Gerät zum Entfernen von Lötzinn, insbesondere aus gedruckten Schaltungen
Info
Publication number
CH443853A
CH443853A CH165065A CH165065A CH443853A CH 443853 A CH443853 A CH 443853A CH 165065 A CH165065 A CH 165065A CH 165065 A CH165065 A CH 165065A CH 443853 A CH443853 A CH 443853A
Prior art keywords
piston
cylinder
suction
solder
suction nozzle
Prior art date
Application number
CH165065A
Inventor
Drzewiecki Ireneuez
Original Assignee
Drzewiecki Ireneuez
Filing date
Publication date
Application filed by Drzewiecki Ireneuez filed Critical Drzewiecki Ireneuez
Publication of CH443853A publication Critical patent/CH443853A/de
Links
Classifications
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23K1/00Soldering, e.g. brazing, or unsoldering
    • B23K1/018Unsoldering; Removal of melted solder or other residues
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Electric Connection Of Electric Components To Printed Circuits (AREA)
Description
   innerhalb des     Ansaugstutzens    2  befindet.
  Wenn der Schieber 14 in den Zylinder 1 hineinge  drückt     wird,        wind    der     Stift    15 aus der Kerbe 17 heraus  geschoben und die Feder 10 lässt den Kolben 7/8 vom       Ansaugstutzen    2     wegschnellen,    wodurch im Raum 11  ein     Unterdruck        entsteht,    der     das    flüssige Lötzinn, an  welches das     freie    Ende des     Ansaugstutzens    2 gehalten  wird, einsaugt.