CZ249999A3 - Zesiťovací činidla celulózových látek - Google Patents

Zesiťovací činidla celulózových látek Download PDF

Info

Publication number
CZ249999A3
CZ249999A3 CZ19992499A CZ249999A CZ249999A3 CZ 249999 A3 CZ249999 A3 CZ 249999A3 CZ 19992499 A CZ19992499 A CZ 19992499A CZ 249999 A CZ249999 A CZ 249999A CZ 249999 A3 CZ249999 A3 CZ 249999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acid
male male
hydroxypolycarboxylic
alkali metal
monomers
Prior art date
Application number
CZ19992499A
Other languages
English (en)
Inventor
Charles Qixiang Yang
Original Assignee
University Of Georgia Research Foundation, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by University Of Georgia Research Foundation, Inc. filed Critical University Of Georgia Research Foundation, Inc.
Priority to CZ19992499A priority Critical patent/CZ249999A3/cs
Publication of CZ249999A3 publication Critical patent/CZ249999A3/cs

Links

Landscapes

  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)

Abstract

Zesítěný celulozový materiál,jehož celulózové hydroxylové skupinyjsou esterifikovány karboxylovými skupinami reakčního produktu/A/alespoňjednoho polymeru ethylenickynenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny nebojejích solí, přičemž monomerymají alespoňjednu dikarboxylovou skupinu a karboxylové skupinyjsou vázányna sousední atomy uhlíku, a/B/ alespoňjedné nasycené α-hydroxypolykarboxylové kyseliny nebo jejích solí, přičemž alespoň dvě karboxylové skupinyjsouvázány na sousední atomy uhlíku.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zpracování celulózových materiálů sloučeninami prostými formaldehydu, formaldehydu prostých sloučenin a materiálů takto zpracovaných.
Dosavadní stav techniky
Fyzikální vlastnosti celulózových materiálů, jako jsou látky a papír, lze často vylepšit chemickým zpracováním, které způsobuje zesítění molekul celulózy. V případě látek může takové zpracování dodat odolnost proti mačkání, odolnost proti srážení, nežehlivé charakteristiky a uchování puků a v případě papíru zlepšit pevnot za mokra.
V minulosti se používalo reakčních činidel na formaldehydové bázi jako je dimethyloldihydroxylethylenmočovina (DMDHEU) ke zlepšení těchto cenných vlastností celulózových látek, jelikož reakční činidla na formaldehydové bázi jsou poměrně levná a účinná. Močovinoformaldehydových a melaminoformaldehydových reakčních činidel se používá jako činidel pro zlepšení pevnosti za mokra ke zlepšení charakteristik papíru za mokra. Formaldehyd je však dráždidlem a známým karcinogenem. Kromě toho celulózové látky, zpracované reakčními činidly na formaldehydové bázi, ztrácí pevnost ve značn/ míře.
Průmysl konečných úprav textilií se proto od poloviny 80. let zaměřil na výzkum neformaldehydových zesilovacích činidel pro celulózové látky. Mezi studovanými novými zesilovacími činidly jsou polykarboxylové kyseliny, četné polykarboxylové kyseliny jsou účinné jako činidla pro dosahování trvalých záhybů.
• · • ·
Například 1,2,3,4-butantetrakarboxylová kyselina (BTCA) poskytuje účinné zesítění celulózových textilií, čímž dodává vysokou míru nemačkavosti a trvalosti úprav při praní. Zatímco se vyvinulo velké úsilí k používání BTCA jako neformaldehydového činidla pro dosahování trvalých puků, k náhradě tradičních činidel na formaldehydové bázi, zabránily nepřístupně vysoké ceny BTCA jejímu širšímu průmyslovému využití v textilním průmyslu.
Zatímco je známo, že polykarboxylové kyseliny s karboxylovými skupinami, vázanými na sousedící atomy uhlíku v molekulovém systému, jsou při esterifikování celulózy účinnější než polykarboxylové kyseliny, nejsou takové polykarboxylové kyseliny tak účinné jako je potřeba pro průmyslové účely.
Zkoušena byla i citrónová kyselina jako zesilovací činidlo pro celulózové tkaniny. Avšak skutečnost, že citrónová kyselina je jen málo účinná, přičemž úprava má nízkou stálost při praní a textilie žloutnou, činí použití citrónové kyseliny nežádoucím.
Je tedy silně zapotřebí vyvinout levné neformalaldehydové zesilovací činidlo umožňující jak uspokojivé zesítění, tak dobré zachování pevnosti. Vynález se tedy týká jedinečné kombinace poměrně levných polymerních karboxylových kyselin a ahydroxypolykarboxylových kyselin, která při reakci in šitu v přítomnosti katalyzátoru zajištuje vynikající zesítění celulózy při zachování pevnosti celulózových tkanin. Zpracování papíru kombinací polymerních karboxylových kyselin a a-hydroxypolykarboxylových kyselin, též výrazně zlepšuje odolnost papíru za mokra.
Podstata vynálezu
Zesítěný celulozový materiál podle vynálezu spočívá • · • · • · v tom, že celulózové hydroxylové skupiny jsou esterifikovány karboxylovými skupinami reakčního produktu (A) alespoň jednoho polymeru ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny nebo jejích solí, přičemž monomery mají alespoň jednu dikarboxylovou skupinu a karboxylové skupiny jsou vázány na sousední atomy uhlíku, a (B) alespoň jedné nasycené a-hydroxypolykarboxylové kyseliny nebo jejích solí, přičemž alespoň dvě karboxylové skupiny jsou vázány na sousední atomy uhlíku.
Vynález se také týká celulozového materiálu, jehož celulózové hydroxylové skupiny jsou esterifikovány karboxylovými skupinami vytvářenými in šitu reakcí (A) alespoň jednoho polymeru ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny nebo jejích solí, přičemž monomery mají alespoň jednu dikarboxylovou skupinu a karboxylové skupiny jsou vázány na sousední atomy uhlíku, a (B) alespoň jedné nasycené a-hydroxypolykarboxylové kyseliny nebo jejích solí, přičemž alespoň dvě karboxylové skupiny jsou vázány na sousední atomy uhlíku.
Vynález se také týká vodou dispergovatelných upracovacích roztoků nebo suchých směsí pro celulózové materiály obsahujících (A) polymery ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny nebo jejích solí, přičemž monomery mají alespoň jednu dikarboxylovou skupinu, přičemž karboxylové skupiny jsou vázány na sousední atomy uhlíku; a (B) nasycenou a-hydroxypolykarboxylovou kyselinu nebo její soli. Roztok nebo suchá směs obsahuje také vytvrzovací katalyzátor (C), nebo se katalyzátor může přidávat do upracovacího roztoku během zpracování
Vynález se také týká způsobu zpracování celulózových materiálů, při kterém se uvádí do styku celulózový materiál, který obsahuje hydroxylové skupiny, se systémem zahrnujícím (A) polymery ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny nebo jejich soli, přičemž monomery mají alespoň jednu dikarboxylovou skupinu, přičemž karboxylové skupiny jsou vázány na sousedních atomech uhlíku; a (B) alespoň jednu nasycenou • · • · • · · · · · · · ···· • · · · ···· · · · · • · ··· ♦ · * · · · ··· ··· • · ····· · · α-hydroxypolykarboxylovou kyselinu nebo její soli a vytvrzovací katalyzátor (C) a k nastartování reakce mezi nasycenou kyselinou (B) a polymery (A) a k esterifikaci a zesítění hydroxylových skupin celulózového textilního materiálu se materiál zahřívá. Vynález se také týká celulózových materiálů zpracovaných takovým způsobem.
Vynález je založen na překvapivém poznatku, že za podmínek tvrzení upravených celulózových látek, polymery ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylových kyselin nebo jejich soli, přičemž monomery mají alespoň jednu dikarboxylovou skupinu, jejíž karboxylové skupiny jsou na sousedních atomech uhlíku, označované zde jako polymery (A), reagují in sítu se sloužkou (B), kterou jsou a-hydroxypolykarboxylové kyseliny, za synergického zlepšení odolnosti proti mačkání celulózových textilií a za zlepšení vlastností dalších celulózových materiálů, jako jsou papírenské výrobky.
