Info
Publication number
CH391879A
CH391879A CH404062A CH404062A CH391879A CH 391879 A CH391879 A CH 391879A CH 404062 A CH404062 A CH 404062A CH 404062 A CH404062 A CH 404062A CH 391879 A CH391879 A CH 391879A
Prior art keywords
secondary winding
transformer
liquid
cooled
resistance welding
Prior art date
Application number
CH404062A
Other languages
English (en)
Inventor
Voegeli-Horst Paul
Original Assignee
Gutor Transformatoren Ag
Filing date
Publication date
Application filed by Gutor Transformatoren Ag filed Critical Gutor Transformatoren Ag
Priority to CH404062A priority Critical patent/CH391879A/de
Publication of CH391879A publication Critical patent/CH391879A/de
Links
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F27/00Details of transformers or inductances, in general
    • H01F27/28Coils; Windings; Conductive connections
    • H01F27/2876Cooling
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Coils Of Transformers For General Uses (AREA)
Description
   <Desc/Clms Page number 1>
  In der Zeichnung ,ist ein Ausführungsbeispiel des    Erfindungsgegenstandes   dargestellt. Es,    ist:      Fig.   1    eine      Draufsicht   auf eine Windung der Sekundärwicklung eines Transformators;    Fig.   2 eine Seitenansicht zu    Fig.   l;    Fig.   3 ein    Schnitt   gemäss Linie    III   -    III   von    Fig.   1 in grösserem Massstab;    Fig.   4 ein Schnitt gemäss    Linie      IV   -    IV   von    Fig.   1 in grösserem Massstab; und    Fig.   5 ein der    Fig.   4 entsprechender Schnitt für eine Detailvariante.