -3-methyl-5- pyrazolon-2',2"-disulfonsäure erhältlichen Di- pyrazolons kuppelt und die so erhaltene Dis- azoverbindung mit einem kupferabgebenden Mittel behandelt.
Die so erhaltene Diazolösung vereinigt man in Gegenwart von überschüssi gem Natriumacetat mit einer Lösung aus 49 Teilen des durch Umsetzen von 1 Mol eines Fumarsäuredihalogenids mit 2 Mol 1-[4"- Amino-1',1"-stilbenyl(4') ]-3-methyl-5-pyrazo= Ion-2',2"-disulfonsäure erhältlichen Dipyrazo- lons in 1200 Teilen Wasser und rührt die Kupplungsmasse während einer Stunde bei 10-15 .
Die gebildete Disazoverbindung wird aus der Kupplungsmasse ausgesalzt und hier aus abfiltriert.
Zur Überführung in die Kupfemkomplex- verbinditng wird der Farbstoff bei 90 in 1500 Teilen Wasser gelöst. Nach Zusatz von 30 Teilen Natriumacetat wird die Lösung in ungefähr einer Stunde unter gutem Rühren mit so viel Teilen einer 201/oigen wässerigen Kupfersulfatlösung versetzt, bis im Filtrat einer ausgesalzenen Probe Kupferionen nach weisbar sind.
propylamide with 1 mole of the reaction of 1 mole of a f'umaric acid dihalide with 2 moles of 1- [4 "-amino -1 ', 1" - stilbenyl (4')] -3-methyl-5-pyrazolone-2 ', 2 "-disulphonic acid coupled and the disazo compound thus obtained is treated with a copper-releasing agent.
The diazo solution obtained in this way is combined in the presence of excess sodium acetate with a solution of 49 parts of the 1- [4 "-amino-1 ', 1" -stilbenyl (4')] - obtained by reacting 1 mol of a fumaric acid dihalide with 2 mols. 3-methyl-5-pyrazo = ion-2 ', 2 "-disulfonic acid dipyrazolone obtainable in 1200 parts of water and stir the coupling mass for one hour at 10-15.
The disazo compound formed is salted out of the coupling compound and filtered off from here.
To convert it into the copper complex compound, the dye is dissolved at 90 in 1500 parts of water. After 30 parts of sodium acetate have been added, enough parts of a 20% aqueous copper sulphate solution are added to the solution in about an hour while stirring well until copper ions can be detected in the filtrate of a salted-out sample.