CZ36689U1 - Vícezrnná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou - Google Patents
Vícezrnná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou Download PDFInfo
- Publication number
- CZ36689U1 CZ36689U1 CZ2022-40476U CZ202240476U CZ36689U1 CZ 36689 U1 CZ36689 U1 CZ 36689U1 CZ 202240476 U CZ202240476 U CZ 202240476U CZ 36689 U1 CZ36689 U1 CZ 36689U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- flour
- grain
- content
- mixture
- variety
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A21—BAKING; EDIBLE DOUGHS
- A21D—TREATMENT OF FLOUR OR DOUGH FOR BAKING, e.g. BY ADDITION OF MATERIALS; BAKING; BAKERY PRODUCTS
- A21D10/00—Batters, dough or mixtures before baking
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A21—BAKING; EDIBLE DOUGHS
- A21D—TREATMENT OF FLOUR OR DOUGH FOR BAKING, e.g. BY ADDITION OF MATERIALS; BAKING; BAKERY PRODUCTS
- A21D2/00—Treatment of flour or dough by adding materials thereto before or during baking
- A21D2/08—Treatment of flour or dough by adding materials thereto before or during baking by adding organic substances
- A21D2/36—Vegetable material
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
Description
Úřad průmyslového vlastnictví v zápisném řízení nezjišťuje, zda předmět užitného vzoru splňuje podmínky způsobilosti k ochraně podle § 1 zák. ě. 478/1992 Sb.
CZ 36689 UI
Vícezrnná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou
Oblast techniky
Řešení se týká vícezmné pekařské směsi se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou, připravené s využitím pseudoobiloviny pohanky a dalších druhů obilnin se specifickou nutriční kvalitou zrna, a to ozimé pšenice odrůdy AF Oxana s barevným zrnem a vysokým obsahem antokyanů a ječmene jarního, bezpluché odrůdy AF Cesar s vysokým obsahem vlákniny potravy v podobě beta-glukanů.
Dosavadní stav techniky
Preventivní, zdravá a současně nutričně vyvážená lidská výživa pro širokou skupinu uživatelů by měla vyhovovat nejen nárokům standardních konzumentů, ale měla by být současně zdravotně akceptovatelná pro co nejvyšší počet těch uživatelů, kteří trpí některými zdravotními problémy nebo vyžadují speciální stravovací režim. Při využití klasických obilovin jako je pšenice, žito, ječmen a zčásti i oves je hlavním problémem přítomnost lepku nebo dalších bílkovin prolaminové frakce s podobným chemickým složením, které vyvolávají u nemocných s intolerancí lepku autoimunitní reakce se závažnými následky (Pánek 2015). V posledních letech se ale stále častěji setkáváme s jedinci, kteří i když nemají lékařsky potvrzenou celiakii, jsou citliví na vyšší podíl lepkových bílkovin v chlebu a dalším běžném pečivu.
Pro takové spotřebitele je na trhu stále nedostatek cereálních směsí, které by byly vhodné pro výrobu pekařských a pečivárenských výrobků, byl by u nich zvýšený obsah dalších nutričně významných parametrů, jako je vláknina potravy a další bioaktivní složky (specifické polyfenolické a minerální látky, vitaminy, antioxidanty, apod.) a současně by neobsahovaly chemické přídavné látky, jako jsou emulgátory, dochucovadla, kyseliny, konzervanty a jiná aditiva.
Pozornost se v posledních letech soustřeďuje na výrobky, které jsou vyrobeny nebo složeny z maximálního podílu naturálních produktů. Mezi příkladná provedení takových produktů patří například Směs na přípravu trvanlivého pečivá z pšenice dvouzmky se sníženým obsahem rychle dostupné glukózy (CZ UV 30749 Ul), dále Sypká směs k výrobě sladkého jemného pečivá se zvýšeným obsahem β-glukanů ze zrnabezpluchého ječmene (CZ UV 32051 Ul) nebo Obilná směs pro tepelnou úpravu (CZ UV 32079 Ul).
