CZ20031469A3 - Kompozice pro inhibici tvorby exoproteinu grampozitivními bakteriemi - Google Patents

Kompozice pro inhibici tvorby exoproteinu grampozitivními bakteriemi Download PDF

Info

Publication number
CZ20031469A3
CZ20031469A3 CZ20031469A CZ20031469A CZ20031469A3 CZ 20031469 A3 CZ20031469 A3 CZ 20031469A3 CZ 20031469 A CZ20031469 A CZ 20031469A CZ 20031469 A CZ20031469 A CZ 20031469A CZ 20031469 A3 CZ20031469 A3 CZ 20031469A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
alkyl polyglycoside
alkyl
composition
tampon
carbon atoms
Prior art date
Application number
CZ20031469A
Other languages
English (en)
Inventor
Kim L. Resheski-Wedepohl
Rae Ellen Syverson
David C. Potts
Matthew D. Young
Ali Yahiaoui
Original Assignee
Kimberly-Clark Worldwide, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US09/724,023 external-priority patent/US6676957B1/en
Priority claimed from US09/723,589 external-priority patent/US6656913B1/en
Priority claimed from US09/724,190 external-priority patent/US6599521B1/en
Priority claimed from US09/723,632 external-priority patent/US6531435B1/en
Application filed by Kimberly-Clark Worldwide, Inc. filed Critical Kimberly-Clark Worldwide, Inc.
Publication of CZ20031469A3 publication Critical patent/CZ20031469A3/cs

Links

Classifications

    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61F—FILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F13/00—Bandages or dressings; Absorbent pads
    • A61F13/15—Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators
    • A61F13/84—Accessories, not otherwise provided for, for absorbent pads
    • A61F13/8405—Additives, e.g. for odour, disinfectant or pH control
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61L—METHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
    • A61L15/00—Chemical aspects of, or use of materials for, bandages, dressings or absorbent pads
    • A61L15/16—Bandages, dressings or absorbent pads for physiological fluids such as urine or blood, e.g. sanitary towels, tampons
    • A61L15/22—Bandages, dressings or absorbent pads for physiological fluids such as urine or blood, e.g. sanitary towels, tampons containing macromolecular materials
    • A61L15/28—Polysaccharides or their derivatives
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/70—Carbohydrates; Sugars; Derivatives thereof
    • A61K31/702—Oligosaccharides, i.e. having three to five saccharide radicals attached to each other by glycosidic linkages
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61L—METHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
    • A61L15/00—Chemical aspects of, or use of materials for, bandages, dressings or absorbent pads
    • A61L15/16—Bandages, dressings or absorbent pads for physiological fluids such as urine or blood, e.g. sanitary towels, tampons
    • A61L15/42—Use of materials characterised by their function or physical properties
    • A61L15/46—Deodorants or malodour counteractants, e.g. to inhibit the formation of ammonia or bacteria
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61L—METHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
    • A61L15/00—Chemical aspects of, or use of materials for, bandages, dressings or absorbent pads
    • A61L15/16—Bandages, dressings or absorbent pads for physiological fluids such as urine or blood, e.g. sanitary towels, tampons
    • A61L15/42—Use of materials characterised by their function or physical properties
    • A61L15/48—Surfactants
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61L—METHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
    • A61L2300/00—Biologically active materials used in bandages, wound dressings, absorbent pads or medical devices
    • A61L2300/40—Biologically active materials used in bandages, wound dressings, absorbent pads or medical devices characterised by a specific therapeutic activity or mode of action
    • A61L2300/404—Biocides, antimicrobial agents, antiseptic agents
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61L—METHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
    • A61L2300/00—Biologically active materials used in bandages, wound dressings, absorbent pads or medical devices
    • A61L2300/80—Biologically active materials used in bandages, wound dressings, absorbent pads or medical devices characterised by a special chemical form
    • A61L2300/802—Additives, excipients, e.g. cyclodextrins, fatty acids, surfactants

