CZ134598A3 - Kompozice pro čištění na osobní hygienu a způsob inhibování ztráty vlhkosti kůže - Google Patents
Kompozice pro čištění na osobní hygienu a způsob inhibování ztráty vlhkosti kůže Download PDFInfo
- Publication number
- CZ134598A3 CZ134598A3 CZ981345A CZ134598A CZ134598A3 CZ 134598 A3 CZ134598 A3 CZ 134598A3 CZ 981345 A CZ981345 A CZ 981345A CZ 134598 A CZ134598 A CZ 134598A CZ 134598 A3 CZ134598 A3 CZ 134598A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- composition
- skin
- weight
- cationic polymer
- toto toto
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61Q—SPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
- A61Q19/00—Preparations for care of the skin
- A61Q19/10—Washing or bathing preparations
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
- A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
- A61K8/30—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds
- A61K8/31—Hydrocarbons
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
- A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
- A61K8/30—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds
- A61K8/33—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds containing oxygen
- A61K8/34—Alcohols
- A61K8/347—Phenols
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
- A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
- A61K8/30—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds
- A61K8/33—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds containing oxygen
- A61K8/36—Carboxylic acids; Salts or anhydrides thereof
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
- A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
- A61K8/30—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds
- A61K8/40—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds containing nitrogen
- A61K8/42—Amides
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
- A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
- A61K8/72—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds
- A61K8/81—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds obtained by reactions involving only carbon-to-carbon unsaturated bonds
- A61K8/8105—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers
- A61K8/8111—Homopolymers or copolymers of aliphatic olefines, e.g. polyethylene, polyisobutene; Compositions of derivatives of such polymers
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
- A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
- A61K8/72—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds
- A61K8/81—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds obtained by reactions involving only carbon-to-carbon unsaturated bonds
- A61K8/8141—Compositions of homopolymers or copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by only one carboxyl radical, or of salts, anhydrides, esters, amides, imides or nitriles thereof; Compositions of derivatives of such polymers
- A61K8/8158—Homopolymers or copolymers of amides or imides, e.g. (meth) acrylamide; Compositions of derivatives of such polymers
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
- A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
- A61K8/72—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds
- A61K8/81—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds obtained by reactions involving only carbon-to-carbon unsaturated bonds
- A61K8/817—Compositions of homopolymers or copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a single or double bond to nitrogen or by a heterocyclic ring containing nitrogen; Compositions or derivatives of such polymers, e.g. vinylimidazol, vinylcaprolactame, allylamines (Polyquaternium 6)
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
- A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
- A61K8/72—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds
- A61K8/84—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds obtained by reactions otherwise than those involving only carbon-carbon unsaturated bonds
- A61K8/89—Polysiloxanes
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
- A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
- A61K8/72—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds
- A61K8/84—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds obtained by reactions otherwise than those involving only carbon-carbon unsaturated bonds
- A61K8/89—Polysiloxanes
- A61K8/891—Polysiloxanes saturated, e.g. dimethicone, phenyl trimethicone, C24-C28 methicone or stearyl dimethicone
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61Q—SPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
- A61Q17/00—Barrier preparations; Preparations brought into direct contact with the skin for affording protection against external influences, e.g. sunlight, X-rays or other harmful rays, corrosive materials, bacteria or insect stings
- A61Q17/005—Antimicrobial preparations
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61Q—SPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
- A61Q5/00—Preparations for care of the hair
- A61Q5/02—Preparations for cleaning the hair
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K2800/00—Properties of cosmetic compositions or active ingredients thereof or formulation aids used therein and process related aspects
- A61K2800/40—Chemical, physico-chemical or functional or structural properties of particular ingredients
- A61K2800/54—Polymers characterized by specific structures/properties
- A61K2800/542—Polymers characterized by specific structures/properties characterized by the charge
- A61K2800/5426—Polymers characterized by specific structures/properties characterized by the charge cationic
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K2800/00—Properties of cosmetic compositions or active ingredients thereof or formulation aids used therein and process related aspects
- A61K2800/74—Biological properties of particular ingredients
- A61K2800/75—Anti-irritant
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61Q—SPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
- A61Q5/00—Preparations for care of the hair
- A61Q5/006—Antidandruff preparations
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Birds (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Dermatology (AREA)
- Emergency Medicine (AREA)
- Cosmetics (AREA)
- Detergent Compositions (AREA)
- Telephone Function (AREA)
Description
(57) Anotace:
Čistící kompozice pro osobní hygienu, která obsahuje /a/ povrchově aktivní látku nebo smés povrchově aktivních látek v množství účinném pro čistění kůže, /b/ hydrofóbní účinnou složku v množstvích, které přináší zřetelný účinek na kůži, přičemž tento účinek je vybraný ze skupiny zahrnující kondiclonování kůže, ochranu kůže před dráždivými vlivy a před antibakteriálnimi činidly, /c/ složku obsahující uhlovodík a /d/ kationaktivní polymer, přičemž množství /c/ a /d/ je takové, aby účinek na kůži daný složkou /b/ byl vyšší než aditivní účinky složek /c/ a /cl/ samotných.
I ·
• ·
Čistící kompozice pro osobní hygienu a způsob inhibice ztráty vlhkosti kůže a ochrany kůže
Dosavadní stav techniky
Průmysl zabývající se osobní péčí o lidské tělo se již dlouhou dobu zabývá základním čištěním kůže. Odstranění nečistot z kůže je celosvětový požadavek zákazníků, kterému lze vyhovět pomocí dostupných výrobků na čištění kůže. Zákazníci nyní požadují kromě základního čištění ještě nějaký J _ 1 i / — X __- X / 1.Ί__3 — ___X - .. Z__1.___1 _ ______' _ Ί_ Λ X _ uaibi jc v anu Auiiui^iuuuvaui auóc:/
t.j. vyhlazování, ovlivňování textury atd., čehož se dosahuje přítomností zvláčňovacích činidel obsažených v základní kompozici na čistění kůže. Navíc je přítomnost složek, které vykazují antibakteriální účinek na kůži, nyní pro zákazníky stále přijatelnější a žádanější.
Aby tyto účinky spotřebitel nějak pocítil nebo aby byly objektivně měřitelné, musí být aktivní složka, která účinek způsobuje, ve styku s kůží. Proto je jistě žádoucí dosáhnout zvýšeného nanášení účinné složky na kůži, které by přineslo vyšší účinek a nebo by umožnilo použít menší množstní účinné složky, Čímž by se snížily celkové náklady.
Jako příklad kompozic známých ze stavu techniky lze uvést například kapalný kondicionér popsaný v dokumentu WO 95/02388, přičemž tento kondicionér obsahuje dispergovanou fázi a zahrnuje (1) ethoxylovaný nebo neethoxylovaný alkylsulfát; (2) anionaktivní povrchově aktivní látku N-acylaminoacid a jeho soli; (3)netěkavý, nerozpustný kapalný kondicionér; (4) krystalické suspenzační činidlo pro kondicionér; a (5) nejméně asi 40 % hmotnostních vody, přičemž celkové množství • « « · · · · «*« · · · · • · · · · · · * · · · · • · to · * · dispergované povrchově aktivní látky není větší než asi 30 % hmotnostních kompozice.
V dokumentu WO 95/22311 je popsána kompozice obsahující (1) povrchově aktivní látku; (2) upravovači činidlo, které udržuje hladkost pomocí zpomalováni úbytku obsahu vody z kůže nebo vlasů; a (3) prostředek napomáhající ukládání, kterým je kationaktivní kopolymer mající hustotu náboje v rozmezí 0,0001 až 0,05 eq/g a průměrnou molekulovou hmotnost větší než 2 miliony daltonů (3,4 x 10’18 g).
V dokumentu WG 95/26710 je popsána čistící kompozice ve formě tyčinky, kterou se na kůži nanáší účinné množství tuku, přičemž tuhá kompozice obsahuje (1) asi 5 až 40 dílů mastného hydratačního činidla; (2) asi 10 dílů až asi 50 dílů mřížkovité textury s tuhou krystalickou kostrou, která je v podstatě tvořena určitými mýdly mastných kyselin nebo směsí těchto mýdel; (3) asi jeden díl na 50 dílů pěnící povrchově aktivní látky; a (4) asi 10 dílů na asi 50 dílů vody.
V EP 0 366 070 je popsána pěnící kompozice obsahující neionogenní povrchově aktivní látku, olejovou složku a kationaktivní polymer. Podle tohoto dokumentu je výhodné, není-li obsah neionogenní povrchově aktivní látky v kompozici větší než obsah olejové složky.
Byl objeven nový způsob zvyšování nanášení hydrofóbních účinných složkek z kompozic na čištění kůže. Toto zvýšené nanášení vykazují jak tekuté, tak tuhé kompozice na čištění kůže, které jsou schopné na kůži dodat větší množství účinných složek během jejího běžného čištění a/nebo jsou schopné udržovat účinné složky na kůži po delší dobu.
« · »«·· · « · tl * · · · · · Φ · ··
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je čistící kompozice pro osobní hygienu, která podle vynálezu obsahuje
a) povrchově aktivní látku nebo směs povrchově aktivních látek v množství účinném k čistění kůže
b) hydrofóbní účinnou složku v množství, které přináší zřetelný účinek na kůži, přičemž tento účinek je vybraný ze skupiny zahrnující kondicionování kůže, ochranu kůže před dráždivými vlivy a antibakteriálními činidly,
c) složku obsahující uhlovodík a
d) kationaktivní polymer, přičemž množství složek (c) a (d) je takové, aby účinek na kůži daný složkou (b) byl vyšší než aditivní účinek složek (c) a (d) samotných.
Dalším aspektem vynálezu je způsob použití výše popsaných kompozic k čištění kůže.
Další kompozicí je čistící kompozice pro osobní hygienu, která obsahuje
a) asi 9 až asi 90 % hmotnostních povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek,
b) asi 0,01 až asi 10 % hmotnostních hydrofóbní účinné složky v množství, které způsobuje zřetelný účinek na kůži, přičemž tento účinek je vybraný ze skupiny zahrnující kondicionování kůže, ochranu kůže před dráždivými vlivy a antibakteriálními činidly,
c) asi 0,5 až asi 5 % hmotnostních složky obsahující uhlovodík a
d) asi 0,01 až asi 3 % hmotnostní kationaktivního polymeru.
f ♦ « · ··· · · · 4 • « · · · ·*·· · ···
Kompozice podle vynálezu vykazují zvýšený zřetelný účinek na kůži oproti známým materiálům pozitivně ovlivňujícím kůži. Aniž by byl rozsah vynálezu omezován na nějaké teoretické zdůvodnění, předpokládá se, že tento zřetelný účinek je způsoben zvýšeným ukládáním materiálu ovlivňujícího kůži na jejím povrchu nebo uloženého takovým způsobem vzhledem k povrchu kůže, že tento materiál má možnost projevit svůj účinek. Ke konkrétnímu působení je tedy tohoto materiálu k dispozici větší množství. Navíc materiál může být udržován na povrchu kůže nebo být uložen takovým způsobem vzhledem k povrchu kůže, který umožňuje působení na kůži po delší dobu, takže účinek tohoto materiálu má dplší dobu trváni. V úvahu mohou přicházet bud' tyto účinky oba nebo pouze jeden. Je tedy zřejmé, že existují nejméně dva parametry, které přispívají ke zvýšení zřetelného účinku materiálu na kůži. První účinek je vlastní působení materiálu, například rozsah kondicionování kůže, menší podráždění kůže a menší množství bakterií objektivně přítomných na kůži. Druhý účinek je délka trvání tohoto působení. Tento druhý účinek je zvláště důležitý u výrobků, které jsou určeny ke krátkému styku s kůží, jako jsou například přípravky k mytí obličeje a rukou, sprchové gely apod.
Aby kompozice vykazovala čistící účinek, musí povrchově aktivní látku obsahovat v množství účinném k čištění kůže. V kompozici může být přítomné mýdlo, sůl karboxylové kyseliny s dlouhým rozvětveným nebo přímým alkylovým nebo alkenylovým řetězcem, jako například sůl sodná, draselná, amonná nebo substituovaná amoniová. Jako příklady alkylové nebo alkenylové skupiny s dlouhým řetězcem lze uvést alkylové nebo alkenylové skupiny obsahující od asi 8 do asi 22 atomů uhlíku, výhodně asi 10 až asi 20 atomů uhlíku, konkrétněji jsou vhodné alkylové skupiny a nejvhodnější jsou skupiny s přímým řetězcem ···« · · · · · · * • · ♦ · « · * · · · · · · nebo s přímým řetězcem s malým rozvětvením. V převážně alkylových sekcích může být přítomné malé množství olefinových vazebnebo olefinové vazby, zvláště je-li zdrojem alkylové skupiny přírodní produkt, jako například olein, kokosový olej apod.
V kompozici mohou být rovněž přítomny jiné povrchově aktivní látky. Jako příklady těchto povrchově aktivních látek lze uvést anionaktivní, amfoterní, neionogenní a kationaktivní povrchově aktivní látky. Jako příklad anionaktivních zwítteriontových povrchově aktivních látkek je možno uvést alkvlsulfátv. anionaktivní acvlsarknsinátv. mpthvlarvlt?urátv ·» Λ J * -i ’ ’ J ’ ’ J ř
N-acylglutamáty, acylisethionáty, alkylsulfosukcináty, alkylfosfátové estery, ethoxylované alkylfosfátové estery, tridecethové sulfáty, proteinové kondenzáty, směsi ethoxylovaných alkylsulfátů apod., přičemž tento výčet rozsah vynálezu nijak neomezuje.