Přirozeně bezlepkovou zrninou (pseudoobilovinou), vhodnou pro obohacení jídelníčku konzumentů s intolerancí lepku, je pohanka obecná (Polygonum fagopyrum), někdy nazývaná pseudoobilovinou. I přesto, že obsahem bílkovin (10 až 15 % hmota.) je srovnatelná s obilovinami, jejich složením se významně liší (Joshi et al. 2019). U pohanky obecné jsou bílkoviny z 18 % hmota, tvořeny albuminy, ze 43 % hmota, globuliny, z 23 % hmota, gluteliny a pouze necelé procento (0,8 % hmota.) představují prolaminy, zatímco u pšenice tvoří gluteliny 45 % hmota, aprolaminová frakce téměř 33 % hmota. (Ahmed et al. 2014). Bílkoviny pohanky obecné, na rozdíl od obilovin, mají také vyvážené složení aminokyselin. Pohanka je rovněž velmi dobrým zdrojem vlákniny, minerálních prvků, vitamínů a dalších látek, které mají pozitivní vliv na zdraví, zejména polyfenolických sloučenin s nejznámějším zástupcem rutinem, ale také fagopyritolů, sterolů a dalších. Obsah tuku je nízký s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin. Vláknina v pohance zahrnuje jak rozpustnou složku, kterou tvoří hlavně pektin, rostlinné slizy, gumy a některé póly sacharidy, tak nerozpustnou, zastoupenou hlavně celulózou a ligninem.
Bez ohledu nato, že je pohanka obecná, hlavně kvůli své vysoké nutriční hodnotě, označována za jednu z nej výživnějších plodin světa, její využití a zastoupení v současné výživě české populace je
- 1 CZ 36689 UI velmi omezené. Hlavním důvodem jsou nepříznivé pekařské vlastnosti pohanky, které vyžadují při výrobě pečivá specifické postupy a chemické přídavné látky, a také její typická chuť.
Zlepšení pekařských vlastností pohankové mouky, další obohacení nutriční kvality a zároveň eliminace specifické chuti je možné dosáhnout doplněním moukami ze zma dalších druhů obilovin s vhodnými technologickými parametry a současně prokazatelnými nutričně významnými vlastnostmi.
Pekařské vlastnosti směsí na bázi pohanky mohou být zlepšeny přídavkem mouky z pšenice seté. Pro tento účel je vhodné použít ne standardní, ale nové registrované odrůdy s „barevným zrnem“, které se kromě přijatelné technologické jakosti vyznačují zvýšenou nutriční hodnotou, danou vysokým obsahem polyfenolických a dalších bioaktivních látek s antioxidačním účinkem (Martinek 2021). Tyto látky jsou významné především pro svou schopnost snižovat riziko vzniku a rozvoje chronických civilizačních a degenerativních onemocnění. Radí se k nim například flavonoidy (zejména antokyany), fenolické kyseliny nebo karotenoidy (především lutein) a další. Výhodou je v ČR povolení odrůd pšenice seté s barevným zrnem: AF Jumiko s purpurovým zrnem (registrace 2019), AF Oxana s modrým zrnem (registrace 2020) a AF Zora s černým zrnem (registrace 2021). Jejich odlišné zabarvení zma je způsobeno přítomností antokyanů. Antokyany, sekundární rostlinné produkty metabolismu flavonoidů, jsou rostlinná barviva a přirozené antioxidanty, které se v přírodě v převážné většině vyskytují jako glykosylované formy antokyanidinů. Barva a stabilita antokyanů je ovlivňována zejména hodnotou pH, teplotou prostředí, typem rozpouštědla, kopigmentací nebo enzymatickou aktivitou. Modré zbarvení je typicky dáno obsahem delfmidin-3-glukosidu a delfmidin-3-rutinosidu, zatímco purpurová barva je tvořena kyanidin-3-glukosidem a kyanidin-3-rutinosidem (Hemmerová 2021). Odrůda AF Jumiko je první českou odrůdu pšenice s purpurovým zrnem, jehož zabarvení je podmíněno komplementárním působením dvojice genů Ppi a Pp2 (Purple pericarp). Modré zabarvení zma odrůdy AF Oxana je způsobeno genem Ba2 (Blue aleurone 2). Černá barva zma odrůdy AF Zora je docílena kombinací genu Ba2 pro modrý aleuron a genů pro purpurový perikarp od odrůdy Indigo.