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se vztahuje na způsob inhibice tvorby exoproteinu grampozitivními bakteriemi v prostředcích kde k uvedené tvorbě může docházet, jako je mestruační tampón.
Dosavadní stav techniky
Používání absorpčních prostředků pro jedno použití jako jsou tampóny, neabsorbujících prostředků jako jsou prostředky používané při inkontinenci a vaginálních čistících kompozic je značně rozšířené. Značně rozšířené je například používání absorpčních prostředků pro jedno použití k absorpci lidských exsudátů. Uvedené absorpční prostředky pro jedno použití obvykle tvoří absorbent vhodné hmotnosti zpracovaný na požadovaný tvar určený zamýšleným použitím. V oblasti menstruačních tampónů je absorpční prostředek pro jedno použití určený ke vsunutí do tělesné dutiny a k absorpci tělesných tekutin vyměšovaných ženami během menstruačního období.
V ženském organismu probíhá složitý proces který udržuje vagínu a fyziologicky související oblasti ve fyziologickém stavu. U ženy ve věku od menarche do menopauzy vagína poskytuje ekosystém vhodný pro různé mikroorganismy. Převládajícím druhem mikroorganismů vyskytujících se ve vagíně jsou bakterie; 1 gram vaginálního exsudátu většiny žen obsahuje asi 109 bakterií. Bakteriální flóra vagíny zahrnuje jak aerobní tak anaerobní bakterie. Nejběžnější druhy ···· izolovaných bakterií zahrnují bakterie rodu Lactobaci1lus, Corynebacetrium, druh Gardnerella vaginalis, bakterie rodu Staphylococcus, Peptococcus, aerobní a anaerobní bakterie rodu Streptococcus a druhy rodu Bacteroides. Další druhy mikroorganismů které bývají v některých případech izolované z vagíny zahrnují kvasinky (např. Candida albicans), protozoa (např. Trichomonas vaginalis), mykoplasmata (např. Mycoplasma hominis), chlamydie (např. Chlamydia trachomatis) a viry (např. Herpes simplex). Poslední uvedená skupina organismů bývá obecně spojená s vaginitidou nebo s venerickou chorobou, i když někdy se mohou uvedené organismy vyskytovat v pochvě v nízkém množství aniž by vyvolaly nějaké symptomy onemocnění.
Množství a druhy bakterií vyskytujících se ve vagíně je ovlivněné fyziologickými, sociálními a idiosynkratickými faktory. Fyziologické faktory zahrnují věk, den menstruace a vliv těhotenství. Například vaginální flóra v období menstuace zahrnuje druhy rodu Lactobaci1lus, Corynebacterium a mykoplasmata. Sociální a idosynkratické faktory zahrnují způsob použité antikoncepce, sexuální praktiky, systémová onemocnění (například diabetes) a aplikovanou medikaci.
Bakteriální proteiny a metabolity tvořené ve vagíně mohou působit na další mikroorganismy a na hostitele, člověka. Například prostředí ve. vagíně mezi obdobími menstruace je mírně kyselé o hodnotě pH v rozmezí od asi 3,8 do asi 4,5. Uvedené rozmezí hodnot pH se obecně pokládá za nejpříznivější pro zachování normální flóry. Při uvedených hodnotách pH je ve vagíně prostředí vhodné pro více mikroorganismů ve vyváženém ekologickém systému, který má prospěšnou úlohu tím že poskytuje ochranu a rezistenci vůči infekci, a činí prostředí vagíny nevhodné pro některé druhy bakterií jako je Staphylococcus aureus (S.aureus). Uvedená nízká hodnota pH je
výsledkem kultivace laktobacilů a jejich produkce kyselých produktů. Mikroorganismy ve vagině mohou rovněž produkovat antimikrobiální sloučeniny jako je peroxid vodíku a baktericidy působící na jiné druhy bakterií. Jedním příkladem takových sloučenin jsou laktociny, produkty laktobacilů působící na jiné druhy laktobacilů.
Některé produkty mikrobů mohou působit na hostitele, člověka. Například S.aureus může tvořit a vylučovat do prostředí svého výskytu různé exoproteiny zahrnující enterotoxiny, toxin-1 syndromu toxického šoku (TSST-1) a enzymy jako je proteasa a lipasa. S.aureus se vyskytuje ve vagině u asi 16 % zdravých žen menstruačního věku. Asi 25 % mikrobů S.aureus izolovaných z vaginy má schopnost tvořit TSST-1.
Syndrom toxického šoku (TSS) vyskytující se při menstruaci a těžký a v některých případech fatální multisymptomální stav souvisí s kolonizací mikroby S.aureus. Výše uvedená choroba je vyvolaná TSST-1 a dalšími enterotoxiny produkovanými stafylokoky.
Symtomy TSS obecně zahrnují horečku, průjem, zvracení a rychlý pokles tlaku krve. Obvykle se vyskytuje i typická vyrážka. U asi 6 % nemocných dochází k selhání k systémových životních orgánů. Iniciace TSS není výsledkem invaze mikroorganismů S.aureus do vaginální dutiny. K produkci TSST-1 dochází spíše až růstem a množením S.aureus. Teprve po vstupu do krevního oběhu působí TSST-1 systémově a vyvolá symptomy popisované jako TSS.
Bylo již provedeno více pokusů redukovat nebo eliminovat patogenní mikroorganismy a při menstruaci se vyskytujícího
Μ·
I «<· **· 9 9
9 ·
TSS včleněním jedné nebo více sloučenin majících biostatické, biocidní a/nebo detoxikační vlastnosti. Například k detoxikaci toxinu vyskytujícího ve vagíně žen během menstruace byl připraven menstruační tampón s obsahem kyseliny L-askorbové. Jiní autoři použili jako detoxikační sloučeniny včleněné do prostředku monoestery a diestery vícesytných alifatických alkoholů jako monoester kyseliny laurové s glycerolem. Rovněž je popsané použití jiných neiontogenních povrchově aktivních prostředků jako jsou alkylestery, alkylaminy a alkylamidy, jako prostředků eliminujících problém způsobený degradací esterasou (viz např. U.S.patenty č. 5,685,872; 5,618,554; a 5,612,045).
Kromě použití některých povrchově aktivních prostředků jako detoxikačních prostředků, povrchově aktivní prostředky byly již rovněž použité k ošetření netkaných materiálů určených pro více aplikací zahrnujících kontakt s tělesnými tekutinami jako je menstruační výtok, ke zvýšení jejich knotového účinku nebo jejich schopnosti při použití výtok rychle distribuovat tak, aby mohla být využitá absorpční schopnost absorpčního prostředku pro jedno použití. Ačkoliv uvedené konvenční povrchově aktivní prostředky mohou zvyšovat smáčecí schopnost, často selhávají v účinném snížení viskoelasticity mestruačního výtoku způsobem umožňujícím zvýšení knotového účinku v takovém stupni jako způsobem podle vynálezu.
Je popsané, že použití specifických povrchově aktivních prostředků zahrnujících alkylpolyglykosidy může nejen redukovat viskoelasticitní vlastnosti tekutiny se kterou jsou určené se dostat do kontaktu jako je menstruační výtok, ale rovněž mohou poskytnout povrchově aktivní vlastnosti napomáhající k rychlé distribuci tekutiny. Takové výsledky
9 •4 jsou popsané s použitím alkylpolyglykosidů o 8-10 atomech uhlíku v alkylovém řetězci, nanesených na vlákna tvořící absorbční distribuční vrstvu absorpčního prostředku jako je hygienický papír pro použití ve zdravotnictví. Ve výše uvedených pracích se navrhuje použiti asi 0,2 % až asi 5 % alkylpolyglykosidu vzhledem k celkové hmotnosti absorpčního materiálu.
Mnoho prostředků dámské hygieny a čistících prostředků pro vnitřní použití ženy používají především v tekuté formě.
K výplachům a čištění vaginy a k prevenci vaginálních infekci a rovněž k antikoncepci se používá mnoho tekutých prostředků určených k výplachům. Kompozice určené pro výplachy vaginy je možné připravit z různých složek. Nejobvyklejší substancí pro čištění vaginy je vinný ocet. Nicméně důkazy pro tvrzení, že kompozice s obsahem vinného octu účinně a rozhodujícím způsobem ovlivňují změny hodnot pH ve vagíně po dostatečně dlouhou dobu postačující k podpoření růstu fyziologické vaginální flóry a k omezení infekcí jsou nedostatečné.
Je popsané, že pokud se k výplachu denně používá bud kyselý nebo alkalický roztok, k žádným celkovým změnám pH vaginy nebo vaginální sliznice. Rovněž je popsané, že během výplachu se pH vaginy přizpůsobí hodnotě pH roztoku použitého pro výplach. Během 30 minut po výplachu kyselým roztokem se však hodnota pH vaginy posune do alkalické oblasti.
Přetrvává tedy potřeba prostředků, které by účinně inhibovaly tvorbu exoproteinů jako je TSST-1 grampozitivnimi bakteriemi. Zejména by bylo výhodné vyvinout nové kompozice pro čištění vaginy které by bylo možné včlenit jako prostředek inhibující tvorbu exoproteinů grampozitivnimi bakteriemi. K
• a ♦ a· a a * « a • · a a ♦ a • a «•a
• · a • a · a · a
a·· «a ··· · · a*
širšímu akceptování těchto prostředků by bylo žádoucí, aby kromě potlačení tvorby exoproteinů uvedený prostředek (prostředky) rovněž účinně napomáhal distribuci a/nebo přijetí tekutého komplexu povrchem absorpčního přípravku pro jedno použití a rovněž aby ho bylo možné nanést na případný neabsorbující povrch. Bylo by žádoucí aby uvedené prostředky nebyly významně ovlivňované enzymy lipasou a esterasou a měly by další žádoucí vlastnosti týkající se zvýšení smáčecích vlastností hydrofobních materiálů jako například netkaných materiálů obvykle používaných jako krycích vrstev absorpčních prostředků. Výběr sloučenin inhibujících tvorbu exoproteinů není tak snadný, protože některé sloučeniny, jako jsou blokové kopolymery propylenoxidu a ethylenoxidu mohou tvorbu toxinu grampozitivními bakteriemi stimulovat. Kromě toho by požadované prostředky neměly měnit obvyklou flóru vyskytující se v oblasti vaginy.
Podstata vynálezu
Bylo zjištěno, že alkylpolyglykosidy mohou inhibovat tvorbu exoproteinů (exoproteinů) grampozitivními bakteriemi. Expozice účinným množstvím alkylpolyglykosidu (alkylpolyglykosidů) podle vynálezu může inhibovat tvorbu potenciálně škodlivých toxiny jako jsou toxiny které produkují druhy rodu Staphylococcus a/nebo Streptococcus. Například alkylpolyglykosid (alkylpolyglykosidy) je možné použít k inhibici tvorby TSST-1, alfa-toxinu a/nebo enterotoxinů A, B a C produkovaných S.aureus. Alkylpolyglykosid má obvykle hydrofilní/1ipofi lni rovnováhu (HLB) nejméně asi 10 a/nebo průměrný počet atomů uhlíku v alkylovém řetězci 8 až 12. Alkylpolyglykosid je možné použít samotný nebo v kombinaci s jedním nebo více povrchově aktivními prostředky (jako je např. myreth-3-myristat, monolaurát glycerolu a/nebo laureth-4) *·♦* »· * · « · · • · · · · · ·· · ···· ·4···· · · · · 9 · * · • · · · · 9 99 9 9 99 99 a/nebo s dalšími aditivy (např. redukujícím prostředkem (prostředky) jako je kyselina askorbová, hydrogensiřičitan sodný, vitamin E). Uvedené redukční prostředky mohou působit jako prostředky inhibující vliv kyslíku a mohou podporovat schopnost kombinovaného prostředku redukovat tvorbu toxinu.
Alkylpolyglykosidové prostředky nebo kompozice podle vynálezu jsou materiály které ve styku s bakteriemi S.aureus nebo jinými grampozitivními bakteriemi které se mohou dostat do styku s absorpčními prostředky pro jedno použití umožňují redukci tvorby exoproteinů jako je TSST-1. Předpokládá se, že sloučeniny v absorpčních prostředcích pro jedno použití podle vynálezu jsou účinné i pro potlačení tvorby dalších druhů bakteriálních toxinů, zejména alfa-toxinu a stafylokokových enterotoxinů A, B a C. Zejména jsou alkylpolyglykosidy popsané v této přihlášce účinné jako inhibitory tvorby výše uvedených exoproteinů tehdy když sloučenina je obsažená v blízkosti vnějšího povrchu absorpčního prostředku pro jedno použití nebo je včleněná nebo je nanesená na neabsorbující substrát s použitím nebo bez použití farmaceuticky přijatelného nosiče. Alkylpolyglykosid je možné použít v kombinaci s jednou nebo s více dalšími sloučeninami, například sloučeninami jako je myreth-3-myristat, monolaurát glycerolu a/nebo laureth-4.
Alkylpolyglykosidy popsané pro použití ve způsobu podle vynálezu jsou zvláště vhodné k inhibici tvorby bakteriálních endotoxinů jsou-li včleněné do absorpčních prostředků pro jedno použití nebo na ně. Zejména bylo zjištěno, že včlenění alkylpolyglykosidu do alespoň vnější vrstvy prostředku pro jedno použití jako je tampón může být účinné. Vnější vrstvou může být krycí vrstva absorbentu nebo to může být jednoduše vnější vrstva samotného absorbentu. Alkylpolyglykosid je možné naimpregnovat do nejzevnější vrstvy absorbentu, například do • *· · ·· «·«··· *··* · · · · · · · < · · · » « ··« ··}· ·<···· > • · i · · · · · « I *·· * » · · · · 9 »· «· vnější vrstvy absorpčního materiálu o tloušťce 1-2 mm.
Jestliže je alkylpolyglykosid obsažený v krycí vrstvě, krycí vrstva je obvykle zhotovená z materiálu propustného pro tekutiny jako je porézní netkaná vrstva zhotovená z vláken hydrofobního polymeru. Samozřejmě je možné absorpční prostředek zhotovit tak, že alkylpolyglykosid je obsažený ve veškerém absorpčním materiálu.
Vynález se rovněž vztahuje na inhibici tvorby exoproteinů grampozitivními bakteriemi na neabsorbujících substrátech. Uvedené substráty obsahující alkylpolyglykosidové prostředky jsou zvláště vhodné k inhibici tvorby TSST-1, alfa-toxinu a enterotoxinů A, B a C produkovaných bakteriemi S.aureus. Příklady vhodných neabsorbujících substrátů do kterých nebo alespoň na jejich část je včleněný alkylpolyglykosid zahrnují neabsorbující prostředky používané při inkontinenci, antikoncepční prostředky bariérového typu a antikoncepční tampóny. Typické příklady neabsorbujícb prostředků v tomto popisu zahrnují prostředky užívané v souvislosti s inkontinenci nebo s antikoncepcí, ale pracovníkům zkušeným v oboru bude zjevné, že uvedený způsob je možné aplikovat i na další neabsorbující prostředky kde inhibice produkce exoproteinů grampozitivními bakteriemi by byla prospěšná. Jedním specifickým příkladem neabsorbujíčího prostředku používaného při inkontinenci žen je bariérový prostředek jako je prostředek určený k přiložení při inkontinenci zhotovený z pružného materiálu jako je guma. Dalším příkladem neabsorbujíčího substrátu je aplikátor používaný ve spojení se zaváděním tampónu. Aplikátor například může obsahovat alkylpolyglykosid nanesený na vnějším povrchu, takže při použití aplikátoru k zavedení tampónu do vaginy ženy alkylpolyglykosid (například ve formě krému nebo vosku) se převede z aplikátoru na stěny vaginy. Neabsorbující substráty obvykle obsahují nejméně asi 3 % hmotn. a výhodně asi 5 až asi 10 % hmotn. alkylpolyglykosidu (% přidaného alkylpolyglykosidu vzhledem k hmotnosti vlastního substrátu).
Vynález se rovněž vztahuje na kompozice vhodné k inhibici tvorby exoproteinů grampozitivními bakteriemi. Uvedené kompozice jsou zvláště vhodné k inhibici tvorby TSST-1 a/nebo enterotoxinů A, B a C bakteriemi S.aureus. Kompozice obsahující alkylpolyglykosid a farmaceuticky přijatelný nosič je možné připravit a aplikovat v různých vhodných formách zahrnujících, ale bez omezení jen na ně, vodné roztoky, lotiony, balzámy, gely, masti na rány, masti, bolusy, čípky a podobně. Například je možné účinnou složku kompozic podle vynálezu zpracovat do formy různých vaginálních čistících přípravkii jako jsou přípravky ve formě obvykle dostupných přípravků pro výplachy nebo ve formě přípravků pro výplachy o vysoké viskozitě. Příklady vhodných přípravků určených jako vaginální čistící prostředky zahrnují přípravky obsahující asi 0,1 mmol až asi 5,0 mmol alkylpolyglykosidu.
Alkylpolyglykosidové kompozice podle vynálezu mohou dále obsahovat další přídavné složky obvykle používané ve farmaceutických kompozicích podle jejich určení a v koncentracích v oboru doporučovanými. Uvedené kompozice mohou obsahovat další kompatibilní farmaceutické složky pro kombinovanou terapii jako jsou doplňkové antimikrobiálni složky, antiparazitika, prostředky zmírňující svědění, lokální anestetika nebo proti zánět 1ivé prostředky.
Při použití alkylpolyglykosidu ve formě součásti absorpčního prostředku, prostředku používaného při inkontinenci nebo antikoncepčního prostředku nebo vaginálního krému nebo podobném použití kdy se alkylpolyglykosid zavede do
9 ·
9 · • · * · » 9 · vagíny, použije se uvedený alkylpolyglykosíd takovým způsobem a v takovém množství aby se minimalizoval jeho vliv na přirozenou vaginální flóru. Alkylpolyglykosidové kompozice podle vynálezu obecně umožňují významnou inhibici tvorby exoproteinů grampozitivními bakteriemi, redukují například množství vzniklých proteinů o nejméně asi 75 % a výhodně o nejméně asi 90 %.
Bylo zjištěno, že s použitím alkylpolyglykosidů lze docílit nejen snížení viskoelastických vlastností složené tělesné tekutiny, ale rovněž je možné docílit povrchově aktivních vlastností napomáhajících rychlé distribuci tělesné tekutiny. Použitý alkylpolyglykosíd je obvykle sloučenina o 8-14 atomech uhlíku v alkylovém řetězci a je obsažený ve vnějším povrchu a/nebo na vnějším povrchu absorpčního prostředku pro jedno použití, např. v množství odpovídajícím nejméně 3 % hmotn. a lépe nejméně asi 6 % hmotn. vzhledem k hmotnosti materiálu tvořícího vnější vrstvu produktu. Alkylpolyglykosíd lze vhodně aplikovat na uvedený materiál ve formě vodného roztoku, například ve formě jeho vodného roztoku o koncentraci od asi 40 do asi 60 % hmotn.
Při použití alkylpolyglykosidů jako součásti menstruačního tampónu nebo v jiné formě kdy je zavedený do oblasti ovlivňující vaginu, je žádoucí uvedený alkylpolyglykosid použít způsobem a v množství kdy dochází k minimalizaci jeho účinku na přirozenou vaginální flóru. Alkylpolyglykosidové kompozice podle vynálezu obecně umožňují významnou inhibici tvorby exoproteinů grampozitivními bakteriemi (například snižují množství produkovaných exoproteinů nejméně o asi 75 %, výhodně nejméně o asi 90 %) bez toho, že by vyvolaly významnou nerovnováhu v přirozeně se vyskytující flóře ve vaginálním traktu.
Výraz netkaný textil nebo tkanina zahrnuje tkaninu mající strukturu obsahující vzájemně proložená jednotlivá vlákna nebo přízi které však nejsou proložené pravidelným nebo identifikovatelným způsobem jako je tomu u textilu připraveného tkaním. Uvedený výraz se rovněž vztahuje na produkty připravené z vláken a pásů, střiže nebo koudelného vlákna rovněž jako zpěněných produktů a filmů dalším zvlákňováním, perforací nebo jiným zpracováním vedoucím produktům typu s vlastnostmi textilu. Netkaný textil nebo tkanina se připravují více způsoby jako jsou například způsoby zpracování z taveniny s vyfukováním, zpracování z taveniny protlačením a způsoby přípravy netkaných struktur mykáním. Plošné hmotnosti netkaných textilií se obvykle vyjadřují v uncích materiálu na čtverečný yard (osy) nebo gramech na čtvereční metr (g/m2) a průměry vláken se obvykle vhodně uvádějí v mikrometrech. Hodnoty uvedené v osy je možné převést na hodnoty vyjádřené v g/m2 vynásobením hodnot uvedených v osy faktorem 33,91.
