CH355499A - Elektrisches Schaltschütz - Google Patents
Elektrisches Schaltschütz
Info
Publication number
CH355499A
CH355499A CH355499DA CH355499A CH 355499 A CH355499 A CH 355499A CH 355499D A CH355499D A CH 355499DA CH 355499 A CH355499 A CH 355499A
Prior art keywords
support bracket
insulating piece
electrical contactor
contactor
projections
English (en)
Inventor
Frei Werner
Original Assignee
Maier & Cie C
Filing date
Publication date
Application filed by Maier & Cie C filed Critical Maier & Cie C
Publication of CH355499A publication Critical patent/CH355499A/de
Links
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H50/00Details of electromagnetic relays
    • H01H50/64Driving arrangements between movable part of magnetic circuit and contact
Landscapes
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Breakers (AREA)
Description
  Ein Ausführungsbeispiel des Erfindungsgegen  standes ist in der beigefügten Zeichnung in     Fig.    1 in  einem Querschnitt längs der Linie     I-1    der     Fig.    2 und  in     Fig.    2 in Draufsicht dargestellt.