Polymery polykarboxylové kyseliny (A) jako takové podle vynálezu reagují s hydroxylovými skupinami celulózových materiálů. Aby však reakce s hydroxylovými skupinami celulózy proběhla, musí mít polymer polykarboxylové kyseliny (A) dostatečnou mobilitu. V případě velkých polymerních polykarboxylových kyselin mobilita chybí nebo klesá při vytváření esterových skupin mezi polymerem polykarboxylové kyseliny a hydroxylovými skupinami celulózy, přičemž se dosahuje menších než optimálních trvalých záhybů na látce.
α-Hydroxypolykarboxylové kyseliny (B) rovněž reagují s hydroxylovými skupinami celulózy. Zjistilo se však, že a-hydroxylové skupiny brání esterifikaci celulózových hydroxylových skupin polykarboxylovou kyselinou.
Bez záměru na vázání na určitou teorii se zdá, že reakce, která vede k synergickému působení, se dosahuje podle vynálezu
podle následujícího reakčního schéma I, kde znamená A' příkladný polymer polykarboxylové kyseliny (A) podle vynálezu a B' příkladnou α-hydroxypolykarboxylovou kyselinu (B) podle vynálezu
Schéma I
II
Z\ íV' o
A'
0 CH2—COO 1
CH2-C00H 1 ( II :h-c—0- 1 -C—COOH I
1 0—COOH- I —> 1 CH2-COOH
I CH2-COOH ( :h-cooh
B' D
Převádí se tedy α-hydroxypolykarboxylová kyselina, například kyselina citrónová (B'), z trifunkční sloučeniny na čtyrfunkční sloučeninu (D) reakcí s polymerem polykarboxylové kyseliny (A)/ čímž se získá pružně rozvětvené zesítovací činidlo (D) pro celulózové materiály, čímž se významně zlepšuje v případě textilií trvanlivost záhybů stejně jako mechanická pevnost.
Vynález je použitelný pro vláknité celulózové materiály včetně bavlny, lnu, juty, konopí, ramie a regenerované nesubstituované dřevité celulózy jako je viskosové hedvábí. Způsobu podle vynálezu lze použít na vláknité celulózové materiály ve formě tkaných textilií, netkaných listů nebo tkanin nebo úpletů a nití nebo vláken. Vynález je také použitelný na papírové výrobky, jako jsou výrobky z mokré celulózové buničiny, včetně stabilních lepenkových výrobků, kartonů a krabic a papírů s dlouhou životností, jako jsou papíry na bankovky. Způsoby podle vynálezu jsou obzvlášt užitečné u materiálů obsahujících nejméně 30 % celulózových vláken, s výhodou obsahujích přibližně 50 až 100 % bavlny.
Jak uvedeno, jsou polymery (A) založeny na monomerech di- 6 ·· ·« • · · • · · • · · · • · karboxylové kyseliny, majících jednu nebo několik dikarboxylových skupin, ve kterých jsou karboxylové skupiny vázány k atomu uhlíku. Polymerní polykarboxylové kyseliny (A) mohou mít případně jednu nebo několik nesousedících karboxylových skupin nebo nekarboxylové skupiny aktivního vodíku. Takové nekarboxylové skupiny mohou zahrnovat hydroxylovou skupinu, primární aminoskupinu, sekundární aminoskupinu, thiolovou skupinu nebo jejich kombinace.
Takovými polymerními polykarboxylovými kyselinami (A) jsou adični polymery připravené z maleinové a/nebo z fumarové kyseliny nebo z jejich anhydridů samotných nebo v kombinaci s jedním nebo s několika s nimi kopolymerovaných monomerů, jako je kyselina akrylová, methakrylová, krotonová, itakonová, akonitová (a jejich estery), akrylonitril, akrylamid, vinalacetát, styren, α-methylstyren, methylvinylketon, vinylalkohol, akrolein, ethylen a propylen. Polymery polykarboxylových kyselin, vhodných podle vynálezu, a způsoby jejich přípravy jsou popsány v patentové literatuře (například americké patentové spisy číslo 3 810 834, 4 126 549 a 5 427 587). Podle výhodného provedení je polymer (A) polykarboxylové kyseliny produktem hydrolýzy homopolymeru anhydridů maleinové kyseliny. V jiných provedeních vynálezu je polymer (A) polykarboxylové kyseliny produktem hydrolýzy, odvozeným od kopolymeru anhydridů maleinové kyseliny a jednoho nebo několika jiných monomerů. Výhodným je například produkt hydrolýzy terpolymeru maleinové kyseliny, vinylacetátu a ethylakrylátu. Podle některých provedení vynálezu je molární poměr anhydridů maleinové kyseliny k ostatním monomerům přibližně 2,5:1 až 9:1.
S výhodou mají polymerní polykarboxylové kyseliny (A) podle vynálezu následující vzorec:
• 4 ·· 99 9 9 ·· 9 9 • 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9'
9 9 9 9 9 99 9 9 9 9
9 999 9 9 99 9 9 999 999 • · · 9 9 · 4 4 · •(Ri -l·,x
-CH—CHR2 )-0 = C C = O
I I
OH OH kde znamenají Ri a R2 na sobě nezávisle atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou, nebo arylovou skupinu, x a z kladná reálná čísla nebo 0 a y kladné reálné číslo, přičemž x + y + z = 1.
Podle některých provedení vynálezu je y větší než 0,5, tedy více než 50 % polymeru (A). Pokud je požadována nižší hustota karboxylových skupin ke zvětšení pohyblivosti anhydridové skupiny, může být y s výhodou menší než 0,9, tedy méně než 90 % polymeru (A). S výhodou znamená y proto přibližně 0,5 až 0,9. Zde používanou alkylovou skupinou jsou popřípadě nasycené, případně rozvětvené alkyly. Substituenty na alkylové skupině nebo kdekoli v polymeru (A) jsou, bez záměru na jakémkoliv omezení, skupiny karboxylová, hydroxylová, alkoxylová, aminoskupina a alkylthioskupina.
Polymery (A) podle vynálezu mají číselnou střední molekulovou hmotnost přibližně 400 až přibližně 1 000 000, ačkoli některé molekulové hmotnosti jsou výhodnější k použití s příslušnými celulózovými substráty, jak je pro pracovníky v oboru zřejmé. Polymerům s číslenou střední molekulovou hmotností 400 až 4000 se dává přednost v případě celulózových textilií. Polymery s číselnou střední molekulovou hmotností přibližně 40000 až přibližně 1 000 000 jsou vhodnější pro celulózové substráty papírového typu.
Nasycená α-hydroxypolykarboxylová kyselina (B) obsahuje alespoň dvě karboxylové skupiny, vázané na sousední atomy uhlíku. Podle výhodného provedení zahrnuje karboxylová kyselina alespoň jednu polykarboxylovou kyselinu se 2 až 9 atomy uhlíku, ·· ·· Φ· φφ ·· ·· • φ φ · φ φ φ φ · φ · φ φ φ · · * φ φ · φ φ φ φ φ · φ φ φ φ · φ · φ « · · · · φ · φ · · φ φ φ φ φ φ z nichž každá obsahuje alespoň dvě karboxylové skupiny, avšak až čtyři i více karboxylových skupin. Příkladně se jako a-hydroxypolykarboxylová kyselina, bez záměru na jakémkoliv omezení, uvádí kyselina citrónová, maleinová a tartrátmonojantarová kyselina obecného vzorce:
COOH COOH
I l
HO —CH—CH—0—CH—CH2
I I
COOH COOH
V některých případech ke zvýšení hodnoty pH zpracovacího roztoku ke zlepšení kompatibility lázně nebo aditivů a/nebo ke zlepšení uchování pevnosti je možno použít část složky (A) nebo obou složek (A) a (B) ve formě soli, zejména soli rozpustné ve vodě. K tomu se hodí soli alkalických kovů složek. Alternativně, nebo v kombinaci s použitím bud složky (A) nebo složky (B) ve formě soli, může být hodnota pH zpracovacího roztoku zvýšena, nebo může být roztok částečně neutralizován přísadou zásady s výhodou vodou rozpustné zásady, jako je hydroxid alkalického kovu, hydroxid amonný nebo amin. Hodnota pH se k tomuto účelu může zvýšit na přibližně 2,3 až přibližně 5, s výhodou na 2,5 až 4. Avšak ma-li být použito upracovacího roztoku o poměrně vysoké koncentraci, například s obsahem 10 až 30 % pevných látek, je výhodné vytvořit zpracovací roztok s kyselou formou složky (A) a (B), nebo alespoň s kyselou formou složky (A) a pak případně zvýšit hodnotu pH upracovacího roztoku popsaným způsobem. Důvodem je, že soli, alespoň sůl složky (A), se může při vysokých koncentracích vysrážet. Tento sklon (který je vyšší u solí složky (A) než u solí složky (B)), klesá s ředěním zpracovacího roztoku.