Alkylové řetězce těchto povrchově aktivních látek obsahují 8 až 22 atomů uhlíku, výhodně 10 až 18 atomů uhlíku, ještě výhodněji 12 až 14 atomů uhlíku.
Jako příklady ne-mýdlových anionaktivních povrchově aktivních látek mohou být uvedeny soli organického sulfátu a alkalického kovu, které mají ve své molekulové struktuře alkylový zbytek obsahující od asi 8 do asi 22 atomů uhlíku a zbytek esteru kyseliny sulfonové nebo kyseliny sírové (termín alkylový zbytek zahrnuje i alkylovou část vyšších acylových zbytků). Výhodné jsou sodné, amonné, draselné nebo triethanolaminové alkylsulfáty, obzvláště takové, které byly získány sulfatací vyšších alkoholů (8 až 18 atomů uhlíku), monoglyceridové sulfáty a sulfonáty sodné odvozené od mastných kyselin kokosového oleje; sodné nebo draselné soli esterů * φ « φ · · · · · * φ « · · φ ···· · φφφ φ · ΦΦ«·Φ · φ · · φφφφ · *4 · ΦΦΦΦ ΦΦΦ kyseliny sírové a reakčního produktu 1 molu vyššího mastného alkoholu (například alkoholy oleinu nebo kokosového oleje) a 1 až 12 molů ethylenoxidu; sodné nebo draselné soli alkylfenolethylenoxidethersulfátu obsahující 1 až 10 jednotek ethylenoxidu na molekulu a u nichž alkylové zbytky obsahují od 8 do 12 atomů uhlíku, alkylglycerylethersulfonáty sodné; reakční produkt mastných kyselin obsahující od 10 do 22 atomů uhlíku esterifikovaný kyselinou isethionovou a neutralizovaný hydroxidem sodným; ve vodě rozpustné soli kondenzačních produktů mastných kyselin se sarkosinem; a jiné běžně známé sloučeniny z dosavadního stavu techniky.
Jako příklad zwitteriontových povrchově aktivních látek je možno uvést sloučeniny, které lze obecně charakterizovat jako deriváty alifatických kvarterních amoniových sloučenin, fosfoniových sloučenin a sulfoniových sloučenin, u nichž alifatické zbytky mohou mít přímý řetězec nebo rozvětvený řetězec a kde jeden z alifatických substituentů obsahuje od asi 8 do 18 atomů uhlíku a jeden z těchto substituentů obsahuje anionaktivní ve vodě rozpustnou skupinu, například karboxylovou, sulfonátovou, sulfátovou, fosfátovou nebo fosfonátovou. Obecný vzorec těchto sloučenin je:
(R3)x
R<Y( + )-CH2-R4-Z(') kde R2 obsahuje alkylový, alkenylový nebo hydroxyalkylový zbytek obsahující od asi 8 do asi 18 atomů uhlíku, od 0 do asi 10 ethylenoxidových částí a od 0 do 1 glycerylových částí; Y je vybrán ze skupiny zahrnující atomem dusíku, fosforu a síry;
RJ je alkylová nebo monohydroxyalkylová skupina obsahující 1 až asi 3 atomy uhlíku;
♦ · φ ··· · φ φ •Φ φ · · »· * · ··
X je 1, pokud Υ je atom síry, a 2, pokud Y je atom dusíku nebo fosforu;
R4 je alkylenová skupina nebo hydroxyalkylenová skupina obsahující od 0 do asi 4 atomů uhlíku a
Z je zbytek vybraný ze skupiny zahrnující karboxylátovou skupinu, sulfonátovou skupinu, sulfátovou skupinu, fosfonátovou skupinu a fosfátovou skupinu.
Jako příklady těchto látek je možno uvést: 4-[N,N-di(2hydroxyethyl)-N-oktadecylamonio]-butan-1-karboxylát; 5-[S-3hydroxypropyl-S-hexadecylsulfonioJ-3 hydroxypentan-l-sulfát; 3-[P,P-P-diethyl-P-3,6,9 trioxatetradecyl-fosfonio] -2hydroxypropan-1-fosfát; 3-(N,N-dipropyl-N-3-dodekoxy-2hydroxypropylamonio]-propan-1-fosfonát; 3-(N,N-di-methyl-Nhexadecylamonio)propan-1-sulfonát; 3-(N,N-dimethyl-Nhexadecylamonio)-2-hydroxypropan-1-sulfonát; 4-(N,N-di(2hydroxyethyl)-N-(2-hydroxydodecyl) amonio]-butan-1-karboxylát; 3-[S-ethyl-S-(3-dodekoxy-2-hydroxypropyl)sulfonio]-propan-1fosfát; 3-(P,Prdímethy1-P-dodecy1fosfonlo)-propan-1-fcsfonát a
5-[N,N-di(3-hydroxypropyl)-N-hexadecylamonio]-2-hydroxypentan-l-sulfát .
Jako příklad amfoterních povrchově aktivních látek, které mohou být použity v kompozicích podle předmětného vynálezu, je možné uvést například takové látky, které mohou být obecně charakterizovány jako deriváty alifatických sekundárních a terciálních aminů, u nichž alifatický zbytek může mít řetězec přímý nebo rozvětvený a kde jeden z alifatických substituentů obsahuje od asi 8 do asi 18 atomů uhlíku a jeden obsahuje anionaktivní ve vodě rozpustnou skupinu, například karboxylovou, sulfonátovou, sulfátovou, fosfátovou nebo fosfonátovou. Jako příklady sloučenin spadajících do rozsahu této definice je možno uvést 3-dodecylaminopropionát sodný, • · 0 · · 0 0 * · ·· > «0 0 « 0 0 0 · ···· * 00000 · · ** 0 0 · *· • * * 0 · · » · ··
3-dodecylaminopropansulfonát sodný, N-alkyltauriny, jako například derivát, který se připravuje reakcí dodecylaminu s isethionátem sodným podle patentu Spojených států amerických č. 2658072, (N-vyšší alkyl)asparágové kyseliny, jako například kyseliny, které se vyrábějí podle patentu Spojených států amerických č. 2438091, a výrobky prodávané pod obchodním jménem Miranol a popsané v patentu Spojených států amerických č. 2528378. V kompozici podle předmětného vynálezu lze použít i jiné povrchově aktivní látky, jako například betainy.
Jako příklad betainových sloučenin použitelných podle předmětného vynálezu je možno uvést betainy s vyššími alkylovými skupinami, jako například kokosdimethylkarboxymethylbetain, 1-auryldimethylkarboxymethylbetain, 1auryldimethylalfa-karboxyethylbetain, cetyldimethylkarboxymethylbetain, laurylbis-(2hydroxyethyl)karboxymethylbetain, stearyl bis-(2hydroxypropyl)karboxymethyl betain, oleyldimethylgamakarboxypropylbetain, laurylbis-(2-hydroxypropyl) alfakarboxyethylbetain atd. Jako reprezentativní příklad sulfobetainů je možno uvést kokosdimethylsulfopropylbetain, stearyldimethylsulfopropylbetain, amidobetainy, amidosulfobetainy apod.
Z dosavadního stavu techniky je známo velké množství kationaktivních povrchově aktivních látek. Jako příklady lze uvést následující látky:
- stearyldimenthylbenzylamoniumchlorid;
- dodecyltrimethylamoniumchlorid;
- nonyibenzylethyldimethylamoniumnitrát;
- tetradecylpyridiniumbromid;
• · · · · · · · * · · v · a · · ··· · · ♦· • · 4«·«« · · ♦ · · · ♦ · — g _ ·· ....· **,*
- laurylpyridiniumchlorid;
- cetylpyridiniumchlorid
- laurylpyridiniumchlorid;
- laurylisochinoliuniummbromid;
- ditallow(hydrogenovaný)dimethylamoniumchlorid;
- dilauryldimethylamoniumchlorid a
- stearalkoniumchlorid.
Další kationaktivní povrchově aktivní látky jsou popsány v patentu Spojených států amerických č. 4303543, viz sloupec 4, řádek 58 a sloupec 5, řádky 1 až 42, uvedený zde jako odkaz. Různé kationaktivní povrchově aktivní látky s dlouhým alkylovým řetězcem viz rovněž CTFA Cosmetic Ingredient Dictionary, 4th Edition, 1991, strany 509 až 514; rovněž zde uvedené jako odkazy.
Neionogenní povrchově aktivní látky mohou být obecně definovány jako sloučeniny vyrobené kondenzací alkylenoxidových skupin (mající hydrofilní charakter) s organickou hydrofóbní sloučeninou, která může mít alifatickou nebo alkylaromatickou povahu. Jako příklady výhodných druhů neionogenních povrchově aktivních látek je možno uvést:
1. Polyethylenoxidové kondenzáty alkylfenolů, například kondenzační produkty alkylfenolů mající alkylovou skupinu obsahující od asi 6 do 12 atomů uhlíku buď s přímým nebo s rozvětveným řetězcem s ethylenoxidem, přičemž ethylenoxid je přítomen v množství odpovídajícím 10 až 60 molům ethylenoxidu na mol alkylfenolů. Alkylový substituent v těchto sloučeninách může být například odvozen od polymerizovaného propylénu, diisobutylenu, oktanu, nebo nonanu.
2. Látky vytvořené kondenzací ethylenoxidu s produktem
Φ · * φφφ φ φ φ- φ φ · φ Φ·ΦΦ φ φφφ « ·« φ φ φ* φφ φφφ « φ φ · φ · · φ φφφ vzniklým reakcí propylenoxidu a ethylendiaminových produktů, které se v kompozici mohou měnit v závislosti na požadované rovnováze mezi hydrofóbními a hydrofilními elementy. Přijatelné jsou například sloučeniny obsahující od asi 40% do asi 80% hmotnostních polyoxyethylenu a mající molekulovou hmotnost od asi 5000 do asi 11000, vzniklé reakcí ethylenoxidových skupin s hydrofóbní bází tvořenou reakčním produktem ethylendiaminu a přebytku propylenoxidu, přičemž tato báze má molekulovou hmotnost v rozmezí 2500 až 3000.
3. Kondenzační produkt alifatických alkoholů obsahující od 8 do 18 atomů uhlíku, buď s přímým nebo s rozvětveným řetězcem s ethylenoxidem, například kondenzát kokosového alkoholu s ethylenoxidem obsahující od 10 do 30 molů ethylenoxidu na mol kokosového alkoholu, přičemž frakce kokosového alkoholu má od 10 do 14 atomů uhlíku. Jinými ethylenoxidovými kondenzačními produkty jsou ethoxylované estery mastných kyselin a vícemocných alkoholů (například Tween 20-polyoxyethylen (20) sorbitanmonolaurát).
4. Terciální aminooxidy s dlouhým řetězcem odpovídající následujícímu obecnému vzorci:
R1R2R3N/—EO kde Ri obsahuje alkylový, alkenylový nebo monohydroxyalkylový zbytek, jehož řetězec obsahuje od 8 do asi 18 atomů uhlíku, od 0 do asi 10 ethylenoxidových částí a od 0 do 1 glycerylových částí, a R; a R3 obsahují od 1 do asi 3 atomů uhlíku a od 0 do asi 1 hydroxyskupiny, například methylový, ethylový, propylový, hydroxyethylový nebo hydroxypropylový zbytek. Symbol ve
vzorci představuje běžnou semipolární vazbu. Jako příklad aminooxidů vhodných pro použití v případě předmětného vynálezu je možno uvést například dimethyldodecylaminoxid, oleyl-di(2-hydroxyethyl)aminoxid, dimethyloktylaminoxid, dimethyldecylaminoxid, dimethyltetradecylaminoxid, 3,6,9-trioxaheptadecyldiethylaminoxid, di(2-hydroxyethyl)tetradecylaminoxid, 2-dodekoxyethyldimethylaminoxid, 3dodekoxy-2-hydroxypropyldi(3-hydroxypropylJaminoxid, dimethylhexadecylaminoxid.
5. Terciální fosfinoxidy s dlouhým řetězcem odpovídající následujícímu obecnému vzorci:
RR'RP/- E0 kde R obsahuje alkylový, alkenylový nebo monohydroxyalkylový zbytek, jehož řetězec obsahuje od 8 do 20 atomů uhlíku, od 0 do asi 10 ethylenoxidových částí a od 0 do 1 glycerylových částí a R' a R oba znamenají alkylovou nebo monohydroxyalkylovou skupinu obsahující od 1 do 3 atomů uhlíku. Symbol ve vzorci představuje běžnou semipolární vazbu. Vhodnými fosfinoxidy například jsou: dodecyldimethylfosfinoxid, tetradecylmethylethylfosfinoxid, 3,6,9trioxaoktadecyldimethylfosfinoxid, cetyldimethylfosfinoxid, 3-dodekoxy-2-hydroxypropyldi(2-hydroxyethyl)fosfinoxid, stearyldimethylfosfinoxid, cetylethylpropylfosfinoxid, oleyldiethylfosfinoxid, dodecyldiethylfosfinoxid, tetradecyldiethylfosfinoxid, dodecyldipropylfosfinoxid, dodecyldi(hydroxymethyl}fosfinoxid, dodecyldi(2hydroxyethyl)fosfinoxid, tetradecylmethyl-2hydroxypropylfosfinoxid, oleyldimethylfosfinoxid, 2hydroxydodecyldimethylfosfinoxid.