Výraz mikrovlákna použitý v tomto popisu znamená vlákna malých průměrů se středním průměrem vlákna nepřevyšujícím asi 75 pm, například vlákna o středním průměru od asi 0,5 do asi 50 pm, nebo zejména mikrovlákna o středním průměru vlákna od asi 2 do asi 40 pm. Další často používaná hodnota vyjadřující jemnost vlákna je denier, který je definovaný hmotností vlákna o délce 9000 metrů v gramech a uvedenou hodnotu je možné vypočítat ze součinu druhé mocniny průměru vlákna, hustoty v g/cm2 a faktoru 0,00707. Nižší denier označuje jemnější vlákna a vyšší denier označuje vlákna silnější nebo těžší. Například průměr polypropylenového vlákna o průměru 15 pm je možné převést na hodnotu denier umocněním hodnoty průměru, vynásobením výsledku hodnotou 0,89 g/cm2 a pak vynásobením číslem 0,00707. Polypropylenové vlákno o průměru 15 pm má hodnotu v denier asi 1,42 (152.0,89.0,00707). Mimo USA se obvykle používá jednotka tex, která je definovaná jako hmotnost vlákna o délce 1 km v gramech. Tex je možné vypočítat jako denier/9.
Výrazem vlákna získaná z taveniny protlačením se označují vlákna malých průměrů připravená extruzí roztaveného termoplastického materiálu na vlákna pomocí soustavy jemných, obvykle kruhových kapilár obsažených ve zvlákňovací trysce a následným rychlým zmenšením průměru extrudovaných vláken způsoby popsanými například v U.S.patentech č.4,340,563; 3,692,618; 3,802,817; 3,338,992; 3,341,394; 3,502,763; 3,502,538; a 3,542,615. Protlačená vlákna se prudce ochladí a obecně při přemístění na sběrný povrch nejsou lepivá. Takto připravená vlákna jsou obecně kontinuální a jejich střední průměr často bývá větší než 7 pm, obvykle je mezi asi 10 až asi 20 pm.
Výrazem vlákna připravená z taveniny s vyfukováním se označují vlákna připravená extruzí roztaveného termoplastického materiálu soustavou jemných, obvykle kruhových kapilár jako roztavených nitek nebo vláken do souběžných toků. obvykle zahřátého plynu (např. vzduchu) v o vysokých rychlostech což umožní zeslabení vláken roztaveného termoplastického materiálu a zmenšení jejich průměru až na průměr odpovídající mikrovláknu. Takto získaná vlákna jsou pak nesena tokem plynu o velké rychlosti a vedená na sběrný povrch často ještě v lepivém stavu za tvorby struktury, ve které jsou připravená vlákna náhodně rozdělená. Výše popsaný způsob je uvedený například v U.S.patentu č.3,849,241. Vlákna připravená z taveniny vyfukováním mohou být spojitá nebo nespojitá a obecně mohou mít střední průměr menší než asi 10 pm.
• ·· ·: í i • · » • · · • · « ·· • » t ·· 9
• 9
9
Výraz netkané struktury připravené mykáním nebo BCW se vztahuje na netkané struktury připravené mykáním způsoby známými pracovníkům v oboru a dále popsané například v U.S.patentu č.4,488,928, který je včleněný do tohoto popisu odkazem. Stručně popsané, v mykacích způsobech se použije směs obsahující například staplová vlákna společně s vaznými vlákny nebo s jinými vaznými složkami jako suroviny, která se zpracuje česáním nebo jiným způsobem do hmotnostně homogenního stavu. Získaná struktura se zahřeje nebo se zpracuje jiným způsobem k aktivaci adhezivní složky a získá se tak integrovaný, obvykle pružný netkaný produkt.
Výraz polymer použitý v tomto popisu zahrnuje, ale bez omezení jen na uvedené druhy, homopolymery, kopolymery, jako jsou například blokové, roubované, statistické á alternující kopolymery, terpolymery atd., a jejich směsi a modifikace. Dále, pokud není uvedeno specifické omezení, výraz polymer zahrnuje veškeré možné geometrické konfigurace materiálu. Uvedené konfigurace mohou zahrnovat, ale bez omezení jen na uvedená uspořádání, polymery izotaktické, syndiotaktické a atakti cké.
Výraz hydrofilní použitý v tomto popisu znamená že polymerní materiál má volnou povrchovou energii takové hodnoty, že je smáčivý vodným médiem, tj. tekutým médiem jehož hlavní složkou je voda. Výraz hydrofobní použitý v tomto popisu znamená, že se jedná o materiály které nejsou hydrofilní. Výraz přirozeně hydrofobní se vztahuje na materiály které jsou hydrofobní na základě jejich vlastního chemického složení bez dalších aditiv nebo bez zpracování ovlivňujícího hydrofobnost. Je nutné poznamenat, že hydrofobní materiály je možné interně nebo externě zpracovat s povrchově .1 aktivními prostředky a podobně k získání hydrofilnich vlastnosti.
Výraz porézní hydrofobní polymerní materiál použitý v tomto popisu zahrnuje každý tvarovaný výrobek s podmínkou že je porézní a jako celek nebo jeho část obsahuje hydrofobní polymer. Takový substrát může mít listovitý tvar jakým je list zpěněného materiálu. Uvedený materiál listovitého tvaru může mít rovněž vláknitou strukturu jako je tkaný nebo netkaný textil nebo struktura. Uvedený substrát může být tvořený hydrofobními polymerními vlákny jako takový, nebo je možné hydrofobní vlákna vpracovat do uvedené vláknité struktury. Uvedená vláknitá struktura je výhodně netkaná struktura jako je, ale bez omezení jen na uvedené struktury, vláknitá struktura připravená zpracováním z taveniny s vyfukováním nebo zpracováním z taveniny protlačováním. Uvedený substrát může být tvořený rovněž vrstvenou strukturou tvořenou jednou nebo více vrstvami ve formě listů. Uvedené vrstvy mohou být například nezávisle zvolené ze skupiny zahrnující struktury připravené zpracováním z taveniny s vyfukováním nebo struktury připravené z taveniny protlačováním. Nicméně je možné kromě výše uvedených struktur připravených zpracováním z taveniny s vyfukováním nebo struktur připravené z taveniny protlačováním použít další materiály ve formě listových vrstev. Kromě toho, vrstvy tvořící vrstvenou strukturu je možné připravit ze stejného hydrofobního polymeru nebo z různých hydrofobních polymerů.
Výraz hydrofobní polymer použitý v tomto popisu znamená jakýkoliv polymer odolný vůči smáčení, nebo polymer který není snadno smáčivý vodou, tj. polymer postrádající afinitu vůči vodě. Příklady hydrofobních polymerů zahrnují, ale pouze příkladně, polyolefiny jako je polyethylen, kopolymery i :
• · · · : ι β χ : :
• · » · · 0 * · · ·» *·· · · ethylenu-propy1enu a kopolymery ethylenu-vinylacetátu;
styrenové polymery jako je poly(styren), póly(2-methylstyren), kopolymery styrenu-akrylonitrilu obsahující méně než asi 20 % mol. akry1 oni trilu, halogenované uhlovodíkové polymery jako je póly(tetrafluorethylen), kopolymery tetrafluorethylenu-ethylenu, póly(trifluorethylen); vinylové polymery jako je póly(vinyIbutyrát), a póly(methakrylonitri 1), akrylové polymery, jako póly(butylacetát), póly(ethylakrylát), a polyestery jako póly(ethylentereftalát) a póly(butylentereftalát). Hydrofobní polymer může rovněž obsahovat menší množství aditiv jak je v oboru obvyklé. Hydrofobní polymer může obsahovat například pigmenty, prostředky pro zbavení lesku, antistatické prostředky, stabilizátory, zhášeče kyslíku a podobně.
Výraz polyolefin použitý v tomto popisu znamená polymer připravený adiční polymerací jednoho nebo více monomerů které obsahují pouze atomy uhlíku a vodíku. Příklady takových polymerů zahrnují polyethylen, polypropylen, póly(1-buten), póly(2-penten) a podobně. Kromě toho tento výraz zahrnuje směsi dvou nebo více polyolefinň a statistické a blokové kopolymery připravené ze dvou nebo z více různých nenasycených monomerů. Z hlediska jejich obchodního významu nejvíce požadovanými polyolefiny jsou polyethylen a polypropylen.
Jak již bylo uvedeno, potažený porézní substrát může obsahovat hydrofobní polymerní vlákna. Uvedená vlákna jsou v podstatě homogenně potažená hydrofilním polymerním materiálem. Hydrofobní polymerní vlákna mohou být například polyolefinová vlákna. Hydrofobní polyolefinová vlákna je možné připravit kterýmkoli způsobem známým v oboru. Z praktických důvodů se však vlákna obvykle připravuji extruzními způsoby z taveniny a pak se zpracují do vláknité struktury jako je
netkaná struktura. Výraz extruzní způsob z taveniny použitý v souvislosti s netkanými strukturami se vztahuje na netkané struktury připravené kterýmkoli extruzním způsobem z taveniny k přípravě netkané struktury kde po přípravě vláken extruzí z taveniny následuje příprava uvedené struktury, obvykle souběžně, na perforovaném nosném povrchu. Uvedený výraz zahrnuje mezi dalšími způsoby způsoby v oboru obecně známé jako je zpracování z taveniny s vyfukováním, konformace zpracování z taveniny protlačováním a podobně.
Výraz obklad použitý v tomto popisu znamená obklad použitý k vyvinutí tlaku nebo k přitisknutí na určitou část těla.
Výraz povrch a jeho množné číslo se obecně vztahuje na vnější nebo nejhořejší okraj objektu ke kterému se výraz vztahuj e.
Výraz trvanlivý použitý ve spojení s potahem porézního substrátu hydrofilním materiálem znamená, že potažený porézní substrát zůstane smáčivý po nejméně třech expozicích vodnému médiu jako je voda, solný roztok, a moč a další tělesné tekutiny. Jeden způsob hodnocení trvanlivosti pro porézní substrát ve formě vláknité struktury zahrnuje modifikované zatíženi v laboratoři s následným promytím a vysušením (cyklus promytí/sušení). Uvedená vláknitá struktura obvykle zůstane smáčivá po nejméně pět cyklů expozice, promývání a sušení. Je však žádoucí aby uvedený potažený porézní substrát zůstal smáčivý nejméně po asi deset cyklů. Uvedený laboratorní zátěžová zkouška (expozice) a postup promývání/sušení jsou popsané v U.S.patentu 5,258,221, který je včleněný do tohoto popisu odkazem.
• •a·
Výraz hydrofilní polymerní materiál použitý v tomto popisu znamená, že uvedený polymerní materiál má volnou povrchovou energii takovou, že materiál je smáčivý vodným médiem. To znamená, že vodné médium smáčí hydrofilní polymerní materiál kterým je porézní substrát potažený.
Volná povrchová energie hydrofilního polymerního materiálu může například být nejméně 50 dyn/cm (50.10-7 J). Jako další příklad je možné uvést hydrofilní polymerní materiál jehož volná povrchová energie je v rozmezí od asi 50 do asi 72 dyn/cm (50.IO-7 až 72.IO-7 J).
Výraz vodné médium použitý v tomto textu znamená každé tekuté médium ve kterém voda tvoří hlavní složku. Uvedený výraz tedy zahrnuje vodu jako takovou a vodné roztoky a disperze. Vodným médiem je tedy možné rozumět tekuté tělesné exkrementy jako je moč, menstruační výtok a sliny.
Výraz smáčivý a jeho obměny použité v tomto popisu znamená smáčivost vodným médiem, tj. vodné médium se roztěká po povrchu substrátu. Uvedený výraz je zaměnitelný s výrazem smáčivý vodou a jeho variacemi a má stejný význam.
Výraz komplexní tělesná tekutina je určený k popisu tekutiny která je obecně charakterizovaná tím, že je to viskoelastická směs obsahující jednotlivé komponenty obecně mající nehomogenní fyzikální a/nebo chemické vlastnosti. V mnoha případech jsou to právě nehomogenní vlastnosti specifických složek které nepříznivě ovlivňují účinnost absorpčních prostředků při aplikacích na komplexní tekutiny jako je například krev, menstruační výtok, výtoky z úst, z nosu a podobně. Na rozdíl od komplexních tekutin, jednoduché tekutiny jako je například moč, fyziologický solný roztok, voda a podobně, obecně charakterizované jako newtonské ···· « 9 • 9 · • 99 • 9 ·
9 · 9
9« 99 kapaliny, obsahují jednu a nebo více složek obecně majících homogenní fyzikální a/nebo chemické vlastnosti. Výsledkem uvedených homogenních vlastností je, že uvedená jedna nebo více složek jednoduchých tekutin se během absorpce nebo adsorpce chovají v podstatě podobně.
Výraz absorpční prostředek použitý v tomto popisu se vztahuje na prostředky které absorbují a zadržují tělesné tekutiny a specifičtěji se vztahují na prostředky které jsou určené k umístění na kůži nebo do blízkosti kůže a k absorpci a zadržení různých vylučovaných tělesných tekutin. Výraz pro jedno použití použitý v tomto popisu znamená absorpční prostředky které nejsou určené k praní nebo k jiné formě čištění nebo k dalšímu použití jako absorpčního prostředku po jednom použití. Příklady absorpčních prostředků pro jedno použití zahrnují, ale bez omezení jen na uvedené prostředky: prostředky zdravotní techniky zahrnující obvazy a tampóny určené pro lékařské, dentální, chirurgické a/nebo nasální použití; absorpční prostředky osobní hygieny jako jsou prostředky pro dámskou hygienu (např. zdravotní pleny, dámské vložky a menstruační tampóny), pleny, cvičební úbory, prostředky používané při inkontinenci a podobně, kde inhibice tvorby exoproteinů grampozitivními bakteriemi je prospěšná.
Výraz prostředky osobní hygieny se vztahuje na pleny, cvičební úbory, absorbující spodní kalhotky, prostředky pro dospělé při inkontinenci, zdravotní ubrousky a prostředky dámské hygieny jako zdravotní pleny a tampóny, a podobně. Výraz prostředky zdravotní techniky zahrnuje obvazy a tampóny určené pro lékařské, dentální, chirurgické a/nebo nasální použití, chirurgické roušky a podobně.
Popis obrázků na připojených výkresech
Na obr.l je znázorněný graf představující odhad znečištění oblasti vnitřního povrchu tampónů v závislosti na hmotnosti zátěže v g u prototypů tamponů obsahujících krycí vrstvy které byly potažené různým způsobem. Kódy v grafu odpovídají následujícím ošetřením krycích vrstev které byly použité pro jednotlivé prototypy tampónů: L - 7 % hmotn. Laureth-4; P - 18 % hmotn. PPG-5 Laureth-5; S - 8 % hmotn. Steareth-2; a T - 14 % hmotn. Glucopon 220.
Na obr.2 je znázorněný graf představující odhad znečištěné oblasti vnějšího povrchu tampónů v závislosti na hmotnosti zátěže v g u prototypů tamponů obsahujících krycí vrstvy které byly potažené různým způsobem. Kódy v grafu odpovídají následujícím ošetřením krycích vrstev které byly použité pro jednotlivé prototypy tampónů: L - 7 % hmotn. Laureth-4; P - 18 % hmotn. PPG-5 Laureth-5; S - 8 % hmotn. Steareth-2; a T - 14 % hmotn. Glucopon 220.
Podrobný popis vynálezu
Absorpční prostředky pro jedno použití vhodné pro použití podle vynálezu jsou prostředky přizpůsobené k zachycení jednoduché a/nebo komplexní tělesné tekutiny. Pro účely následujícího popisu byl jako specificky popisovaný produkt zvolený menstruační tampón. Nicméně pracovníkům v oboru bude zjevné, že vynález je možné aplikovat i na jiné absorpční prostředky kde inhibice exoproteinů grampozitivními bakteriemi by byla prospěšná.
Specificky, menstruační tampóny vhodné pro použití podle vynálezu obsahují absorbent. Uvedený absorbent může být zhotovený z vláken uspořádaných do absorpční vrstvy nebo
pásku. Alternativně může být absorbent zhotovený z absorpčních vláken uspořádaných a stlačených obecně do podlouhlého a/nebo válcovitého tvaru. Je žádoucí absorbent zhotovit z vláken celulosy jako je bavlna a umělé hedvábí. Absorbent může například obsahovat 100 % bavlny, 100 % umělého hedvábí , směs vláken bavlny a hedvábí, nebo další materiály známé jako vhodné suroviny k výrobě tampónů.
Pokud je cílem zpracovat absorbent do tvaru vrstvy nebo pásku, často se použije směs vláken bavlny a umělého hedvábí.
Ke zpracování absorbentu do tvaru vrstvy nebo pásku se používají dva způsoby známé jako mykání a vrstvení proudem vzduchu.
V závislosti na požadované absorpční schopnosti konečného tampónu může mít tampón různé plošné hmotnosti absorpční vrstvy. U.S. Food and Drug Administration (FDA) stanovil standardy absorptivity pro velikosti tampónů označované jako junior, regular, super a super-plus. K tomu aby bylo možné docílit absorptivit požadovaných FDA u uvedených čtyř velikosti, používají se v příslušném pořadí absorpční vrstvy o plošných hmotnostech asi 100 g na metr čtvereční (g/m2), aso 120 g/m2, asi 170 g/m2 a asi 230 g/m2. Obvykle se mykací proces řídí tak, aby vstva měla tlušťku v rozmezí od asi 40 do asi 60 mm, výhodně asi 50 mm. Plošnou hmotnost a/nebo délku absorbentu je možné volit k přípravě tampónů různých velikostí.
Absorbent je možné částečně nebo úplně překrýt krycí vrstvou. Žádoucí je, aby krycí vrstva byla propustná pro tekutinu. Výraz propustný pro tekutinu znamená, že tekutiny jako je voda nebo tělené tekutiny mohou krycí vrstvou procházet. Krycí vrstva může být hydrofilní nebo hydrofobní.
• ♦ · · • · * ♦ · • · · · · ·· ·· ♦ · ·
Výraz hydrofilní znamená, že krycí vrstva má afinitu k absorpci vody nebo sklon spojovat se s vodou. Výraz hydrofobní znamená antagonismus vůči spojování se s vodou nebo sklon nespojovat se s vodou. Rovněž je možné krycí vrstvu zpracovat s povrchově aktivním prostředkem nebo jiným materiálem aby se stala hydrofilní nebo více hydrofilní.
Je-li absorpční prostředek určený k zadržení tělesné tekutiny tak je žádoucí, aby krycí vrstva obsahovala alkylglykosid v místech ve kterých dochází ke kontaktu s tělesnou tekutinou.
Vrstvu propustnou pro tekutinu je možné zhotovit z tkaných nebo z netkaných materiálů majících porézní podklad. Uvedené tkané materiály zahrnují tkaniny zhotovené z umělého hedvábí, bavlny nebo z polyolefinů. Polyolefiny mohou být ve formě staplových vláken nebo nekonečných vláken. Netkaný materiál může být netkaný textil, struktury zhotovené mykacími procesy nebo zpracováním hydrodynamickými způsoby. Netkaný textil a struktury vzniklé mykáním jsou obchodně dostupné u firmy Kimberly-Clark Corporation sídlící na adrese 401 N.Lake St., Neenah, WI 54957. Další netkaný materiál který je možné použít jako krycí vrstvu je materiál tvořený 100% polyesterovými vlákny spojenými pojivém. Tento materiál je známý jako PBCW powder-bonded-carded web. PBCW je obchodně dostupný u. firmy HDK Industries lne., sídlící na adrese 304 Arcadia Dr., Greenville, SC 29609. Krycí vrstvu je možné rovněž zhotovit z děrovaného termoplastického filmu který jehož tloušťka má dva nebo tři rozměry. Děrované termoplastické filmy jsou obchodně dostupné u několika dodavatelů. Dva z uvedených dodavatelů jsou Pantex Srl,
Pantex Sud Srl, Via Terracini sne. sídlící na adrese 51031 Agliana, Pistioia, Itálie, a Applied Extrusion Technology s adresou pro poštovní styk P.O.Box 582.