Je zřejmé, že může docházet k částečné ztrátě nemačkavosti konečného produktu jako důsledek zvýšení hodnoty pH a použití bud složky (A) nebo (B) ve formě soli. Avšak taková ztráta může být přijatelná, pokud jsou ostatní vlastnosti, jako je
ΦΦ φ* ** φ* φφ ·φ * · · « » φ φ φ φ « « « φφφ® · φ φ φ φ · φ « « * Α*Φ * 4 Φ Φ Φ Φ φφφ Φφφ ~ · * φφφφφ φ 9 φ φ ♦* φφ φφ «φ «φ pevnost a odolnost proti roztržení zachovány nebo zlepšeny.
Hmotnostní poměr polymerní nenasycené karboxylové kyseliny (A) nebo její soli k α-hydroxypolykarboxylové kyselině (B) je obvykle 1:0,1 až 1:20, s výhodou 1:3 až 1:5.
Katalyzátory (C) podle vynálezu jsou sloučeniny s molekulovou hmotností menší než 1000, jako jsou například hypofosfitové soli alkalických kovů, fosfity alkalických kovů, polyfosfáty alkalických kovů, dihydrogenfosfáty, fosfáty alkalických kovů hydrogenfosfáty alkalických kovů, polyfosforečné kyseliny, hydrogenfosforečné kyseliny, fosforečné kyseliny, alkylfosfinové kyseliny a každá směs dvou nebo několika těchto sloučenin. Vytvrzovacím katalyzátorem mohou být též oligomerní nebo polymerní fosfor obsahující skupiny, jako jsou například adiční polymery akrylových a/nebo maleinových kyselin vytvořených v přítomnosti adičních polymerů natriumhypofosfitu, připravených z ethylenicky nenasycených monomerů v přítomnosti činidel přenosu řetězce fosforečných solí nebo terminátorů a adičních polymerů obsahujících zbytky kyselého funkčního monomeru, jako je například kopolymerovaný fosfoethylmethakrylát a podobné estery fosfinové kyseliny, a kopolymerované monomery vinylsulfonové kyseliny a jejich soli známé z literatury (například americké patentové spisy číslo 4 820 307 a 5 427 587). Vynález se také týká směsí alespoň dvou takových katalyzátorů. Obzvlášf. výhodným podle vynálezu je z několika ohledů natriumhypofosfit.
Katalyzátoru (C) se může použít ve hmotnostním množství přibližně 2 % až přibližně 100 %, vztaženo k sumě hmotnosti polymerní polykarboxylové kyseliny a a-hydroxypolykarboxylové kyseliny. Výhodné jehmotnostní množství katalyzátoru (C) přibližně 10 % až přibližně 60 %, vztaženo k sumě hmotnosti polykarboxylové kyseliny (A) a α-hydroxypolykarboxylové kyseliny (B).
»*♦ ♦ « ·* ·· ·· ·» <··· · · · · * · · · • · · · ···· ···· • · ··· · · · · · · »·· ««· — · · ····· · · >· ** ·· ♦ · ·* ··
Jak uvedeno, mohou být složky (A) a (B) a katalyzátor (C) smíseny obvyklými míchacími technikami ve vodném prostředí k vytvoření roztoku nebo suché směsi.
Roztok nebo směs může obsahovat přídavně běžné přísady, jako například zvláčňovadla tkanin, smáčedla, emulgátory, antimigrační kyseliny a biocidy.
Způsob úpravy podle vynálezu spočívá v tom, že se uvádí do styku celulózový materiál, jako je látka, s upracovacím roztokem, obsahujícím polymerní polykarboxylovou kyselinu (A), α-hydroxypolykarboxylovou kyselinu (B) a jeden nebo několik vytvrzovacích katalyzátorů (C). Celulozový materiál se může případně uvést do styku s rozpouštědlem a s obvyklými přísadami, jako jsou zvláčfíovadla tkanin, smáčedla a jiné přísady. Aplikace se může provádět například napouštěním, sycením nebo nástřikem. Například celulózové látky se máčejí v lázni upravovacího roztoku. Rozpouštědlem k přípravě roztoku je s výhodou voda, ačkoli lze použít jakéhokoli těkavého inertního rozpouštědla, ve kterém jsou polykarboxylová kyselina (A), a-hydroxypolykarboxylová kyselina (B) a jeden nebo několik vytvrzovacích katalyzátorů (C) rozpustné nebo rovnoměrně dispergovatelné. Zvláčftovadly tkanin jsou emulgované neiontové nebo iontové materiály jako polyethylen a/nebo silikonová zvláčfíovadla
Po pečlivém smočení v upracovací lázni, se celulozový materiál vede ždímacími válečky nebo odstředivkou k odstranění přebytečné kapaliny a vysouší se v peci při vhodné teplotě, postačující k odstranění rozpouštědla v požadovaném čase. Materiál se pak vytvrzuje v peci při teplotě přibližně 130 až 210 °C po dobu 5 sekund až 30 minut
Pracovníkům v oboru je zřejmé, že doba a teplota vytvrzování a závisejí zčásti na tloušťce vztvrzovaného materiálu. Například tloušťka listu tkaniny může být vytvrzována ohřevem • · • 9 po dobu přibližně 30 sekund až 2 minuty a při teplotě 150 až 210 °C pro reakci mezi polymerem karboxylové kyseliny (A) a α-hydroxypolykarboxylovou kyselinou (B) až do nástupu jak esterififikace celulózy, tak zesítění. Tlustší látky mohou být s výhodou vytvrzovány v peci při teplotě přibližně 150 až 190 °C po dobu 14,0 minut a nejvýhodněji se vytvrzují při teplpotě přibližně 160 až 185 °C po dobu přibližně 1,0 až 15,0 minut k vyvolání reakce mezi polymerem karboxylové kyseliny (A) a α-hydroxypolykarboxylovou kyselinou (B) a esterifikací až do nástupu esterififikace celulózy a zesítění. Tento postup je také vhodný, když se materiál vytvrzuje později s tvarováním do příslušné konfigurace nebo bez tohoto tvarování.
Popřípadě může být vytvrzený materiál osprchován vodou k odstranění nezreagovaného reakčního činidla a vytvrzovacího katalyzátoru a pak se může dosušit.
Je-li produkt odbarvován, může být materiál zpracován impregnací vodným roztokem obsahujícím hmotnostně 0,5 % až 5 % odbarvovacího činidla, jako je monoperoxyftalát hořčíku, perborát sodný, natriumtetraborát, kyselina boritá, borhydrid sodný nebo chlornan sodný. Materiál se namáčí do roztoku odbarvovacího činidla a nechá se napouštět 5 až 120 minut při teplotě okolí nebo popřípadě v roztoku zahřátém na teplotu nepřesahující 60 °C. Materiál se pak propláchne vodou k odstranění přebytku chemikálií a rozpuštěných barevných produktů a vysuší se.
Celulozové tkaniny, zpracované tímto způsobem, mohou být použity na látky s trvalými záhyby. Vynálezu lze použít také k přípravě zlepšené vlnité krabicové lepenky a jiných papírových výrobků a sanitárních potřeb, zahrnujících rozjednocená celulozová vlákna.
Vynález objasňují, nijak však neomezují následující pří- 12 • · · · · ·· ···· • ··· · · · · · · ··· ··· • ····· · · klady praktického provedeni. Procenta uváděná v celém popisu i v patentových nárocích jsou hmotnostní, pokud není uvedeno jinak.