6. Dialkylsulfoxidy s dlouhým řetězcem obsahující jeden alkylový nebo hydroxyalkylový zbytek s krátkým řetězcem obsahující 1 až asi 3 atomy uhlíku (obvykle methylový zbytek) a jeden dlouhý hydrofóbní řetězec, který obsahuje alkylový, alkenylový, hydroxyalkylový nebo ketoalkylový zbytek obsahující od asi 8 do asi 20 atomů uhlíku, od 0 do asi 10 ethylenoxidových častí a od 0 do 1 glycerylových částí. Jako příklady je možno uvést:
oktadecylmethylsulfoxid, 2-ketotridecylmethylsulfoxid,
3,6,9-trioxaoktadecyl-2-hydroxyethylsulfoxid, dodecylmethylsulfoxid, oleyl-3-hydroxypropylsulfoxid, tetradecylmethylsulfoxid, 3-methoxytridecylmethylsulfoxid, 3-hydroxytridecylmethylsulfoxid, 3-hydroxy-4dodekoxybutylmethylsulfoxid.
V kompozici podle vynálezu lze použít jakékoliv množství povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek, které způsobuje účinek čistění kůže. Obecně lze říci, že nejméně asi 1 % hmotnostní kompozice by měla tvořit povrchově aktivní látka (a), výhodně může být v kompozici přítomno nejméně asi 3,5, 7 10, 20 a 30 % hmotnostních povrchově aktivní látky (nebo povrchově aktivních látek). Maximální množství povrchově aktivní látky (nebo povrchově aktivních látek) závisí na konkrétním složení použité kompozice, jakož i na množství složek (b), (c) a (d). Obecně platí, že by povrchově aktivní látky (nebo povrchově aktivních látek) nemělo být přítomno více než asi 95 až 97 % hmotnostních, výhodně ne více než asi 90 %. Maximální použitá množství povrchově aktivní látky (povrchově aktivních látek) mohou rovněž běžně být asi 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 nebo 85 % hmotnostních.
Složkou (b) je hydrofobní materiál, který poskytuje zřetelný účinek na kůži. Výraz hydrofobní používaný v tomto popise představuje materiál, který je více rozpustný v tucích, to znamená nerozpustný ve vodě, než rozpustný ve vodě. Je výhodné, pokud materiály mají nízkou rozpustnost ve vodě a jsou v podstatě neionogenní na rozdíl od ionaktivních látek. Těmito materiály mohou například být zvláčňovací činidla, antimikrobiální činidla, sluneční filtry, vonné přísady, repelenty hmyzu, prostředky proti houbám a protizánětová činidla, přičemž tento výčet nijak rozsah vynálezu neomezuje.
Jako příklady zvláčňovacích činidel, která spadají do rozsahu tohoto vynálezu, je možno uvést nasycené nebo nenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, jako například kyselina laurová, olejová, myristová, palmitová, stearová, rozvětvené stejně jako přímé, silikony, jako například dimethylsilikony, methylfenylsilikony, methyl(vyšší alkyl)silikony, ve kterých druhá alkylová skupina obsahuje do asi 25 atomů uhlíku, propoxylované silikony, přičemž všechny silikony mají minimální viskozitu rovnou asi 1500 cm2.s_1 (150000 cSt), výhodně asi 400 cm2.s-1 (40000 cSt) a maximální viskozitu takovou, kdy silikon zůstane tekutý a není ještě pryskyřice, lanoliny, estery, jako například rozvětvené estery, například ethylhexylpalmitát, isopropylstearát, isopropylmyristát, hexadecylisodecyl nebo isopropylester kyseliny adipové, mléčné, olejové, stearové, izostearové, myristové nebo linoleové; nasycené a nenasycené mastné alkoholy, jako například skvalen a skvalan, behenylalkohol, hexadekanol; estery s dlouhým řetězcem, jako například stearylstearát, decylpalmitát, dodecyleikosanát apod. Použití silikonových pryskyřic je u této kompozice vyloučeno.
— » · ♦ ♦ · ·«»* ·· · · · ··· · · *«
Jako příklady antibakteriálních činidel, která lze použít, lze uvést dikarbanilidy, například triclokarban známý rovněž jako trichlorkarbanilid CAS No. 101-20-2, triclosan, halogenovaný difenylether označovaný CAS No. 3380-34-5, běžně dostupný jako produkt DP-300 od Ciba-Geigy; hexachlorofen, 3,4,5-tribromsalicylanilid, a soli 2-pyridinthiol-l-oxidu.
V kompozici mohou být rovněž přítomny organické sluneční filtry, které přispívají ke zlepšení účinků ultrafialového záření na kůži. Příkladem těchto materiálů může být benzofenon, kyselina p-aminobenzoová a oktyldimethylparaaminobenzoát.
Transportním systémem, který přináší zvýšené nanášení účinné hydrofobní složky (b) kompozice, ovlivňující kůži, je směs složky (c) obsahující uhlovodík a kationaktivního polymeru (d).
Složkou (c) může být běžný uhlovodíkový materiál, jako například vosk, petrolatum, minerální olej, včelí vosk, permethyl vyrobený z rozvětvených uhlovodíků s delším řetězcem, produkt dostupný od Permethyl Corporation. Permethyly mají obecný vzorec
CH. CH3
I ' I
CH3 (- C - CH2 -)n CH - CHj
CH3 ve kterém:
n může být v rozmezí od asi 4 do více než 200. Produkty, u nichž n = 4, 16, 38, 214, jsou prodávány v uvedeném pořadí jako Permethyl 102A, 104A, 106A a 1082A.
• · · to ♦ to · toto·· • toto · · · · · · · to · · • to toto· · · ·· to · »·· · to • · · ···· · · ·
Petrolatum použité u předmětného vynálezu může být jakýkoliv druh bílého nebo žlutého petrolata určený pro aplikaci na lidské tělo, výhodné je takové petrolatum, které má teplotu tání v rozmezí od asi 35 do asi 50 °C. Petrolatum obsažené v kompozici podle vynálezu může obsahovat směsi uhlovodíků s minerálním olejem a/nebo v kombinaci s parafínovými vosky o různých teplotách tání; všechny v malých množstvích ve srovnání s obsahem petrolata. Výhodné je použití petrolata bez přídavných materiálů. Jako příklady vosků, které se zvláště výhodně používají v případě tuhých kompozic, je možno uvést mikrokrystalické vosky, vosky, které jsou obecně známé jako parafínový vosk, včelí vosk, a přírodní vosky získané z rostlin.
Kationaktivní polymery patří obecně k těm druhům materiálů, které vyvolávají příjemný pocit na pokožce během jejího čistění, odstraňování čistícího přípravku a i po těchto operacích.
Mezi kationaktivní polymery je možno zahrnout následující skupiny látek, přičemž tento výčet nijak rozsah vynálezu neomezuje:
(I) kationaktivní polysacharidy;
(II) kationaktivní kopolymery sacharidů a syntetických kationaktivních monomerů, a (III) syntetické polymery vybrané ze skupiny obsahující:
(A) kationaktivní polyalkylenové iminy (B) kationaktivní ethoxypolyalkylenové iminy (C) kationaktivní dichlorid poly[N-[3- (dimethylamonio)propyl]-N'[3(ethylenoxyethylendimethylamonio)propyl]močoviny —
• « · ♦ · · ··· •· ·· ·· ·· ·· (D) obecně polymer mající kvarterní amoniový nebo substituovaný amoniový ion.
Do skupiny kationaktivních polysacharidů je možno zahrnout polymery, jejichž základem jsou cukry s 5 nebo 6 atomy uhlíku a deriváty, které byly přeměněny na kationaktivní naroubováním kationaktivních částí na hlavní řetězec polysacharidů. Mohou být tvořeny jedním nebo více než jedním druhem cukru, t.j. kopolymery výše uvedených derivátů a kationaktivních materiálů. Pokud se týče geometrického uspořádání, mohou být použity monomery s přímým nebo rozvětveným řetězcem. Mezi kationaktivní polysacharidové polymery je možno zařadit následující látky: kationaktivní celulózy a hydroxyethylcelulózy; kationaktivní škroby a hydroxyalkylové škroby; kationaktivní polymery na bázi arabinózových monomerů, jako například produkty, které lze získat z arabinózových rostlinných pryskyřic; kationaktivní polymery získané z xylózových polymerů obsažených v materiálech, jako je například dřevo, sláma, slupky bavlníkových semen a obilné klasy; kationaktivní polymery získané z fukózových polymerů nacházejících se jako součást buněčných stěn v mořských řasách; kationaktivní polymery získané z fruktózových polymerů, jako například Inulin nacházející se v určitých částech rostlin; kationaktivní polymery na bázi cukrů obsahujících kyselinu, jako například kyselinu galakturonovou a kyselinu glukuronovou; kationaktivní polymery na bázi aminových cukrů, jako například galaktosamin a glukosamin; kationaktivní polymery na bázi polyalkoholů s pětičlenným a šestičlenným kruhem; kationaktivní polymery na bázi galaktózových monomerů, které se vyskytují v rostlinných pryskyřicích a slizech; kationaktivní polymery na bázi manéžových monomerů, jako například polymery, které jsou obsaženy v rostlinách, kvasinkách a červených řasách;
• · • · · · • ·
- · · « · · · · · · · — 10 — *· ·· ·· ·· *· ·· kationaktivní polymery na bázi galaktomananového kopolymeru známého jako guarová pryskyřice získaná z endospermu guarových bobů.
Konkrétními příklady členů skupiny kationaktivních polysacharidů jsou kationaktivní hydroxyethylcelulóza JR 400 od Union Carbide Corporation; kationaktivní škroby Stalok® 100, 200, 300 a 400 od Staley, lne.; kationaktivní galaktomanany na bázi guarové pryskyřici řady Galactasol 800 od Henkel, lne. a Jaguar Series od Celanese Corporation.
Jako příklad kationaktivních kopolymeru sacharidů a syntetických kationaktivních monomerů použitelných v kompozicích podle předmětného vynálezu je možno uvést kopolymery, které obsahují následující sacharidy: glukóza, galaktóza, manóza, arabinóza, xylóza, fukóza, fruktóza, glukosamin, galaktosamin, kyselina glukuronová, kyselina galakturonová a polyalkoholy s pětičlenným nebo šestičlenným kruhem. Patří sem rovněž hydroxymethylové, hydroxyethylové a hydroxypropylové deriváty výše uvedených cukrů. Jsou-li sacharidy vázány navzájem v kopolymerech, mohou být vázány prostřednictvím libovolného z několika možných uspořádání, jako jsou například vazby 1,4-a; 1,4-B; I,3-a; 1,3-B a 1,6. Mezi syntetické kationaktivní monomery používané u těchto kopolymerů je možno zařadit dimethyldiallylamoniumchlorid, dimethylaminoethylmethyakrylát, diethyldiallylamoniumchlorid, Ν,Ν-diallyl,N-N-dialkylamoniumhalogenidy apod. Výhodným kationaktivním polymerem je Polyquaternium 7 připravený za použití dimethyldialkylamoniumchloridu a akrylamidu jako monomerů.
Jako příklady členů skupiny kopolymerů sacharidů a syntetických kationaktivních monomerů je možno uvést
J · · 4 « · · ♦ · ·4 • · · · t 4 · · · * ·· · • v · · · · · 4 4 · · · · · 4· * 4 · · · · * kopolymery, které jsou vytvořeny z derivátů celulózy (například hydroxyethylcelulózy) a N,N-diallyl,N-Ndialkylamoniumchloridu dostupného od National Starch Corporation pod obchodním názvem Celquat.
Jako další kationaktivní syntetické polymery použitelné v případě kompozice podle předmětného vynálezu jsou kationaktivní polyalkyleniminy, ethoxypolyalkyleniminy a dichlorid póly{N-[3-(dimethylamonio)-propyl]-N’-[3(ethylenoxyethylendimethylamonium)propyl]močoviny, druhý z nichž je produkt dostupný od Miranol Chemical Company, lne. pod obchodní značkou Miranol A-15, CAS Reg. No. 68555-336-2. Výhodnými kationaktivními polymerními kondicionéry pro kůži podle předmětného vynálezu jsou kationaktivní polysacharidy kationaktivní guarové pryskyřice s molekulovou hmotností rovnou 1000 až 3000000. Výhodnější je molekulová hmotnost od 2500 do 350000. Tyto polymery mají hlavní řetězec polysacharidu tvořený galaktomananovými jednotkami a stupeň kationaktivní substituce v rozmezí od asi 0,04 na anydroglukózovou jednotku do asi 0,80 na anydroglukózovou jednotku, přičemž substituční kationaktivní skupinou je adukt
2,3-epoxypropyl-trimethylamoniumchloridu a hlavního řetězce přírodního polysacharidu. Příklady jsou JAGUAR C-14-S, C-15 a C-17 dostupné od Celanese Corporation, v jejíž obchodní literatuře je uvedeno, že mají 1% viskozitu od 0,125 Pa.s (125 cps) do asi 3,5 ± 0,5 Pa.s (3500 ± 500 cps).