• · 9 9 99 9 9 • · · · 0 * < 0 0 0 0 0 0 0 0 · • 0 0 0 0 0 • 00 00 00
I když krycí vrstva se připravuje především z hydrofobního polymerního materiálu, například z porézní netkané vrstvy zhotovené z vláken hydrofobního polymeru, ošetřením povrchu krycí vrstvy alkylpolyglykosidem může učinit povrch smáčivý vodnými tekutinami. Jako příklad zvláště vhodného krycího materiálu je možné uvést netkaný textil zhotovený z hydrofobního polymeru jako je polypropylen nebo polyethylen. Uvedený krycí materiál má typickou plošnou hmotnost od asi 0,1 do asi 0,8 osy (3,391 až 27,128 g/m2) a obsahuje potřebné množství alkylpolyglykosidu k dosažení smáčivosti povrchu krycí vrstvy vodnou tekutinou. Uvedený alkylpolyglykosid je nanesený na vlákna ve formě trvanlivého povlaku který umožňuje, že krycí vrstva tj. porézní podklad, zůstává smáčivá vodou nejméně po třech expozicích vodnému médiu jako je voda, solný roztok, moč nebo další tělesné tekutiny. Kromě toho je žádoucí uvedený alkylpolyglykosid vybrat tak, aby dostatečně inhiboval tvorbu exoproteinů jako je TSST-1 grampozitivními bakteriemi. Toho je možné docílit například potažením vrstvy tvořené porézním polypropylenovým netkaným materiálem alkylpolyglykosidem o hodnotě HLB asi 12 až as i 15.
Jsou-li absorpční prostředky obsahující alkylpolyglykosid podle vynálezu vystavené styku s bakteriemi S.aureus nebo s jinými grampozitivními bakteriemi, mohou redukovat tvorbu potenciálně škodlivých exoproteinů produkovaných uvedenými bakteriemi. Zejména uvedený alkylpolyglykosid (alkylpolyglykosidy) umožňují inhibici tvorby potenciálně škodlivých proteinů produkovaných druhy Staphyloccocus a/nebo Streptococcus.
Uvedený alkylpolyglykosid je obvykle použitý v množství ·· ·· nejméně asi 3 % hmotn. a obvykleji v množství asi 6 až asi 10 % hmotn. počítaných jako přidané množství (vzhledem k hmotnosti netkaného substrátu), V některých případech může být vhodné použít vyšších množství alkylpolyglykosidu, např. až asi 20 % hmotn. (v množství odpovídajícímu přidanému množství vzhledem k substrátu). Výraz přidané množství v % hmotn. znamená množství množství použitého alkylpolyglykosidu vyjádřené v procentech vzhledem k suché hmotnosti nepotaženého substrátu. Z toho vyplývá, že přídavek 10 % hmotn. jako přidané množství odpovídá 9,1 % hmotn. počítaným na celkovou hmotnost potaženého substrátu (10/110=9,1). Pokud není jednoznačně uvedeno jinak, veškeré údaje týkající se množství alkylpolyglykosidu vneseného na substrát (jak absorbující tak neabsorbujíci) jsou uvedené jako přidané množství v % hmotn. i když toto množství je jednoduše označené jako % hmotn. Výše uvedené vyjadřování množství však neplatí pro hmotnosti alkylpolyglykosidu které jsou součástí tekutých kompozic, kde uvedená množství jsou uvedená v mmol nebo v % (hmotn./ohj.) vzhledem k celkové směsi. Množství alkylpolyglykosidu použité ve specifickém absorpčním prostředku závisí na konkrétní formě a použití prostředku. Množství alkyIpolygylkosidu použité pro specifickou aplikaci závisí na konkrétní formě a/nebo použití dané kompozice a nebo prostředku. Skutečné množství alkylpolyglykosidu pracovníci v oboru snadno zjistí na základě uvedeného popisu předložené přihlášky. Například menstruační tampón určený pro vložení do tělesné dutiny a následnému těsnému kontaktu s epithelem vagíny bude vyžadovat použiti menšího množství alkylpolyglykosidu než absorpční prostředek přiložený zevně na tělo.
V neabsorbujících produktech mohou alkylpolyglykosidové kompozice podle vynálezu při styku s bakteriemi S.aureus nebo s jinými grampozitivnimi bakteriemi redukovat tvorbu • ·
škodlivých exoproteinů. Zejména může expozice alkylpoly— glykosidu (alkylpolyglykosidům) inhibovat tvorbu škodlivých exoproteinů produkovaných druhy Staphylococcus a/nebo Streptococcus.
Neabsorbující substráty podle vynálezu jsou zejména přizpůsobené pro kontakt s tekutinami jako je menstruační výtok, krevní produkty a podobně. Uvedené substráty obvykle obsahují vnější vrstvu tvořenou hydrofobním materiálem který obsahuje alkylpolyglykosid nanesený tak, aby se dostal do styku s tekutinou pro kterou je prostředek navržený.
Uvedeným prostředkem může být například prostředek používaný při inkontinenci žen zhotovený především z hydrofobního polymerního materiálu, majícího nepropustnou vnější vrstvu zhotovenou z gumy nebo jiného hydrofobního polymerního materiálu.
Uvedený alkylpolyglykosid je možné znázornit obecným vzorcem;
H-(Z)„-O-R kde Z znamená sacharidový zbytek o 5 nebo 6 atomech uhlíku, n znamená číslo od asi 1 do asi 6 a R znamená alkylovou skupinu obvykle mající 8 až 18 atomů uhlíku.
Obchodně dostupné příklady vhodných alkylglykosidů zahrnují Glucopon 220, 225, 425, 600, a 625, které jsou všechny dostupné u firmy Henkel Corporation. Všechny uvedené produkty jsou směsi alkylmonoglukopyranosidů a alkyloligoglukopyranosidů mající alkylové skupiny odvozené od kokosového a/nebo palmo jádrového oleje. Glucopon 220, 225 a 425 jsou příklady zvláště vhodných alkylpolygylokosidů. Glucopon 220 je alkylpolygylkosid mající průměrně 1,4 glukosy1ového zbytku v
• ·
• · · · · • · · · · jedné molekule a obsahující směs alkylových skupin o 8 až 10 atoech uhlíku (průměrný počet atomťi uhlíku v alkylovém řetězci je 9,1). Glucopon 225 je příbuzný alkylpolyglykosid s alkylovými skupinami mající přímý řetězec o 8 až 10 atomech uhlíku (průměrný počet atomů v alkylovém řetězci je 9,1). Glucopon 425 je směs alkylpolyglykosidů které jednotlivě obsahují alkylové skupiny o 8, 10, 12, 14 nebo 16 atomech uhlíku (průměrný počet uhlíků v alkylovém řetězci je 10,3) Glucopon 600 je směs alkylpolyglykosidů které jednotlivě obsahují alkylové skupiny o 12, 14 nebo 16 atomech uhlíku (průměrný počet uhlíků v alkylovém řetězci je 12,8). Glucopon 625 je směs alkylpolyglykosidů které jednotlivě obsahují alkylové skupiny o 12, 14 nebo 18 atomech uhlíku (průměrný počet uhlíků v alkylovém řetězci je 12,8). Dalším příklad vhodného, obchodně dostupného alkylpolyglykosidu je TL 2141, analog Glucoponu 220 dostupný u firmy ICI.
Je nutné si uvědomit, že výraz alkylpolyglykosid použitý v tomto popisu může obsahovat jeden druh alkylpolyglykosidové molekuly, nebo v obvyklém případě může zahrnovat směs různých alkylpolyglykosidových molekul. Uvedené různé alkylpolyglykosidové molekuly mohou být isomerní a/nebo to mohou být alkylpolyglykosidové molekuly mající různé alkylové části a/nebo sacharidové části molekuly. Výrazem alkylpolyglykosidové isomery se vztahuje na alkylpolyglykosidy které ačkoliv mají stejné alkyl etherové zbytky, mohou se lišit v poloze alkyletherového zbytku v alkylglykosidu a uvedený výraz rovněž zahrnuje isomery, které se liší orientací funkčních skupin na jednom nebo na více chirálních centrech molekuly. Alkylglykosid může například zahrnovat směs molekul, které mají sacharidové části tvořené mono-, di- nebo oligosacharidy odvozenými od více než jednoho • ·· ·· · ♦ • · · • · · • · 9 ·· ·· monosměsí sacharidového zbytku o 6 atomech uhlíku a kde uvedené di- nebo oligosacharidy jsou etherifikované reakcí se mastných alkoholů o různé délce uhlíkového řetězce.
Žádoucí je, když alkylpolyglykosidy pro použití podle vynálezu obsahují alkylové skupiny jejichž průměrný počet atomů uhlíku v alkylovém řetězci je 9 až 11. Příkladem vhodného alkylpolyglykosidu je směs alkylpolyglykosidových molekul majících alkylové řetězce o 8 až 10 atomech uhlíku.
Uvedené alkylpolyglykosidy pro použití v absorpčním prostředku a dalších produktech a kompozicích popsaných v předložené přihlášce je možné charakterizovat pomocí hodnoty HLB. Uvedenou hodnotu je možné vypočítat na základě jejich struktury způsoby obecně známými v oboru. Hodnota HLB alkylpolyglykosidů pro použití podle vynálezu je obvykle v rozmezí asi 10 až asi 15. Žádoucí je, aby hodnota HLB alkylglykosidů pro použití podle vynálezu byla nejméně asi 12 a ještě lépe asi 12 až asi 14.
Obecně známou vlastností alkylglykosidů je jejich vynikající schopnost snižovat povrchové napětí, a jejich smáčeci a dispergační vlastnosti. Alkylpolyglykosidy je možné připravovat běžně užívanými způsoby. Například v U.S.patentech č. 5,527,892 a 5,770,543, jejichž popis je včleněný do tohoto textu odkazem, jsou uvedené alkylpolyglykosidy a/nebo způsoby jejich přípravy. Protože alkylpolygylkosidy jsou odvozené od sacharidů a mastných alkoholů, uvedené sloučeniny jsou snadno biodegradovatelné.
V jednom provedeni vynálezu absorpční prostředky obsahují krycí vrstvu propustnou pro tekutinu která typicky obsahuje nejméně asi 3 % hmotn. a ne více než asi 20 % hmotn. alkylpolyglykosidu, přičemž ještě více žádoucí je, když
obsahuje asi 6 až asi 10 % hmotn. alkylpolyglykosidu. Vhodným příkladem absorpčního prostředku je menstruační tampón obsahující krycí, pro tekutinu propustnou vrstvu obsahující alkylpolyglykosid. Obvykle takový tampón obsahuje krycí vrstvu tvořenou netkaným textilem z vláken hydrofobního polymerního materiálu například vrstvou netkaného polypropylenu, kde vnější strana vláken je potažená alkylpolyglykosidem.
V dalším provedení vynálezu je alkylpolyglykosid zpracovaný do kompozice která obsahuje farmaceuticky přijatelný nosič. Uvedená kompozice obvykle obsahuje nejméně asi 0,01 % (hmotn./obj.) alkylpolyglykosidu a žádoucí je když obsahuje nejméně asi 0,4 % (hmotn./obj.) alkylpolyglykosidu (vzhledem k celkové hmotnosti přípravku). Obecně kompozice obsahuje ne více než asi 0,3 % (hmotn./obj.) alkylpolyglykosidu. Zvláště vhodné vaginální čistící přípravky obsahují nejméně asi 0,25 mmol, žádoucí je když obsah nepřevyšuje asi 5 mmol a ještě lépe obsahuje asi 0,5 až 3 mmol alkylpolyglykosidu. Ve způsobech podle vynálezu se používají prostředky typicky obsahující asi 1 až 2 mmol alkylpolyglykosidu.
Uvedená alkylpolyglykosidová léčivá kompozice může obsahovat další aditiva tak jak je vhodné pro požadované použití pokud nemají významný nežádoucí vliv na aktivitu alkylpolyglykosidu. Příklady uvedených aditiv zahrnují další obvyklé povrchově aktivní prostředky jako jsou ethoxylované uhlovodíky nebo ionogenní povrchově aktivní prostředky, nebo další prostředky podporující smáčivost jako jsou alkoholy o nízké molekulové hmotnosti. Jak je již uvedeno, kompozice podle vynálezu je žádoucí aplikovat jako prostředky o vysokém podílu tuhých složek, výhodně obsahující 80 % nebo méně rozpouštědla nebo vody aby se minimalizovalo vysychání a • · · · · · související náklady a nežádoucí vlivy. Léčivou kompozici je možné aplikovat v různých množstvích v závislosti na požadovaných výsledcích a na druhu aplikace. Při aplikacích kdy prostředek se nanáší například na zdravotní plenu, se účinné výsledky dostaví při použití prostředku v množství odpovídajícím přídavku asi 5 % až 20 % tuhých složek vztažených na suchou hmotnost tkaniny, přičemž rozmezí přídavku v množství asi 6 % až 10 % je výhodné jak z hlediska ceny tak hlediska účinnosti provedení.
Další provedení vynálezu se vztahuje na neabsorbujicí produkt který obsahuje krycí vrstvu která v typickém provedení obsahuje nejméně asi 3 % hmotn., výhodně množství nepřevyšující asi 16 % hmotn., a ještě výhodněji asi 5 až asi 10 % hmotn. alkylpolyglykosidu (v hmotn. % jako přidané množství). Vhodný příklad takového neabsorbujíčího produktu je obklad mající krycí vrstvu obsahující alkylpolyglykosid. V typickém provedení má takový obvaz krycí vrstvu vyrobenou z netkaných vláken hydrofobního polymerního materiálu jako je například krycí vrstva zhotovená z netkané polypropylenové textilie kde vnější povrch vláken je potažený alkylpolyglykosidem. Výraz obklad použitý v tomto popisu znamená obklad použitý k vyvinutí tlaku nebo k přitisknutí na určitou část těla.
Vlákna, vhodná pro zhotovení absorpčních prostředků podle vynálezu je možné připravit například zvlákňováním z taveniny s vyfukováním nebo zvlákňováním s protlačováním, včetně vláken dvousložkových, bikonsti tučních nebo směsných polymerních vláken známých v oboru. V těchto způsobech se obecně používá k zavádění roztaveného termoplastického polymeru do zvlákňovací trysky extrudér kde polymer se zvlákňuje na vlákna kterými mohou být vlákna staplové délky nebo vlákna delší. Pak se provede dloužení vláken, obvykle pneumaticky a vlákna se zavádí na síťový podklad nebo pás. Získaná vlákna vyrobená výše uvedenými způsoby zvlákňování jsou v typickém provedení mikrovlákna popsaná výše.
Jak je uvedeno výše, uvedená netkaná textilie může být spojená netkaná textilie zhotovená mykáním. Spojené netkané textilie zhotovené mykáním se připravují ze staplových vláken, která jsou obvykle dodávaná v balících. Balík se vloží do potěracího stroje kde dojde k rozvolnění vláken. Pak se vlákna vedou do česací nebo mykací jednotky, kde dojde k dalšímu rozvolnění a uspořádání staplových vláken ve směru pohybu stroje obecně za tvorby ve směru pohybu stroje orientovaných vláken tvořících vláknitou netkanou strukturu. Po přípravě uvedené struktury se pak provede její spojení jedním nebo více známými způsoby spojování. Jeden z uvedených způsobů je práškové spojování, které zahrnuje rozptýlení práškového adheziva strukturou a následnou aktivaci, obvykle zahřátím struktury a adheziva horkým vzduchem. Dalším vhodným způsobem spojování je strukturní spojování, kde vzájemné spojení vláken se provede na kalandrovacích válcích nebo na ultrazvukovém zařízení, obvykle v lokalizovaných místech spojení, i když strukturu je možné spojit, je-li to žádoucí, v celém povrchu. Dalším vhodným způsobem spojování, zejména při použití dvousložkových staplových vláken, je vazba průchodem vzduchu.
Absorpční prostředky podle vynálezu obsahují účinné množství inhibujícího alkylpolyglykosidu k umožňující významnou inhibici tvorby exoproteinů jako je TSST-1 v případě kdy absorpční prostředek, jako je menstruační tampón nebo hygienická plena, je vystavený vlivu grampozitivních bakterií. Jestliže alkylpolyglykosidová sloučenina tvoří součást • · · · .· 1
absorbentu nebo absorpčního prostředku, k účinné redukci tvorby exoproteinů může účinné působit nejméně již asi 0,005 mmol alkylpolyglykosidů na jeden gram absorbentu.
Výhodně jeden gram absorbentu obsahuje nejméně asi 0,05 mmol alkylpolyglykosidů a ještě výhodněji jeden gram absorbentu obsahuje asi 0,1 mmol až asi 1,0 mmol alkylpolyglykosidů. Ačkoliv výraz sloučenina je použitý v jednotném čísle, pracovníkům v oboru bude zjevné, že uvedeným výrazem se rozumí i množné číslo. To znamená, absorpční prostředek může obsahovat více než jednu alkylpolyglykosidovou sloučeninu.
U neabsorbujíčího prostředku obecně není nutné impregnovat celé tělese inhibičním prostředkem. Optimální výsledky jak z hlediska ekonomického tak z hlediska funkčního lze v mnoha případech získat koncentrací inhibičního prostředku na vnějším povrchu nebo v blízkosti vnějšího povrchu kde je při použití nejúčinnější.
Materiál vhodný pro použití jako absorbent v absorpčních prostředcích popsaných v této přihlášce zahrnuje netkanou strukturu tvořenou bikomponentními obalovými polyethylen5/polypropylenovými jádrovými staplovými vlákny o délce asi. 38 mm. Uvedená bikomponentni vlákna jsou obchodně dostupná u firmy Chisso Corporation ve výrobcem dodávané konečné úpravě. Uvedená staplová vlákna je možné nejprve zpracovat v rozvolňovacím stroji a pak je homogenně smísit a dále zpracovat mykáním na pavučinu lineární rychlostí 15 metrů za minutu (asi 50 stop za minutu). Po vytvoření pavučiny je možné, ji dále zpracovat spojováním pomocí průchodu vzduchu (v bubnovém zařízení) při teplotě vzduchu asi 131 °C. Typická doba zdržení ve spojovacím zařízení je mezi asi 3 až asi 4,5 sekundami. Výslednou strukturu, která má plošnou hmotnost asi 100 g/m2 a hustotu asi 0,06 g/cm3 je pak možné navinout na
9 · * · » Μ >
• · · * ·· 9 9 válec.
Další materiály vhodné pro použití jako absorhenty zahrnují přírodní hydrofilní a/nebo syntetická vlákna. Například materiál zhotovený ze směsi vláken bavlny a umělého hedvábí tvoří absorpční materiál vhodný ke zhotovení celého nebo části absorbentu nebo absorpčního prostředku jako je menstruační tampón a hygienická plena.
Alkylpolyglykosidová léčivá kompozice použitá k přípravě absorpčních prostředků podle vynálezu může obsahovat další aditiva tak jak je vhodné pro požadované použití, pokud nemají významný nežádoucí vliv na aktivitu alkylpolyglykosidu. Příklady uvedených aditiv zahrnují další obvyklé povrchově aktivní prostředky jako jsou ethoxylované uhlovodíky nebo ionogenní povrchově aktivní prostředky, nebo další prostředky podporující smáčivost jako jsou alkoholy o nízké molekulové hmotnosti. Jak již bylo uvedeno, kompozice podle vynálezu je žádoucí aplikovat jako prostředky o vysokém podílu tuhých složek, výhodně obsahující 80 % nebo méně rozpouštědla nebo vody aby se minimalizovalo vysychání a související náklady a nežádoucí vlivy. Léčivou kompozici je možné aplikovat v různých množstvích v závislosti na požadovaných výsledcích a na druhu aplikace. Při aplikacích kdy prostředek se nanáší například na hygienickou plenu, se účinné výsledky dostaví při použití prostředku v množství odpovídajícím přídavku asi 5 % až 20 % tuhých složek vztažených na suchou hmotnost tkaniny, přičemž rozmezí přídavku v množství asi 6 % až 10 % je výhodné jak z hlediska ceny tak hlediska účinnosti provedení. Pracovníkům v oboru bude rovněž zjevné, že způsoby podle vynálezu je možné ošetřit více druhů substrátů, zahrnujících netkané textilie jako jsou struktury připravené zvlákňováním z taveniny, zvlákňováním z taveniny s • · · · · · vyfukováním, mykáním a dalšími způsoby a rovněž tkané struktury a dokonce filmy a podobně, kde je žádoucí zlepšit distribuci tekutiny. Pracovníkům v oboru bude rovněž zřejmé, že některé alkylpolyglykosidy je možné použít jako vnitřní aditiva, tj. je možné je přidat do taveniny polymeru přímo nebo v zahuštěné formě. Po přípravě vláken uvedená aditiva mohou migrovat na povrch vlákna a propůjčit tak vláknu požadovaný účinek. Další popis týkající se vnitřních aditiv je uvedený například v U.S.patentu č.5,540,979, jehož popis je včleněný do tohoto textu odkazem.
