CH402646A - Schlüssel - Google Patents
SchlüsselInfo
- Publication number
- CH402646A CH402646A CH804163A CH804163A CH402646A CH 402646 A CH402646 A CH 402646A CH 804163 A CH804163 A CH 804163A CH 804163 A CH804163 A CH 804163A CH 402646 A CH402646 A CH 402646A
- Authority
- CH
- Switzerland
- Prior art keywords
- key
- flat
- head
- push
- display member
- Prior art date
Links
- 238000006073 displacement reaction Methods 0.000 claims description 3
- 230000000875 corresponding effect Effects 0.000 claims 2
Classifications
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E05—LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
- E05B—LOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
- E05B19/00—Keys; Accessories therefor
- E05B19/22—Keys with devices for indicating whether the last operation was locking or unlocking
Landscapes
- Lock And Its Accessories (AREA)
Description
in den Fig. 3 und 4 in einem grösseren Massstabe gezeichnetes Anzeige glied b verschiebbar gelagert ist, das zu diesem Zwecke einen zylindrischen Mittelteil b1 (Fig. 4) auf weist, dessen Dicke der Dicke des Schlüsselkopfes a1 entspricht. Die Enden dieses Anzelgegliedes sind ab gerundet, wie ebenfalls aus Fig. 4 ersichtlich ist.