Jako ještě další příklady kationaktivních polymerů je možno uvést polymerizované materiály, jako například určité kvarterní amoniové soli, kopolymery různých materiálů, jako například hydroxyethylcelulózy a dialkyldimethylamoniumchloridu, akrylamidu a betamethakryloxyethyltrimethylamoniummethosulfátu, kvarterní —
| • · · • · * | • | • 4 | • • | • • | • V • · · | |
| • · | • | • | • | • · | • · |
amoniová sůl methyl a stearyldimethylaminoethylmethakrylátu quaternizovaná dimethylsulfátem, kvarterní amoniový polymer připravený reakcí diethylsulfátu, kopolymeru vinylpyrolidonu a dimethylaminoethylmethakrylátu, quaternizované guary a guarové pryskyřice apod. Jako přiklad kationaktivnich polymerů, které mohou být použity k výrobě komplexů podle vynálezu, je možno uvést, podle CTFA International Cosmetic Ingredient Dictionary (Fourth Edition, 1991, pages 461-464); Polyquaternium -1, -2, -4 (kopolymer hydroxyethylcelulózy a diallyldimethylamoniumchloridu) , -5 (kopolymer akrylamidu a beta-methakrylyloxyethyltrimethylamoniummethosulfátu), -6 (polymer dimethyldiallylamoniumchloridu), -7 (polymerní kvarterní amoniová sůl akrylamidových a dimethyldiallylamoniumchloridových monomerů), -8 (polymerní kvartem! amoniová sůl methyl a stearyldimethylaminoethylmethakrylátu quaternizovaná dimethylsulfátem), -9 (polymerní kvarterní amoniová sůl pólydimethylaminoethylmethakrylátu quaternizovaná methylbromidem), -10 (polymerní kvarterní amoniová sůl hydroxyethylcelulózy zreagovaná s trimethylamoniovým substituovaným epoxidem), -11 (kvarterní amoniový polymer vytvořený reakcí diethylsulfátu a kopolymeru vinylpyrrolidonu a dimethylaminoethylmethakrylátu), -12 (polymerní kvarterní amoniová sůl připravená reakcí ethyl methakrylát/abietyl methakrylát/diethylaminoethyl methakrylátového kopolymeru s dimethylsulfátem), -13 (polymerní kvarterní amoniová sůl připravená reakcí ethylmethakrylát/oleyl methakrylát/diethylaminoethyl methakrylátového kopolymeru s dimethylsulfátem), -14, -15 (kopolymer akrylamidu a betamethakrylyloxyethyltrimethylamoniumchloridu), -16 (polymerní kvarterní amoniová sůl vytvořená z methylvinylimidazoliumchloridu a vinylpyrrolidonu), -17, -18, -19 (polymerní kvarterní amoniová sůl připravená reakcí * « ♦ · * · • » • « — 19 — polyvinylalkoholu s 2,3-epoxy-propylaminem), -20 (polymerní kvarterní amoniová sůl připravená reakcí polyvinyloktadecyletheru s 2,3-epoxypropylaminem), -22, -24 (polymerní kvarterní amoniová sůl hydroxyethylcelulózy zreagovaná s lauryldimethylamoniovým substituovaným epoxidem) , -27 (blokový kopolymer vytvořený reakcí Polyquaternium-2 (q.v.) s Polyquaternium-17 (q.v.)), -28, -29 (is Chitosan (q.v.), který byl zreagován s propylenoxidem a quaternizován epichlorhydrinem) a -30.
výhodnou povrchově aktivní látkou je anionaktivní povrchově aktivní látka, jako například mýdlo, alkylisethionát, jako například kokosylisethionát sodný, sulfonát, sulfát (případně ethoxylovaný) apod.
Anionaktivní povrchově aktivní látka může být přítomna v kompozici v různém výhodném množství kromě výše uvedených pro všechny povrchově aktivní látky spadajícím do rozmezí od asi 1 do asi 96 % hmotnostních, výhodně asi 5 až asi 85 % hmotnostních. Pokud se týče kapalných, výhodně vodných, kompozic, anionaktivní povrchově aktivní látka je v nich obsažena v množství od asi 2 do asi 20 % hmotnostních kompozice, výhodně asi 5 až asi 15 % hmotnostních. U tuhé kompozice může tvořit anionaktivní povrchově aktivní látka od asi 5 do asi 90 % hmotnostních, výhodně od asi 10 do asi 50 % hmotnostních u syndet tyčinky, asi 55 až asi 80 % hmotnostních u combar a asi 70 až asi 90 % hmotnostních, výhodněji asi 75 až asi 85 % hmotnostních u tuhé kompozice, v případě, že je přítomna pouze jedna anionaktivní povrchově aktivní látka, jako například mýdlo.
Množství složky (b), hydrofóbního činidla, se značně mění v závislosti na funkci, kterou má tato složka v kompozici.
— φ φ φ · φ * · · ·φ φ φφ φ φ φ ··» ·φ «φ φ φ φφφφφ φφ * ♦ φ«φ«φ ν φ φ φ φ Φ φ Φ φΦ «9 ΦΦ ΦΦ «« Φ« · ·
Množství od asi 0,01 do asi 10 % hmotnostních kompozice lze použít potud, pokud nastává zřetelný účinek na pokožku. Obecně platí, že nižší rozsahy jsou zaměřeny na materiály, které jsou účinné ve velmi malých množstvích, jako například antibakteriální činidla. Například jak triclosan, tak trichlorkarbanilid je účinný v množství od asi 0,01 do asi
1,5 % hmotnostních kompozice, výhodně tuhé kompozice. Výhodná množství těchto materiálů jsou od asi 0,05 do asi 1,4 % hmotnostních, ještě výhodnější od asi 0,1 asi 1,0 % hmotnostního. Horní hranice uvedeného rozmezí se aplikuje na skupinu materiálů, které se používají v množství rovném asi 1,0 až asi 10 % hmotnostních, jako například volné mastné kyseliny a estery, zvláště v tuhé kompozici. Výhodná rozmezí jsou od asi 2 do asi 8 % hmotnostních. Hydrofóbními činidly použitelnými v širokém rozmezí jsou materiály, jako například silikony, výhodně dimethylsiloxan s minimální viskozitou rovnou asi 150, výhodně asi 400 cm2,s_1 (asi 15000, výhodně asi 40000 cSt). Silikony se výhodně používají v tuhých kompozicích, přičemž tyto látky nejenže mohou přinášet lepší pocit na pokožce, ale také vykazují změřitelnou, skutečnou ochranu kůže prostřednictvím konzervace vody na kůži. Množství silikonů je od asi 0,5 do asi 10 % hmotnostních kompozice, výhodně asi 0,75 až asi 4 % hmotnostní a ještě výhodněji asi 1,0 až asi 3,0 % hmotnostní kompozice.
Složkou (c) kompozice je materiál obsahující uhlovodík, který spolu se složkou (d), kationaktivním polymerem, způsobuje zvýšení zřetelného účinku složky (b) materiálu na kůži. Má se za to, že větší zřetelná účinnost je způsobena zvýšeným nanášením složky (c) na kůži. Jako složka (c) mohou v případě předmětného vynálezu být použity různé materiály. Jako příklad těchto materiálů je možno uvést petrolatum, mikrokrystalické vosky, parafínové vosky, permethyly, jak byly φ φ φ · φφφφ popsány výše. Mikrokrystalické vosky jsou materiály dobře známé a dobře popsané v četných odkazech. V kompozicích podle vynálezu, zvláště v tuhých, je výhodné použít petrolatum. Jsou to směsi uhlovodíků s různými teplotami měknutí nebo rozmezími těchto teplot. Množství složky (c) spadá do rozmezí od asi 0,1 do asi 10 % hmotnostních kompozice. Obecně platí, že je výhodné rozmezí od asi 0,25 do asi 4 % hmotnostních.
Složkou (d) je kationaktivní polymer. Nejvýhodnějšími skupinami kationaktivních polymerů jsou kationaktivní polymery bez obsahu celulózy a bez obsahu cukru, například produkty označované jako Polyquat 6 a Polyquat 7 v CTFA International Cosmetic Ingredient Dictionary, 4th edition 1991, přičemž Polyquat 6 je polymerní dimethyldiallylamoniumchlorid a Polyquat 7 polymerní kvarterní amoniová sůl akrylamidu a dimethyldiallylamoniumchloridu. Množství kationaktivního polymeru je takové, které je spolu se složkou (c) materiálu účinné ke zlepšení zřetelného účinku na pokožku. Obecně bývá kationaktivní polymer v kompozici obsažen v množství od asi 0,01 do asi 3,0 % hmotnostních kompozice, výhodně od asi 0,02 do asi 0,9 1 hmotnostních a nejvýhodněji od asi 0,05 do asi 0,75 % hmotnostních. Obecně je výhodné, že určité množství složek (c) a (d) spolu přináší vyšší zřetelný účinek než je ten, který se dosahuje se složkou (c) samotnou a složkou (d) samotnou.
Fyzikální povaha kompozice není podstatná, přičemž kompozice může být tuhá, tekutá nebo gelová. Je-li tato kompozice tuhá, je výhodné, když je složkou (b) silikon. Množství vlhkosti v tuhé kompozici může být asi 6 až asi 22 % hmotnostních. Tyto kompozice se obecně vyrábějí standardními postupy na výrobu kompozic na čištění kůže. Avšak z důvodu maximalizace přínosu získaného kompozicí podle vynálezu je • « i 4 * · · 4 4 44 • ·· « 4 4444 4· 4 4 φ 4 44444 44 4« 444·4 _ 2 2 _ ·· · 4 · 4 44·· výhodné smíchat složky (b), (c) a (d) spolu na počátku, ještě před tím, než se kterákoliv z těchto složek uvede do kontaktu s jakýmikoliv jinými materiály přítomnými v kompozici, zvláště se složkou (a). Nejvýhodnější je smíchat složky (b) a (c) a pak přidat složku (d) do směsi (b) a (c). Jak je dále podrobně popsáno, je výhodné při výrobě tuhé kompozice, jako například tyče, přidat předem vyrobenou směs (b), (c) a (d) do jednoho nebo více jiných materiálů kompozice v amalgamátoru, zvláště když je složkou (b) silikon nebo antibakteriální činidlo. Pokud se týče teploty v době přidání je výhodné uskutečnit přídavek v amalgamačním kroku při asi 20 až 30 cC, v podstatě při pokojové teplotě, ale lze to provést i při vyšší teplotě, jako například při asi 80 až 85 °C, v mísiči s berlovým míchadlem, zvláště je-li jako složka (c) použit silikon.
Příklady provedení vynálezu
Čistící kompozice podle vynálezu a její použití budou v dalším blíže ilustrovány s pomocí konkrétních příkladů, které jsou pouze ilustrativní a nijak neomezují rozsah vynálezu.
Níže je popsána standardní metoda přípravy použitelná u vynálezu v případech, že výsledná kompozice má být tuhá.
tuhá kompozice % hmotnostní
| mýdlové vločky (85/15, mýdlo na | 94,82 % |
| bázi tallow/kokos, 10% vlhkosti) | |
| TCC | 0,7 % |
| petrolatum | 1,4 % |
| Polyquat 7(8% účinné složky) | 1,4 % |
| kyselina citrónová (50% roztok) | 0,15% |
| Ti02 | 0,5 % |
| konzervační a vonné přísady | 1,03 % |
• · • · * · • · • « • · · • φ ·
TCC se disperguje v petrolatu a poté se přidá Polyquat 7.
Tato směs se přidá do mýdlových vloček v amalgátoru při teplotě 25 až 28 °C, přičemž následuje přidání oxidu titaničitého, konzervačních přísad a vonné přísady. Mýdlové vločky se třikrát melou, pelotézují a vylisují do tyčí mýdla.
Dále je popsána standardní metoda přípravy pro případ, že výsledná kompozice má být kapalná.
kapalná kompozice
Část 1
| SLES-2 (25,6%) konzervační přísada kumensulfonát sodný (43%) | 9,0 % 0,1% 7,0 % |
Část 2
| přípravek proti lupům kokosamidopropylbetain (30%) Polyquat 6 (40%) Polyquat 7 (8%) | 0,5 % 9,0 % 1,0 % 1,0 % |
Část 3
| Isosteareth-2 | 1,0 % |
| alkohol obsahující 20 až 40 atomů uhlíku distearyldimethylamoniumchlorid | 4,0 % 0,5 % |
| Permethyl-106A | 2,0 % |
| DP-300 | 1,0 % |
Část 4
| dihydrogenfosforečnan sodný | 0,2 % |
| dimethikon 60000 cSt | 4,0 % |
| konzervační přísada vonné přísady | 1,0 % 0,5 % |
| voda | Q.S. |
*·· 4 · · *44« • 4 * 4 4 4444 « «4«
Postup :
Všechny složky z části 1 se míchají při 20 až 25 °C. Směs se pak zahřívá na 85 až 90 °C a při udržování teploty se k části 1 po dávkách přidají složky z části 2. Složky z části 3 se míchají odděleně a směs se zahřívá na 90 až 92 °C, dokud se roztok nezmění z čirého na kalný. Tato směs se pak přidá k směsi částí 1 a 2. Následuje přidání dihydrogenfosforečnanu sodného a dimethikonu při 75 °C a konzervačního činidla a vonné přísady při 35 °C k části 1, 2 a 3.
Níže jsou uvedeny příklady podle vynálezu. Jsou zde uvedeny i srovnávací příklady podle vynálezu a kontrolní postupy. Tyto příklady jsou určeny k ilustraci rozsahu vynálezu a rozsah vynálezu jimi není nijak omezen.
V níže uvedených příkladech jsou použity následující zkratky:
TCC - Triclocarban, CAS No, 101-20-2,
N-(4-chlorfenyl)-N'-(3,4-dichlorfenyl)močovina
DP300 - Triclosan, CAS No. 3380-34-5, 5-chlor-2-(2,4dichlorphenoxy)fenol
Permethyl 104a - polyisobuten vzorce uvedeného výše v popise, kde n je 16.
Polyquat 6 - polymer dimethyldiallylamoniumchloridu. Tato látka je přítomna v kompozicích jako 40 % roztok účinné složky ve vodě.
* · * * b · · * · ·· • ♦ · * · · · · ♦ *· · · · «·*·· · · « · ··· ο · ’ * * * · · ···
Polyquat 7 - kopolymer akrylamidu a dimethyldiallylamoniumchloridových monomerů. Tato složka je přítomná v kompozicích jako 8 % roztok účinné složky ve vodě.
Petrolatum sněhobílé barvy, CAS Number 8009-03-8.
Mýdlo - sodná sůl mastných kyselin získaná z tuku a/nebo rostlinného oleje v určitém procentuelním zastoupení.
Silikon - dimethylpolysiloxane mající viskozitu rovnou asi 600 cmhs’1 (60000 cSt).
