CH391982A - Filtering device on the dishwasher - Google Patents
Filtering device on the dishwasher
Info
Publication number
CH391982A
CH391982A CH284262A CH284262A CH391982A CH 391982 A CH391982 A CH 391982A CH 284262 A CH284262 A CH 284262A CH 284262 A CH284262 A CH 284262A CH 391982 A CH391982 A CH 391982A
Prior art keywords
filter
fine filter
filtration device
fine
sheet metal
Prior art date
Application number
CH284262A
Other languages
German (de)
Inventor
Gasser Rene
Original Assignee
Schulthess & Co Ag Maschf
Filing date
Publication date
Application filed by Schulthess & Co Ag Maschf filed Critical Schulthess & Co Ag Maschf
Priority to CH284262A priority Critical patent/CH391982A/en
Publication of CH391982A publication Critical patent/CH391982A/en
Links
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L15/00Washing or rinsing machines for crockery or tableware
    • A47L15/42Details
    • A47L15/4202Water filter means or strainers
    • A47L15/4204Flat filters
Landscapes
  • Washing And Drying Of Tableware (AREA)
Description
  The filter insert comprises a sheet metal 5 which has a conical extension 7 in its middle part on the underside and a handle head 6 on the upper side. Outside the area of the extension 7 and thus also outside the fine filter 8 attached to the latter, the sheet metal is perforated. The fine filter mentioned is formed by a fine filter fabric that has the shape of a cylinder. At its lower end it has a collecting channel 9 which also acts as a stiffening edge. The collecting channel can possibly collect residues from the fine filter so that they cannot get into the circulation pump.