Další obilovinou vhodnou pro zdravou a preventivní výživu lidí je ječmen. Nejedná se sice o typickou chlebovou obilninu a pro konzumenty citlivé na lepek obsahuje nepříznivě působící prolaminy, obsahuje ale řadu nutričně významných látek s vysokou bioaktivní účinností. Vyznačuje se nízkým glykemickým indexem, zvýšeným obsahem vlákniny potravy v podobě neškrobových polysacharidů, zastoupených v zrnech ječmene především (1-3),(1-4) beta-glukany, zvýšeným obsahem vitaminů skupiny B, kompletním spektrem isomerů vitaminu E s antioxidační aktivitou, řadou makro- a mikrominerálů (vápník, fosfor, draslík, hořčík, železo, zinek a selen) a dalších cenných složek s antioxidačním účinkem nebo jinými bioaktivními, nutričně významnými vlastnostmi (Vaculová 2014). Normou schválenou v Nařízení komise (EU) č. 432/2012 je u ječmene akcentovaný zejména zvýšený obsah rozpustných beta-glukanů v zrně. V tomto nařízení se uvádějí a vymezují podmínky platnosti tvrzení „Beta-glukany přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi“ a „Konzumace beta-glukanů z ovsa nebo ječmene jakožto součástí jídla přispívá k omezení nárůstu hladiny glukózy v krvi po tomto jídle“. Využití předností ječného zma se zvýšeným obsahem beta-glukanů umožňuje (od roku 2014) registrace bezpluché odrůdy ječmene jarního AF Cesar se specifickým určením pro potravinářské využití a vysokým obsahem beta-glukanů (do 6,8 % hmota, v sušině zma).
Podle rešeršní databáze patentů a užitných vzorů v ČR zatím nejsou registrovány vícezmné směsi, které by měly záměrně snížený obsah lepku, vyšší obsah nutričně významných látek a vyhovovaly by z hlediska složení i technologickým požadavkům nezbytným pro výrobu chleba a dalších dmhů pečivá.
-2CZ 36689 UI
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky odstraňuje vícezmná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou, podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že 1 kg směsi obsahuje 0,300 až 0,600 kg mouky z nažek pohanky obecné, 0,250 až 0,650 kg mouky ze zrna ozimé pšenice seté odrůdy AF Oxana s barevným zrnem a vysokým obsahem antokyanů a 0,050 až 0,150 kg mouky ze zrna ječmene jarního bezpluché odrůdy AF Cesar s vysokým obsahem vlákniny potravy v podobě beta-glukanů.
Vícezmná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou, podle technického řešení, je charakterizována tím, že pohanka obecná je ve směsi přítomna ve formě hladké mouky, ozimá pšenice setá ve formě hladké mouky vymílací a šrotové ze zma odrůdy AF Oxana s barevným zrnem a vysokým obsahem antokyanů a ječmen jarní ve formě celozmné hladké mouky ze zma bezpluché odrůdy AF Cesar s vysokým obsahem vlákniny potravy v podobě betaglukanů.
Vícezmná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou, podle technického řešení, je dále charakterizovaná tím, že ve výhodném provedení 1 kg směsi obsahuje 0,375 kg pohankové mouky hladké, 0,500 kg hladké mouky vymílací a šrotové ze zma pšenice seté odrůdy AF Oxana a 0,125 kg hladké mouky ze zma ječmene jarního bezpluché odrůdy AF Cesar, přičemž je tato pekařská směs technologicky vhodná k využití jak pro domácí pečení, tak i pro standardní průmyslové zpracování.