Dále je uvedena metodologie použitá v testovacím systému či systémech použitých v níže uvedených příkladech:
Nanášení na materiály z vepřové kůže a postupy
Vzorek kůže:
Jako vzorek byla získána kůže o celé tloušťce z 3 až 6 měsíců starého samce Yucatan. Zvířata byla chována při regulovaných okolních podmínkách a byla krmena speciální potravou k udržení poměrně konstantního složení tuků v rohovité vrstvě. Kůže byla pěčlivě stažena ze zvířete usmrceného zvěrolékařem a ihned zmrazená v kapalném dusíku.
Zmrazená kůže byla vytemperována na pokojovou teplotu a potom byl pečlivě odstraněn podkožní tuk za použití ostrého skalpelu. Tkáň byla vymáchána ve vodě o vysoké čistotě, získané pomocí filtru millipore, a dále byla nařezána na čtverce o ploše přibližně 10 cm2 (1,5 in2). Kůže pak byla zabalena do plastového obalu a byla zmražena až do té doby, kdy byla použita.
• φ φφφφ • · « ·
Příprava vzorků mýdla
Mýdlové vločky byly předem rozemlety v laboratorním 3válcovém mlýně. K mýdlovým vločkám byly přidány přísady a směs byla řádně promíchána. Mýdlové vločky pak byly řádné 3válcovým mlýnem třikrát rozemlety, aby se zajistil homogenní produkt. Z rozemletých mýdlových vloček byly připraveny mýdlové roztoky (5%) za použití vody mající tvrdost [Ca,Mg] 100 ppm.
Stojan na vzorky
Na ošetřování vzorků kůže byl použit speciálně navržený kovový stojan, který je znázorněn a popsán v patentu Spojených států amerických č. 4836014 autor Hilliard (Clairol). Stojan umožňuje souběžné ošetřování dvanácti vzorků se stejně velkou ošetřovanou plochou (asi 5,72 cm2). Podstava má dvanáct jímek, přičemž odpovídajících dvanáct jímek je provedeno rovněž v horní desce. Stojan na vzorky je smontován pomocí křídlových šroubů a matic.
Experimentální postup
Kůže byly vyjmuty z mrazícího boxu a ponechány rozmrznout při pokojové teplotě po dobu přibližně 0,5 hodiny. Jakmile kůže rozmrzly, byly vymáchány v několika mililitrech vody o vysoké čistotě. Kůže byly potom umístěny do stojanu tak, aby rohovitá vrstva byla nahoře, a byly pevně upevněny.
Pro nanášení silikonu, TCC a DP-300 byl použit následující postup:
Dva mililitry mýdlových roztoků o koncentraci 5 % hmotnostních byly napipetovány na každý vzorek kůže. Celý • · • · · · « · stojan se vzorky byl přikryt aluminiovou fólií, aby se zabránilo vypařování během ošetřování. Stojan se vzorky byl umístěn do temperované třepačky (Lab-Line Instruments) a vzorky byly udržovány na požadované teplotě (50 °C pro kompozici obsahující 93 % hmotnostních mýdla a 7 % hmotnostních volné mastné kyseliny, přičemž 60 % hmotnostních je mýdla získaného z tuku a 40 % hmotnostních je mýdla získaného z kokosového oleje - zkráceně se tato kompozice označuje jako 60/40/7 - a 60 °C pro 85/15 mýdlový základ, jehož 85 % hmotnostních je získáno z tuku a 15 % hmotnostních z kokosového oleje, bez přídavku volné mastné kyseliny). Frekvence otáčení byla nastavena na 50 otáček za minutu (RPM) a vzorky byly zpracovávány po dobu 1 hodiny. Po zpracování byly mýdlové roztoky ze vzorků kůže odstraněny pipetou a každý vzorek byl pak třikrát opláchnut 1,5 ml vody o vysoké Čistotě.
Ukládání silikonu na vzorcích kůže bylo stanoveno následujícím postupem: 1,5 mililitrové alikvotní podíly kerosinu byly přidány ke každému vzorku a vzorky byly následně zpracovávány po dobu 5 minut v temperované třepačce udržované na teplotě 25 °C a nastavené na frekvenci otáčení 75 otáček za minutu (RPM) po dobu pěti minut. Po zpracování byly roztoky z každého vzorku odstraněny pipetou a přeneseny do lahviček. Tyto extrakce silikonu byly opakovány ještě dvakrát a extrakční roztoky byly pro daný vzorek smíchány. Koncentrace silikonu byly stanoveny pomocí analýzy ICP (inductively Coupled Argon Plasma).
Postup extrakce TCC a DP-300 ze vzorků kůže byl stejný jako u silikonu, s následujícími modifikacemi: namísto kerosinu byla k extrakci antibakteriálních aktivních složek ze vzorků použita směs hexanu, chloroformu a isopropanolu v objemovém poměru 1:1:2. Doby působení byly sníženy z 5 minut • · • « * « · · · ♦ « · • « · · · · · · · v _ 28_ * na 3 minuty, aby se minimalizovalo odpařování rozpouštědel. Namísto tří extrakcí provedených u silikonu byla extrakce provedena celkem čtyřikrát pro každý vzorek. Koncentrace TCC a DP-300 v extraktech byly stanoveny pomocí UV absorpční spektroskopie za použití e265 nm = 0,14289 ppm-1.cm-1 pro TCC a θ2 8ΰ r.™ = 0,01553 ppm.cm'; pro DP-300.
Navíc byly provedeny pokusy k ověření, zda silikon, TCC a DP-300 by mohly být získány zpět ze vzorků kůže v koncentracích srovnatelných s koncentracemi nanesenými. Postup byl u těchto pokusů následující: Na každý vzorek bylo napipetováno 0,5 ml 0,25% mýdlového roztoku. Během jednohodinové doby působení nebyly vzorky přikryty aluminiovou fólií. Bezprostředně po zpracování byly provedeny extrakce silikonu, TCC nebo DP-300 tak, jak je popsáno výše, ale bez oplachování vzorků vodou.
Postup nanášení TCC nebo DP-300 na vlněné substráty
Za mírného ohřívání, aby se předešlo rozkladu TCC, byly připraveny mýdlové roztoky (5 až 5,9%). Při zahříváni nebyla překročena teplota 50 cC a doba ohřívání nepřekročila 30 minut. Do mýdlových roztoků byly ponořeny vzorky vlny (48 cm3). Roztoky byly umístěny do pece, udržované na 40 až 45 °C, na dobu 2 hodin nebo alternativně na dobu 15 minut při teplotě rovné 20 až 25 cC. Po zpracování byla kapalina z nádoby s roztokem dekantována a vzorky byly vymáchány ve 100 ml vody o vysoké čistotě. Další dvě mácháni byla provedena za současného míchání po dobu 5 minut. Vzorky byly vyjmuty pinzetou a byly ponechány přes noc uschnout.
TCC nebo DP-300 byl extrahován ze suchých vzorků přídavkem 50 g směsi isopropanolu, hexanu a chloroformu v objemovém • φ — 29 — poměru 2:1:1 ke každému vzorku a mícháním po dobu 15 minut.
Vzorky byly vyjmuty a koncentrace TCC nebo DP-300 byly stanoveny pomocí UV absorpční spektroskopie, jak je popsáno výše.
Složení produktu pro příklady 1, 4, a 5 • · · · · φ· φ · · · · · φφ · · ··» • « ··· φ · · φ « « φφφ · φ φ · · φφφφ φ ·
| složka | % hmotnostní |
| mýdlové vločky (85/15 tallow/kokos) 10% vlhkosti | 96,5 |
| TCC | 0,7 |
| transportní systém | 2,8 |
Složení mýdlových vloček pro příklad 6
Mýdlové vločky - 1 složka % hmotnostní mýdlo (60/40, tallow/kokos) volné mastné kyseliny voda
100
Mýdlové vločky - 2 složka mýdlo (85/15, tallow/kokos)
H2 0 % hmotnostní
100
PŘÍKLAD 1
Ukládání TCC na vzorek vlny po dvou hodinách kontaktu (40 až 45 °C) s roztokem produktu o koncentraci 5,9 % transportní systém
Polyquat 6 (2,8 % hm. )
Polyquat 7 (2,8 % hm.)
Permethyl č. 104A (2,8 % hm. ) mg TCC/cm2 vzorku vlny
1,77
5,7
6,4 • · · *
4,7
9,1
Permethyl č. 104A (1,4 % hm.)/Polyquat 6 (1,4 % hm. )
Permethyl č. 104A (1,4 % hm.)/Polyquat 7 (1,4 % hm.)
PŘÍKLAD 2
Ukládání DP-300 na vzorek vlny při 20 až 25 ,:,C po 15 minutách kontaktu ze směsi 5 % hmotnostních mýdlového roztoku, 0,7 % hmotnostních DP-300 a 2,8 % hmotnostních transportního systému
| transportní systém | mg DP-300 uložené/cm2 vzorku vlny |
| Permethyl č. 104A (2,8 % hm. ) (polyisobuten) | 89,87 |
| Polyquat 6 (2,8 % hm.) | 44 |
| Polyquat 7 (2,8 % hm.) | 251 |
| Permethyl č. 104A (1,4 % hm.)/Polyquat (1,4 % hm.) | 6 557 |
PŘÍKLAD 3
Ukládání TCC na vzorek vlny při 20 až 25 'C po 15 minutách kontaktu ze směsi 5% hmotnostních mýdlového roztoku, 0,7 % hmotnostních TCC a 2,8 % hmotnostních transportního systému
| transportní systém | mg TCC/cm2 vzorku vlny |
| Permethyl č. 104A (2,8 % hm.) | 116 |
| Polyquat 6 (2,8 % hm.) | 111 |
| Permethyl č. 104A (1,4 % hm.) a Polyquat 6 | 416 |
| (1,4 % hm.) |
PŘÍKLAD 4
Výsledky ukládání TCC
Pokusy s vepřovou kůží
Ukládání TCC (60 °C) z 5,0 % roztoku produktu transportní systém ukládání TCC (mg TCC/cm2 vepřové kůže)
| petrolatum | (2,8 | % | hm. ) | 12,7 ± | 2,3 | |
| Polyqaut 7 | (2,8 | hm. ) | 29,2 | 3,1 | ||
| petrolatum | (1,4 | % | hm.)/Polyquat 7 | 40,0 | ± | 2,6 |
(1,4 % hm.)
PŘÍKLAD 5
Výsledky ukládání TCC Metoda vázání vlny
Ukládání TCC (45 °C) z 5,0 % roztoku produktu transportní systém ukládání TCC (mg
TCC/cm2 vzorku vlny)
| Permethyl č | 104A | (2, | 8 % | hm.) | 1,7 | ± | 0,2 | |
| Polyquat 6 | (2 | , 8 % | hm. | ) | 1,8 | ± | 0,4 | |
| Polyquat 7 | (2 | ,8 % | hm. | ) | 4,2 | ± | 1,3 | |
| Permethyl č | 104A | (b | 4 % | hm.)/ Polyquat 6 | 4,6 | ± | 1,2 | |
| (1,4 % hm.h | ) | |||||||
| Permethyl č | * | 104A | (1, | 4 % | hm.)/ Polyquat 7 | bl | ± | 0,5 |
| (1,4 % hm.) | ||||||||
| petrolatum | (I | ,4 % | hm. | )/Polyquat 7 (1,4 % hm.) | 13,1 | ± | 3,9 |
PŘÍKLAD 6
Ukládání silikonu
Výsledky na vepřové kůži
| vzorek | počet vzorků | pg dimethikonu na vzorku kůže '* | pg dimethi- konu na 1 cm2 kůže |
| mýdlové vločky 1(95 % hm.) plus 5 % hm. dimethikonu | 3 | 17,1 ± 2,la | 3,0 |
| mýdlové vločky 1(92 % hm.) plus 5 % hm. dimethikonu plus 1,5% hm. Polyquatu 7 a 1,5 % hm. Permethylu 104A | 3 | 52,0 x 18,3b | 9,1 |
| vzorek | počet vzorků | pg dimethikonu na vzorku kůže | pg dimethi- konu na 1 cm2 kůže |
| mýdlové vločky 2(95 % hm.) plus 5 % hm. dimethikonu | 4 | 35,4 x 15,1 | 6,2 |
| mýdlové vločky 2(92 % hm.) plus 5 % hm. dimethikonu plus 1,5% hm. Polyquatu 7 a 1,5 % hm. Permethylu 104A | 4 | 94,0 r 29,4~ | 16,4 |
| mýdlové vločky 2(93 % hm.) plus 2.5 % hm. dimethikonu plus 1.5 % hm. Polyquatu 7 a 1,5 % hm. Permethylu 104A | 4 | 43,8 ± 11,9a | 7,7 |
indikují významný rozdíl
| vzorek | počet vzorků | dimethikonu na vzorku kůže | ;xg dimethi- konu na 1 cm2 kůže |
| mýdlové vločky 2(94,5 % hm.)plus 2,5 wt.O/a dimethikonu plus 1,5 % hm. Polyquatu 7 a 1,5 % hm. Permethylu 104A | 3 | 62,5 + 12,4* | 10,9 |
| mýdlové vločky 2(93 % hm.) plus 2.5 % hm. dimethikonu plus 1.5 % hm. Polyquatu 7 a 1,5 % hm. Permethylu 104A | 3 | 109,5 ± 16,5“ | 19,2 |
indikují významný rozdíl
Dimethikon je dimethylsiloxan o viskozitě 600 cmis (60000 cSt).
Další zkoušky byly provedeny s kompozicí obsahující mýdlo sestávající z 85 % hmotnostních karboxylové kyseliny na bázi tuku a z 15 % hmotnostních karboxylové kyseliny na bázi kokosového oleje a dále obsahující 10 % hmotnostních vody, přičemž je rovněž přítomno omezené množství konzervačních přísad, vonných přísad apod.