Obsah alkylpolyglykosidu je obecně nejméně asi 3 % hmotn. a obvykleji asi 6 až 10 % hmotn. ve formě hmotnosti vyjádřené v % hmotn. přidaných k hmotnosti vnější vrstvy neabsorbujíčího substrátu. V některých případech může být vhodné použít vyšších množství alkylpolyglykosidu, např. až asi 20 % hmotn. v množství odpovídajícímu přidanému množství vzhledem k hmotnosti vnější vrstvy. U prostředků pro inkontinenci je možné například možné dosáhnout účinných výsledků s použitím alkylpolyglykosidových tuhých podílů v rozmezí asi 5 % až asi 15 % počítaných jako přidané množství vztažené na hmotnost vnější vrstvy. Výraz přidané množství v % hmotn. znamená množství množství použitého alkylpolyglykosidu vyjádřené v procentech vzhledem k suché hmotnosti nepotaženého substrátu. Z toho vyplývá, že přídavek 10 7> hmotn. jako přidané množství odpovídá 9,1 % hmotn. počítaným na celkovou hmotnost potaženého substrátu (10/110=9,1). Pokud není jednoznačně uvedeno jinak, veškeré údaje týkající se množství alkylpolyglykosidu vneseného na substrát jsou uvedené jako přidané množství v % hmotn. Výše uvedené vyjadřování množství však neplatí pro hmotnosti alkylpolyglykosidů které jsou součástí tekutých kompozic, kde uvedená množství jsou uvedená v mmol % nebo v % hmotn. vzhledem k celkové směsi.
Kompozice je možné aplikovat na absorpční prostředek obvyklými způsoby vhodnými pro aplikaci inhibičníbo prostředku na požadovaný absorpční prostředek. Například, menstruační tampón ve krycí vrstvy je možné přímo ponořit do tekuté lázně obsahující uvedenou kompozici a pak, je-li nezbytné ho vysušit vzduchem k odstranění všech těkavých rozpouštědel. U tampónu které se stlačují, je nejvhodnější provést impregnaci před kompresí. Kompozice po včlenění na a/nebo do tampónu mohou být těkavé, mohou mít k tampónu volnou přilnavost, být navázané nebo může jít o některou z kombinací uvedených vlastností. Výraz těkavý použitý v tomto popisu znamená, že kompozice může tampónem migrovat. Například je možné alkylpolyglykosid smísit s polymerním materiálem určeným ke zpracování na složku obsaženou v absorpčním přípravku.
Alternativně je možné alkylpolyglykosid obsahující roztok aplikovat přímo na individuální vrstvu materiálu před jejím včleněním do zhotovovaného výrobku jakým je absorpční prostředek. Vodný roztok obsahující alkylpolyglykosid je možné například nanést postřikem na povrch krycí vrstvy propustné pro tekutinu nebo na absorpční materiál určený k včlenění do absorpčního prostředku. To je možné provést bud během výroby materiálu nebo v průběhu kompletačního procesu při kterém se uvedený materiál kompletuje na vyráběný absorpční prostředek.
Netkané struktury potažené alkylpolyglykosidem je možné připravit konvenčními způsoby. Alkylpolyglykosid je možné aplikovat na jednu nebo na obě strany struktury která se posunuje. Pracovníkům v oboru bude zjevné, že takovouto aplikaci je možné provést zpracováním in-line nebo v samostatném, off-line stupni. Strukturu, jako je netkaná
·· · · · · · * · · · · ♦ • « « * · · ♦ • « · · · * · « ·· ·♦ *· ·· ·' · textilie zhotovená zvlákňováním s protlačováním nebo s vyfukováním je možné vést přímo přes nosné válce do jednotky pro povrchovou úpravu ve které jsou rotační rozprašovací hlavice k nanášení postřikem na jednu stranu struktury. Případně může jednotka pro povrchovou úpravu obsahovat rotační postřikové hlavice k nanesení alkylpolyglykosidu na opačnou stranu struktury. Každá jednotka pro povrchovou úpravu obsahuje přívod postřikové tekutiny ze zásobníku. Ošetřenou strukturu je pak možné, je-li to potřebné, vysušit, vedením přes sušící bubny nebo jiné prostředky umožňující sušení a ji navinout nebo dále zpracovat pro použití pro které je určená. Rovněž je možné použít alternativní sušící zařízení jako jsou sušárny, cirkulační vzduchové sušárny, infračervené sušárny, větráky a podobně.
Příkladem typického absorpčního prostředku je menstruační tampón obsahující alkylpolyglykosid. Alkylpolyglykosid může být včleněný do absorbentu tampónu a/nebo na krycí vrstvu nebo do krycí vrstvy tampónu. Tampóny obsahující alkylpolyglykosid jako je Glucopon 220 nanesený na krycí vrstvě jsou zvláště vhodné k inhibici tvorby bakteriálních exoproteinů grampozitivními bakteriemi jako je S.aureus.
Uvedená inhibiční alkylpolyglykosidová kompozice může dále obsahovat jeden nebo více obvykle užívaných, farmaceuticky přijatelných a kompatibilních nosičů vhodných pro danou aplikaci. Nosič může se může společně zúčastnit na rozpouštění nebo suspendování složek které kompozice obsahuje. Jako nosiče vhodné pro použiti podle vynálezu je proto možné použít nosiče obecně známé pro použití v kosmetice a v lékařství, které se použíají jako základy mastí, omývadel, krémů, hojivých mastí, aerosolů, čípků, gelů a podobně. Vhodný nosič může obsahovat alkoholy a povrchově aktivní prostředky.
Λ · • 9
«999
9 ·
9 9
Kompozice je možné aplikovat na neabsorbující prostředky obvyklými způsoby vhodnými pro aplikaci inhibičního prostředku na požadovaný prostředek. Například prostředek je možné přímo ponořit do tekuté lázně obsahující uvedenou kompozici a ho, je-li to nezbytné, vysušit vzduchem k odstranění všech těkavých rozpouštědel. Kompozice po včlenění na a/nebo do materiálu tampónu mohou být těkavé, mohou mít volnou přilnavost, mohou být navázané nebo může jít o některou z kombinací uvedených vlastností. Výraz těkavý použitý v tomto popisu znamená, že kompozice může materiálem migrovat. Například je možné alkylpolyglykosid smísit s polymerním materiálem určeným ke zpracování na složku obsaženou v absorbujícím nebo v neabsorbuj í.cím produktu.
Alternativně je možné alkylpolyglykosid obsahující roztok aplikovat přímo na individuální vrstvu materiálu před jejím včleněním do zhotovovaného výrobku jakým je neabsorbující prostředek. Vodný roztok obsahující alkylpolyglykosid je například možné nanést postřikem na povrch vrstvy materiálu určené k včlenění do neabsorbujíčího produktu. To je možné provést budí během výroby uvedené vrstvy nebo v průběhu kompletačního procesu při kterém se uvedený materiál kompletuje na konečný požadovaný výrobek.
Příklady typických produktů používaných v osobní hygieně zahrnují prostředky používané při inkontinenci nebo antikoncepční prostředky které obsahují alkylpolyglykosidy. Uvedený alkylpolyglykosid je možné včlenit do vnější vrstvy nebo na vnější vrstvu prostředku. Prostředky obsahující alkylpolyglykosid jako je Glucopon 220 vnesený na vnější vrstvu jsou zvláště vhodné k inhibici tvorby bakteriálních exoproteinů grampozitivnimi bakteriemi jako je S.aureus.
K dalšímu znázornění vynálezu a k přispění aby pracovníci v oboru mohli vynález využít slouží níže uvedené příklady. Uvedené příklady však žádným způsobem neomezují rozsah vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad A
Účinek Glucoponu 220 na růst S.aureus a tvorbu TSST-1 byl hodnocený pomocí vnesení této sloučeniny v požadovaných koncentracích vyjádřených v mi 1imolech/mi1 i 1 itr (milimolární koncentrace jsou dále označované mM) do 100 ml kultivační půdy umístěné ve sterilní kultivační baňce objemu 500 ml Corning fleaker™.
Kultivační půda se připraví následujícím způsobem: 37 g kultivačního média z mozku a srdce (BHI) se rozpustí v 880 ml destilované vody a sterilizuje se. BHI médium je obchodně dostupné u Difco™ Laboratories, Becton Dickinson Microbiology Sysrems, Cockeysvi11e, MD 21030-0243. Uvedené médium BHI se doplní 100 ml fetálního hovězího séra (FBS) které je obchodně dostupné u Sigma Chemical Company, P.O.Box 14508, St.Louis, MO 63178-9916. Ke směsi BHI-FBS se pak přidá 10 ml sterilního 0,021 mol/1 roztoku hexahydrátu chloridu horečnatého (Sigma Chemical Company). Pak se ke směsi BHI-FBS dále přidá 10 ml sterilního 0,027 mol/1 roztoku L-glutaminu (Sigma Chemical Company).
Přímo do kultivační půdy se vnese Glucopon 220, provede se sterilizace a další ředění sterilní kultivační půdou na požadované konečné koncentrace.
• · · ·
Inokulum pro inokulaci kultivační půdy obsahující Glucopon 220 se připraví následujícím způsobem: S.aureus MN8 se čárkováním nanese na plotnu obsahující tryptický sojový agar (TSA; Difco Laboratories) a inkubuje se při 35 °C. Testovací organismus byl v tomto v provedení tohoto příkladu získaný od Dr.Pat Schlieverta, Department of Microbio 1ogy, University of Minnesota Medical School, Minneapolis, MN. Po 24 hodinách inkubace se pomocí sterilní inokulační kličky odebere tři až pět kolonií které se použijí k inokulaci 10 ml kultivační půdy. Zkumavka obsahující inokulovanou kultivační půdu se inkubuje v atmosféře vzduchu při 35 °C. Za 24 hodin se kultura z inkubátoru odebere a promísí se na S/P vířivém mixéru. 0,5 ml výše uvedené 24hodinové kultury se použije k inokulaci 10 ml kultivační půdy vnesené do druhé zkumavky a půda se inkubuje v atmosféře vzduchu při 35 °C. Po 24 hodinách inkubace se kultura z inkubátoru vyjme a důkladně se promísí na S/P vířivém mixéru. Na přístroji pro hodnocení mikrodesek (Bio-Tek Instruments, Model EL309, Box 998, Winooski, Vermont 05404-0998) se zjistí optická hustota kultivované tekutiny. Množství inokula potřebné k získání 5.106 CFU (počet jednotek tvořících kolonie)/ml se stanoví s použitím předem zjištěné standardní křivky.
V pokusu se použijí baňky obsahující kultivační půdy jak bez Glucoponu 220 (kontrolní vzorky) tak půdy s obsahem různých koncentrací Glucoponu 220. Obsah každé baňky se inokuluje množstvím inokula stanoveným výše. Baňky se uzavřou sterilní hliníkovou fólií a inkubují se při 37 °C v atmosféře vzduchu v laboratorní vodní lázni Lab-Line s orbitálním pohybem o 180 ot/min. Uvedená lázeň LaB-Line byla v tomto případě získaná u VWE Scientific Products, 1430 Waukegan Road, McGaw Park, IL 60085. V potřebných časových intervalech se odebere pět mililitrů z každé baňky pro stanovení optické hustoty kultivované tekutiny. V kultivační tekutině se stanoví počet jednotek tvořících kolonie mikrobů S.aureus s použitím standardních způsobů odečítání z plotny.
Po 24 hodinách inkubace se pokus opakuje s použitím čerstvého média. Nicméně v tomto případě se jako inokulum použije podíl získaný z 24hodinové kultivační baňky obsahující odpovídající množství Glucoponu 220. Ke stanovení množství odpovídajícího inokula obsahujícího 5.106 CFU/ml se použije způsob popsaný výše. Například kultura S.aureus získaná v 2 mM Glucoponu 220 se použije jako inokulum v odpovídajícím množství k inokulaci čerstvého média obsahujícího 2 mM Glucopon 220. Koncentrace Glucoponu 220 použité v tomto příkladu zahrnovaly koncentrace 20, 10, 4, 2, 1 a 0,5 mM. V přítomnosti Glucoponu 220 o koncentraci 10 a 20 mM nebyl pozorovaný žádný růst počtu mikrobů. Až do 26 hodin po inokulaci nebyl pozorovaný žádný růst ani u koncentrace Glucoponu 220 4 mM, a u této koncetrace proto nebyla provedeno po prvních 24 hodinách inkubace provedená reinokulace do čerstvého média.
Ze zbylé kultivované tekutiny bylo 5 ml zpracované pro stanovení TSST-1 následujícím způsobem: tekutina se zpracuje odstředěním po 15 minut při 2-10 °C při 2500 ot/min. Supernatant se sterilizuje filtrací přes filtr Autovial® pro použití bez injekční stříkačky o velikosti pórů 2 pm (Whatman lne., Clifton, NJ). Získaná tekutina se zmrazí v polystyrénové kultivační zkumavce FisherbrandR 1.2 x 75, Fisher Scientific, 585 Alpha Drive, Pittsburgh, PA 15328.
Množství TSST-1 v ml bylo stanoveno nekompetitivní sendvičovou enzymovou imunoanalýzou (ELISA). Vzorky
9 • · ♦ ·»
kultivované tekutiny i referenčního standardního TSST-1 byly analyzované vždy třikrát. Byl použitý následující způsob stanovení: čtyři potřebné reagenční prostředky, králičí polyklonální anti-TSST-1 IgG (č.LTI-101), králičí polyklonální anti-TSST-1 IgG konjugovaný na křenovou peroxidasu (č.LTC-101), TSST-1 (č.TT-606) a normální králičí sérum (NRS) čert ifikované jako prosté anti-TSST-1 (č.NRS-10) byly získané u firmy Toxin Technology lne., 7165 Curtiss Avenue, Sarasota, FL 34231. Připraví se roztok o koncentraci 10 με/ml králičího polyklonálního anti-TSST-1 IgG v fosforečnanovém tlumivém solném roztoku (PBS) o pH 7,4. Uvedený PBS se připraví z 0,016 molárního NaHžPCU, 0,004 molárního NaH2PO4~H2O, 0,003 molárního KC1 a 0,137 molárního NaCl, kde všechny uvedené složky jsou dostupné u Sigma Chemical Company. 100 μΐ roztoku polyklonálního králičího anti-TSST-1 IgG se odpipetuje do jamek polystyrénových mikrodesek, katalogové číslo 439454 firmy Nunc-Denmark. Desky se nechají potáhnout inkubací přes noc při teplotě místnosti. Nenavázaný antitoxin se odstraní odvodněním do sucha.
TSST-1 se na koncentraci 10 ng/ml v PBS pomocí fosforečnanového tlumivého solného roztoku (pH 7,4) obsahujícího 0,05 % (obj./obj.) Tweenu-20 (PBS-Tween) dostupného u Sigma Chemical Company a 1 % NRS (obj./obj.) a pak se roztok TSST-1 inkubuje při. 4 OC přes noc. Zkoušené vzorky se spojí s 1 % NRS (obj./obj.) a inkubují se přes noc Při 4 °C.
Do jamek polystyrénových mikrodesek se odpipetuje po 100 μΐ 1% (hmotn./obj.) roztoku sodné soli kaseinu v PBS (Sigma Chemical Company), desky se překryjí a inkubují se jednu hodinu při 35 °C. Nenavázaný BSA se odstraní trojnásobným promytím PBS-Tweenem. Referenční standard TSST-1 (10 ng/ml) zpracovaný s NES, zkoušené vzorky zpracované s NES a kontrolní vzorky obsahující reagenční činidla se odpipetují v objemu 200 μΐ do příslušných jamek prvního a sedmého sloupce desky. Do zbývajících jamek se vnese po 100 μΐ PBS-Tweenu. Eeferenční standard TSST-Í a zkoušené vzorky se pak pětkrát postupně ředí do PBS-Tweenu přenosem 100 μΐ způsobem z jamky do jamky. Před vlastním přenosem se vzorky vždy promíchají opakovanou aspirací a expresí. Pak následuje inkubace po 1,5 h při 35 °C a pak se provede pětinásobné promytí PBS-T a trojnásobné promytí destilovanou vodou k odstranění nenavázaného toxinu.
Králičí polyklonální anti-TSST-1 IgG konjugovaný na křenovou peroxidasu se zředí podle instrukcí výrobce a do každé jamky mikrotitrační desky se vnese po 50 μΐ s výjimkou jamky A-l, kontrolní jamky na konjugát. Desky se překryjí a inkubují se jednu hodinu při 35 °C.
Po inkubaci se desky pětkrát promyjí PBS-Tweenem a třikrát destilovanou vodou. Po promytí se do jamek vnese po 100 μΐ substrátového pufru křenové peroxidasy který obsahuje 5 mg o-feny1endiaminu a 5 μΐ 30% peroxidu vodíku (obě složky jsou dostupné u Sigma Chemical Company) v 11 ml citrátového pufru o pH 5,5. Uvedený citrátový pufr se připraví z 0,012 molární bezvodé kyseliny citrónové a 0,026 molárního hydrogenfosforečnanu sodného, kde obě složky jsou dostupné u Sigma Chemical Company. Desky se inkubují 15 minut při 35 °C. Eeakce se ukončí přídavkem 50 μΐ 5% roztoku kyseliny sírové. Intenzita zbarveni vyvolaná kolorimetrickou reakcí v každé jamce se odečte v zařízení pro vyhodnocování mikrodesek (OD 490 nm) typu BioTek Model EL309. Koncentrace TSST-1 ve zkoušených vzorcích se stanoví z regresní rovnice odvozené pro každé stanovení pomocí refenčního toxinu.
• · · · 9 • 99*9
9 9 9 « 9 • · 9 9 9 9 «« ·· 99
Účinnost Glucoponu 220 jako prostředku inhibujíčího tvorbu TSST-1 je uvedená níže v tabulce 1. Výsledky jsou uvedené jednak v jednotkách TSST-1 (ng/OD jednotky) a jednak v procentech hodnot obsahu TSST-1 vůči neošetřeným kontrolním vzorkům.
Tabulka 1
Glucopon 220 (mM) OD (10 h) TSST-1 (ng/OD j.) TSST-1 (% vůči kontrole OD (24 h) TSST-1 (ng/OD j.) TSST-1 (% vůči kontrole
první 24 h inkubace
0 mM 7,49 189 11,47 1471
4 mM 0,03 ND - 0,04 ND -
2 mM 7,95 23 12 % 11,47 37 3 %
1 mM 8,1 63 33 % 11,21 168 1 1 %
0,5 mM 7,45 143 76 % 10,71 187 13 %
druhá 24 h inkubace
0 mM 6,34 232 - 10,00 1141 -
2 mM 7,91 12 8 % 11,93 37 3 %
1 mM 7,95 41 17 % 9,92 127 11 %
Příklad B
Prototypy tampónů s krycími vrstvami ošetřenými více různými neionogenními povrchově aktivními prostředky byly laboratorně podrobené účinkům mikrobů s cílem stanovit účinky zpracování povrchu na tvorbu TSST-1 mikroby • · · ·
Staphylococcus aureus.
Krycí materiál byl zhotoven potažením obchodně dostupného polypropylenového netkaného krycího materiálu o plošné hmotnosti 0,4 osy (13,56 g/m2). Zpracování povrchu bylo provedeno zředěním povrchově aktivního prostředku na potřebnou koncentraci přečištěnou vodou a aplikací roztoku na netkaný materiál Butterworthovým nanášecím zařízením. Aplikované množství roztoku bylo nanášecím tlakem a rychlostí posunu materiálu.
Potažená krycí vrstva byla použitá k přípravě prototypu tampónu obsahujícího absorpční vrstvu tvořenou směsí vláken bavlny a umělého hedvábí. Neslisovaná absorpční vrstva zhotovená z vláken bavlny a umělého hedvábí byla pokrytá ošetřeným netkaným krycím materiálem. Neslisovaná vrstva pak byla opatřená otvorem pro vazebnou nit. Absorpční neslisovanou vrstvou a krycí vrstvou se pak nit protáhla a smyčkou přes obě vrstvy se vrstvy spojily a zhotovený prostředek byl podrobený kompresi a pak vnesený do tampónového aplikátoru.
Přidané množství různých prostředků pro ošetření povrchu krycí vrstvy bylo stanoveno hmotností extraktovatelných složek. Byly provedené korekce na hodnoty extraktovatelných složek z neošetřeného krycího materiálu, na účinnost extrakce konkrétního povrchově aktivního prostředku a na obsahu tuhých složek v povrchově aktivním prostředku. Z ošetřené netkané krycí vrstvy bylo odebráno po třech vzorcích a pro jednu hodnotu přidaného množství každého povrchově aktivního prostředku se vypočetla účinnost extrakce ze třech pokusů.
Jako kontrolní vzorky byly připravené modelové vzorky s použitím neošetřeného netkaného krycího materiálu a referenčních vzorků různých povrchově aktivních prostředků.
•9 ····
Modelové vzorky byly zpracované extrakcí za stejných podmínek jako odpovídající potažené krycí materiály.
Prototypy tampónů určené ke zkoušení byly náhodně vybrané z každé skupiny ze skupiny prototypů majících různé typy potahů krycích vrstev. Každý prototyp tampónu byl uchopen sterilními kleštěmi. Sterilními nůžkami se nit odstřihla a tampón byl vnesen do sterilní polystyrénové zkumavky opatřené zátkou spojovacím koncem dolů.