Pohanka obecná ve vícezmné pekařské směsi, podle technického řešení, poskytuje mouku s téměř nulovým obsahem lepkových bílkovin atak je nej významnějším složkou, která významně snižuje celkový obsah lepku ve směsi. Současně se podílí na zvýšení nutriční hodnoty směsi svým obsahem polyfenolů (s dominancí mtinu), vlákniny, esenciálních aminokyselin a dalších látek. Mouka ze zma pšenice seté, odrůdy AF Oxana s barevným zrnem, ve vícezmné pekařské směsi, podle technického řešení, zajišťuje dosažení technologických parametrů, nezbytných pro plánované pekařské uplatnění. Tato odrůda je zařazena do skupiny jakosti B a vyznačuje se velmi dobrými technologickými parametry pro výrobu chleba a jiných druhů pečivá, zejména vysokou objemovou výtěžností pečivá, vysokým obsahem dusíkatých látek a hodnotou Zelenyho testu a středně vysokou až vysokou vazností mouky. Kromě toho obohacuje vícezmnou pekařskou směs o další skupiny polyfenolických látek s antioxidačním působením, hlavně antokyany, jejichž obsah, v důsledku genetické podmíněnosti, dosahuje hodnoty téměř až 70 pg/g (vyjádřeno v ekvivalentu kyanidin-3-glukosidu), v porovnání s nulovým obsahem u běžných pekařských odrůd pšenice seté.
K dalšímu zvýšení nutriční hodnoty vícezmné pekařské směsi, podle technického řešení, dále přispívá celozmná mouka z obilek bezpluché odrůdy jarního ječmene AF Cesar, která obsahuje vlákninu potravy v podobě rozpustných beta-glukanů (s fyzikálně-chemickými vlastnostmi odlišnými od vlákniny u pohanky) a díky zpracování celého bezpluchého zma i kompletní spektrum izomerů vitaminu E a nutričně cenné minerální látky.
Připravená vícezmná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou, podle technického řešení, tedy nejen vychází vstříc požadavkům konzumentů na snížení obsahu lepku v cereálních produktech, ale i současným výživovým doporučením na vyšší obsah nutričně významných látek s bioaktivním působením ve výchozí surovině: V důsledku navrženého a experimentálně ověřeného podílu vhodných surovin má ale směs i požadované technologické vlastnosti pro pekařské nebo pečivárenské zpracování. Je tak možné rovněž akceptovat další požadavky spotřebitelů, a to na vyloučení zlepšujících pekařských přípravků, které jsou běžnou a nezbytnou ingrediencí při výrobě produktů ze zma některých netradičních obilnin nebo pseudoobilnin bez lepkových bílkovin nebo s jejich sníženým obsahem.
Uvedené technické řešení si klade za cíl dát zpracovatelům a konzumentům k dispozici vícezmnou pekařskou směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou, která má řadu benefitů
-3 CZ 36689 UI v podobě zvýšené nutriční hodnoty oproti běžně dostupným pekařsky využívaným typům mouky, ale u které jsou současně nevhodné technologické parametry použitých zmiň minimalizovány dodáním mouky ze specifické odrůdy pšenice seté. Vícezmnápekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou podle technického řešení byla původci úspěšně ověřena v praxi v prostorech přihlašovatelů, kterými jsou Agrotest fýto, s.r.o., Kroměříž, CZ a PRO-BIO, obchodní společnost s r.o., Staré Město, CZ.
Následující příklady provedení možnosti využití vícezmné pekařské směsi se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou, podle technického řešení, pouze dokládají, aniž by ho jakkoliv omezovaly.
