CH402286A - Infusionsgerät - Google Patents
Infusionsgerät
Info
Publication number
CH402286A
CH402286A CH622463A CH622463A CH402286A CH 402286 A CH402286 A CH 402286A CH 622463 A CH622463 A CH 622463A CH 622463 A CH622463 A CH 622463A CH 402286 A CH402286 A CH 402286A
Prior art keywords
infusion device
closure member
container
coupling piece
line
Prior art date
Application number
CH622463A
Inventor
Bollinger Hans
Original Assignee
Hera Ag
Filing date
Publication date
Application filed by Hera Ag filed Critical Hera Ag
Priority to CH622463A priority Critical patent/CH402286A/de
Publication of CH402286A publication Critical patent/CH402286A/de
Links
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61M5/14Infusion devices, e.g. infusing by gravity; Blood infusion; Accessories therefor
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61M39/22Valves or arrangement of valves
    • A61M39/221Frangible or pierceable closures within tubing
Landscapes
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Anesthesiology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Pulmonology (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
Description
  Infusionsgerät
   Beiliegende Zeichnung stellt ein Ausführungsbeispiel des Erfindungsgegenstandes dar.
   Fig. 1 zeigt das Gerät im Aufriss, teilweise im Längsschnitt, und
Fig. 2 zeigt einen Ausschnitt von Fig. 1 in grösserem Massstab.