Každý tampón pak byl inokulovaný 10,5 ml inokulačního média obsahujícího 5.106 CFU/ml S.aureus MN8 (kmen byl získaný od Dr.Pat Schlieverta, Department of Microbiology, University of Minnesota Medical School, Minneapolis, MN). Po 24 hodinové inkubaci při 35 °C v uzátkovaných zkumavkách byly tampóny vnesené do sterilních trávících vaků do kterých byla přidaná sterilní tekutina. Tampóny s tekutinou pak byly ponechané v trávícím vaku. Pak byly sterilním způsobem z vaku odebrané pro další zkoušení vzorky tekutiny do sterilních zkumavek.
Vzorky pro stanovení počtu mikrobů plotnovou metodou byly zpracované promísením vzorků na vortexu, odpipetováním vzorku objemu 5 ml a umístěním vzorku objemu 5 ml do nové, sterilní odstředovací zkumavky objemu 50 ml. Pak byl vzorek zpracovaný ultrazvukem v zařízení Virtis Virsonic 475 Sonicator po 15 sekund při 80 výstupním výkonu. Po zpracování všech vzorků ultrazvukem byl standardní plotnovou metodou stanovený počet jednotek tvořících kolonie v í ml.
Stanovení koncentrace TSST-1
Pět mililitrů kultivované tekutiny byl zpracováno k analýze na obsah TSST-1 následujícím způsobem: tekutina ve
které probíhala kultivace se 5 minut odstředuje při 4 °C a 9000 ot/min. Supernatant se pak sterilizuje filtrací přes filtr 0,45 μιη a zmrazí se při -70 °C ve dvou podílech v lahvičkách pro vymrazování objemu 1,5 ml opatřených šroubovým uzávěrem.
Množství TSST-1 v ml bylo stanoveno nekompetitivní sendvičovou enzymovou imunoanalýzou (ELISA). Vzorky kultivované tekutiny i referenčního standardního TSST-1 byly analyzované vždy třikrát. Byl použitý následující způsob stanovení: čtyři potřebné reagenční prostředky, králičí polyklonální anti-TSST-1 IgG (č.LTI-101), králičí polyklonální anti-TSST-1 IgG konjugovaný na křenovou peroxidasu (č.LTC-101), TSST-1 (č.TT-606) a normální králičí sérum (NPS) čert ifikované jako prosté anti-TSST-1 (č.NRS-10) byly získané u firmy Toxin Technology lne., 7165 Curtiss Avenue, Sarasota, FL 34231. Sedesátdva μΐ králičího polyklonální anti-TSST-1 IgG (č.LTI-101) se přibližně zředí tak, že při zředění 1:100 má absorbanci. při 205 nm 0,4. Výsledná směs se přidá k 6,5 ml 0,5 molárního uhličitanového pufru o pH 9,6 a 100 μΐ získaného roztoku se pipetuje do jamek polystyrénových mikrodesek katalogového čísla 439454 od firmy Nunc-Denmark. Pak se desky zakryjí a inkubují se přes noc při 37 °C. Nenavázaný antitoxin se odstraní čtyřnásobným promytím tlumivým fosforečnanovým solným roztokem (pH 7,2) (0,016 molární NaíHPCU a 0,9% [hmotn./obj] NaCl, kde obě složky jsou dostupné u firmy Sigma Chemical Company) obsahujícím 0,5 % [obj./obj] Tweenu 20 (PBS-Tween), který je rovněž dostupný u firmy Sigma Chemical Company, kde promytí se provede na automatickém promývači desek. Pak se na desky nanese po 100 μΐ 1% [hmotn./obj] roztoku hovězího sérového albuminu (BSA) frakce V, v 0,5 molárním uhličitanovém pufru popsaném výše. BSA frakce V je dostupná u firmy Sigma Chemical Company. pak se desky přikryjí
• · a inkubují se 1 hodinu při 37 °C. Nenavázaný BSA se odstraní šestinásobným promytím 250 μΐ PBS-Tweenu. Zkoušené vzorky se pak během 15 minut zpracují s normálním králičím sérem (konečná koncentrace 10 % [obj/obj]. TSST-1 referenční standard se postupně zředí na koncentraci 1-20 ng/ml v PBS-Tweenu a zkoušené vzorky zpracované s NRS se postupně zředí do PBS-Tweenu tak, že konečná koncentrace TSST-1 je mezi 1-20 ng a 100 μΐ podíly standardu a zkoušených vzorků se odpipetují do příslušných jamek. Pak se desky inkubují dvě hodiny při 37 °C a potom se čtyřikrát promyji 250 ml PBS-Tweenu k odstranění nenavázaného toxinu. Králičí polyklonální anti-TSST-1 IgG konjugovaný na křenovou peroxidasu se zředí podle instrukcí výrobce. Konečné ředění konjugátu se stanoví provedením zkoušky se standardním TSST-1 s neředěným konjugátem a při ředění 1:2 a 1:4. Zvolí se ředění poskytující výsledky nejsrovnatelnější výsledkům s předchozím použitým množstvím konjugátu. 100 μΐ takto zředěného konjugátu se vnese do každé jamky mikrotitrační desky. Desky se přikryjí a inkubují se jednu hodinu při 37 °C.
Po inkubaci se desky šestkrát promyji 250 μΐ PBS-Tweenu a třikrát vodou. Po promytí se obsah jamek ošetří 100 μΐ roztoku substrátu pro křenovou peroxidasu obsahující kde uvedený roztok obsahuje citran sodný (0,015 molární) (pH=4),diamoniovou sůl 2,2'-azino-bis(3-ethylbenzthiazolin-6-sulfonové kyseliny) (0,6 milimolární) a 0,009 % (obj./obj.) peroxidu vodíku, kde všechny uvedené složky jsou dostupné u Sigma Chemical Company. Pak se měří intenzita zbarvení v každé jamce v závislosti na čase s použitím zařízení pro odečítaní, desek BioTek Model EL340 Microplate reader (OD 405) a softwaru KineticalcR dostupného u firmy Biotek Instruments lne. Koncentrace TSST-1 v zkoušených vzorcích se odvodí pro každé stanovení z regresních rovnic pro referenční toxin.
Účinnost Glucoponu 220 jako inhibitoru tvorby TSST-1 je znázorněná níže v tabulce II.
Tabulka II
Ošetření povrchu Podíl tuhých Obsah TSST-1 Konečný složek (% hmotn.) (ng/ml) počet [S.aureus] x JO9 (CFU/ml)
Laureth-4 7 % 531,8 4, 57
PPG-5 Laureth-5 18 % 609,2 3, 82
Glucopon 220 3 % 554,8 6, 41
Glucopon 220 14 % 327,5 6, 99
Steareth-2 8 % 680,7 5, 76
Příklad C - sací vlastnosti
Nanesením roztoku obsahujícího vyznačené množství (z hlediska obsahu tuhých složek) zvoleného neionogenniho povrchově aktivního prostředku na polypropylenovou netkanou strukturu (0,4 osy, tj. 13,6 g/m2) se připraví krycí materiál podobný krycímu materiálu použitého pro přípravu tampónu. Uvedené roztoky se připraví ve vodě čistoty pro HPLC s výjimkou případu použití Stearethu-2, který se rozpustí ve vodě pro HPLC obsahující 3 % hmotn. hexanolu. Netkaný materiál se pak potahuje při rychlosti posunu 75 fpm (22,9 m/min). Pak se vzorek materiálu vysuší (teplota sušícího bubnu 107,2 °C) a před použitím se nařeže na délky o 4 nebo 8 palcích (10,16 nebo 20,3 cm). V níže uvedené tabulce III jsou uvedené ·· · ·· ·· ···· • · ······ · • · · · · · · ·
koncentrace použitých roztoků, množství mokra a tlaky na nanášecích válcích při krycího materiálu různými způsoby.
použité k nanášení za impregnaci netkaného
Povrchově aktivní prostředek
Tabulka III
Cílené množství pro impreganci za vlhka (% hmotn.)
Tlak na nanášecích válcích (psi),[kPa]
3% Glucopon 220 100 % 7 [48,3]
12% Glucopon 220 100 % 8 [55,1]
9% Laureth-4 100 % 8 [55,1]
8,7% PPG Laureth-4 150 % 4 [27,6]
3% Steareth-2 200 % 3 [20,7]
Ze směsi tvořené ze 2/3 umělým hedvábím a z 1/3 bavlnou se připraví absorpčně pás a rozřeže se na délky o 4 palcích (10,16 cm). Výše uvedené pásy ošetřené netkané struktury o délce 4 palců se umístí na uvedené pásy absorbentu tvořeného umělým hedvábím/bavlnou. Každý vzorek se pak podrobí třem inzultům 0,25 ml umělé menstruační tekutiny o nízké viskozitě, podobné tekutině popsané v mezinárodní patentové přihlášce WO 98/09662. Uvedené inzulty byly aplikované rychlostí 2,5 ml/min v intervalech tří minut. Pro každý inzult byla zaznamenaná doba vsáknutí (v sekundách) potřebná k tomu, aby umělá menstruační tekutina se vsákla do krycí vrstvy vzorku. Získané výsledky jsou znázorněné níže v tabulce IV.
• · · · · · ···· ·····* * • · · · · · ···· ··· ·· ··· ·· ·· ··
Tabulka IV
Povrchově Koncentrace Doba vsáknutí (s) aktivní (% hmotn.) první druhý třetí
prostředek inzult
Glucopon 220 3 % 6,97 8,87 10,84
Glucopon 220 6 % 6,85 8,73 9,70
Glucopon 220 9 % 6,78 7,75 8,13
Glucopon 220 13 % 6,90 7,95 8,23
Laureth-4 3 % 6,71 7,74 8,27
Laureth-4 6 % 6,82 8,01 8,56
Laureth-4 9 % 6,51 7,27 7,59
Laureth-4 13 % 6,51 7,46 7,97
PPG-5 Laureth-5 3 °/ /o 6,53 7,47 7,93
PPG-5 Laureth-5 6 % 6,84 8,18 8,84
PPG-5 Laureth-5 9 % 7,10 8,39 8,82
PPG-5 Laureth-5 13 % 6,96 7,79 8,07
Steareth-2 (IPA) 3 °/ /0 33,42 8,61 9,38
Steareth-2 (IPA) 6 % 7,13 8,37 9,21
Steareth-2 (hexanol) 6 % 7,81 8,38 10,79
Příklad D - distribuční test
Postřikem roztokem obsahujícího vyznačené množství (z hlediska obsahu tuhých složek) zvoleného neionogenního povrchově aktivního prostředku na polypropylenovou netkanou • 4 ···· • · « · • · · · • · · · · • · · 4 • · 4 · strukturu o plošné hmotnosti 4 osy (13,6 g/m2) se připraví krycí materiál podobný krycímu materiálu použitému pro přípravu tampónu (viz popis v příkladu C). Před použitím se vzorek vysuší v sušárně a nařeže se na délky po 8 palcích (20,3 cm). Připraví se ahsorbent ve tvaru pásky zhotovený ze směsí obsahující z 2/3 umělé hedvábí a z 1/3 bavlnu a páska se nařeže na délky po 8 palcích (20,3 cm).
Vzorky ošetřeného materiálu o délce 8 palců se zvá.ží a po jednom se umístí na jednotlivé pásky absorbentu z umělého hedvábi/havlny o délce 8 palců. Pak se na ošetřenou krycí vrstvu zavede 5 ml roztoku o nízké viskozitě rychlostí 10 ml/h. Absorpční vrstva se pak rozřeže na 8 jednopalcových kusů a každý vzorek se zváží aby se získal saturační profil konkrétního ošetřeného vzorku. Distribuce tekutiny se získá výpočtem stupně saturace (množství absorbované tekutiny) v každém jednopalcovém segmentu konkrétního vzorku. Pro daný vzorek je pak možné zjistit vzájemným přiřazením jednotlivých saturačních segmentů k sobě distribuční profil. Zjištěnou distribuci tekutiny je možné použít k výpočtu saturačního stupně (SR) pro daný osmipalcový absorpční pásek. Ve vzorci pro výpočet SR) který je uvedený níže znamená každé písmeno A až H množství tekutiny absorbované v jednom jednoplacovém segmentu uvedeného osmipalcového pásku, kde segmenty jsou označené abecedně písmeny (A-H) od jednoho konce pásku na druhý konec pásku.
SR = [(4*A)+(4*H)]/(D+E) + [(4*A)+(4*G)]/(D+E) + [(2*C)+(2*F)]/(D+E)
Tento způsob poskytuje nejvyšší hodnoty pro vzorek, ve kterém dochází k rovnoměrné distribuci tekutiny celou osmipalcovou délkou zkušebního pásku. Uvedený poměr se počítá stejným způsobem jako moment, kde množství tekutiny v každé sekci se násobí vzdálenosti kterou tekutina urazila sáním. Uvedený poměr je vyšší v případech, kdy tekutina je nasátá do nejdále. Vzhledem k tomu, že v popsaném způsobu se používá vážení, hodnocení pomocí SR poskytuje různé hodnoty pro vzorky ze stejného materiálu různé délky. U vzorků majících konstantní délku platí, že vzorek mající nejvyšší hodnotu SR distribuuje tekutinu nejúčinněji.
Hodnoty saturačního stupně definovaného výše pro každý ošetřený vzorek (různými neionogenními povrchově aktivními prostředky, v množství odpovídajícími přidaným množstvím) je uvedené níže v tabulce V. Z výsledků nejsou patrné žádné významné rozdíly u žádného zpracování neionogenním povrchově aktivním prostředkem jako funkce koncentrace použitého neionogenního povrchově aktivního prostředku. K potvrzení těchto výsledků získaných metodou SR byl proto použitý ještě další způsob. Byl vypočtený průměr a standardní odchylka pro uvedených osm segmentů. Pak byl pro uvedených osm segmentů vypočítaný variační koeficient (COV - standardní odchylka dělená průměrnou hodnotou). Hodnota COV rovná 0 znamená, že v každém z uvedených osmi segmentů došlo k absorpci stejného množství tekutiny, tj. tekutina je perfektně plošně distribuovaná. Zatímco u SR způsobu znamená, že čím vyšší hodnota tím lepší účinnost sání, zatímco pro test COV-DSN platí hodnoty opačné.
51 • *· ·· · · • ·· ·· ·· · · ·
• · · • · · ·
• · · ··· · · • · · · ··· ·· *·
Tabulka V
Povrchově aktivní Koncentrace Saturační COV-DSN
prostředek (% hmotn.) stupeň
Laureth-4 3 % 1,51 4,11
Laureth-4 6 % 1,51 4,11
Laureth-4 9 % 1,51 4,11
Laureth-4 13 % 1,51 4,11
Glucopon 220 3 % 1,48 4,17
Glucopon 220 6 % 1,48 4,17
Glucopon 220 9 % 1,48 4,17
Glucopon 220 13 % 1,48 4,17
PPG-5 Laureth-5 3 % 1,62 4,12
PPG-5 Laureth-5 6 % 1,62 4,12
PPG-5 Laureth-5 9 % 1,62 4,12
PPG-5 Laureth-5 13 % 1,62 4,12
Steareth-2 (IPA) 3 % 1,06 4,18
Steareth-2 (IPA) 6 % 1,62 4,18
Steareth-2 (hexanol) 6 % 0,83 4,55
Příklad E
Účinek Glucoponu 220 na růst S.aureus a tvorbu alfa-toxinu (alfa-hemolysin) byl hodnocený pomocí vnesení této sloučeniny v požadovaných koncentracích vyjádřených v mi 1imolech/mi1 i 1 itr (milimolární koncentrace jsou dále označované mM) do 100 ml kultivační půdy umístěné ve sterilní
4» 4 4 4 4 » · · 4 • 44 · · · · 4 4 4 « • · 1 4 4 4 444 • 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ft
4 4 444 4444
444 44 444 44 44 4' 4 kultivační baňce objemu 500 ml Corning fleaker™. Glucopon 220 byl přidaný přímo do kultivačního média, byla provedena sterilizace filtrací a ředění sterilním kultivačním médiem na požadované konečné koncentrace.
Pokus byl provedený způsobem popsaným v příkladu A s tou výjimkou, že mikroorganismus použitý ve zkoušce podle tohoto příkladu, S.aureus RN6390, byl získaný od Dr.Richard Novick, Skirhall Institute for Biomolecular Medicine, New York University medical Center, New York, New York. Do pokusu byly zahrnuté kultivační baňky obsahující kultivační médium bez Glucoponu 220 (kontrolní vzorku) nebo s různými koncentracemi Glucoponu 220.
Každá kultivační baňka byla inokulovaná bakteriemi S,aureus způsobem popsaným v příkladu A. Baňky se pak uzavřely sterilní hliníkovou fólií a inkubovaly se 24 hodin v atmosféře vzduchu při 35 °C ve vodní lázní Lab-Line s orbitálním pohybem při 180 ot/min.
Pak bylo 5 ml kultivované tekutiny zpracováno k analýzy na obsah alfa-hemolysinu následujícím způsobem. Tekutina z kultivační baňky se upraví na standardní absorbanci (1,0) a odstředuje se 15 minut při 2-10 °C při 2500 ot/min.
Supernatant se vysteri 1 izuje pomocí filtru AutovialR 5 pro použití bez injekční stříkačky o velikosti pórů 0,2 pm (Whatman lne., Clifton, NJ). Získaná tekutina se zmrazí při -20 °C v kultivační zkumavce FisherhrandR velikosti. 12 x 75 mm, výrobce Fisher Scientific, 585 Alpha Drive, Pittsburgh, PA 15328.
Množství alfa-hemolysinu se. stanoví hemolytickým stanovením s použitím králičích červených krvinek. Byl použit
• » · * · · · · • · 9 9 « • · · · *
9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 • 99 99 99 následující postup: defibrinované červené králičí krvinky (rrbc:Remel) se třikrát promvjí Tris-solným pufrem obsahujícím 50 mM Tris/Tris-HCl a 100 mM NaCl, pH 7,0. provede se odstředění po 7 minut při 800xg. Použité reagencie jsou dostupné u firmy Sigma Chemical Corporation. Uvedené rrbc se suspendují v 200 ml Tris-solného pufru v koncentraci 0,5 %. Supernatant z kultivované tekutiny se postupně zředí kultivačním médiem. Jeden díl zředěného vzorku se spojí s 9 díly rrbc. Všechna stanovení obsahu se provedou třikrát.
Jako kontrolní vzorky pro ověření hemolýzy se použijí negativní kontrolní vzorky (jeden díl Tris-solného pufru na 9 dílů rrbc) a pozitivní kontrolní vzorky (jeden díl 10% SDS na 9 dílů rrbc). Připraví se 10 kontrolních vzorků. Všechny vzorky zahrnuté do stanovení se inkubují 30 minut při 37 °C a pak se odstřečfují 10 minut při 800xg. Pozsah hemolýzy u zkoušených vzorků a kontrolních vzorků se stanoví na přístroji pro vyhodnocování mikrodesek BioTek Model EL309. Jednotky aktivity jsou vyjádřené jako reciproké hodnoty ředění každého zkoušeného vzorku poskytujícího 50% lýzu.
Vliv Glucoponu 220 na tvorbu alfa-toxinu je znázorněný níže v tabulce VI.
Tabulka VI
Glucopon 220 (mM) Počet jednotek Alfa-hemolysin alfa-hemolysinu (% vůči kontrole) mM 1 mM 0,5 mM
2,2 4,4
0,0 % 6,9 % 13,8 % ··· ··· · · e • · f » · c · · ♦ · · • · * · · · · · · · • •9 · » · · · · 9 99 ·»
Příklad F - Zkouška distribuce tekutiny v tampónu
Způsobem popsaným v příkladu B byly připravené prototypy tampónů obsahující porézní krycí vrstvu potaženou bud 7 % hmotn. prostředku Laureth-4, 18 % hmotn. PPG-5 Laureth-5, % hmotn. Steareth-2 nebo 14 % hmotn. Glucoponu 220.
Připravené prototypy tampónů byly zkušebně prakticky použité a pak byly analyzované pro stanovení procentuálního podílu vnějšího povrchu který byl znečištěný (krycí vrstva) a znečištění vnitřního jádra (absorpční vrstva). K odhadu procentuálního podílu znečištění vnitřní a vnější oblasti tampónu v závislosti na zátěži tampónu nečistotou v gramech byl použitý regresní model s použitím kritického bodu. V zásadě v modelu s kritickým bodem je možné výsledky zpracovat regresní analýzou do dvou linií z nichž první znázorňuje závislost znečištěné plochy na zátěži až do kritického bodu a druhá znázorňuje uvedenou závislost za kritickým bodem.
Výsledky jsou znázorněné na obr.l a obr.2 a v tabulkách VI a VII níže. Na obr.l je uvedený graf znázorňující odhad znečištěné plochy v % v závislosti na množství zátěže v gramech pro vnitřní znečištění prototypů s krycími vrstvami potaženými různými potahy. Na obr.2 je uvedený graf znázorňující odhad znečištěné plochy v % v závislosti na množství zátěže v gramech pro vnější znečištění prototypů s krycími vrstvami potaženými různými potahy. Z výsledků uvedených v tabulkách VII a VIII vyplývá, že Glucopon 220 podporuje distrubici tekutiny jak na vnějším povrchu tak ve vnitřním jádru. Výsledky získané s Glucoponem 220 při použití k ošetření tampónů jsou významně lepší než výsledky dosažené s prostředkem Steareth-2 a jsou srovnatelné s použitím prostředků Laureth-4 a PPG-5 Laureth-5 pro stejný účel.
• · · · » · « • · · · · · ····«· « • · « · · · · ··· ·· · · ·»
Tabulka VII
Povrchově aktivní prostředek
Kri t i cký bod
Odhad směrnice křivky (vnější povrch)
1. 1inie 2. linie
7 % Laureth-4 2,0 25,88 7,66
18 % PPG-5 Laureth-5 2,2 28,88 3,78
14 % Glucopon 220 1,6 31 ,77 4,58
8 % Steareth-2 2,6 20,33 2,65
Tabulka VII
Povrchově aktivní Kritický Odhad směrnice křivky prostředek bod (vnější povrch)
1. linie 2. linie
7 % Laureth-4 2,0 25,88 7, 66
18 % PPG-5 Laureth-5 2,2 28,88 3, 78
14 % Glucopon 220 1,6 31,77 4, 58
8 % Steareth-2 2,6 20,33 2, 65
V popisu předložené přihlášky jsou uvedené odkazy na různé publikace. Uvedené publikace jsou plně včleněné do tohoto popisu odkazem aby popis stavu oboru do kterého vynález náleží byl úplnější.
V uvedeném popisu byl vynález popsaný pomocí různých specifických a názorných provedení a způsobů. Nicméně je nutné si uvědomit, že je možné provést více různých variací a modifikací aniž by došlo k odchýlení od myšlenky a rozsahu vynálezu.