Příklady uskutečnění technického řešení
Vícezmná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou podle technického řešení se skládá ze 3 složek (mouky ze 3 druhů zrnin - viz Tab. 1), které propůjčují specifické fúnkční a nutriční vlastnosti těstu a pečivu. Směs je možné použít pro pečení samostatně, pouze s přidáním obvyklých pekařských ingrediencí (sůl, cukr, droždí, olej a voda, apod.) nebojí využít v různém poměru k doplnění nezbytného množství běžně používané hladké pšeničné mouky, aniž by byly negativně ovlivněny technologické vlastnosti moučné složky nezbytné pro výrobu chleba, běžného i sladkého pečivá a sníženy senzorické vlastnosti takových výrobků, vnímané spotřebiteli.
Tabulka 1
Složení vícezmné pekařské směsi se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou podle technického řešení (všechny údaje jsou uvedeny v kg na 1 balení = 1 kg)
| Suroviny | kg |
| Pohanková mouka hladká | 0,30 až 0,60 |
| Šrotová a vymílací mouka hladká ze zma pšenice AF Oxana | 0,25 až 0,65 |
| Celozmná hladká mouka ze zma ječmene AF Cesar | 0,05 až 0,15 |
Příklad 1
Receptura na výrobu formového kynutého chleba (všechny údaje jsou uvedeny v kg; 1 balení = 1 kg)
| Suroviny | Celkem (kg) |
| Vícezmná pekařská směs s následujícími obsahy jednotlivých složek i 1 balení á 1 kg): Pohanková mouka hladká Šrotová a vymílací mouka hladká ze zma pšenice AF Oxana Celozmná hladká mouka ze zma ječmene AF Cesar | 0,375 0,500 0,125 |
| Sušené droždí | 0,021 |
| Sůl | 0,020 |
| Cukr | 0,022 |
| Ocet | 0,027 |
| Voda | 0,530 |
| Celkem (kg) | 1,620 |
Pracovní postup:
Tato receptura na výrobu formového kynutého chleba je určena pro použití v pekárnách. Výše uvedená tabulka udává receptům, pekař použije další postup podle dopomčených postupů pro
-4CZ 36689 UI tvarování těsta, kynutí a pečení formového kynutého chleba podle konkrétního technologického vybavení pekárny.
Příklad 2
Receptura na výrobu bulek (všechny údaje jsou uvedeny v kg; 1 balení = 1 kg)
| Suroviny | celkem (kg) |
| Vícezmná pekařská směs s následujícími obsahy jednotlivých složek (1 baleni á 1 kg): Pohanková mouka hladká Šrotová a vymílací mouka hladká ze zma pšenice AF Oxana Celozmná hladká mouka ze zrna ječmene AF Cesar | 0,375 0,500 0,125 |
| Pšeničná mouka hladká světlá | 0,256 |
| Sušené droždí | 0,028 |
| Sůl | 0,022 |
| Cukr | 0,028 |
| Ocet | 0,033 |
| Voda | 0,633 |
| Celkem (kg) | 2,000 |
Pracovní postup:
Tato receptura na výrobu běžného pečivá (bulek) je určena pro použití v pekárnách. Výše uvedená tabulka udává recepturu, pekař použije další postup podle doporučených postupů pro tvarování těsta, kynutí a pečení podle konkrétního technologického vybavení pekárny.
Příklad 3
Receptura na výrobu domácího perníku (všechny údaje jsou uvedeny v kg; 1 balení = 1 kg)
| Suroviny | na 1 výrobek (kg) |
| Vícezmná pekařská směs s následujícími obsahy jednotlivých složek - viz složeni směsi uvedené v Příkladu 1 (1 balení á 1 kg): | 0,400 |
| Cukr krupice | 0,250 |
| Rybízová marmeláda | 0,100 |
| Kakao | 0,050 |
| Skořice | 0,008 |
| Jedlá soda | 0,006 |
| Kypřící prášek do perníku | 0,020 |
| Olej | 0,195 |
| Mléko | 0,413 |
| Vejce | 2 ks |
Pracovní postup:
Do mísy se dají nejprve všechny sypké přísady (Vícezmná pekařská směs podle technického řešení uvedená v Příkladu 1 v množství 400 g, cukr, kakao, skořice, jedlá soda, kypřící prášek do perníku) a promíchají se. Přidá se olej, mléko, marmeláda a vejce, těsto se smíchá a naleje na vymazaný a moukou vysypaný plech. Peče se na 170 °C asi 30 až 40 minut v elektrické troubě.
