CH511729A - Vorrichtung zum Kippen von Fahrzeugen - Google Patents
Vorrichtung zum Kippen von Fahrzeugen
Info
Publication number
CH511729A
CH511729A CH995969A CH995969A CH511729A CH 511729 A CH511729 A CH 511729A CH 995969 A CH995969 A CH 995969A CH 995969 A CH995969 A CH 995969A CH 511729 A CH511729 A CH 511729A
Prior art keywords
vehicle
support
runners
dependent
flanges
Prior art date
Application number
CH995969A
Inventor
Suhner Willy
Original Assignee
Suhner Willy
Filing date
Publication date
Application filed by Suhner Willy filed Critical Suhner Willy
Priority to CH995969A priority Critical patent/CH511729A/de
Publication of CH511729A publication Critical patent/CH511729A/de
Links
Classifications
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66F7/00Lifting frames, e.g. for lifting vehicles; Platform lifts
    • B66F7/22Lifting frames, e.g. for lifting vehicles; Platform lifts with tiltable platforms
Landscapes
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
Description
Die vorliegende Erfindung betrifft eine Vorrichtung zum Kippen von Fahrzeugen.
Fig. 1 in der Perspektive eine erfindungsgemässe Vorrichtung, ohne Fahrzeug,