Claims (6)

1. Menstruační tampón obsahující absorpční materiál vyznačující se tím, že přinejmenším vnější vrstva uvedeného tampónu obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném k inhibici tvorby exoproteinů grampozitivními bakteriemi při vystavení tampónu styku s uvedenými bakteriemi.
2. Tampón podle nároku 1 vyznačující se tím, že vnější vrstva obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném k inhibici tvorby TSST-1 bakteriemi Staphylococcus aureus.
3. Tampón podle nároku 1 vyznačující se tím, že vnější vrstva obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném k inhibici tvorby alfa-toxinu bakteriemi Staphylococcus aureus.
4. že Tampón podle nároku 1 vyznačují vnější vrstva je krycí vrstva. c í se t í m , 5. Tampón podle nároku 4 vyznačují krycí vrstva je propustná pro tekutinu. c í se t í m , 6. že Tampón podle nároku 1 vyznačují vnější vrstvu tvoří vnější část absorpční c í se vrs tvy t í m , 7. Tampón podle nároku 1 vyznačují c í se t í m , že alkylpolyglykosid je obsažený v celém absorpčním materiálu 8. Tampón podle nároku 1 vyznačují c í se t í m ,
alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu o 8 až 18 atomech uhlíku.
9. Tampón podle nároku 8 vyznačující se tím, alkylová skupina je alkylová skupina s přímým řetězcem.
10. Tampón podle nároku 8 vyznačující se tím, alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu o 8 až .14 atomech uh1í ku.
11. Tampón podle nároku 8 vyznačující se tím, že uvedený alkylpolyglykosid je alkylpolyglukosid.
12. Tampón podle nároku 1 vyznačující se tím, že alkylpolyglykosid má hodnotu HLB od 10 do 15.
13. Tampón podle nároku 1 vyznačující se tím, že alkylpolyglykosid má obecný vzorec:
H-(Z)n-O-R kde Z znamená sacharidový zbytek o 5 nebo 6 atomech uhlíku, n znamená číslo od 1 do 6 a R znamená alkylovou skupinu s přímým řetězcem o 8 až 18 atomech uhlíku.
14. Tampón podle nároku 13 vyznačující se tím, že R znamená alkylovou skupinu s přímým řetězcem o 8 až 14 atomech uhlíku.
15. Tampón podle nároku 1 vyznačující se tím, že alkylová skupina má průměrný počet atomů uhlíku 8 až 12.
16. Tampón podle nároku 1 vyznačující se tím, že vnější vrstva obsahuje nejméně 3 % hmotn.
• · » · · « · • · · · · · ···»·· · • · » · · · · «·· ·· · · a φ alkylpolyglykosidu vztažená na suchou hmotnost vnější vrstvy.
17. Tampón podle nároku lóvyznačující se tím, že vnější vrstva neobsahuje více než 20 % hmotn. alkylpolyglykosidu vztažených na suchou hmotnost vnější vrstvy.
18. Tampón podle nároku 5 vyznačující se tím, že krycí vrstva propustná pro tekutinu obsahuje 6 % až 10 % hmotn. alkylpolyglykosidu vztažených na suchou hmotnost krycí vrstvy propustné pro tekutinu.
19. Absorpční prostředek vyznačující se tím, že obsahuje krycí pro tekutinu propustnou vrstvu která obsahuje nejméně 6 % hmotn. alkylpolyglykosidu vztažených na suchou hmotnost krycí vrstvy.
20. Absorpční prostředek podle nároku 19 v y z n a č u j í c í se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB 1.2 až 15.
21. Absorpční prostředek podle nároku 19 v y z n a č u j ící se t í m , že alkylpolyglykosid obsahuje alkylový řetězec o průměrném počtu atomů uhlíku 8 až 12.
22. Absorpční prostředek podle nároku 19 vyznačuj ící se t í m , že alkylpolyglykosid obsahuje alkylovovou skupinu s přímým řetězcem o 8 až 12 atomech uhlíku.
23. Menstruační tampón obsahující absorpční materiál a krycí vrstvu propustnou pro tekutinu vyznačující se t í m, že krycí vrstva obsahuje nejméně 3 % hmotn.
alkylpolyglykosidu vztažená na suchou hmotnost krycí vrstvy a • 000 • 0 · · 0 0 0 · 0· 0 0 uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB 12 až 15 a alkylová skupina má průměrný počet atomů uhlíku 8 až 12.
24. Tampón podle nároku 23 vyznačuj ící se tím, že uvedený alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu o 8 až 10 atomech uhlíku.
25. Tampón podle nároku 23 vyznačující se tím, že krycí vrstva propustná pro tekutinu je porézní vrstva z netkané textilie.
26. Tampón podle nároku 25 vyznačuj ící se tím, že porézní vrstva z netkané textilie je zhotovená z vláken hydrofobního polymeru.
27. Tampón podle nároku 26 vyznačuj ící se tím, že uvedený alkylpolyglykosid je nanesený na uvedená vlákna.
28. Tampón podle nároku 26 vyznačuj ící se tím, že uvedená porézní netkaná vrstva je netkaná struktura zhotovená z vláken polypropylenu nebo polyethylenu nebo jejich směsi.
29. Neabsorbující substrát vyznačující se tím, že obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném pro inhibici tvorby exoproteinu grampozitivními bakteriemi, kde uvedený alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu o průměrném počtu atomů uhlíku 8 až 14.
30. Substrát podle nároku 29 vyznačuj ící se t í m , že obsahuje účinné množství alkylpolyglykosidu k inhibici tvorby TSST-1 bakteriemi Staphylococcus aureus.
• · · · · a a a aaa a aa a a a a a a a a a aaa aaa a a a a aa a a -a a a a a aaa a a aaa a a a a aa
31. Substrát podle nároku 29 vyznačující se t í m , že obsahuje účinné množství alkylpolyglykosidu k inhibici tvorby alfa-toxinu bakteriemi Staphylococcus aureus.
32. Substrát podle nároku 29 vyznačující se t í m , že alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu o 8 až 18 atomech uhlíku.
33. Substrát podle nároku 29 vyznačující se t í m , že alkylová skupina má přímý řetězec.
34. Substrát podle nároku 33 vyznačující se t í m , že alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu o 8 až 14 atomech uhlíku.
35. Substrát podle nároku 29 vyznačující se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid je alkylpolyglukosid.
36. Substrát podle nároku 29 vyznačující se tím, že uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB 10 až 15.
37. Substrát podle nároku 29 vyznačující se tím, alkylpolyglykosid má obecný vzorec:
H-(Z)n-O-R kde Z znamená sacharidový zbytek o 5 nebo 6 atomech uhlíku, n znamená číslo od 1 do 6 a R znamená alkylovou skupinu s přímým řetězcem o 8 až 18 atomech uhlíku.
38. Substrát podle nároku 37 vyznačující se t í m , že Z znamená glykosylový zbytek.
• 9 · · · * ······ ·· · ♦ · · · · · « φ • 9 · · · · · · « • 99 9 9 9 9999
9···« « · · · · « · · «
39. Substrát podle nároku 29 vyznačuj ící se t í m , že uvedený substrát je prostředek k použití při inkontinenci žen.
40. Substrát podle nároku 29 vyznačuj ící se t í m , že uvedený substrát je antikoncepční prostředek.
41. Substrát podle nároku 40 vyznačuj ící se t í m , že uvedený antikoncepční prostředek je bariérový antikoncepční prostředek.
42. Substrát podle nároku 40 vyznačuj ící se t í m , že uvedený antikoncepční prostředek je antikoncepční tampón.
43. Substrát podle nároku 29 vyznačuj ící se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu o průměrném počtu atomů uhlíku 9 až 11.
44. Substrát podle nároku 29 vyznačuj ící se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu s přímým řetězcem o 8 až 10 atomech uhlíku.
45. Neabsorbující susbtrát vyznačující se tím, že obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném pro inhibici tvorby Stapby1ococcus aureus.
46. Substrát podle nároku 45 vyznačuj ící se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB 10 až 15 a alkylová skupina má průměrný počet atomů uhlíku 8 až 12.
47. Neabsorbující susbtrát vyznačující se tím, •9 9999
9 9 9 9 9
9 9 9 9 « 9
4 * 4 4 4 4 • 4 * * 4 4 4 že obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném pro inhibici tvorby alfa-toxinu bakteriemi Staphylococcus aureus.
48. Substrát podle nároku 47 vyznačující se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB 10 až 15 a alkylová skupina má průměrný počet atomů uhlíku 8 až 12.
49. Kompozice pro inhibici tvorby exoproteinu grampozitivními bakteriemi vyznačující se tím, že obsahuje účinné množství alkylpolyglykosidu a farmaceuticky přijatelný nosič, kde uvedený alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu o průměrném počtu atomů uhlíku 8 až 14.
50. Kompozice podle nároku. 49 vyznačující se t í m , že obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném pro inhibici tvorby TSST-1 bakteriemi Staphylococcus aureus.
51. Kompozice podle nároku 49 vyznačující se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu s přímým řetězcem.
52. Kompozice podle nároku 49 vyznačující se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB nejméně 10.
53. Kompozice podle nároku 49 vyznačující se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid má obecný vzorec:
H-(Z)n-O-R kde Z znamená sacharidový zbytek o 5 nebo 6 atomech uhlíku, ”n znamená číslo od. 1 do asi 4 a R znamená alkylovou skupinu s přímým řetězcem o 8 až 14 atomech uhlíku.
• · · · ·· ··«··· • · ♦ ···♦♦• « · · · « · ·
54. Kompozice podle nároku 53 vyznačujíc! se t í m , že Z znamená glukosylový zbytek.
55. Kompozice podle nároku 49 vyznačuj ící se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB 12 až
56. Kompozice podle nároku 49 vyznačuj ící se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu obsahující v řetězci 9 až 11 atomů uhlíku.
57. Kompozice podle nároku 49 vyznačuj ící se t í m , že uvedená kompozice je vaginální čistící kompozice.
58. Kompozice podle nároku 49 vyznačuj ící se tím, že uvedená kompozice obsahuje obsahuje 0,25 mmol až 5 mmol alkylpolyglykosidu.
59. Kompozice podle nároku 49 vyznačuj ící se t í m , že uvedený alkylpolyglysid obsahuje alkylovou skupinu s přímým řetězcem o 8 až 10 atomech uhlíku.
60. Kompozice podle nároku 49 vyznačující se t í m , že obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném pro inhibici tvorby alfa-toxinu bakteriemi Staphy1ococcus aureus.
61. Vaginální čistící kompozice vyznačující se t i m, že obsahuje 0,25 mmol až 5 mmol alkylpolyglykosidu a farmaceuticky přijatelný nosič, kde uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB nejméně 10 a obsahuje alkylovou skupinu mající průměrný počet atomů uhlíku 8 až 12.
62. Kompozice podle nároku 61 vyznačuj ící se t í m , že uvedený alkylpolyglysid obsahuje alkylovou skupinu ··*· ♦ · » · · * · • · · · 9 · 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 99 99 99999 99 99 s přímým řetězcem o 8 až 10 atomech uhlíku.
63. Kompozice podle nároku 61 vyznačující se tím, že uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB 12 až 15.
64. Vaginální čistící kompozice vyznačující se tím, že obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném k inhibici tvorby TSST-1 bakteriemi Staphylococcus aureus.
65. Kompozice podle nároku 64 v y z n a č u j i c í se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB nejméně 10 a obsahuje alkylovou skupinu mající průměrný počet atomů uhlíku 8 až 12.
66. Vaginální čistící kompozice vyznačující se t í m , že obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném k inhibici tvorby alfa-toxinu bakteriemi Staphylococcus aureus.
67. Kompozice podle nároku 66 vyznačující se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB nejméně 10 a obsahuje alkylovou skupinu mající průměrný počet atomů uhlíku 8 až 12.
68. Způsob inhibice tvorby exoproteinu grampozitivními bakteriemi vyznačující se tím, že zahrnuje:
vystavení grampozitivních bakterií vlivu účinného množství alkylpolyglykosidu, kde uvedený alkylpolyglykosid <» obsahuje alkylovou skupinu o středním počtu atomů uhlíku 8 až
14 a má hodnotu HLB nejméně 10.
69. Způsob podle nároku 68 vyznačující se tím, že uvedené grampozitivní bakterie se vystaví účinkům kompozice
9 9
9 . 9
9 9
9 9
9 9
9 9 9
99 ··♦· • 9 ·
9 9 9
9 9 9 9
9 9 9 9
99 99 která obsahuje alkylpolyglykosid a farmaceuticky přijatelný nosič.
70. Způsob podle nároku 68 vyznačující se tím, že grampozitivní bakterie se vystaví účinkům neabsorbujícího substrátu který obsahuje uvedený alkylpolyglykosid.
71. Způsob podle nároku 68 vyznačující se tím, že uvedený alkylpolyglykosíd obsahuje alkylovou skupinu o 8 až 14 atomech uhlíku.
72. Způsob podle nároku 68 vyznačující se t i m , že uvedený alkylpolyglykosíd má obecný vzorec:
H-(Z)„-O-R kde Z znamená sacharidový zbytek o 5 nebo 6 atomech uhlíku, n znamená číslo od 1 do asi 4 a R znamená alkylovou skupinu s přímým řetězcem o 8 až 14 atomech uhlíku.
73. Způsob podle nároku 72 vyznačující se t í m , že Z znamená glukosylový zbytek.
74. Způsob podle nároku 68 vyznačující se tím, že uvedený alkylpolyglykosíd má hodnotu HLB 12 až 15.
75. Způsob podle nároku 68 vyznačující se t í m , že uvedený alkylpolyglykosíd obsahuje alkylovou skupinu s přímým řetězcem.
76. Způsob podle nároku 68 vyznačující se t í m , že uvedený alkylpolyglykosíd obsahuje alkylovou skupinu s přímým řetězcem o 8 až 10 atomech uhlíku.
77. Způsob podle nároku 68 vyznačující se t í m , že uvedený alkylpolyglykosid obsahuje alkylovou skupinu s řetězcem majícím průměrně 9 až 1.1 atomech uhlíku.
78. Způsob podle nároku 68 vyznačující se tím, že zahrnuje vystavení bakterií Staphylococcus aureus styku s kompozicí která obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném k inhibici tvorby TSST-1.
79. Způsob podle nároku 68 vyznačující se tím, že zahrnuje vystavení bakterií Staphylococcus aureus styku s kompozicí která obsahuje alkylpolyglykosid v množství účinném k inhibici tvorby alfa-toxinu.
80. Způsob inhibice tvorby exoproteinů grampozitivnimi bakteriemi vyznačující se tím, že zahrnuje:
uvedení grampozitivních bakterií do styku se substrátem obsahujícím účinné množství alkylpolyglykosidu, kde uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB nejméně 10 a obsahuje alkylovou skupinu o středním počtu atomů uhlíku 8 až 14.
81. Způsob podle nároku 80 vyznačující se tím, že uvedený substrát je neabsorbující materiál.
82. Způsob podle nároku 80 vyznačuj íc že uvedený substrát je absorbující materiál.
se tím,
83. Způsob podle nároku 82 v y z n že uvedený absorbující materiál je ačující se tím prostředek osobní hygieny ·· ···· ·· · · ·· · · · · · • · · ··· ··· • · · · · · · · · · · • · · · · · · · · · ··· ·· ··· ·· ·· ··
84. Způsob podle nároku 83 vyznačující se tím, že uvedený prostředek osobní hygieny je prostředek dámské hygieny.
85. Způsob podle nároku 84 vyznačující se tím, že uvedený absorbující materiál je absorpční produkt pro použití ve zdravotnictví.
86. Způsob inhibice tvorby exoproteinů grampozitivnimi bakteriemi vyznačující se tím, že zahrnuje:
uvedení absorpčního prostředku obsahujícího účinné množství alkylpolyglykosidu do styku s uvedenými grampozitivnimi bakteriemi, kde uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB 10 až 15 a obsahuje alkylovou skupinu o středním počtu atomů uhlíku 8 až 14.
87. Způsob podle nároku 86 vyznačující se tím, že uvedený absorpční prostředek obsahuje krycí vrstvu obsahující nejméně 5 % hmotn. alkylpolyglykosidu počítaných jako přidané množství.
88. Způsob podle nároku 86 vyznačuj ící se tím, že uvedený absorpční prostředek je tampón obsahující krycí vrstvu která obsahuje alkylpolyglykosid.
89. Způsob přípravy tampónu umožňujícího inhibici tvorby exoproteinů grampozitivnimi bakteriemi vyznačuj ící se t i m , že zahrnuje:
zpracování vrstvy porézního netkaného materiálu vyrobeného z hydrofobního polymeru s alkylpolyglykosidem na materiál pro použití jako krycí vrstvy, který obsahuje ···· nejméně 5 % hmotn. alkylpolyglykosidu počítaných jako přidané množství, kde uvedený alkylpolyglykosid má hodnotu HLB 10 až 15 a obsahuje alkylovou skupinu mající průměrně 8 až 14 atomů uhlíku; a zhotovení uvedeného tampónu tak, aby nejméně část absorpčního materiálu byla překrytá materiálem tvořícím krycí vrstvu tampónu.
···· ··
Hmotnost zátěže (g)
Odhad zasažené plochy v % • · ···
1/2 —I cn ~σ r-
Odhad zasažené plochy v %
CZ20031469A 2000-11-28 2001-11-20 Kompozice pro inhibici tvorby exoproteinu grampozitivními bakteriemi CZ20031469A3 (cs)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/724,023 US6676957B1 (en) 2000-11-28 2000-11-28 Non-absorbent substrates for the inhibition of exoprotein production from gram positive bacteria
US09/723,589 US6656913B1 (en) 2000-11-28 2000-11-28 Inhibition of exoprotein production from gram positive bacteria
US09/724,190 US6599521B1 (en) 2000-11-28 2000-11-28 Absorbent articles for the inhibition of exoprotein production from Gram positive bacteria
US09/723,632 US6531435B1 (en) 2000-11-28 2000-11-28 Compositions for the inhibition of exoprotein production from Gram positive bacteria