-5CZ 36689 UI
Příklad 4
Receptura na výrobu chleba v domácích pekárnách (všechny údaje jsou uvedeny v kg; 1 balení = 1 kg), pro domácnosti je směs dodávána v balení po 0,5 kg.
| Suroviny | Celkem (kg) |
| Vícezmná pekařská směs s následujícími obsahy jednotlivých složek (1 balení á 1 kg): Pohanková mouka hladká Šrotová a vymílací mouka hladká ze zrna pšenice AT Oxana Celozmná hladká mouka ze zrna ječmene AF Cesar | 0,300 0,650 0,050 |
| Sušené droždí | 0,008 |
| Sůl | 0,016 |
| Kmín celý | 0,004 |
| Ocet | 0,012 |
Pracovní postup
Tato receptura na výrobu chleba je určená pro použití v domácích pekárnách. Výše uvedená tabulka udává recepturu, níže popsaný postup je pouze rámcový a je vhodné jej upravit podle typu a návodu konkrétní použité pekárny.
Postup: do pracovní nádoby pekárny s hnětacími háky se nalije voda o teplotě cca 25 až 30 °C s rozpuštěnou solí a octem. Dále se přisype 1 balení (500 g) Vícezmné pekařské směsi podle technického řešení, přidá se kmín celý a sušené droždí. Nastaví se program pečení, zvolí další parametry (způsob přípravy těsta, barva kůrky, atd.) a pekárna se uvede do chodu.
Příklad 5
Receptura na výrobu palačinek francouzského typu (všechny údaje jsou uvedeny vg; 1 balení = 1 kg), pro domácnosti je směs dodávána v balení po 250 g.
| Suroviny | na 60 ks (g) |
| Vícezmná pekařská směs s následujícími obsahy jednotlivých složek (1 balení á 1 kg): Pohanková mouka hladká Šrotová a vymílací mouka hladká ze zrna pšenice AF Oxana Celozmná hladká mouka ze zrna ječmene AF Cesar | 600 250 150 |
| Cukr krupice | 94 |
| Kypřící prášek do pečivá bezfosfátový | 24 |
| Sůl | 6 |
| Mléko | 1200 |
| Jablka | 800 |
| Máslo | 240 |
| Koňak nebo rum | 56 |
| Vejce | 20 ks |
-6CZ 36689 UI
Pracovní postup:
Všechny sypké přísady (Vícezmná pekařská směs podle technického řešení v množství 250 g, cukr, kypřící prášek bezfosfátový, sůl) se dají do mísy a promíchají se. Žloutky se oddělí od bílků a v další nádobě se rozšlehají s mlékem. Máslo se rozpustí a nechá vychladnout na teplotu cca 30 až 35 °C. Mléko se žloutky se postupně za stálého míchání přilévák suchým ingrediencím, poté se do těsta vmíchá rozpuštěné máslo a koňak nebo rum. Z bílků se vyšlehá pevný sníh, který se po částech opatrně zapracuje do těsta pomocí vařečky nebo stěrky. Na závěr se do těsta vmíchají oloupaná a na hrubém struhadle nastrouhaná jablka. Palačinky francouzského typu se smaží pň střední teplotě na pánvi nebo na lívanečníku jemně vymazaném máslem nebo jiným vhodným tukem. Po usmažení se posypou mletým cukrem a podávají se nejlépe teplé. Celkem je z uvedené dávky cca 15 palačinek.
