CH421952A - Verfahren zur Herstellung von 16a-Hydroxysteroiden - Google Patents
Verfahren zur Herstellung von 16a-Hydroxysteroiden
Info
Publication number
CH421952A
CH421952A CH842862A CH842862A CH421952A CH 421952 A CH421952 A CH 421952A CH 842862 A CH842862 A CH 842862A CH 842862 A CH842862 A CH 842862A CH 421952 A CH421952 A CH 421952A
Prior art keywords
hydroxysteroids
preparation
Prior art date
Application number
CH842862A
Inventor
Maria Amici Alba
Luisa Bianchi Maria
Modelli Renato
Spalla Celestino
Marco Aurelio Di
Gaetani Marcello
Original Assignee
Farmaceutici Italia
Filing date
Publication date
Application filed by Farmaceutici Italia filed Critical Farmaceutici Italia
Publication of CH421952A publication Critical patent/CH421952A/de
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12P33/00Preparation of steroids
    • C12P33/12Acting on D ring
    • C12P33/14Hydroxylating at 16 position