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20031469A3 true CZ20031469A3 (cs) 2003-12-17

Family

ID=27505565

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20031469A CZ20031469A3 (cs) 2000-11-28 2001-11-20 Kompozice pro inhibici tvorby exoproteinu grampozitivními bakteriemi

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1345633A2 (cs)
JP (1) JP2004529671A (cs)
KR (1) KR20030068154A (cs)
AR (1) AR035507A1 (cs)
AU (2) AU2002228597B2 (cs)
BR (1) BR0115719A (cs)
CA (1) CA2427465A1 (cs)
CZ (1) CZ20031469A3 (cs)
MX (1) MXPA03004430A (cs)
WO (1) WO2002043655A2 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1399198A1 (en) 2001-06-29 2004-03-24 The Procter & Gamble Company Absorbent article
US7745686B2 (en) 2001-11-02 2010-06-29 Playtex Products, Inc. Catamenial device
US20060223765A1 (en) * 2005-03-30 2006-10-05 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method for inhibiting and/or treating vaginal infection
IL302317A (en) * 2020-10-28 2023-06-01 Dompe Farm Spa Pharmaceutical packaging including polypropylene containers and aqueous formulations of NGF packed in them
WO2023213521A1 (en) * 2022-05-06 2023-11-09 Unilever Ip Holdings B.V. Hard surface cleaning composition

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5270032A (en) * 1990-10-04 1993-12-14 The Research Foundation Of State University Of New York Composition and method for the prevention and treatment of candidiasis
US6060636A (en) * 1996-09-04 2000-05-09 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Treatment of materials to improve handling of viscoelastic fluids
US6017832A (en) * 1996-09-04 2000-01-25 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method and composition for treating substrates for wettability
US6548552B1 (en) * 1997-09-11 2003-04-15 The Brigham And Women's Hospital, Inc. Absorbent article, particularly a tampon having additives that reduce toxic shock syndrome toxin production
JP2002516153A (ja) * 1998-05-29 2002-06-04 キンバリー クラーク ワールドワイド インコーポレイテッド 天然及び合成ポリマーにより増強された臭気吸収

Also Published As

Publication number Publication date
EP1345633A2 (en) 2003-09-24
BR0115719A (pt) 2004-12-28
CA2427465A1 (en) 2002-06-06
MXPA03004430A (es) 2003-08-19
AU2002228597B2 (en) 2006-02-02
JP2004529671A (ja) 2004-09-30
AU2859702A (en) 2002-06-11
WO2002043655A2 (en) 2002-06-06
AR035507A1 (es) 2004-06-02
WO2002043655A3 (en) 2002-11-07
KR20030068154A (ko) 2003-08-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7056891B2 (en) Method to produce a tampon that inhibits exoprotein production from gram positive bacteria
US6599521B1 (en) Absorbent articles for the inhibition of exoprotein production from Gram positive bacteria
US6764988B2 (en) Skin cleansing composition incorporating anionic particles
US8110215B2 (en) Personal care products and methods for inhibiting the adherence of flora to skin
US6531435B1 (en) Compositions for the inhibition of exoprotein production from Gram positive bacteria
KR20030068163A (ko) 알킬 폴리글리코시드 계면 활성제로 개질한 부직포
US6676957B1 (en) Non-absorbent substrates for the inhibition of exoprotein production from gram positive bacteria
AU2002228597B2 (en) Inhibition of exoprotein production from grampositive bacteria
US20030157148A1 (en) Methods for inhibiting the production of TSST-1
AU2002228597A1 (en) Inhibition of exoprotein production from grampositive bacteria
US7026354B2 (en) Aromatic compositions for the inhibition of exoprotein production from gram positive bacteria
AU2002336472B2 (en) Inhibition of exoprotein production using aromatic compositions
US20080033382A1 (en) Inhibition of exoprotein production in absorbent articles using aromatic compositions
AU2002336472A1 (en) Inhibition of exoprotein production using aromatic compositions
US8084046B2 (en) Inhibition of exoprotein production in absorbent articles using isoprenoids
AU2002326861B2 (en) Inhibition of exoproteins using isoprenoids
JP2005528928A (ja) イソプレノイドを用いたエキソプロテインの抑制
AU2009316439B2 (en) Location of fatty acid esters on tampons and toxin inhibiting efficacy
KR20070057884A (ko) 외분비단백질의 생산을 억제하기 위한 비-흡수 및 흡수용품
CN101027092A (zh) 用于抑制外蛋白产生的非吸收性和吸收性制品
MX2007003706A (en) Non-absorbent and absorbent articles for inhibiting the production of exoproteins