Testovací kompozice byly připraveny přídavkem vysoce mastného činidla, jako je například kyselina citrónová nebo kyselina fosforečná, hydrofóbniho činidla, jako je například dimethikon, uhlovodíkového materiálu, jako je například petrolatum, a kationaktivního polymeru, jako je například Polyquat 6, v požadovaném % obsahu, vztaženém k hmotnosti výsledné tyče. Při použití dimethikonu (dimethylpolysiloxanu) s viskozitou rovnou 600 cm2.s_í (60000 cSt) je výhodné množství petrolata 1 % hmotnostní, kyseliny citrónové nebo kyseliny fosforečné 3,5 % hmotnostních, vysoce mastného činidla 1 % hmotnostní a Polyquatu 6 0,6 % hmotnostních (40 % účinné složky).
Na základě výhodné kompozice spolu se sérií vonných přísad byly připraveny tyče. Se stejnou sérií vonných přísad, ale bez kombinace dimethikonu, petrolata a Polyquatu, byly připraveny ·
·· · ··«· · v V — 33 — ............
kontrolní tyče, s nebo bez 1 % hmotnostním vysoce mastného činidla. Při testování in vivo vykazovaly tyče podle vynálezu po určité době zrání překvapivě zvýšenou intenzitu vůně ve srovnání s kontrolním vzorkem. Navíc tyče podle vynálezu měly ve srovnání s kontrolní tyčí lepší charakter a výraznost. Charakterem se zde obecně míní menší zápach u mýdel živočišného původu, čímž dochází k menšímu rušení vonných přísad a udržování konzistence aromatu produkujícího vůni. Lepší výraznost znamená, že charakter vůně zůstává zachován i při vysokých koncentracích vonných přísad, jakož i při velmi nízkých koncentracích vonných přísad.
Dalším testováním samotné smyslové kombinace (dimethikon, petrolatum a Polyquat 6), jak in vitro, tak in vivo, stejně jako tyčí obsahujících tuto kombinaci na rozdíl od kontrolní tyče bez této kombinace a bez 1 % vysoce mastného činidla byly zjištěny výhody. Například čistá směs dimethikonu (600 cmůs'1) (60,000 cSt), petrolata a Polyquatu 6 v hmotnostním poměru 1:2:0,6 inhibuje klimatem vyvolanou suchost, stejně jako inhibuje ztrátu přirozeného hydratačního faktoru (Natural Moisturizing Factor - NMF) u testů in vitro.
Následovalo zjišťování klimatem vyvolané suchosti, a to následujícím postupem:
Jako kontrolní vzorky byly použily neupravené vepřové kůže. Tyto vepřové kůže byly udržovány na 10 °C/17% relativní vlhkosti po dobu jedné hodiny. Byla provedena měření základní vodivosti pomocí přístroje SKICON-metru. Na vepřovou kůži byly při pokojové teplotě aplikovány čisté aktivní složky (2 mg/cm2). Vzorky byly na pokojové teplotě udržovány po dobu jedné hodiny. Po 24 hodinách při 10 QC/17% byly měřeny hodnoty vodivosti pomocí měřiče vodivosti SKICON.
« t® · ·
Bylo pozorováno podstatné zvýšení vodivosti, což indikuje, že klimatem vyvolaná suchost je v podstatě inhibována.
Dále bylo provedeno měření inhibice extrakce NMF (aminokyseliny, močovina, sodná sůl kyseliny pyrrolidonkarboxylové, anorganické ionty), a to následujícím postupem:
Na vepřovou kůži byla aplikována čistá účinná směs v množství 2 mg/cm2. Po jedné hodině byly kůže ošetřovány 2 ml 1% 85/15 mýdlového roztoku při 45 °C, za třepání, po dobu 15 minut. Srovnávací vzorek vepřové kůže (bez aplikace čisté směsi) byl ošetřen stejným způsobem mýdlem. Mýdlové roztoky byly odstraněny a analyzovány na aminokyseliny a močovinu pomocí fluorescenční kvantitativní analýzy podobné metodě popsané v publikaci M. Kawai a G. Imokawa, J. Soc. Cosmetic Chem., 35, 147-156 (1984). Kvantitativní analýzou bylo zjištěno, že ošetřená vepřová kůže měla daleko menší ztrátu NMF než vepřová kůže, která neobsahovala kombinaci dimethikonu, petrolata a Polyquatu.
K demonstraci ukládání hydrofóbního materiálu byl proveden další test in vitro, sledující inhibici adsorpce barviv při použití tyče podle vynálezu, a to následujícím postupem:
Vepřové kůže byly pětkrát omyty, přičemž byla použita tyč podle vynálezu (30 sekund drhnutí, 30 sekund působení mýdlem, 15 sekund máchání). Kotouč z filtračního papíru o průměru 1 cm byl umístěn do 1 % roztoku D&C Red #28 dye. Kotouč byl bezprostředně poté aplikován na vepřovou kůži a po dobu 15 sekund oplachován. Barvivo zbylé na kůži bylo odstraněno pomocí stíračky. Barva kůže byla zaznamenána Chromametrem Minolta. Tyto kroky byly opakovány na čerstvé vepřové kůži —
toto WV WW V* vv to··· ··· ·, · to to • 4 · ♦ to · ··· to to* • * · ♦ · i to’ ♦ ' 9 ·’ · to, ··· to ·· t · · á s použitím kontrolní tyče. Adsorpce barviva na kůži ošetřené tyčí podle vynálezu byla daleko menší než na kůži ošetřené kontrolní tyčí.
Účinek tyče podle vynálezu (1 % vysoce mastného činidla, j, 1 % dimethikonu 600 cnú.s“1 (60000 cSť), 3,5 % petrolata, 0,6 %
Polyquatu 6) na bariérovou integritu kůže byl měřen následujícím postupem:
Vepřová kůže byla ošetřena 5% vodnými roztoky produktu. Kůže byla vystavena působení roztoků po dobu 24 hodin. Následně byla kůže vystavena působení tritiem označené vody a bylo měřeno pronikání této tritiem označené vody. Bariérová integrita byla hodnocena pomocí koeficientu pérmeability (Kp) vody. Postup byl opakován s použitím 5% kontrolních roztoků na čerstvou vepřovou kůži. Výsledky ukázaly, že tyč podle vynálezu zmírnila vyvolané bariérové poškození ve srovnání s kontrolní tyčí.
Výše popsaný účinek tyče podle vynálezu na pronikání mýdla kůží byl vyhonocen za použití následujícího postupu:
5% roztoky mýdlové tyče podle vynálezu byly obohaceny ‘v kyselinou 14C-Laurovou a tritiem označenou vodou. Pronikání vepřových kůží bylo sledováno sledováním pohybu kyseliny laurové (lauranu) a vody. Byly analyzovány vyražené kousky vepřové kůže, aby se stanovila retence mýdla na kůži. Experiment byl opakován s čerstvou vepřovou kůží a roztokem kontrolní tyče. Výsledky ukazují, že tyč podle vynálezu významně inhibovala pronikání kyseliny laurové kůží, vykazovala menší retenci kyseliny laurové, zatímco rozdíl v retenci vody na kůži nebyl významný, vše ve srovnání s —
0» ” ”, • 000 · 0 ♦ 0 0 0 0
00 0 0 0 000 * 0 00
0 000(0) · · · · ·; ··♦'· ·
0 0'1 0' 0 0' ♦ 0 0-0 kontrolním vzorkem. Navíc, jak bylo změřeno pomocí Kp vody, poškození kůže bylo menší.
K měření vlivu čisté kombinace na různé vlastnosti kůže byly rovněž použity testy in vivo. Byl například stanoven stupeň hydratace, a to měřením vodivosti pomocí přístroje ”SKICON. K měření' 'schopnosti'kůže zadržovat vodu byl použit test desorpce vody. K měření extrakce NMF z kůže byla použita fluorescence. Byla rovněž měřena odpudivost kůže pro vodu. Rovněž ták byla měřena adsorpce barviv. v každém z těchto testovacích systémů vykazovala samotná kombinace dimethikonu, petrolata a Polyquatu 6 (1:3,5:0,6) pozitivní účinek na kůži, například na hydrataci, přitahování a zadržování vody, fixování vlhkosti na kůži a vytváření ochranné vrstvy na kůži.
Tyče s účinnou kombinací byly pomocí testů in vivo testovány rovněž na adsorpci barviv ve srovnání s kontrolní tyčí. Je-li kůže omyta tyčí podle vynálezu, nastává zřetelně menší adsorpce barviv oproti použití tyče kontrolní.
Navíc testy in vivo prováděné s tyčí podle vynálezu se ve srovnání s kontrolní tyčí vyznačovaly šetrností. Po opakovaném použití docházelo v případě tyče podle vynálezu ke zřetelně menšímu podráždění, jak bylo zjištěno na základě zarudnutí kůže a posouzeno vizuálně klinickým lékařem a jak bylo * stanoveno instrumentálním vyhodnocením zarudnutí při ukončení b testu. Bariérové poškození měřené pomocí transepidermální ztráty vody při ukončení testu, bylo menší. Navíc odborníci výrazně preferují tyčinku podle vynálezu před kontrolní tyčí vzhledem k její šetrnosti.
Závěrem lze shrnout, že tuhá kompozice podle vynálezu používající hydrofóbní složku (dimethikon), uhlovodíkovou složku (petrolatum) a kationaktivní polymer (Polyquat 5), ♦ Φ *· ΦΦ »4 • · Φ Φ Φ Φ Φ
Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ·Φι
Φ Φ φφ φ -«) φ Φ « , Φ'
Φ Φ Φ φ·«φ přičemž povrchově aktivní látkou je mýdlo (asi 70 až asi 90 % hmotnostních), je jako ochranná vrstva pro kůži zřetelně lepší, vykazuje menší podráždění a má za následek menší poškození než mýdlová tyč bez těchto činidel. Tyč podle vynálezu obsahovala 1 % hmotnostní vysoce mastného činidla, přičemž tyč kontrolní ne.
Claims (1)
1. Čistící kompozice pro osobní hygienu, vyznačující se tím, že obsahuje
a) .jednu, nebo..více povrchově..aktivních .látek.;. .....
b) 0,01 až 10 % hmotnostních hydrofóbní účinné složky v množství, které způsobuje zřetelný účinek na kůži, přičemž tato hydrofóbní účinná složka je vybraná ze skupiny zahrnující silikon, triclosan a trichlorkarbanilid;
c) 0,5 až 5 % hmotnostních petrolata; a
d) 0,02 až 0,9 % hmotnostních kationaktivního polymeru, přičemž je-li kompozice v tuhé formě, je povrchově aktivní látkou mýdlo a tvoří 70 až 90 % hmotnostních kompozice a je-li kompozice v kapalné formě, neobsahuje povrchově aktivní látka mýdlo, je anionaktivní a tvoří 2 až 20 % hmotnostních kompozice.
kationaktivním polymerem je kationaktivní polymer neobsahující celulózu nebo kationaktivní polymer neobsahující cukr.
toto·· to to to · to to to • ·· · · ···* « *·· • « ··· ♦ to toto toto ··> to · • to toto··· to · ·
7. Kompozice podle nároku 6, vyznačující se tím, že kationaktivním polymerem je polymerní dimethyldiallylamoniumchlorid nebo polymerní kvarterní amoniová sůl akrylámidu a dimethyldiallylamoniumchloridu.
8. Kompozice podle nároku 3, vyznačující se tím, že petrolatum je obsaženo v množství maximálně 4 % hmotnostní.
9. Kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že je ve formě vodné kapaliny.
10. Kompozice podle nároku 9, vyznačující se tím, že hydrofóbní účinnou složkou je silikon.
11. Kompozice podle nároku 10, vyznačující se tím, že silikonem je dimethikon.
12. Kompozice podle nároku 8, vyznačující se tím, že petrolatum má teplotu tavení 35 až 50 °C.
13. Kompozice podle nároku 10, vyznačující se tím, že kationaktivním polymerem je kationaktivní polymer neobsahující celulózu nebo kationaktivní polymer neobsahující cukr.
14. Kompozice podle nároku 13, vyznačující se tím, že kationaktivním polymerem je polymerní dimethyldiallylamoniumchlorid nebo polymerní kvarterní amoniová sůl akrylamidu a dimethyldiallylamoniumchloridu.
15. Kompozice podle nároku 10, vyznačující se.tím, že petrolatum je.obsaženo v množství maximálně 4 % hmotnostní. *
16. Použití tuhé čisticí kompozice zahrnující • to ·· « · to · • to toto • to • · to · · ♦ ••i♦·· • · · toto·· • to ·· ·· ··
a) 70 až 90 % hmotnostních mýdla;
b) 0,01 až 10 % hmotnostních silikonu;
c) 0,5 až 5 % hmotnostních petrolata; a
d) 0,02 až 0,9 % hmotnostních kationaktivního polymeru při přípravě materiálu na čištění kůže, který potlačuje mýdlem vyvolané porušení ochranné funkce kůže.
23. Použití kompozice podle nároku 22, vyznačující se tím, že kationaktivním polymerem je kopolymer akrylamidu a dimethyldiallylamoniumchloridu a polymer dimethyldiallylamoniumchloridu.
24. Použití kompozice podle nároku 23, vyznačující se tím, že kationaktivním polymerem je polymer dimethyldiallylamoniumchloridu.
