Verfahren zur Herstellung von geschützter 4,6-O-Alkyliden-B-D-glucopyranose
Info
Publication number
CH518927A
CH518927A CH1489370A CH1489370A CH518927A CH 518927 A CH518927 A CH 518927A CH 1489370 A CH1489370 A CH 1489370A CH 1489370 A CH1489370 A CH 1489370A CH 518927 A CH518927 A CH 518927A
Prior art keywords
general formula
formyl
glucopyranose
ethylidene
acetyl
Prior art date
Application number
CH1489370A
Inventor
Kuhn Max
Camilla Dr Keller-Juslen
Renz Jany
Wartburg Albert Von
Original Assignee
Sandoz Ag
Filing date
Publication date
Application filed by Sandoz Ag filed Critical Sandoz Ag
Priority to CH1489370A priority Critical patent/CH518927A/de
Publication of CH518927A publication Critical patent/CH518927A/de
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/54Preparation of carboxylic acid anhydrides
    • C07H17/04Heterocyclic radicals containing only oxygen as ring hetero atoms
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/55Design of synthesis routes, e.g. reducing the use of auxiliary or protecting groups
Landscapes
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
Description
  Verfahren zur Herstellung von geschützter   4,6-O-Alkyliden-P-D-glucopyranose
EMI1.1
  b) 4,6-O-Äthyliden-1-O-benzyloxycarbonyl-ss-D glucopyranose
  Man erhält 4,6-0   Äthyliden-1-O-b enzyloxycarbonyl-ss-D-glucose,    die nach erneuter Kristallisation aus Äthylacetat bei   168-1690      schmilzt (Nadeln); [aW1 = -27,70 (c = 1,044 in Chloro-    form).
  c)   4,6-O-Äthyliden-1-O-benzyloxycarbonyl-2,3-di-O-       acel-ss-D-giucopyranose
     1610;    [a]   D    = -46,10 (c = 0,954 in Chloroform).
  d)   4,6-O-Äthyliden-2,3-di-O-acetyl-ss-D-glucopyranose
  Zur Kristallisation wird mit 50 ml Diisopropyläther von 30-350 übergossen und kristallisieren gelassen. Aus Aceton-Pentan fällt reine   4, 6-O-Äthyliden-2, 3 -di-O-    acetyl-ss-D-glucopyranose vom Smp.   109-1110    an; [a]   D    =   -35,90    (c = 1,006 in Chloroform).
  Analysenreine   4,6-O-Athyliden-1-O-benzyloxycarbonyl-2,3-di-O- forrnyl-ss-D-glucopyranose    schmilzt bei   125-1260;    [a]   2D1    =   -38,20    (c = 1,022 in Chloroform).
     Ameisensäure-essigsäureanhydrid
  b) 4,6-O-Äthyliden-2,3 -di-O-formyl-ss-D-glucopyranose
     109-114 /135-137     liefert; [a]   D21    =   -37,90    (c = 1,052 in Chloroform).