Průmyslová využitelnost
Vícezmná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou, složená z pohankové mouky, mouky ze zma barevné pšenice odrůdy AF Oxana a celozmné mouky z odrůdy AF Cesar s vysokým obsahem beta-glukanů rozšiřuje sortiment produktů pro pekaře i pro domácí použití s příznivým vlivem na lidské zdraví, a to jak pro běžné spotřebitele, tak i osoby, které vyhledávají potraviny se sníženým obsahem lepku (Pozn.: Tato moučná směs není vhodná pro spotřebitele s lékařsky indikovanou celiakií). Všechny její složky se vyznačují zvýšeným obsahem látek s antioxidačním působením a/nebo vlákniny potravy s klinicky potvrzeným pozitivním účinkem v prevenci civilizačních chorob. Díky vyvážené kombinaci použitých druhů zmiň je tato směs vhodná pro průmyslové pekařské i domácí využití a výsledné produkty odpovídají senzorickým požadavkům na chléb, běžné pečivo i některé typy sladkého pečivá bez potřeby dodání cizorodých zlepšujících přídavků. Vzhledem ktomu, že jak odrůdy pohanky obecné, tak i obilnin se specifickou nutriční kvalitou zma pro využití v potravinářství, použité ve vícezmné pekařské směsi, jsou registrovány k pěstování v ČR, jsou suroviny pro tuto mouku běžně dostupné a je možné ji vyrábět v mlýnech s běžným strojovým vybavením.
Použitá literatura
Ahmed A., Khalid N., Ahmad A. Abbasi N. A., Latif M. S. Z., Randhawa M. A. /2014): Phytochemicals and biofunctional properties of buckwheat: a review. Journal of Agricultural Science (2014), 152, 349-369.
CZ UV 30749. 2017. Směs na přípravu trvanlivého pečivá z pšenice dvouzmky se sníženým obsahem rychle dostupné glukózy.
CZ UV 32051. 2018. Sypká směs k výrobě sladkého jemného pečivá se zvýšeným obsahem βglukanů ze zma bezpluchého ječmene.
CZ UV 32079. 2018. Obilná směs pro tepelnou úpravu.
Hemmerová M. Anthokyany pšenic s barevným zrnem. (2021): Česká zemědělská univerzita Praha, FAPPZ, Katedra chemie, Praha, 30 s.
Joshi D. C., Chaudhari G. V., Sood S., Kant L., Pattanayak A., Zhang K., Fan Y., Janovská J., Meglič V., Zhou M. (2019): Revisiting the versatile buckwheat: reinvigorating genetic gains through integrated breeding and genomics approach, Planta, Vol. 250 (3), p. 783.
Martinek P. (2021): Odrůdy pšenice s barevným zrnem a jejich nutriční hodnota. Úroda, 69 (7), 78-80.
-7 CZ 36689 UI
Nařízení komise (EU) č. 432/2012 (2012): Commission Regulation (EU) No 432/2012 of 16 May 2012 establishing a list of permitted health claims made on foods, other than those referring to the reduction of disease risk and to children’s development and health.
Pánek J. (2015): Proteiny. V publikaci Obiloviny v lidské výživě: Stručné shrnutí poznatků se zvýšeným zaměřením na problematiku lepku, CTPP PK ČR, 21-25 pp.
Vaculová K. (2014): Bezpluchý ječmen a perspektivy jeho využití v potravinářství, s. 8-15 in: ίο Renesance ječmene 2015. Publikace České technologické platformy pro potraviny. Praha, ISBN 978-80-88019-01-5, 66 s.
Claims (3)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Vícezmná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou, vyznačující se tím, že 1 kg směsi obsahuje 0,300 až 0,600 kg mouky z nažek pohanky obecné, 0,250 až 0,650 kg 5 mouky ze zrna ozimé pšenice seté odrůdy AF Oxana s barevným zrnem a vysokým obsahem antokyanů a 0,050 až 0,150 kg mouky ze zma ječmene jarního bezpluché odrůdy AF Cesar s vysokým obsahem vlákniny potravy v podobě beta-glukanů.
- 2. Vícezmná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou podle nároku 1, vyznačující se tím, že nažky pohanky obecné jsou ve směsi obsaženy ve formě hladké mouky, ίο zmo ozimé pšenice seté odrůdy AF Oxana s barevným zrnem a vysokým obsahem antokyanů ve formě vymílací a šrotové mouky a zmo ječmene jarního ve formě celozmné hladké mouky z bezpluché odrůdy AF Cesar s vysokým obsahem vlákniny potravy v podobě beta-glukanů.
- 3. Vícezmná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že 1 kg směsi obsahuje 375 g pohankové mouky hladké, 500 g hladké 15 mouky vymílací a šrotové ze zma pšenice seté odrůdy AF Oxana a 125 g hladké mouky ze zma ječmene jarního bezpluché odrůdy AF Cesar.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CZ2022-40476U CZ36689U1 (cs) | 2022-11-14 | 2022-11-14 | Vícezrnná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CZ2022-40476U CZ36689U1 (cs) | 2022-11-14 | 2022-11-14 | Vícezrnná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ36689U1 true CZ36689U1 (cs) | 2022-12-13 |
Family
ID=84534537
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ2022-40476U CZ36689U1 (cs) | 2022-11-14 | 2022-11-14 | Vícezrnná pekařská směs se sníženým obsahem lepku a vyšší nutriční hodnotou |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CZ (1) | CZ36689U1 (cs) |
-
2022
- 2022-11-14 CZ CZ2022-40476U patent/CZ36689U1/cs active IP Right Grant
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US20060141117A1 (en) | Use of a chicory flour for preparing a food dough | |
| US20180271123A1 (en) | High protein meal and flour compositions and methods | |
| RU2538400C2 (ru) | Способ производства безглютенового мучного кондитерского изделия | |
| Gülhan et al. | Effects of lentil flour on the quality of gluten-free muffins | |
| KR102249162B1 (ko) | 당근 빵의 제조방법 | |
| RU2395970C1 (ru) | Способ производства песочного полуфабриката | |
| KR101220418B1 (ko) | 생콩가루 혼합 쌀가루 및 이를 이용한 쌀과자 제조방법 | |
| RU2603726C1 (ru) | Способ производства безглютенового бисквитного изделия | |
| JP5101823B2 (ja) | 食品素材 | |
| KR20200111533A (ko) | 빵 및 이의 제조방법 | |
| RU2641528C1 (ru) | Способ производства безглютенового печенья | |
| Goranova et al. | Antioxidant properties and color characteristics of sponge cakes containing functional components | |
| RU2147403C1 (ru) | Состав для приготовления печенья | |
| RU2631694C1 (ru) | Смесь для низкоуглеводной выпечки | |
| RU2709362C1 (ru) | Способ производства заварных безглютеновых пряников | |
| RU2708019C1 (ru) | Способ производства заварных безглютеновых пряников | |
| RU2613239C1 (ru) | Способ производства пряников | |
| RU2824820C1 (ru) | Способ производства кексов функциональной направленности | |
| RU2840732C1 (ru) | Состав для приготовления кексов с применением текстурированной сорговой муки | |
| RU2803801C1 (ru) | Состав для приготовления мучного кондитерского изделия из цельносмолотой муки сорго зернового для диетического питания | |
| RU2759830C1 (ru) | Способ производства мучных восточных сладостей | |
| JP7089986B2 (ja) | 焼き菓子用ミックス | |
| RU2423852C2 (ru) | Состав для производства песочных пирожных "крепыш" | |
| Тенгельбаева et al. | Methods for increasing food value of flour confectionery goods | |
| CZ38630U1 (cs) | Dvoudruhová pšeničná mouka |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20221213 |