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| US680195P | 1995-11-03 | 1995-11-03 | |
| US08/736,116 US6008173A (en) | 1995-11-03 | 1996-10-24 | Bar composition comprising petrolatum |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ134598A3 true CZ134598A3 (cs) | 1998-08-12 |
Family
ID=26676083
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ981345A CZ134598A3 (cs) | 1995-11-03 | 1996-10-31 | Kompozice pro čištění na osobní hygienu a způsob inhibování ztráty vlhkosti kůže |
Country Status (17)
| Country | Link |
|---|---|
| US (3) | US6008173A (cs) |
| EP (1) | EP0858321B1 (cs) |
| CN (1) | CN1305456C (cs) |
| AT (1) | ATE257692T1 (cs) |
| BG (1) | BG63101B1 (cs) |
| BR (1) | BR9610849A (cs) |
| CZ (1) | CZ134598A3 (cs) |
| DE (1) | DE69631338T2 (cs) |
| ES (1) | ES2214553T3 (cs) |
| HU (1) | HUP9900054A3 (cs) |
| IL (1) | IL124217A (cs) |
| MX (1) | MX9803492A (cs) |
| NO (1) | NO312576B1 (cs) |
| NZ (1) | NZ321863A (cs) |
| PL (1) | PL187599B1 (cs) |
| TR (1) | TR199800776T2 (cs) |
| WO (1) | WO1997016168A1 (cs) |
Families Citing this family (95)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| FR2746304B1 (fr) * | 1996-03-21 | 2001-09-07 | Oreal | Compositions cosmetiques detergentes contenant un polyacrylamide epaississant |
| FR2761598B1 (fr) | 1997-04-07 | 2004-04-02 | Oreal | Compositions cosmetiques detergentes et utilisation |
| US6214363B1 (en) | 1997-11-12 | 2001-04-10 | The Procter & Gamble Company | Liquid antimicrobial cleansing compositions which provide residual benefit versus gram negative bacteria |
| US6284259B1 (en) | 1997-11-12 | 2001-09-04 | The Procter & Gamble Company | Antimicrobial wipes which provide improved residual benefit versus Gram positive bacteria |
| US6287577B1 (en) | 1997-11-12 | 2001-09-11 | The Procter & Gamble Company | Leave-on antimicrobial compositions which provide improved residual benefit versus gram positive bacteria |
| US6197315B1 (en) | 1997-06-04 | 2001-03-06 | Procter & Gamble Company | Antimicrobial wipes which provide improved residual benefit versus gram negative bacteria |
| US6183757B1 (en) | 1997-06-04 | 2001-02-06 | Procter & Gamble Company | Mild, rinse-off antimicrobial cleansing compositions which provide improved immediate germ reduction during washing |
| US6210695B1 (en) | 1997-06-04 | 2001-04-03 | The Procter & Gamble Company | Leave-on antimicrobial compositions |
| US6190675B1 (en) | 1997-06-04 | 2001-02-20 | Procter & Gamble Company | Mild, rinse-off antimicrobial liquid cleansing compositions which provide improved residual benefit versus gram positive bacteria |
| US6183763B1 (en) | 1997-06-04 | 2001-02-06 | Procter & Gamble Company | Antimicrobial wipes which provide improved immediate germ reduction |
| US6190674B1 (en) | 1997-06-04 | 2001-02-20 | Procter & Gamble Company | Liquid antimicrobial cleansing compositions |
| US5968539A (en) * | 1997-06-04 | 1999-10-19 | Procter & Gamble Company | Mild, rinse-off antimicrobial liquid cleansing compositions which provide residual benefit versus gram negative bacteria |
| US6287583B1 (en) | 1997-11-12 | 2001-09-11 | The Procter & Gamble Company | Low-pH, acid-containing personal care compositions which exhibit reduced sting |
| US6159483A (en) * | 1998-06-01 | 2000-12-12 | Colgate-Palmolive Company | Stabilized liquid aqueous composition |
| CA2333935C (en) * | 1998-06-01 | 2010-06-08 | Colgate-Palmolive Company | Anti-germ attachment - composition |
| IL139803A0 (en) * | 1998-06-01 | 2002-02-10 | Colgate Palmolive Co | Skin cleaning composition providing enhanced perfumed deposition |
| US6180577B1 (en) * | 1998-06-01 | 2001-01-30 | Colgate-Palmolive Company | Anti-germ attachment—composition |
| TR200003578T2 (tr) * | 1998-06-01 | 2001-06-21 | Colgate-Palmolive Company | Mikropların deriye yerleşmesine karşı bileşim |
| WO2000026285A1 (en) * | 1998-10-29 | 2000-05-11 | Penreco | Gel compositions |
| US6413922B1 (en) * | 1998-12-03 | 2002-07-02 | Lg Chemical Ltd. | Combination soap bar composition containing monoglyceride sulfonate |
| GB9828719D0 (en) | 1998-12-24 | 1999-02-17 | Unilever Plc | Detergent composition |
| AU2469099A (en) * | 1999-01-25 | 2000-08-07 | Procter & Gamble Company, The | Cleansing compositions |
| US6224852B1 (en) * | 1999-04-23 | 2001-05-01 | Unilever Home & Personal Care Usa | Liquid sunscreen compositions which both deposit and lather well |
| US6372230B1 (en) * | 1999-04-28 | 2002-04-16 | Nick Joseph Schincaglia | Skin care composition, its use and apparatus for the application thereof |
| US6495126B1 (en) * | 1999-07-20 | 2002-12-17 | Mary Kay Inc. | Treatment and composition for achieving skin anti-aging benefits by corneum protease activation |
| US6150313A (en) * | 1999-08-18 | 2000-11-21 | Colgate-Palmolive Company | Skin cleansing composition comprising a mixture of thickening polymers |
| US6699824B1 (en) | 2000-01-20 | 2004-03-02 | The Procter & Gamble Company | Cleansing compositions comprising highly branched polyalphaolefins |
| US6518229B2 (en) * | 2000-12-06 | 2003-02-11 | Playtex Products, Inc. | Antibacterial composition comprising an amphoteric/anionic surfactant mixture |
| US8404751B2 (en) * | 2002-09-27 | 2013-03-26 | Hallux, Inc. | Subunguicide, and method for treating onychomycosis |
| KR100511402B1 (ko) * | 2003-01-09 | 2005-08-31 | 주식회사 피오 코리아 | 항균용 바디클렌저 조성물 |
| US20040156805A1 (en) * | 2003-02-10 | 2004-08-12 | Perveen Kazmi | Method of use |
| US20050058673A1 (en) | 2003-09-09 | 2005-03-17 | 3M Innovative Properties Company | Antimicrobial compositions and methods |
| CA2559905A1 (en) * | 2004-03-10 | 2005-09-22 | Jeff Hudnall | Antimicrobial wax composition for wax therapy |
| US7109154B2 (en) * | 2004-04-13 | 2006-09-19 | Unilever Home & Personal Care Usa Division Of Conopco, Inc. | Combination toilet bar composition |
| US9028852B2 (en) | 2004-09-07 | 2015-05-12 | 3M Innovative Properties Company | Cationic antiseptic compositions and methods of use |
| US8198326B2 (en) | 2004-09-07 | 2012-06-12 | 3M Innovative Properties Company | Phenolic antiseptic compositions and methods of use |
| KR101276386B1 (ko) * | 2005-01-05 | 2013-06-19 | 아쿠아세르브 인크 | 종이 및 판지에서 살진균제의 효능을 향상시키는 방법 |
| WO2006076065A2 (en) * | 2005-01-10 | 2006-07-20 | Dow Global Technologies Inc. | Personal care compositions |
| US7871972B2 (en) | 2005-01-12 | 2011-01-18 | Amcol International Corporation | Compositions containing benefit agents pre-emulsified using colloidal cationic particles |
| CN101119768A (zh) | 2005-01-12 | 2008-02-06 | 安姆科尔国际公司 | 含有用胶体阳离子颗粒预乳化的疏水有益试剂的洗涤组合物 |
| US7977288B2 (en) | 2005-01-12 | 2011-07-12 | Amcol International Corporation | Compositions containing cationically surface-modified microparticulate carrier for benefit agents |
| US7915214B2 (en) * | 2006-01-12 | 2011-03-29 | Amcol International Corporation | Compositions containing benefit agent composites pre-emulsified using colloidal cationic particles |
| AT501416B1 (de) * | 2005-02-15 | 2007-11-15 | Leopold Franzens Uni Innsbruck | Verfahren und stoffgemisch zur erhöhung der oberflächenleitfähigkeit von hydrophoben polymeren |
| KR20070113281A (ko) | 2005-03-10 | 2007-11-28 | 쓰리엠 이노베이티브 프로퍼티즈 컴파니 | 항미생물성 조성물 및 방법 |
| EP3025704B1 (en) | 2005-03-10 | 2019-01-16 | 3M Innovative Properties Company | Methods of reducing microbial contamination |
| US20070042919A1 (en) * | 2005-08-19 | 2007-02-22 | Catherine Schmit | Personal cleansing bar having enhanced skin feel attributes |
| JP5237101B2 (ja) * | 2005-10-25 | 2013-07-17 | ダウ グローバル テクノロジーズ エルエルシー | 抗菌性組成物および方法 |
| EP2164448A4 (en) | 2007-05-14 | 2012-07-04 | Amcol International Corp | COMPOSITIONS COMPOSED OF PREVENTIVE AGENTS PRE-EMULSIFIED WITH COLLOIDAL CATIONIC PARTICLES |
| FR2925311B1 (fr) * | 2007-12-21 | 2009-12-18 | Oreal | Procede d'eclaircissement de fibres keratiniques humaines mettant en oeuvre une composition anhydre et une amine organique particuliere et dispositif approprie |
| FR2925323B1 (fr) * | 2007-12-21 | 2009-12-18 | Oreal | Procede de coloration en presence d'un agent oxydant et d'une amine organique particuliere et dispositif |
| FR2925307B1 (fr) | 2007-12-21 | 2009-12-18 | Oreal | Procede de coloration directe eclaircissante ou d'oxydation en presence d'une amine organique particuliere et dispositif |
| AU2008347253B2 (en) | 2007-12-31 | 2012-04-19 | 3M Innovative Properties Company | Antimicrobial compositions |
| US8188022B2 (en) | 2008-04-11 | 2012-05-29 | Amcol International Corporation | Multilayer fragrance encapsulation comprising kappa carrageenan |
| US8124064B2 (en) * | 2008-07-28 | 2012-02-28 | The Procter & Gamble Company | In-vitro deposition evaluation method for identifying personal care compositions which provide improved deposition of benefit agents |
| US8840871B2 (en) * | 2008-07-28 | 2014-09-23 | The Procter & Gamble Company | Multiphase personal care composition with enhanced deposition |
| FR2940092B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-02-18 | Oreal | Composition de teinture d'oxydation des fibres keratiniques comprenant un corps gras amide ou ester |
| BRPI0910081A2 (pt) * | 2008-12-19 | 2012-03-13 | L'oreal | Processo de clareamento das fibras queratínicas humanas, processo de coloração das fibras queratínicas humanas e dispositivos com vários compartimentos |
| JP5808521B2 (ja) * | 2008-12-19 | 2015-11-10 | ロレアル | アンモニウム塩の存在下で、淡色化し、あるいは淡色化直接染色し、あるいは酸化染色する方法、及びそのためのデバイス |
| FR2940107B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-03-18 | Oreal | Procede d'eclaircissement de matieres keratiniques mettant en oeuvre une emulsion comprenant un agent alcalin et une composition oxydante |
| FR2940067B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-02-25 | Oreal | Composition oxydante pour le traitement des fibres keratiniques comprenant un polymere cationique, un amide gras et un agent-oxygene |
| JP5808077B2 (ja) * | 2008-12-19 | 2015-11-10 | ロレアル | 無機塩基の存在下で着色または明色化する方法及びキット |
| FR2940090B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-02-25 | Oreal | Composition oxydante pour le traitement des fibres keratiniques comprenant une huile, un alcool gras et un alcool gras oxyalkylene |
| FR2940106B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2013-04-12 | Oreal | Composition comprenant un corps gras et un silicate, procede de coloration la mettant en oeuvre et dispositifs |
| FR2940079B1 (fr) | 2008-12-19 | 2011-02-18 | Oreal | Composition comprenant au moins un alcool gras solide, procede de coloration la mettant en oeuvre et dispositifs |
| FR2944436B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2012-02-24 | Oreal | Composition comprenant un corps gras et un actif liposolubre, procede de traitement la mettant en oeuvre |
| EP2198831B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2017-05-10 | L'Oréal | Procédé d'éclaircissement ou de coloration directe éclaircissante ou d'oxydation en présence d'une amine organique et d'une base minérale et dispositif approprié |
| FR2940108B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-04-29 | Oreal | Procede d'eclaircissement de matieres keratiniques mettant en oeuvre une composition anhydre comprenant un agent alcalin et une composition oxydante |
| US7909888B2 (en) * | 2008-12-19 | 2011-03-22 | L'oreal | Process for dyeing or lightening human keratin fibers using an anhydrous composition and a monoethanolamine/basic amino acid mixture, and suitable device therefor |
| FR2940105B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-04-08 | Oreal | Composition comprenant un corps gras et un tensioactif oxyethylene particulier, procede de coloration la mettant en oeuvre et dispositifs |
| EP2198838B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2018-09-05 | L'Oréal | Procédé et dispositif d'éclaircissement ou de coloration directe éclaircissante ou d'oxydation des fibres kératiniques en présence d'une composition aqueuse riche en corps gras |
| FR2940055B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2015-03-27 | Oreal | Composition de teinture d'oxydation des fibres keratiniques comprenant le para-aminophenol, du dipropyleneglycol, et un precurseur de colorant additionnel. |
| FR2940102B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2016-03-11 | Oreal | Composition de teinture d'oxydation des fibres keratiniques comprenant un corps gras, un epaississant et un precurseur de colorant d'oxydation |
| FR2940101B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-02-18 | Oreal | Composition de teinture d'oxydation de fibres keratiniques comprenant un corps gras et un derive 4,5-diaminopyrazole |
| FR2940061B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-03-04 | Oreal | Composition de teinture d'oxydation des fibres keratiniques comprenant un corps gras et un derive de diaminopyrazolone. |
| FR2940100B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-02-18 | Oreal | Composition de teinture d'oxydation des fibres keratiniques comprenant un corps gras et la n,n bis (beta-hydroxyethyl)-paraphenylene diamine |
| FR2940104B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-08-19 | Oreal | Procede de traitement des cheveux mettant en oeuvre une emulsion directe comprenant un agent oxydant et une composition contenant un agent alcalin |
| FR2940103B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-06-10 | Oreal | Procede de coloration eclaircissante de matieres keratiniques mettant en oeuvre une emulsion comprenant un colorant et un agent alcalin et une composition oxydante |
| FR2940078B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2011-05-13 | Oreal | Composition comprenant un corps gras et un polymere cationique, procede de coloration la mettant en oeuvre et dispositifs |
| FR2940077B1 (fr) * | 2008-12-19 | 2012-07-20 | Oreal | Procede de coloration eclaircissante de matieres keratiniques mettant en oeuvre une composition anhydre colorante comprenant un agent alcalin et une composition oxydante. |
| US20100202985A1 (en) * | 2009-02-11 | 2010-08-12 | Amcol International Corporation | Sunscreen compositions including particulate sunscreen actives that exhibit boosting of sun protection factor |
| FR2954160B1 (fr) * | 2009-12-22 | 2012-03-30 | Oreal | Composition de coloration ou d'eclaircissement comprenant un corps gras et un polymere amphotere |
| FR2954159B1 (fr) * | 2009-12-22 | 2012-02-10 | Oreal | Agent de coloration et/ou de decoloration des fibres keratiniques comprenant une composition comprenant un agent alcalinisant et une composition anhydre comprenant un oxydant, l'une ou l'autre des compositions pouvant contenir un corps gras |
| FR2954127B1 (fr) * | 2009-12-22 | 2015-10-30 | Oreal | Agent de coloration et/ou de decoloration des fibres keratiniques en deux parties, comprenant un corps gras et un agent sequestrant. |
| FR2954121B1 (fr) | 2009-12-22 | 2016-03-25 | Oreal | Agent de coloration et/ou de decoloration des fibres keratiniques en deux parties, comprenant un corps gras particulier et une reductone. |
| US8986720B2 (en) | 2010-06-16 | 2015-03-24 | Mary Kay Inc. | Skin moisturizer |
| US9119796B2 (en) * | 2011-02-28 | 2015-09-01 | The Gillette Company | Razor comprising a molded shaving aid composition comprising a pyrithione source |
| AR088798A1 (es) * | 2011-11-11 | 2014-07-10 | Procter & Gamble | Composiciones de tratamiento de superficie que incluyen sales protectoras |
| CA2904703A1 (en) | 2013-03-14 | 2014-10-02 | Hallux, Inc. | Method of treating infections, diseases or disorders of nail unit |
| WO2016058836A1 (en) * | 2014-10-17 | 2016-04-21 | Unilever Plc | Hair care composition |
| US9943816B2 (en) | 2014-10-20 | 2018-04-17 | Eastman Chemical Company | Amphoteric ester sulfonates |
| US9533951B2 (en) | 2014-10-20 | 2017-01-03 | Eastman Chemical Company | Heterocyclic amphoteric compounds |
| US9381147B2 (en) | 2014-10-20 | 2016-07-05 | Johnson & Johnson Consumer Inc. | Compositions comprising zwitterionic ester ammonioalkanoates |
| US11414380B2 (en) | 2015-09-17 | 2022-08-16 | Eastman Chemical Company | Amphoteric compounds |
| US9993408B2 (en) * | 2015-09-17 | 2018-06-12 | Johnson & Johnson Consumer Inc. | Compositions comprising zwitterionic alkyl-alkanoylamides and/or alkyl alkanoates |
| WO2022118915A1 (ja) * | 2020-12-02 | 2022-06-09 | 大阪有機化学工業株式会社 | 固形洗浄剤組成物 |
Family Cites Families (35)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US3761418A (en) * | 1967-09-27 | 1973-09-25 | Procter & Gamble | Detergent compositions containing particle deposition enhancing agents |
| US4389418A (en) * | 1981-02-25 | 1983-06-21 | S. C. Johnson & Son, Inc. | Skin care composition |
| US4421769A (en) * | 1981-09-29 | 1983-12-20 | The Procter & Gamble Company | Skin conditioning composition |
| US4740367A (en) * | 1984-07-19 | 1988-04-26 | Westvaco Corporation | Vegetable oil adducts as emollients in skin and hair care products |
| DE3670569D1 (de) * | 1985-03-01 | 1990-05-31 | Procter & Gamble | Milder reinigungsschaum. |
| US4797272A (en) * | 1985-11-15 | 1989-01-10 | Eli Lilly And Company | Water-in-oil microemulsions for cosmetic uses |
| US5064555A (en) * | 1985-12-02 | 1991-11-12 | The Procter & Gamble Company | Mild skin cleansing soap bar with hydrated cationic polymer skin conditioner |
| US4686060A (en) * | 1986-01-23 | 1987-08-11 | The Procter & Gamble Company | Detergent composition providing rinse cycle suds control containing a soap, a quaternary ammonium salt and a silicone |
| JPS63130512A (ja) * | 1986-11-18 | 1988-06-02 | Toray Silicone Co Ltd | 化粧料 |
| DE3888904T2 (de) * | 1987-09-17 | 1994-08-11 | Procter & Gamble | Hautreinigungsstück mit niedrigem Feuchtegehalt. |
| US5013763A (en) * | 1987-11-30 | 1991-05-07 | The Andrew Jergens Company | Wash-off-resistant skin preparation |
| US5059414A (en) * | 1988-07-01 | 1991-10-22 | Shiseido Co. Ltd. | Multi-phase high viscosity cosmetic products |
| JPH0825866B2 (ja) * | 1988-10-25 | 1996-03-13 | 花王株式会社 | 入浴剤組成物 |
| JP2759486B2 (ja) * | 1989-04-14 | 1998-05-28 | 花王株式会社 | シャンプー組成物 |
| US4954335A (en) * | 1989-05-31 | 1990-09-04 | Helene Curtis, Inc. | Clear conditioning composition and method to impart improved properties to the hair |
| US5213716A (en) * | 1989-06-21 | 1993-05-25 | Colgate-Palmolive Company | Hair conditioning shampoo containing long chain alcohol component |
| ES2060070T5 (es) * | 1989-12-04 | 2005-03-16 | Unilever N.V. | Composicion para el tratamiento del cabello. |
| GB9016100D0 (en) * | 1990-07-23 | 1990-09-05 | Unilever Plc | Shampoo composition |
| US5154849A (en) * | 1990-11-16 | 1992-10-13 | The Procter & Gamble Company | Mild skin cleansing toilet bar with silicone skin mildness/moisturizing aid |
| FI932565A7 (fi) * | 1990-12-05 | 1993-06-04 | Procter & Gamble | Sampookoostumuksia, jotka sisältävät silikoneihin ja kationisiin orgaa nisiin polymeereihin pohjautuvia konditiontiaineita |
| GB9116871D0 (en) * | 1991-08-05 | 1991-09-18 | Unilever Plc | Hair care composition |
| GB9117740D0 (en) * | 1991-08-16 | 1991-10-02 | Unilever Plc | Cosmetic composition |
| US5387417A (en) * | 1991-08-22 | 1995-02-07 | Dow Corning Corporation | Non-greasy petrolatum emulsion |
| AU3136593A (en) * | 1991-11-22 | 1993-06-15 | Richardson-Vicks Inc. | Combined personal cleansing and moisturizing compositions |
| US5308526A (en) * | 1992-07-07 | 1994-05-03 | The Procter & Gamble Company | Liquid personal cleanser with moisturizer |
| US5312559A (en) * | 1992-07-07 | 1994-05-17 | The Procter & Gamble Company | Personal cleanser with moisturizer |
| AU660094B2 (en) * | 1992-07-08 | 1995-06-08 | Colgate-Palmolive Company, The | Cleansing bar to condition skin and/or hair |
| GB9216767D0 (en) * | 1992-08-07 | 1992-09-23 | Unilever Plc | Washing composition |
| GB9216758D0 (en) * | 1992-08-07 | 1992-09-23 | Unilever Plc | Detergent composition |
| GB9216854D0 (en) * | 1992-08-07 | 1992-09-23 | Unilever Plc | Detergent composition |
| EP0708631B1 (en) * | 1993-07-12 | 1998-11-11 | The Procter & Gamble Company | High lathering conditioning shampoos |
| DE69519372T3 (de) * | 1994-02-18 | 2004-06-09 | Unilever Plc | Hautreinigungsmittel |
| HU219188B (hu) * | 1994-03-30 | 2001-02-28 | The Procter & Gamble Co. | Bőrnedvesítő és testtisztító készítmény |
| US5632978A (en) * | 1994-08-24 | 1997-05-27 | The Procter & Gamble Company | Mild shower gel composition comprising fatty alcohol which imparts improved lathering and thickening properties |
| US5589177A (en) * | 1994-12-06 | 1996-12-31 | Helene Curtis, Inc. | Rinse-off water-in-oil-in-water compositions |
-
1996
- 1996-10-24 US US08/736,116 patent/US6008173A/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-10-31 IL IL12421796A patent/IL124217A/en not_active IP Right Cessation
- 1996-10-31 TR TR1998/00776T patent/TR199800776T2/xx unknown
- 1996-10-31 DE DE69631338T patent/DE69631338T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1996-10-31 EP EP96937846A patent/EP0858321B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-10-31 ES ES96937846T patent/ES2214553T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1996-10-31 AT AT96937846T patent/ATE257692T1/de not_active IP Right Cessation
- 1996-10-31 NZ NZ321863A patent/NZ321863A/en unknown
- 1996-10-31 BR BR9610849A patent/BR9610849A/pt not_active IP Right Cessation
- 1996-10-31 HU HU9900054A patent/HUP9900054A3/hu unknown
- 1996-10-31 PL PL96326557A patent/PL187599B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1996-10-31 CZ CZ981345A patent/CZ134598A3/cs unknown
- 1996-10-31 WO PCT/US1996/017506 patent/WO1997016168A1/en not_active Ceased
- 1996-10-31 CN CNB961987359A patent/CN1305456C/zh not_active Expired - Lifetime
-
1998
- 1998-04-30 MX MX9803492A patent/MX9803492A/es unknown
- 1998-04-30 NO NO19981975A patent/NO312576B1/no not_active IP Right Cessation
- 1998-05-20 BG BG102469A patent/BG63101B1/bg unknown
-
1999
- 1999-09-02 US US09/388,641 patent/US6156713A/en not_active Expired - Lifetime
-
2000
- 2000-11-06 US US09/707,025 patent/US6365560B1/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CN1305456C (zh) | 2007-03-21 |
| DE69631338D1 (de) | 2004-02-19 |
| NO981975D0 (no) | 1998-04-30 |
| US6156713A (en) | 2000-12-05 |
| HUP9900054A2 (hu) | 1999-05-28 |
| BR9610849A (pt) | 1999-07-13 |
| PL326557A1 (en) | 1998-09-28 |
| HUP9900054A3 (en) | 2001-11-28 |
| ES2214553T3 (es) | 2004-09-16 |
| CN1203526A (zh) | 1998-12-30 |
| ATE257692T1 (de) | 2004-01-15 |
| TR199800776T2 (xx) | 1998-08-21 |
| WO1997016168A1 (en) | 1997-05-09 |
| EP0858321A1 (en) | 1998-08-19 |
| BG102469A (bg) | 1999-06-30 |
| AU7529596A (en) | 1997-05-22 |
| US6365560B1 (en) | 2002-04-02 |
| PL187599B1 (pl) | 2004-08-31 |
| MX9803492A (es) | 1998-09-30 |
| EP0858321B1 (en) | 2004-01-14 |
| DE69631338T2 (de) | 2004-11-04 |
| BG63101B1 (bg) | 2001-04-30 |
| NO981975L (no) | 1998-07-01 |
| IL124217A (en) | 2004-07-25 |
| AU704805B2 (en) | 1999-05-06 |
| NO312576B1 (no) | 2002-06-03 |
| NZ321863A (en) | 1998-11-25 |
| US6008173A (en) | 1999-12-28 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CZ134598A3 (cs) | Kompozice pro čištění na osobní hygienu a způsob inhibování ztráty vlhkosti kůže | |
| EP1212035B1 (en) | Aqueous cosmetic composition with improved stability | |
| US6265364B1 (en) | Solid cleansing composition comprising a choline salt | |
| AU774800B2 (en) | Skin cleansing composition with improved stability | |
| CA2333766C (en) | Liquid aqueous composition with improved stability | |
| RU2184531C2 (ru) | Индивидуальный очищающий состав (варианты) | |
| CA2236668C (en) | Personal cleansing composition for enhanced delivery of a hydrophobic active | |
| AU704805C (en) | Personal cleansing composition | |
| CZ20032428A3 (cs) | Kompozice pro zvlhčení pokožky | |
| KR100844600B1 (ko) | 고체 조성물 | |
| EP1592398A1 (en) | Cosmetic treatment of xerosis | |
| CA2333736C (en) | Anti-germ attachment skin cleansing composition comprising petrolatum | |
| MXPA02009553A (es) | Composicion y uso. | |
| EP1226817A2 (en) | Anti-germ attachment composition | |
| AU2001251041A1 (en) | Topical antioxidant vitamin composition for skin care |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic |