Procédé de préparation de 11a (ou 11B)-hydroxy-16-déhydro stéroïdes de la série du pregnane
Info
Publication number
CH491893A
CH491893A CH246568A CH246568A CH491893A CH 491893 A CH491893 A CH 491893A CH 246568 A CH246568 A CH 246568A CH 246568 A CH246568 A CH 246568A CH 491893 A CH491893 A CH 491893A
Prior art keywords
hydroxy
preparation
pregnane series
dehydro steroids
dehydro
Prior art date
Application number
CH246568A
Other languages
English (en)
French (fr)
Inventor
Andrew Diassi Patrick
Anthony Principe Pacifico
Original Assignee
Squibb & Sons Inc
Filing date
Publication date
Application filed by Squibb & Sons Inc filed Critical Squibb & Sons Inc
Publication of CH491893A publication Critical patent/CH491893A/fr
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12P33/00Preparation of steroids
    • C12P33/06Hydroxylating
    • C12P33/08Hydroxylating at 11 position
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12P33/06Hydroxylating
    • C12P33/10Hydroxylating at 11 position at 11 alpha-position