Příklady provedení vynálezu
Materiály
Bavlněná látka, použitá k předběžné nebo ke konečné vytvrzovací operaci, je 100% bavlněná látka s 3x1 keprovou vazbou (přibližně 271 g na 1 m2 ) vybarvená kypovým barvivém (S/5570 C/45551 khaki) (produkt společnosti Miliken, Blacksburgh, South Carolina). Bavlněnou látkou, použitou k úpravě oděvů, je 100% bavlněný kepr Excalibur, styl WHTW, vybarvený kypovým barvivém (9119 khaki) (produkt společnosti Mt. Vernon Milí, Trion, Georgia). Kraftový papír (74 g/m2) je produkt společnosti Georgia Pacific. Póly(maleinová kyselina) (PMA) a termopolymer maleinové kyseliny, ethylakrylátu a vinylacetátu (molovy poměr 5:1:1) (TPMA) je produkt společnosti FMC a je ve formě vodných roztoků s obsahem přibližně 50 % pevných látek s číselnou molekulovu hmotností přibližně 800 až 1000 nebo přibližně 1200 až 1500. Karboxylová koncentrace roztoku TPMA se určuje kyselina-zásada. Podle zjištění obsahuje TPMA 5,56 mmol karboxylu na gram při 34,7% koncentraci aktivních složek (objem/objem). Jmenný seznam reakčních látek se jmény výrobců je v tabulce I.
• · » a » a • «
Tabulka I
Jména reakčních činidel a jména výrobců
Jméno Popis Výrobce
termopolymer maleinové kyseliny (TPMA) ko-zesííovací činidlo FMC Corporation
citrónová kyselina (CA) ko-zesííovací činidlo ADM
1,2,3,4-butan-tetrakarboxylová kyselina BTCA zesilovací činidlo Aldrich (Milwaukee, Wisconsin)
Perraafresh EFC pre-katalyzovaný systém trvalé žehlivé úpravy DMDHEU Sequa (Chester, South Carolina)
NaHzPOj.HžO katalyzátor Occidental Chemical
Discores LFR samočinné katalyzující systém trvalé žehlivé úpravy DMDHEU Callaway Chemical (Columbus, Georqia
Mykon HD zvláčňovadlo polethylenové Sequa Chemicals (Chester,
_______________________________________________látky vysoké hustoty_ South Carolina)_
Discosoft NIP zvláčňovadlo polethylenové látky vysoké hustoty Callaway Chemical (Colurabus, Georqia
Protosil HYS zvláčňovadlo na bázi silikonu Sybron (Wellford, South Carolina
Discosoft WES zvláčňovadlo na bázi silikonu Callaway Chemical (Columbus, Georqia
Wet 16 smáčedlo Sequa Chemicals (Chester, South Carolina)
Callaterge CNN smáčedlo Georqia Callaway Chemical (Columbus, Georqia
glycerin zvláčňovadlo Aldrich (Milwaukee, Wisconsin)
NaaPOí ,12 HsO nastavovač PH Aldrich (Milwaukee, Wisconsin)
Zpracování textilií úprava před vytvrzením
Bavlněné látky se napřed impregnují v upravující lázni obsahující zesítovací činidla, katalyzátor, smáčedlo a zvláčftovadlo. K nastavení hodnoty pH se použije trinatriumfosfát. Vzorek impregnované tkaniny se vylisuje ve ždímacích válečcích Cromax laboratory padder použitím známého procesu dvojího napouštění a dvojího odmačknutí (two-dips, two-nips). Impregnovaná látka zadržuje 70 až 77 % vlhkosti. Látka se suší 5 minut při teplotě 85 °C a nakonec se vytvrdí ve vytvrzovací peci Mathis.
Zpracovaná bavlněná textilie se vytvrzuje 3 hodiny při teplotě 185 °C, pokud není uvedeno jinak.
Konečná úprava oděvu
Bavlněná látka se nastřihne a ušijí se z ní kalhotové nohavice 762x228,6 mm. Přibližně 6,8 kg oděvů se vloží do stroje Unimac naplněného upravovacím roztokem. Stroj se nechá běžet 8 minut, pak se roztok 1 minutu vypouští. Upravený oděv se 37 sekund extrahuje k uchování přibližně 70 % přijaté lázně. Oděv se suší v bubnu v komerčním sušiči Huebsch pro 22,68 kg po dobu 12 minut k dosažení přibližně 13% obsahu přijaté lázně. Oděv se žehlí v profesionálním parním lisu s použitím dlouhého cyklu. Oděv se nakonec vytvrdí ve vytvrzovací peci Despath model LT2-12 při udané teplotě.
Zpracování papíru
Papír se napřed rozstřihá na čtverce 25 cm x 25 cm. Každý čtverec se napustí roztokem obsahujícím kyselinu a katalyzátor ^hypofosfit sodný)'ve hmotnostním poměru kyseliny ke katalyzá-
• · · · ·· ·· • · · · ···· • · ·♦ · · · · • · · ·· · · · ··· • · · · · · toru 2:1. Napuštěný papír se vylisuje mezi dvěma odmačkávacími válečky při tlaku 276 kPa k odstranění nadbytku roztoku a vysuší se v bubnovém sušiči při teplotě 80 °C k zabránění svinování. Takto upravené čtverce se vytvrzují v peci s nuceným oběhem, kropí se 12 minut vodou k odstranění nezreagované kyseliny a katalyzátoru a nakonec se vysuší při teplotě 80 °C.
Vyhodnocení užitkových vlastností textilie
Kondiciovaný úhel zotavení po zmačkání (wrinkle recovery angle = WRA), trvanlivost záhybů (durable press = DP), pevnost v tahu, pevnost v natržení a pevnost v ohybu a odolnost proti oděru bavlněných látek s konečnou úpravou se vyhodnocuje následujícími standardními způsoby: WRA: AATCC Test Method 661990; DP: AATCC Test Method 124-1992; pvnost v tahu: ASTM Test Methods D5O35-9O; pevnost v natržení ASTM Test Method D142483; odolnost proti oděru: ASTM Test Method D3885-92. Všechny vlastnosti textilie se vyhodnotí po jednom cyklu praní a sušení v domácnosti (home laundering washing/drying = HLWD). Užitkové vlastnosti upravené textilie se vyhodnocují také po různém počtu cyklů praní a sušení v domácnosti. Domácí cyklus praní a sušení se provádí podle AATC standard method 124-1992.
Vyhodnocení užitkových vlstností papíru
Zkouška pevnosti v tahu za sucha, pevnosti v tahu za mokra, tuhost za mokra a trvalost přehybů (MID tester) papíru se vyhodnocuje následujícími normalizovanými způsoby TAPPI: T4O4 om-87, T456 Om-87, T489 om-86 a T511 om-88. Shora popsané mechanické vlastnosti se měří ve směru papírenského stroje. Stálost rozměrů (DS) se měří v příčném směru papírenského stroje. Proužek papíru 1,5 cm x 10 cm se nechá 24 hodin při 50% relativní vlkosti a pak se měří délka proužku. Proužek se napouští vodou po dobu 24 hodin a pak se měří jeho délka. Lineármí změna délky (L) se vypočte jako rozdíl délky pásku před napuštěním a po něm. Rozměrová stálost se vypočte podle následujícího
vzorce:
DS = [(Lu -Lt/Lu] x 100 % kde znamená Lu a Lt lineární změny délky proužku papíru nezpracovaného a zpracovaného roztokem kyselin. K získání střední hodnoty DS jednoho vzorku papíru se použije 10 zkušebních papírových proužků.
Vlastnosti trvalých záhybů dosažených novou úpravou: úprava před vytvrzením
Formulace upravovači lázně s různým poměrem terpolymeru maleinové kyseliny ke kyselině citrónové jsou uvedeny v tabulce II. Každý z upravovačích roztoků má koncentraci přibližně ekvivalentní k 8 % CA. Karboxylové koncentrace TPMA se stanoví titrací kyselina-zásada. Bavlněná látka se zpracuje upravovacími roztoky obsahujícími 4 % NaH2PO2.
Užitkové vlastnosti látek upravených roztoky z tabulky II je v tabulce III. údaje naznačují, že upravovači lázeň s 1:4,5 TPMA/CA karboxylovým molovým poměrem (hmotnostně 17/83) poskytuje nejvyšší WRA stejně jako dobré podržení pevnosti.
Tabulka II
Roztoky pro úpravu textilií
Vzorek TPMA/CA (COOH molový poměr) CA karboxyl mol % CA hmotnostní procento (%)
AI 1:0 0 0
A2 1:0,5 33 34
A3 1:1 50 51
A4 1:2 67 68
A5 1:3 75 76
A6 1:3,5 78 79
A7 1:4 80 81
A8 1:4.5 82 83
A9 1:5 83 84
A10 0:1 100 100
·» ·· • 9 • · • · • 9 9
9
Tabulka III
WRA, uchování pevnosti v natržení a uchování pevnosti v tahu barvených bavlněných látek
Vzorek TPMA/CA molovy poměr COOH WRA (stupeň) (W t F) Pevnost v natržení Pevnost v tahu
(?) (?)
W v W F
AI 1:0 243 59 46 76 56
A2 1:1 255 57 43 70 49
A3 1:2 247 58 44 66 44
A4 1:3 157 56 43 65 44
A5 1:3,5 259 56 42 66 46
A6 1:4 257 56 42 64 47
A7 1:4,5 261 56 43 67 48
A8 1:5 253 56 44 64 46
A9 0:1 258 57 43 66 43
kontrola - 162 100 100 100 100
• ·· ··
Porovnání TPMA/CA s BTCA a s DMDHEU bez zvláčňovadel
Porovnání nového systému trvalé žehlivé úpravy s BTCA a DMDHEU je uvedeno v tabulce IV. Jak z tabulky IV vyplývá, poskytuje TPMA lepší WRA a pevnost látky než DMDHEU a porovnatelnou VÍRA a pevnost látky než BTCA.
Tabulka IV
Formulace upravovačích lázní a úbinnosti úpravy bavlněných látek s jinými upravovacími systémy
Vzorek Upravovači Celková Koncentrace katalyzátoru (t, owí) Teplota vytvrzování °C Doba vytvrzování (min) WRA (W+F) stupeň Uchování pevnosti v na- Uchování pevnosti v tahu
systém koncentrace (L owí)
tržení W (?) F
w F
BI TPMA/CA (pH2.ll)’ 8,0 4,0 185 3,0 264 52 41 68 42
B2 TPMA/CA (pH=2.45)’ 8,0 4,0 185 3,0 262 51 42 66 50
B3 BTCA 6,2 4,0 180 1,5 262 60 47 63 44
B4 DMDHEU 8,0 samo katalýz. 170 3,0 234 36 31 43 31
A; Formulace TPMA/CA uchovávají molovy poměr 1:4,5 TPMA k CA karboxylu, HaPOt byla použita k nastavení hodnoty pH roztoků TPMA/CA na 2,45. Ha2HPO2 bylo použito jako katalyzátoru pro TPMA/CA i BTCA.
B: Pro systém DMDHEU bylo použito systému Permafresh EFC (samočinně katalyzující trvalé žehlivé úpravy).
Vliv přísady zvláčňovadel textilií
Užitkové vlastnosti bavlněné látky zpracované systémem TPMA/CA jsou porovnán s ižitkovými vlastnostmi bavlněné látky *··* · · # · « · · · ···· · · ** · · · · • » «···· · · • · »* ♦» · · · » «» zpracované systémem DMDHEU v přítonosti zvláčftovadla textilií a smáčedla. Hodnota pH systému TPMA/CA je upravena trinatriumfosfátem ze 2,4 na 2,7. Formulace úprav pro systémy TPMA/CA a BTCA a pro systém DMDHEU jsou shrnuty v tabulce V.
Tabulka V
Formulace systémů TPMA/CA, BTCA a DMDHEU
Formulace Složka Koncentrace
TPMA/CA TPMA (100%) 2,0
(PH 2,4) CA 9,4
NaH2 PO2 .H2O 6,8
Na3PO4 .12H2O 1,5
Mykon HD 3,0
Wet 16 0,2
TPMA/CA TPMA (100%) 2,0
(pH 2,7) CA 9,4
NaH2PO2 .H2O 6,8
Naa PO4 .12H2O 3,0
Mykon HD 3,0
Wet 16 0,2
(BTCA) BTCA 8,6
NaH2PO2 .H2O 6,8
Mykon HD 3,0
Wet 16 0,2
DMDHEU Permafresh EFC 11,4
Mykon HD 3,0
Protosil NYS 3,0
Wet 16 0,2
Voda 82,4
Vytvrzovací teplota, doba vytvrzování, poměr WRA, DP, uchování pevnosti v tahu a uchování pevnosti v natržení bavlněné látky upravené různými systémy jsou obsaženy v tabulce VI. Jak patrno, mají dva textilní vzorky, upravené formulací TPMA/CA, s hodnotou pH 2,4 a 2,7 významně vyšší zatřídění WRA a DP, než vzorky upravené systémem DMDHEU, zatímco pevnost v tahu a pevnost v natrženi látky upravené systémem TPMA/CA jsou porovnatelné s pevnostmi látek upravených systémem DMDHEU. úprava systémem TPMA/CA s hodnotou pH 2,7 poskytuje vyšší pev• 99 • 9 9 9 9 * * 9 9 ♦ * • 9 « · ·
9 9·< · 9
9 · · •9 9 9 99 ··
9 9 9· • 9 9 9
9· nost v tahu a pevnost v natržení než tatáž úprava s hodnotou pH 2,4. Odolnost proti oděru ohybem látky upravené systémem TPMA/CA (pH=2,7) je porovnatelná s odolností proti oděru látky upravené systémem DMDHEU.
Uchování pevnosti v tahu a uchování pevnosti v natržení a odolnosti proti oděru ohybem upravené bavlněné látky po 30 cyklech domácího praní/sušení (HLWD) je uvedeno v tabulce VII. Jak patrno, vykazují textilie, upravené oběma formulacemi TPMA/CA po 30 cyklech HLWD lepší pevnost v tahu, pevnost v natržení a odolnost proti oděru ohybem než obě BTCA a DMDHEU.
Tabulka VI
Kondicionovaný úhel zotavení po zmačkání (WSA), uchování pevnosti v tahu, pevnost vůči v natržení a odolnost proti oděru ohybem bavlněných látek s konečnou úpravou různými systémy v přítomnosti zvláčňovadel před praním
Vzorek Upravovači Teplota vytvrzování •c Doba vytvrzování (min) WRA (W+F) stupeň DP zatří- dění Uchování pevnosti v natržení (1) Uchování pevnosti v tahu w Odolnost proti oděru ohybem
systém
F » F
W F
Cl TPMA/CA (pH=2,4) 185 3,0 285 4,1 93 75 65 44 176 750
C2 TPMA/CA (pH=2ř7) 185 3,0 283 4,1 97 83 62 46 228 880
C3 BTCA 180 2,0 303 4,2 99 74 62 43 174 680
C4 DMDHEU 170 3,0 261 3,6 100 77 53 43 226 824
Kontrola - 185 3,0 176 1,0 100 100 100 100 338 1317
• 9 9« • 9 9
9 9
9 99 «9 · · ·9 ·« • 99 9 9 99 9
9 99 9 9 9 9
99 99 999 999 • 9 9 9 9 9
Tabulka VII
Uchování pevnosti v tahu a uchování pevnosti v natržení a odol nost proti oděru ohybem upravené bavlněné látky po 30 cyklech domácího praní/sušení (HLWD)
Vzorek Upravovači systém Uchování pevnosti v na tržení (%) Uchování pevnosti v tahu (%) Odolnost proti oděru ohybem
W F W F W F
Cl TPMA/CA (pH=2,4) 73 70 63 52 221 1082
C2 TPMA/CA (PH=2,7) 75 71 64 55 343 1119
C3 BTCA 64 59 64 49 195 923
C4 DMDHEU 56 55 54 49 229 820
Prací životnost upravených bavlněných látek
V tabulkách VIII a IX je shrnuta prací životnost bavlněných látek upravených různými upravovacími systémy. Po 30 cyklech praní/sušení je WRA látky upravené systémem TPMA/CA stále o 20 stupňů vyšší než u látek upravených systémem DMDHEU (taVzhledová hladkost látky upravené systémem TPMA/ vyšší než u látek upravených systémem DMDHEU po procesu praní/sušení (tabulka IX). Hodnoty ukazují, že látky upravené systémem TPMA/CA vykazují uspokojivou životnost při domácím praní a udržují si vyšší účinnost DP a mechanickou pevnost než látky upravené systémem DMDHEU po 30 cyklech HLWD.
bulka VIII) CA je také • * 99 * * · · « · « · «·«· * · · · « · ·« * » ··« · · · · · • · · · * · 9
9 9 · * 9 9
9
9
9
9
99
Tabulka VIII
WRA bavlněných látek zpracovaných různými upravovacími systémy během 30 cyklů HLWD
Vzorek Upravovači systém Počet cyklů HLWD
0 5 10 20 30
Cl TPMA/CA (pH= 2,4) 285 276 263 255 250
C2 TPMA/CA (PH= 2,7) 283 267 250 249 247
C3 BTCA 303 281 266 262 262
C4 DMDHEU 261 245 247 226 226
Tabulka IX
Zatřídění DP bavlněných látek zpracovaných různými upravovacími systémy během 30 cyklů HLWD
Vzorek Upravovači systém Počet cyklů HLWD
0 5 10 20 30
Cl TPMA/CA (PH= 2,4) 4,1 3,9 3,7 3,4 3,4
C2 TPMA/CA (PH= 2,7) 4,1 3,6 3,4 3,3 3,2
C3 BTCA 4,2 3,8 3,7 3,6 3,5
C4 DMDHEU 3,6 3,1 3,1 3,0 3
účinnost upravených bavlněných látek: oděvy
Formulace k úpravě oděvů systému TPMA/CA a systému DMDHEU použitých jsou obsaženy v tabulce X.
Porovnání zpracovaných mezi účinností systémem TPMA/CA bavlněných kalhotových nohavic a úpravou oděvu zpracovaného ·«· · · * · · · 4 · Φ * · · * Φ « · * Φ* Φ · φ ♦ * « * · * ΦΦ ··· • · Φ Φ Φ Φ • » ·· · φ φ» systémem DMDHEU je shrnuto v tabulce XI. Je zřejmé, že zpracování oděvu systémem TPMA/CA má jak vyšší odolnost proti mačkání a lepší mechanické vlastnosti (pevnost v tahu, pevnost v natržení a odolnost proti oděru ohybem) než oděvu zpracovaného běžným upravovacím systémem na bázi DMDHEU.
Tabulka X
Formulace systémů TPMA/CA a DMDHEU použitých pro úpravu oděvů
Systém úpravy Složky Koncentrace % lázně (hmotnostní)
TPMA/CA TPMA (100%) 2,0
(PH 2,4) CA 9,4
NaH2PO2 .H2O 6,8
Naa P04.12H2O _
Mykon HD ~ 3,0
Discosoft WRS 4,0
Wet 16 0,2
TPMA/CA TPMA (100%) 2 ,0
(PH 2,7) CA 9,4
NaH2PO2 .H2O 6,8
Na3PO4 .12H2O ~ 3,0
Mykon HD 3 ,0
Discosoft WRS 4,0
Wet 16 0,2
DMDHEU Discores LFR 12,0
Discosoft NIP 3 ,0
Discosoft WRS 4,0
Callaterge CNN 0,1
»·♦ *» ·« » * ·· «« » * t * * ♦ » ♦ 4 »« * t · · » · ·♦ ··· » « ·«··· ♦ ♦ ♦* I«« » · * · » * ♦ « * ♦ ♦ ♦ » ·» ♦♦ · ♦ ·«
Tabulka XI
Porovnání účinnosti zpracování oděvů různými upravovacími systémy
Upravovači systém Teplota vytvrzení CC) Doba vytvrzení (min) Kondicionovaný úhel zotavení po zmačkání (WfF, stupeň) Uchování pevnosti % tahu Uchování tržné pevnost 1 Odolnost proti odéru ohybem
před praním po 10 cyklech HLWD W F W F W F
TPHA/CA (pH=2,4) 165 8 327 290 54 39 78 76 110 677
TPMA/CA 165 8 322 291 53 47 83 83 146 795
(PH =2,7) 165 10 327 287 59 42 84 84 107 598 I
170 6 330 282 57 41 74 79 120 736
DRDHSU 160 8 290 274 38 32 57 53 102 443
Kontrola - - 198 - 100 100 100 100 309 467
časová účinnost zpracovaného papíru ze sulfátové celulózy
Papír ze sulfátové celulózy se zpracuje roztokem obsahujícím citrónovou kyselinu (CA) a poly(maleinovou) kyselinu (PMA) v různých poměrech s celkovou koncentrací 6 % a katalyzátor. Vzorky zpracovaného papíru se vytvrzují dvě minuty při teplotě 170 °C. Pevnost v tahu v suchém stavu (D), pevnost v tahu v mokrém stavu (W) a procento uchování pevnosti v tahu v mokrém stavu ([W/D]xl00) papíru ze sulfátové celulózy zpracovaného roztoky s různým poměrem CA:PMA jsou uvedeny v tabulce XII. Zpracování papíru má jen malý vliv na pevnost papíru za sucha. Avšak pevnost zpracovaného papíru za mokra byla významně zvýšena. Kombinováním CA s PMA se účinnost zpracovaného papíru zlepšuje. Obsahuje-li roztok kyselin 20 % PMA, zvyšuje se uchování pevnosti z 51,2 % na 63,1 %. Další zvyšování procenta PMA ve směsi kyselin má méně výrazný vliv na vlastnosti zpracovaného papíru. Bylo zjištěno, že u zpracovaného papíru • · * φ · · ♦ « · »· ·· ♦ * ·* ·« trvanlivost v ohybu klesá.
Tabulka XII
Pevnost v tahu v suchém stavu (D), pevnost v tahu v mokrém stavu (W), trvanlivost v ohybu a procento uchování pevnosti v tahu v mokrém stavu ([W/D]xlOO) papíru ze sulfátové celulózy zpracovaného roztoky s různým poměrem CA:PMA a vytvrzovaného dvě minuty při teplotě 170 °C
Poměr CA:PMA Kontrola* (hmotnostní) 1:0 4:1 2:1 1:1 1:2 1:4 0:1
% PMA v celk. kyselině (hm«Ai.) - 0 20 33 50 67 75 100
Pevnost za sucha (kg) 7,53 7,66 7,24 7,35 7,25 7,59 7,65 7,79
Pevnost za mokra (kg) 0,67 3,92 4,57 5,07 5,19 5,55 5,75 5,99
W/D (%) 13,8 51,2 63,1 69,0 71,6 73,1 75,2 76,9
Trvanlivost přehybu 327 31 16 8 7 6 6 6
* Kontrolní vzorek byl zpracován vodou a vytvrzen při stejné teplotě.
Vliv celkové koncentrace kyseliny
Vzorky papíru ze sulfátové celulózy se zpracují roztoky obsahujícími kombinaci PMA a CA s poměrem CA:PMA = 4:1 a s katalyzátorem. Celkový rozsah koncentrace kyselin je hmotnostně 0,5 až 8,0 %. Vzorky zpracovaného papíru se vytvrzují dvě mi- 26 • · 99 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 99 · 999 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 ·♦ »
• · >♦· *♦ ·· * 9 • · nuty při teplotě 170 ’C. Pevnost v tahu za sucha, pevnost v tahu za mokra, percentuelní uchování pevnosti za mokra, rozměrová stálost a trvanlivost v ohybu jsou uvedeny v tabulce XI. Z tabulky XI je zřejmé, že nárůst celkového obsahu kyselin způsobuje významné zlepšení pevnosti za mokra, uchování pevnosti za mokra a rozměrové stálosti zpracovaného papíru. Zlepšení užitkových vlastností papíru za mokra je doprovázeno podstatným snížením trvanlivosti v ohybu, obzvláště při velké přísadě kyseliny. Středního zlepšení pevnosti za mokra lze dosáhnout bez významného poklesu trvanlivosti v ohybu nízkým množstvím přidané kyseliny, jak je tomu u papíru zpracovaného roztokem s 2% celkovou koncentrací kyselin (tabulka XIII).
Tabulka XIII
Vlastnost papíru Celková koncentrace kyseliny (hm.% )
0,0 0,5 1,0 2,0 4,0 6,0 8,0
Pevnost za sucha (kg) 7,53 7,18 7,08 7,34 7,61 7,24 7,62
Pevnost za nokra (kg) 1,04 1,48 1,62 2,56 3,68 4,57 5,10
W/D % 13,8 20,6 22,9 34,9 48,4 63,1 66,9
Rozměrová stálost (%) 9,1 12,8 20,5 31,8 43,0 50,2 58,7
Trvanlivost přehybu 327 319 285 172 36 19 7
* Všechny roztoky mají poměr CA:PMA = 4:1 a obsahují
katalyzátor.
Vliv zvláčftovadel
Trvanlivost v ohybu zpracovaného papíru může být zlepšena přísadou zvláčftovadla, například glycerinu, do kyselinového
9« «9
9 9 9
9 9 9 • 9 99*
9 9
99
9 *
9
9 9 • 9 9
9
9*
99
9 9 9
9 9 9
999 999
9 »9 roztoku. V tabulce XIV jsou uvedeny pevnost v tahu za sucha, pevnost v tahu za mokra, percentuelní uchování pevnosti za mokra, rozměrová stálost a trvanlivost v ohybu papíru zpracovaného roztoky CA/PMA s glycerinem a bez něho. Jak patrno, snižuje použití glycerinu mírně pevnost za mokra, avšak významně zlepšuje trvanlivost v ohybu zpracovaného papíru.
Tabulka XIV
Koncentrace Pevnost Pevnost W/D Trvanlivost Rozměrová
glycerinu za sucha za mokra (%) přehybu stálost
(hmoto. %) (kg) (kg)
0,0 7,41 5,48 74, 0 6 71,7
20,0 6,88 3,31 48, 1 205 41,3
* Oba roztoky obsahují stejnou celkovou koncentraci kyselin 6% a stejný poměr CA:PMA = 2:1
Průmyslová využitelnost
Zesífovací činidla na bázi polykarboxylové kyseliny pro konečnou úpravu materiálů na bázi celulózy, jako textilií a papíru.
pnLcGNÁ ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
SPOLKU, Λ «,ΛΒΓΠΚ KALENSKY
190 00 Praha?., Hálkova2

Claims (34)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zesítěný celulózový materiál, vyznačující se tím, že celulózové hydroxylové skupiny jsou esterifikovány karboxylovými skupinami reakčního produktu (A) alespoň jednoho polymeru ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny nebo jejích solí, přičemž monomery mají alespoň jednu dikarboxylovou skupinu a karboxylové skupiny jsou vázány na sousední atomy uhlíku, a (B) alespoň jedné nasycené a-hydroxypolykarboxylové kyseliny nebo jejích solí, přičemž alespoň dvě karboxylové skupiny jsou vázány na sousední atomy uhlíku.
  2. 2. Celulózový materiál podle nároku 1, vyznačuj ící se tím, že polymer (A) monomeru ethylenicky nenasycené polykarboxylové kyseliny má obecný vzorec:
    -CH-CH-(R2 c c = o ) J
    OH OH kde znamenají Ri a R2 na sobě nezávisle atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou, nebo arylovou skupinu, x a z kladná reálná čísla nebo O a y kladné reálné číslo, přičemž x + y + z - 1.
  3. 3. Celulózový materiál podle nároku 2, vyznačuj ící se tím, že y je 1.
  4. 4. Celulózový materiál podle nároku 2, vyznačující se t í m , že znamená Ri zbytek akrylové kyseliny nebo jejího estru a R2 zbytek alespoň jednoho vinylového monomeru jiného než je akrylová kyselina nebo její ester a y 0,5 až 0,9.
    4* 4 4 ·· 4 4 *4 4 4 «94» 4 · 4 4 4 4«· • 444 4 4 44 « 9« ft • 4 ♦ ·· 4 * 4 4 4 4 ··· 444 • 4 44444 · 4
  5. 5. Celulózový materiál podle nároku 1,vyznačující se t í m, 2e alespoň jedna α-hydroxypolykarboxylová kyselina (B) je volena ze souboru zahrnujícího kyselinu citrónovou, maleinovou a tartrátmonojantarovou kyselinu.
  6. 6. Celulózový materiál podle nároku 1, vyznačující se t í m , že hmotnostní poměr polymerů (A) ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny k a-hydroxypolykarboxylovým kyselinám (B) je 1:0,1 až 1:20.
  7. 7. Celulózový materiál podle nároku 1 až 6, vyznačující se tím, že polymerem (A) je hydrolyzovaný kopolymer anhydridu maleinové kyseliny nebo hydrolyzovaný kopolymer anhydridu maleinové kyseliny, vinylacetátu a ethylakrylátu a α-hydroxypolykarboxylovou kyselinou (B) je kyselina citrónová nebo její sůl.
  8. 8. Prostředek ke zpracování vláknitého celulózového materiálu, vyznačující se tím , že obsahuje (A) alespoň jeden polymer ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny nebo jejích solí, přičemž monomery mají alespoň jednu dikarboxylovou skupinu a karboxylové skupiny jsou vázány na sousední atomy uhlíku, a (B) alespoň jednu nasycenou α-hydroxypolykarboxylovou kyselinu nebo její soli, přičemž alespoň dvě karboxylové skupiny jsou vázány na sousední atomy uhlíku a popřípadě (C) alespoň jeden vytvrzovací katalyzátor .
  9. 9. Prostředek podle nároku 8,vyznačující se tím, že polymery (A) a α-hydroxypolykarboxylové kyseliny (B) jsou promíseny a tvoří suchou směs.
  10. 10. Prostředek podle nároku 8, vyznačující se t í m, že polymery (A) a α-hydroxypolykarboxylové kyseliny (B) jsou dispergovány ve vodném prostředí.
    ·» *· «♦ 99 *» 44
    4 44 4 4 4« 4 4 44 «
    4 4 4 4 44 44 4444
    4 4 4 44 4 4 44 44 4 <4 4 44«
    44 44444 4 4
  11. 11. Prostředek podle nároku 8,vyznačující se t í m, že dále obsahuje alespoň jeden vytvrzovací katalyzátor.
  12. 12. Prostředek podle nároku 11,vyznačující se t í m , že alespoň jeden vytvrzovací katalyzátor se volí ze souboru zahrnujícího hypofosfity alkalických kovů, fosfity alkalických kovů, polyfosfáty alkalických kovů,, dihydrogenfosfáty alkalických kovů, hydrogenfosfáty alkalických kovů, fosfáty alkalických kovů a jejich směsi.
  13. 13. Prostředek podle nároku 8,vyznačující se tím, že polymery (A) monomerů ethylenicky nenasycených polykarboxylových kyselin mají obecný vzorec βι-CH-CH! !
    c c = o I J
    OH OH :r2kde znamenají Ri a R2 na sobě nezávisle atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou, nebo arylovou skupinu, x a z kladná reálná čísla nebo 0 a y kladné reálné číslo, přičemž x + y + z = 1.
  14. 14. Prostředek podle nároku 13,vyznačující se tím, že y je 1.
  15. 15. Prostředek podle nároku 13,vyznačující se se t í m , že znamená Ri zbytek akrylové kyseliny nebo jejího estru a R2 zbytek alespoň jednoho vinylového monomeru jiného než je akrylová kyselina nebo její ester a y 0,5 až 0,9.
  16. 16. Prostředek podle nároku 8,vyznačující se se t í m, že alespoň jedna α-hydroxypolykarboxylová kyselina (B) je volena ze souboru zahrnujícího kyselinu citrónovou, φφ φ* • φφφ * φφφφ · • φ φφφ φ « φ φ φ · • Φ φφ φφ φφ ·* φ φφφφ ·♦ φ ♦ φ φ φ φ φφφ φφφ φ φ φ φφ φφ φ» maleinovou a tartrátmonojantarovou kyselinu.
  17. 17. Prostředek podle nároku 8,vyznačující se t í m , že hmotnostní poměr polymerů (A) ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny k a-hydroxypolykarboxylovým kyselinám (B) je 1:0,1 až 1:20.
  18. 18. Celulozový materiál podle nároku 8 až 17, v y z n a č uj í c í se t í m, že polymerem (A) je hydrolyzovaný kopolymer anhydridu maleinové kyseliny nebo hydrolyzovaný kopolymer anhydridu maleinové kyseliny, vinylacetátu a ethylakrylátu a α-hydroxypolykarboxylovou kyselinou (B) je kyselina citrónová nebo její sůl.
  19. 19. Způsob zpracovánmí celulózové tkaniny, vyznačuteriálu ,vyznačující se tím, se uvádí do styku celulozový materiál s prostředkem obsahujícím (A) alespoň jeden polymer ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny nebo jejích solí, přičemž monomery mají alespoň jednu dikarboxylovou skupinu a karboxylové skupiny jsou vázány na sousední atomy uhlíku, (B) alespoň jednu nasycenou α-hydroxypolykarboxylovou kyselinu nebo její soli a (C) alespoň jeden vytvrzovací katalyzátor a materiál se zahřívá k dosažení esterifikace a zesítění hydroxylových skupin celulózového materiálu na karboxylové skupiny v materiálu.
  20. 20. Způsob podle nároku 19, vyznačující se t í m, že polymery (A) ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny mají obecný vzorec
    -CH-CH-
    OH OH »* φφ φ
    φ ···
    φ.® φ · * φ φ • · φ • · · φ« •
    φφ φ
    φ» *· • *4 ·
    Φ Φ · Φ
    ΦΦΦ Φ·· kde znamenají Ri a R2 na sobě nezávisle atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou, nebo arylovou skupinu, x a z kladná reálná čísla nebo 0 a y kladné reálné číslo, přičemž x + y + z = 1.
  21. 21. Způsob podle nároku 20,vyznačující se tím, že y je 1.
  22. 22. Způsob podle nároku 20,vyznačující se se t í m , že znamená Ri zbytek akrylové kyseliny nebo jejího estru a R2 zbytek alespoň jednoho vinylového monomeru jiného než je akrylová kyselina nebo její ester a y 0,5 až 0,9.
  23. 23. Způsob podle nároku 19,vyznačující se se t í m, že alespoň jedna α-hydroxypolykarboxylová kyselina (B) je volena ze souboru zahrnujícího kyselinu citrónovou, maleinovou a tartrátmonojantarovou kyselinu.
  24. 24. Způsob podle nároku 19,vyznačující se tím, že alespoň jeden vytvrzovací katalyzátor (C) se volí ze souboru zahrnujícího hypofosfity alkalických kovů, fosfity alkalických kovů, polyfosfáty alkalických kovů, dihydrogenfosfáty alkalických kovů a jejich směsi.
  25. 25. Způsob podle nároku 19, vyznačující se t í m , že hmotnostní poměr (A) polymerů ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny k (B) a-hydroxypolykarboxylovým kyselinám je 1:0,1 až 1:20.
  26. 26. Způsob podle nároku 19 až 25, vyznačuj ící se t í m, že polymerem (A) je hydrolyzovaný kopolymer anhydridu maleinové kyseliny nebo hydrolyzovaný kopolymer anhydridu maleinové kyseliny, vinylacetátu a ethylakrylátu a a-hydroxypolykarboxylovou kyselinou (B) je kyselina citrónová nebo její sůl.
    • 99
    9 · 9
    9 9 9 • Αλ* <99 99
    9 9 9 4
    9 9 99
  27. 27. Zesítěná celulozová textilie vyznačující se tím, že je připravitelná způsobem, při kterém se uvádí do styku celulózový vláknitý materiál s prostředkem obsahujícím (A) alespoň jeden polymer ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny nebo jejích solí, přičemž monomery mají alespoň jednu dikarboxylovou skupinu a karboxylové skupiny jsou vázány na sousední atomy uhlíku, (B) alespoň jednu nasycenou α-hydroxypolykarboxylovou kyselinu nebo její soli a (C) alespoň jeden vytvrzovací katalyzátor a materiál se zahřívá k dosažení esterifikace a zesítění hydroxylových skupin celulózového materiálu na karboxylové skupiny v materiálu.
  28. 28. Zesítěná celulozová textilie podle nároku 27, vyznačující se tím, že polymery (A) ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny mají obecný vzorec
    CH-CHJ J
    C C = 0 ( ϊ?2 Ή— 2
    OH OH
    L kde znamenají Ri a R2 na sobě nezávisle atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou, nebo arylovou skupinu, x a z kladná reálná čísla nebo 0 a y kladné reálné číslo, přičemž x + y + z = 1.
  29. 29. Zesítěná celulozová textilie podle nároku 28, vyznačující se tím, žeyjel.
  30. 30. Zesítěná celulozová textilie podle nároku 28, vyznačující se tím, že znamená Ri zbytek akrylové kyseliny nebo jejího estru a R2 zbytek alespoň jednoho vinylového monomeru jiného než je akrylová kyselina nebo její ester a y 0,5 až 0,9.
    ·· • · · • · 9 • · • · ·· ·· ··· · «· ·· • · · • · • · · * · · ·· ·· ·· ·· ·· • · · • · · • ··· ·· ···
  31. 31. Zesítěná celulozová textilie podle nároku 27, vyznačující se tím, že alespoň jedna a-hydroxypolykarboxylová kyselina (B) je volena ze souboru zahrnujícího kyselinu citrónovou, maleinovou a tartrátmonojantarovou kyselinu.
  32. 32. Zesítěná celulozová textilie podle nároku 27, vyznačující se tím, že alespoň jeden vytvrzovací katalyzátor (C) se volí ze souboru zahrnujícího hypofosfity alkalických kovů, fosfity alkalických kovů, polyfosfáty alkalických kovů, dihydrogenfosfáty alkalických kovů a jejich směsi
  33. 33. Zesítěná celulozová textilie podle nároku 27, vyznačující se tím, že hmotnostní poměr (A) polymerů ethylenicky nenasycených monomerů polykarboxylové kyseliny k (B) nasyceným α-hydroxypolykarboxylovým kyselinám je 1:0,1 až 1:20.
  34. 34. Zesítěná celulozová textilie podle nároku 27 až 33, vyznačující se tím, že polymerem (A) je hydrolyzovaný kopoiymer anhydridu maleinové kyseliny nebo hydrolyzovaný kopoiymer anhydridu maleinové kyseliny, vinylacetátu a ethylakrylátu a α-hydroxypolykarboxylovou kyselinou (B) je kyselina citrónová nebo její sůl.
CZ19992499A 1998-01-12 1998-01-12 Zesiťovací činidla celulózových látek CZ249999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992499A CZ249999A3 (cs) 1998-01-12 1998-01-12 Zesiťovací činidla celulózových látek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992499A CZ249999A3 (cs) 1998-01-12 1998-01-12 Zesiťovací činidla celulózových látek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ249999A3 true CZ249999A3 (cs) 2000-01-12

Family

ID=5465066

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992499A CZ249999A3 (cs) 1998-01-12 1998-01-12 Zesiťovací činidla celulózových látek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ249999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6165919A (en) Crosslinking agents of cellulosic fabrics
US5042986A (en) Wrinkle resistant cellulosic textiles
US5496477A (en) Non-formaldehyde durable press finishing for cellulosic textiles with phosphinocarboxylic acid
US5496476A (en) Non-formaldehyde durable press finishing for cellulosic textiles with phosphonoalkylpolycarboxylic acid
US4472167A (en) Mild-cure formaldehyde-free durable-press finishing of cotton textiles with glyoxal and glycols
US4936865A (en) Catalysts and processes for formaldehyde-free durable press finishing of cotton textiles with polycarboxylic acids
US4090844A (en) Process of producing high performance durable-press cotton
Welch et al. Mixed Polycarboxylic Acids and Mixed Catalyst in Formaldehyde-Free Durable Press Finishing.
Welch Glyoxal as a Formaldehyde-Free Durable Press Reagent for Mild Curing Applications'
US3776692A (en) Recurable crosslinked cellulosic fabrics from methylol reagents and polycarboxylic acids
US3597147A (en) Modification of cellulosic textile materials with pyrimidones
US20030092804A1 (en) Crease resistant finishing of cellulose-containing textiles, and laundry post-treatment agents
JP4495457B2 (ja) セルロース繊維を防炎加工する方法
US5205836A (en) Formaldehyde-free textile finish
IL23476A (en) Aldehyde fixation on polymeric material
US5296269A (en) Process for increasing the crease resistance of silk textiles
WO1996026314A1 (en) Treatment of fabrics
US4295847A (en) Finishing process for textiles
KR790001788B1 (ko) 직물의 방염 처리법
CZ249999A3 (cs) Zesiťovací činidla celulózových látek
Xin et al. Easy-care treatments for fabrics and garments
US2771337A (en) Acrolein-formaldehyde condensation products and process of applying the same to cellulose fabric
MXPA99006490A (en) Cross-linking agents of cellulosic fabrics
EP1448838B1 (en) Durable press treatment of fabric
US3958932A (en) Flame-resistant textiles through finishing treatments with vinyl monomer systems

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic