CZ92099A3 - Motor se sníženým množstvím znečišťujících látek - Google Patents
Motor se sníženým množstvím znečišťujících látek Download PDFInfo
- Publication number
- CZ92099A3 CZ92099A3 CZ99920A CZ92099A CZ92099A3 CZ 92099 A3 CZ92099 A3 CZ 92099A3 CZ 99920 A CZ99920 A CZ 99920A CZ 92099 A CZ92099 A CZ 92099A CZ 92099 A3 CZ92099 A3 CZ 92099A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- peroxy compound
- compound according
- particles containing
- amino acid
- particles
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F01—MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
- F01B—MACHINES OR ENGINES, IN GENERAL OR OF POSITIVE-DISPLACEMENT TYPE, e.g. STEAM ENGINES
- F01B17/00—Reciprocating-piston machines or engines characterised by use of uniflow principle
- F01B17/02—Engines
- F01B17/025—Engines using liquid air
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B60—VEHICLES IN GENERAL
- B60K—ARRANGEMENT OR MOUNTING OF PROPULSION UNITS OR OF TRANSMISSIONS IN VEHICLES; ARRANGEMENT OR MOUNTING OF PLURAL DIVERSE PRIME-MOVERS IN VEHICLES; AUXILIARY DRIVES FOR VEHICLES; INSTRUMENTATION OR DASHBOARDS FOR VEHICLES; ARRANGEMENTS IN CONNECTION WITH COOLING, AIR INTAKE, GAS EXHAUST OR FUEL SUPPLY OF PROPULSION UNITS IN VEHICLES
- B60K3/00—Arrangement or mounting of steam or gaseous-pressure propulsion units
- B60K3/02—Arrangement or mounting of steam or gaseous-pressure propulsion units of piston type
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F01—MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
- F01B—MACHINES OR ENGINES, IN GENERAL OR OF POSITIVE-DISPLACEMENT TYPE, e.g. STEAM ENGINES
- F01B17/00—Reciprocating-piston machines or engines characterised by use of uniflow principle
- F01B17/02—Engines
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Combustion & Propulsion (AREA)
- Transportation (AREA)
- Compressors, Vaccum Pumps And Other Relevant Systems (AREA)
- Arrangement Or Mounting Of Propulsion Units For Vehicles (AREA)
- Valves And Accessory Devices For Braking Systems (AREA)
- Air-Conditioning For Vehicles (AREA)
- Supercharger (AREA)
- Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
- Body Structure For Vehicles (AREA)
- Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
- Exhaust Gas After Treatment (AREA)
- Output Control And Ontrol Of Special Type Engine (AREA)
Description
Oblast techniky
Vynález se týká částic obsahujících peroxys1oučeninu a aminokyselinu, schopných uvolňovat peroxid vodíku nebo peroxykyselinu ve vodných roztocích a vhodných pro použití jako složky detergentních prostředků.
Dosavadní stav techniky
Práškové detergentní prostředky obsahují často jakožto bělicí činidla peroxysloučeniny, které jsou schopny uvolňovat peroxid vodíku nebo peroxykyselinu ve vodných roztocích. Mnohé peroxysloučeniny nejsou však stabilní při skladování. Předpokládá se, že jejich rozklad je katalyzován kovovými kationty, pohybujícími se poměrně volně prostřednictvím vody, zpravidla obsažené v detergentech, je však také usnadňován alkalickou hodnotou pH (zpravidla přibližně 8 až přibližně 12) a působením jiných složek, obvykle obsažených v detergentech, jako jsou například zeolity nebo aktivátory bělení, například tetraacetylethylendiamin (TAED), tetraacetylglukoluri 1 (TÁGU) nebo pentaacetylglukóza (PAG).
Se zřetelem na výrobu detergentů, které jsou příznivé pro životní prostředí, je žádoucí používat jakožto bělicích činidel karbonátperoxyhydrátu alkalických kovů, běžně známých jako peroxykarbonáty. Avšak aktivita peroxykarbonátů v detergentů klesá rychle v důsledku rozkladu, když se detergent skladuje za podmínek normální teploty a vlhkosti místnosti.
Byly provedeny četné pokusy ke stabilizaci peroxykarbonatů, například míchání nebo povlékání se stabilizačními sloučeninami, jako jsou sulfáty, karbonáty, boráty, silikáty nebo organické (i dr sloučeniny. Takové způsoby stabilizace jsou popsány v patentové literatuře. Příkladně se uváděí britský patentový spis číslo GB 1466799, GB 1538893, GB 1575792, evropský patentový spis číslo 459625, americký patentový spis číslo 3975280 a evropský patentový spis číslo 573731.
Americký patentový spis číslo 5362412 popisuje vnášení určitých biologicky odbouratelných aminosloučenin do detergentních prostředků ke zlepšení jejich bělícího působení. Avšak zlepšení stálosti při skladování peroxysloučenin se neprobírá. WPI abstrakt 85-053698/09, abstrakt JP-A-60011210 popisuje vnášení aminokyselin s méně než dvěma karboxylovými skupinami a polyfosfonových kyselin do peroxykarbonátů. Evropský patentový spis číslo 407045 popisuje natriumperoxykarbonátový prostředek obsahující sloučeninu, vybranou například ze souboru zahrnujícího určité aminokyseliny.
Vynález se zaměřuje na výrobu částic obsahujících peroxysloučeninu, zvláště peroxykarbonát alkalického kovu se zlepšnou stabilitou, vzláště v detergentních prostředcích. Vynález se také týká částic, obsahujících peroxysloučeninu, a pouze složky, které jsou příznivé pro životní prostředí.
Podstata vynálezu
Částice obsahující peroxysloučeninu se schopností uvolňovat peroxid vodíku nebo peroxykyselinu ve vodných rostocich spočívá podle vynálezu v tom, že obsahuje aminokyselinu vybranou ze souboru zahrnujícího isoserin-N,N-dioctovou kyselinu a aminokyselinu obecného vzorce I (HOOCH2)2N - CnHmCOOOH - R (I) kde znamená
R atom vodíku, skupinu -CH2OH nebo methylovou skupinu, n 1,2 nebo 3 a m 0 - 2n nebo její soli.
S výhodou znamená η 1 nebo 2 a nejvýhodněji znamena m n. Podle výhodného provedení znamená R atom vodíku an 2. Podle
- 3 s výhodou 4. Podle jiného výhodného provedení znamená R -CH2OH nebo methylovou skupinu, η 1 a m 1. Obzvláště výhodné aminokyseliny jsou voleny ze souboru zahrnujícího (3-alanin-N,N-dioctovou kyselinu, methylglycin-N,N-dioctovou kyslinu a isoserin-N,N-dioctovou kyselinu.
Částice vhodně obsahují hmotnostně až přibližně 15 Z, s výhodou až přibližně 10 % a především až přibližně 5 % alespoň jedné shora popsané aminokyseliny nebo její soli. Částice s výhodou obsahují hmotnostně více než přibližně 0,01 Z a ještě výhodněji více než přibližně 0,05 % alespoň jedné shora popsané aminokyseliny nebo její soli. Aminokyselina se může buď mísit s peroxysloučeninou a/nebo se na ni může nanášet jako povlak.
Výrazem přibližně se zde vždy míní, že se množství pohybuje přiměřeně kolem uvedené hodnoty, to znamená, že nahrazuje výraz ± x Z.
Předpokládá se, že aminokyselina působí jako chelatační činidlo, s překvapením se však zjistilo, že aminokyseliny podle vynálezu dodávají lepší stabilitu při skladování než běžná biologicky neodbouratelná chalatační činidla, jako je například ethylendiamintetraoctová kyselina (EDTA). Příliš vysoká koncetrace aminokyselin nebo jejich solí může však snižovat tepelnou stabilitu, zvláště při vysoké koncentraci peroxysloučenin.
Je výhodné používat solí aminokyselin s alkalickým kovem nebo s kovem alkalické zeminy. Alkalické kovy se s výhodou volí ze souboru zahrnujícího sodík, draslík a jejich směsi a kovy alkalických zemin se s výhodou volí ze souboru zahrnujícího vápník, hořčík a jejich směsi. Obzvláště výhodnými jsou sodné soli. V následujícím popisu se aminokyselinami vždy míní také jejich soli.
Částice obsahují s výhodou silikát, který dále zlepšuje stabilitu a podporuje také mechanickou pevnost. Silikát se může míchat s peroxysloučeninou a/nebo se může používat ve formě povlaku . S výhodou se alespoň trochu silikátu mísí s peroxysloučeninou. Silikátem je vhodně silikát alkalického kovu, zvláště sodí
- 4 ku, draslíku nebo jejich směsi, především sodíku. Molárni poměr SiO2:M2O, přičemž M znamená alkalický kov, je s výhodou přibližně 1 až přibližně 3, nejvýhodněji přibližně 1 až přibližně 2,5. Částice obsahují vhodně hmotnostně přibližně 0,1 až přibližně 20 %, s výhodou přibližně 0,2 až přibližně 15 % a nejvyhodněji při bližně 0,5 až přibližně 10 % silikátu ve formě silikátu sodného.
Zjistilo se, že se stabilita dále zlepšuje, pokud částice obsahuje ve vodě rozpustnou sloučeninu hořčíku, s výhodou síran hořečnatý. Hořečnatá sloučenina se může mísit s peroxysloučeninou a/nebo se může nanášet jako povlak. S výhodou se alespoň trochu hořečnaté sloučeniny smísí s peroxysloučeninou, nejvýhodněji spolu se silikátem alkalického kovu. Částice obsahuje hmotnostně s výhodou přibližně 0,01 až přibližně 5 % a nejvýhodněji hmotnostně přibližně 0,1 až přibližně 3 % hořčíku ve formě síranu hořečnatého.
Částice podle vynálezu mají vysokou stabilitu, pokud jsou nepovlečené, avšak nejvyšší stability se zpravidla dosahuje, pokud jsou částice povlečené. Takový povlak může obsahovat například alespoň jednu aminokyselinu shora popsanou, silkát alkalického kovu, ve vodě rozpustnou hořečnatou sloučeninu, například síran hořečnatý, uhličitan, hydrogenuhličitan nebo sulfát alkalického kovu nebo pro životní prostředí příznivá organická chelatační činidla, přičemž se rozdílné složky nanášejí jako jedna nebo jako několik vrstev.
Částice mají vhodně střední průměr přibližně 50 až přibližně 3000 μm, s výhodou přibližně 100 až přibližně 1600 μm. Výhodná hustota je přibližně 600 až přibližné 1500 g/1, zvlaste přibližně 800 až přibližně 1100 g/1. Zjistilo se, že vysoká hustota stejně jako velká střední velikost částic zlepšuji stabilitu při skladování .
Vynález je zvláště výhodný, když je peroxysloučeninou peroxykarbonát alkalického kovu, stabilizovat se však take mohou i jiné peroxysloučeniny, například alkalické soli peroxyboratů,
- 5 peroxysu1fátů, peroxy fosfátů nebo peroxysi 1ikátů, peroxykarboxylové kyseliny nebo sloučeniny uvolňující peroxykarboxylové kyseliny, jako jsou například diacylované diperoxykarboxylové kyseliny (světový patentový spis WO 91/17143).
Částice podle vynálezu se mohou připravovat o sobě známými způsoby. Složky, které se mají mísit s peroxysloučeninou, se s výhodou přidávají do granulačního stupně, mohou se však také začleňovat přímo, jestliže se například produkuje peroxykarbonát alkalického kovu z uhličitanu alkalického kovu a z peroxidu vodíku. Pokud se má včlenit silikát alkalického kovu, přidává se s výhodou ve formě vodného roztoku a aminokyselina nebo její sůl se pak s výhodou přimíchává před přidáním peroxysloučeniny. Granulace se může provádět o sobě známými způsoby pro pracovníky v oboru, jako je slisování, vytlačování, aglomerace v bubnu nebo na disku, granulace ve zvířené vrstvě, perličkování nebo různé druhy míšení. Případné povlékání je možné postříkáním částic s výhodou vodnými roztoky používaných sloučenin například v bubnu nebo ve vrstvě ve vznosu.
Vynález se také týká použití popsaných částic, obsahujících peroxysloučeninu a aminokyselinu, jakožto bělícího činidla, s výhodou při praní textilií nebo při mytí nádobí. Do prací vody se částice podle vynálezu mohou vnášet jako součást detergentního prostředku nebo mohou mít formu samostatného bělícího prášku. S výhodou se do prací vody dodávají částice podle vynálezu v množství k dosažení 0,001 až 1 g aktivního kyslíku na litr prací lázně, což odpovídá například 0,01 až 6 g peroxykarbonátu sodného .
Vynález se rovněž týká prostředku, který obsahuje inertní plnidlo a/nebo alespoň jednu účinnou látku pro praní, přičemž prostředek dále obsahuje částice obsahující peroxysloučeninu a aminokyselinu podle vynálezu, například ve hmotnostním množství přibližně 1 až přibližně téměř 100 %. Prostředek může obsahovat směs částic obsahujících různé druhy peroxysloučenin. Účinná lát
- 6 ka pro praní může obsahovat detergentni buildery, povrchově aktivní činidla, činidla generující alkalitu, aktivátory běleni, enzymy nebo jiné složky běžné v detergentmch prostředcích. Detergentní builder může být například volen ze souboru zahrnujícího fosfáty, například tri pólyfosfáty , pyrofosfáty nebo ortofosfáty alkalických kovů nebo amonia, zeolity, například Zeolit A (například Zeolit 4A) , Zeolit B, Zeolit P, Zeolit X nebo Zeolit HS, Zeolit MAP, silikáty například krystalické vrstvené disilikáty (například sloučeninu vzorce NaMSi+iH2, kde znamená M atom sodíku nebo vodíku, x číslo 1,9 až 4 a y číslo 0 až 20), amorfní disilikáty (například Britesil™), polykarboxyláty, citráty, karbonáty, hydrogenkarbonáty, seskvikarbonaty, sulfáty, boráty a jejich směsi. Povrchově aktivní činidla se s výhodou volí ze souboru zahrnujícího aniontová povrchově aktivní činidla, neiontová povrchově aktivní činidla, mýdla a jejich směs i . Aniontová povrchově aktivní činidla se volí například ze souboru zahrnujícího lineární alkylbenzensulfonáty, sekundární alkansulfonáty, methylestery a-sulfonovaných mastných kyselin, alky Isul f aty , alkoholethoxysul f aty , txolefinsulfonáty, sarkozináty alkalických kovů nebo alkylestersulfonáty. Neiontová povrchově aktivní činidla se volí například ze souboru zahrnujícího alkoxylované sloučeniny, například mastné alkoholy, alkylfenoly a alkylaminy, alkyIpolyglukosidy a amidy polyhydroxymastných kyselin. Mýdla se voli například ze souboru zahrnujícího sodná nebo draselná mýdla mastných kyselin loje. Muže se také používat kationtových povrchově aktivních činidel, jako jsou například kvarterní amoniové sloučeniny nebo imidazoliniové soli a amfoterních povrchově aktivních činidel. Alkalie generující sloučeniny se volí například ze souboru zahrnujícího karbonáty, silikáty, fosfáty a jejich směsi. Aktivátory bělení se volí například ze souboru zahrnujícího na atomu dusíku nebo na a tomu kyslíku acylované sloučeniny, jako jsou například tetraacetylethylendiamin (TAED), tetraacetylglukoluril (TÁGU), natriumnonoylbenzensulfonát (SNOBS) a pentaacetylglukoza (PAG) a diacylo
- 7 váné diperoxykyse 1 iny (popsané evropském patentovém spise číslo WO 91/17143). Jakožto plnidel se může použít jakýchkoliv inertních látek, jako je například síran sodný. Prostředkem může být hotový detergentní prostředek nebo bělicí prášek, který se přidává odděleně při praní. Enzymy se mohou volit například ze souboru zahrnujícího amylázy, neutrální a alkalické proteázy lipázy, esterázy a cellulázy.
Kompletní detergentní prostředek pro praní textilií obsahuje vhodně hmotnostně přibližně 1 až přibližně 40 %, s výhodou přibližně 10 až 30 % částic podle vynálezu. Kromě toho prostředek obsahuje vhodně detergentní builder ve hmotnostním množství například přibližně 5 až přibližně 50 %, povrchově aktivní činidla ve hmotnostním množství například přibližně 5 až přibližně 35 %, alkalii generující sloučeninu ve hmotnostním množství například přibližně 5 až přibližně 20 %. S výhodou obsahuje detergentní prostředek hmotnostně přibližně 5 až přibližně 20 % aniontových povrchově aktivních činidel, přibližně 2 až přibližně 15 % neiontových povrchově aktivních činidel a přibližně 0,1 až přibližně 5 % mýdel. Detergentní prostředek může také obsahovat aktivátory bělení například hmotnostně přibližně 1 až přibližně 10 %, enzymu například hmotnostně přibližně 0,5 až přibližně 2,5 % a plnidla jako například síranu sodného například hmotnostně přibližně 5 až přibližně 50 %. Je také možné včleňovat chelatační činidla, jako fosfonáty, EDTA, nitrilotrioctovou kyselinu (NTA), deriváty iminodioctové kyseliny nebo ethylendiamin-N,N-dijantarovou kyselinu (EDDS) v množství například hmotnostně přibližně 0,1 až přibližně 1 %. Přídavně může detergentní prostředek obsahovat běžné složky, jako jsou například vodní sklo, karboxymethylcelulóza, dispergační činidla například homopolymery nebo kopolymery polykarboxylových kyselin, regulátory pěnění, antioxidanty, parfémy, barvicí činidla, opticky zjasňující činidla a vodu (zpravidla hmotnostně přibližně 3 až přibližně 15 %). Detergentní prostředek se může připravovat o sobě známými způsoby, jako je míšení za sucha, ag
- 8 lomerace nebo rozprašovací sušení. Pokud příprava zahrnuje roz prašovací sušení, přidávají se jakékoliv složky, ktere jsou citlivé k teplu, jako částice obsahující peroxysloučeninu, enzymy a parfenmy až do usušeného produktu.
Samostatný bělicí prášek může obsahovat hmotnostně až téměř 100 % částic obsahujících peroxysloučeninu podle vynálezu, s výhodou jich však obsahuje hmotnostně přibližně 5 až přibližně 90 %. Bělicí prášek může obsahovat toliko jednu peroxysloučeninu nebo směs částic obsahujících různé druhy peroxysloučenin. Je výhodné, pokud se látka, generující peroxid vodíku, jako peroxykarbonát, obsažená ve množství hmotnostně přibližně 10 až přibližně 75 %, používá ve směsi s aktivátorem bělem, jako je například TAED nebo TÁGU ve množství hmotnostně přibližně 2 až přibližně 25 %. Může se používat také jiných aktivátorů bělení jako například diacylované diperoxykarboxylové kyseliny, například ve množství hmotnostně přibližně 2 až přibližně 25 %. Bělici prášek může take obsahovat detergentní buildery například ve hmotnostním množství přibližně 5 až přibližně 90 %, povrchově aktivní činidla například ve hmotnostním množství přibližně až 10 %, enzymy například ve hmotnostním množství až přibližně 2 %, nebo plnidla například ve hmotnostním množství přibližně 5 až přibližně 90 %. Výhodný bělicí prostředek obsahuje v podstatě hmotnostně přibližně 30 až přibližně 75 % peroxykarbonátu, přibližně 10 až přibližně 25 % aktivátoru bělení a do 100 % v podstatě detergentní buildery, plnidla, povrchově aktivní činidla, vodu a směsi těchto látek.
Detergentní prostředek pro mytí nádobí může mít formu mzkoalkalického detergentního prostředku (hodnota pH mycí vody má být přibližně 10 až 11) a vhodně obsahuje hmotnostně přibližně 2 až přibližně 15 % bělícího činidla obsahujícího částice podle vynálezu, přibližně 5 až přibližně 50 % disilikatu alkalického kovu, přibližně 0 až přibližně 40 % uhličitanu alkalického kovu přibližně 15 až přibližně 50 % builderu, například citrátu, pólykarboxylátu nebo tripolyfosfátu (STPP) sodného, přibližně 0,5 až
- 9 přibližně 5 % nízkopěnicího povrchově aktivního činidla, přibližně 0,5 až přibližně 5 % enzymů a přibližně 1 až přibližně 6 % aktivátorů bělení například TAED. Detergentní prostředek pró mytí nádobí může být také vysoce alkalický (hodnota pH mycí vody má být přibližně 11 až 12), přičemž má podobné složení jako prostředek nízkoalkalický, disilikát je však nahrazen hmotnostně přibližně 20 až přibližně 80 % metasilikátu alkalického kovu a builderem je s výhodou STPP.
Vynález umožňuje přípravu stabilních bělicích činidel obsahujících peroxys1oučeni nu zvláště peroxykarbonát, která se mohou používat v detergentních prostředcích obsahujících zeolity například Zeolit 4A. Vynález také umožňuje snižovat obsah EDTA nebo fosfonátů nebo je plně vyloučit, jelikož jsou méně vhodné z ekologických hledisek.
Vynález objasňují, nijak však neomezují následující příklady praktického provedení. Pokud není jinak uvedeno, jsou procenta míněna vždy hmotnostně a vztahují se na hmotnost částic podle vynálezu jako celku.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Částice peroxykarbonátu sodného o průměru přibližně 315 až 1250 μm a o hustotě přibližně 900 g/1 se připraví granulací jemných peroxykarbonátových částic v rotačním bubnu Eirich spolu s různými přísadami přidanými va formě vodných roztoků a sušením granulí ve vrstvě ve vznosu. K vyzkoušení stability peroxykarbonátu při skladování se připravené částice stejně jako částice srovnávací z čistého peroxykarbonátu sodného včlení do standardního detergentního prostředku IEC-Z (Henkel) obsahujícího 9,7 % lineárního alkylbenzensulfonátu (o středním obsahu atomů uhlíku 11,5), 5,2 X ethoxylovaného alkoholu s 12 až 18 atomy uhlíku
- 10 (EO?) i 3,6 % sodného mýdla, 32,5 % Zeolitu 4A, 11,8 % uhličitanu sodného, 5,2 % sodné soli kopolymeru akrylové a maleinové kyseliny (Sokolan CP5), 3,4 % sodného vodního skla (poměr 3,3), 1,3 % karboxymethylcelulózy, 0,3 % EDTA, 0,3 % optického zjasňovacího činidla (st ilbenového typu), 7,4 % síranu sodného, 12,2 % vody, 6,5 Z inhibitoru pěnění (SIK), 0,5 Z enzymových proteázových kuliček (aktivita 300000). Vzorky se připravují z 64 g IEC-Z, 12 g peroxykarbonátových částic a 4 g TAED. Rychly index stability (quick stability index = QSI) se stanovuje pro každý vzorek měřením množství kyslíku, vytvořeného v průběhů 24 hodin skladovaní při teplotě 40 ’C a dělením množství uvolněného kyslíku relativním obsahem (v Z) aktivního kyslíku v původním peroxykarbonátu. Proto je nízká hodnota QSI dokladem vysoké stability. Výsledky jsou uvedeny v tabulce, přičemž obsahy jednotlivých složek jsou míněny ve hmotnostních procentech ve vztahu k částici jako celku. Zkratky mají tento význam: SPC = peroxykarbonát sodný, β-ADA = β-alanin-N,N-dioctová kyselina, SDS = disilikát sodný, A0 = ak-
| t i vní | kyslík, | QSI = rychlý | index | stability. |
| SPC | β-ADA | SDS | A0 QSI | |
| (X) | (X) | (%) | (X) | |
| 100,0 | - | - | 14,5 5,70 | |
| 98,0 | 2,0 | - | 14,3 2,70 | |
| 97,2 | 2,0 | 0,8 | 14,4 1,87 |
Příklad 2
Částice peroxykarbonátu sodného o průměru přibližně 315 až 1250 μm a o hustotě přibližně 900 g/1 se připraví granulací jemných peroxykarbonátových částic spolu se sodnou soli β-alaninΝ,Ν-dioctové kyseliny, disilikátem sodným a síranem sodným, dodaných ve formě vodných roztoků. Granulace se provádí vytlačováním směsi složek, drcením vytlačeného produktu, zaokrouhlením získá-líných částic na rotačním disku, vysušením a proséváním zaokrouhlených částic. Pro srovnání se připraví vzorek bez β-alanin-N,N-dioctové kyseliny a jeden vzorek s EDTA místo s β-alanin-N,N-dioctovou kyselinou. Stabilita se zkouší po začlenění do detergentního prostředku IEC-Z jako podle příkladu 1 a výsledky jsou uvedeny v tabulce.
| SPC | β-ADA | EDTA | SDS | MgSO« | AO | QSI |
| (Z) | (Z) | (X) | (Z) | (Z) | (Z) | |
| 99 ,2 | - | - | 0,67 | 0,12 | 14,3 | 3,4 |
| 99,0 | - | 0,2 | 0,67 | 0,12 | 14,4 | 3,1 |
| 99,0 | 0,2 | - | 0,67 | 0,12 | 14,4 | 3,0 |
| 98,7 | 0,5 | - | 0,67 | 0,12 | 14,4 | 2,3 |
Příklad 3
Částice peroxykarbonátu sodného o průměru přibližně 315 až 1250 pm se povlékají v rotačním bubnu nastříkáváním vodných roztoků různých přísad. Stabilita se zkouší po začlenění do detergentního prostředku IEC-Z jako podle příkladu 1 a výsledky jsou uvedeny v tabulce. Zkratka ISDA znamená isoserin-N,N-dioctovou kyselinu.
| SPC | β-ADA | ISDA | EDTA | SDS | MgSOq | AO | QSI |
| (Z) | (Z) | (X) | (X) | (Z) | (Z) | (Z) | |
| 95,0 | 5,0 | - | - | - | - | 13,9 | 0,4 |
| 95,0 | - | 5,0 | - | - | - | 14,9 | 1,2 |
| 95,5 | 1,5 | - | - | 2,0 | 1,0 | 13,8 | 1,1 |
| 95,5 | - | - | 1,5 | 2,0 | 1,0 | 13,8 | 1,5 |
- 12 Příklad 4
Částice peroxykarbonátu sodného o průměru přibližně 315 až 1250 μm a o hustotě přibližně 900 g/1 se připraví granulaci jemných peroxykarbonátových částic spolu s 1 % glukoheptonatu sodného, 1 % disilikátu sodného a 0,12 % síranu hořečnatého, dodaných ve formě vodných roztoků. Granulace se provádí vytvlačováním směsi složek, drcením vytlačeného produktu, zaokrouhlením získaných částic na rotačním disku, vysušením a proséváním zaokrouhlených částic. Získané částice se povlékají nastřlkáváním vodných roztoků ve vrstvě ve vznosu, přičemž roztok obsahuje 2 Z disilikátu sodného (poměr Si02íNa20 = 1) 1,4 Z síranu hořečnatého, 10 Z hyd rogenuh1 iči tanu sodného a 0,5 Z β-alanin-N,N-dioctove kyseliny. Povlečené částice obsahují 12,7 Z aktivního kyslíku. Stabilita se zkouší po začlenění do detergentniho prostředku IEC-Z jako podle příkladu 1 a hodnota QSI je 0.
Průmyslová využitelnost
Částice obsahující peroxysloučeninu se schopností uvolňovat peroxid vodíku nebo peroxykyselinu ve vodných roztocích a specifi kovanou aminokyselinu nebo její sůl je vhodnou složkou detergent nich prostředků pro praní a pro mytí nádobí a bělicích prostředků.
Claims (18)
1 až 14 jakožto bělícího činidla v detergentních prostředcích.
1. Částice obsahující peroxysloučeninu se schopností uvolňovat peroxid vodíku nebo peroxykyselinu ve vodných roztocích , v y značující se tím, že obsahuje aminokyselinu ze souboru zahrnujícího isoserin-N,N-dioctovou kyselinu a aminokyselinu obecného vzorce I (HOOCH2)2N - CnHmCOOOH - R (I) kde znamená R atom vodíku, skupinu -CH2OH nebo methylovou skupinu, n 1,2 nebo 3 a m 0 - 2n nebo její sůl.
2. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1, vy- značující se tím, že obsahuje aminokyselinu obecného vzorce I, kde znamená η 1 nebo 2.
3. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že obsahuje aminokyselinu obecného vzorce I , kde znamená R skupinu -CH2OH nebo methylovou skupinu, η 1 a m 1.
4. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 3, vyznačující se tím, že aminokyselina je volena ze souboru zahrnujícího β-alanin-N,N-di octovou kyselinu, methylglycin-N,N-dioctovou kyslinu, isoserin-N,N-dioctovou kyselinu a jejich směsi .
5. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že aminokyselinou je β-alanin-N,N-dioctová kyselina.
6. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že aminokyselinou je methyIglycin-N,N-dioctová kyselina.
7, Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 6, vyznačující se ti m, ze jakákoliv aminokyselina je ve směsi s peroxysloučeninou.
8. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 7, vyznačující se ti m, ze jakákoliv aminokyselina je obsažena v povlaku částice.
9. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 8, vyznačující se tí m, ze obsahuje silikát.
10. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 9, v yznačující se tím, že obsahuje silikát alkalického kovu.
11. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 10, vyznačující se t i m , ze obsahuje silikát ve směsi s peroxysloučeninou
12. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 11, vyznačující se ti m, že silikát je obsazen v povlaku částice.
13. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 12, vyznačující se ti m, ze obsahuje horečnatou slou čeninu.
14. Částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 13, vyznačující se tím, že peroxysloučeninou je
15. Použití částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku
- 15 peroxykarbonát alkalického kovu.
16. Prostředek obsahující inertní plnidlo a/nebo alespoň jednu látku aktivní při praní, vyznačující se tím, že obsahuje částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 14.
17. Detergentní prostředek, vyznačující se t í m , že obsahuje částice obsahující peroxysloučeninu podle nároku 1 až 14.
18. Detergentní prostředek podle nároku 16, vyznač u jící se tím, že obsahuje jakožto builder zeolit.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FR9611632A FR2753487B1 (fr) | 1996-09-19 | 1996-09-19 | Installation de compresseurs d'alimentation en air comprime haute pression pour moteur depollue ou depolluant |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ92099A3 true CZ92099A3 (cs) | 1999-12-15 |
| CZ291066B6 CZ291066B6 (cs) | 2002-12-11 |
Family
ID=9496020
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ1999920A CZ291066B6 (cs) | 1996-09-19 | 1997-09-19 | Vozidlo, zejména městský autobus nebo jiné obsluľné vozidlo |
Country Status (22)
| Country | Link |
|---|---|
| EP (1) | EP0927108B1 (cs) |
| JP (1) | JP2001501696A (cs) |
| KR (1) | KR20000036195A (cs) |
| CN (1) | CN1230926A (cs) |
| AP (1) | AP938A (cs) |
| AT (1) | ATE216660T1 (cs) |
| AU (1) | AU739555B2 (cs) |
| BR (1) | BR9711512A (cs) |
| CA (1) | CA2266120A1 (cs) |
| CZ (1) | CZ291066B6 (cs) |
| DE (1) | DE69712212T2 (cs) |
| DK (1) | DK0927108T3 (cs) |
| EA (1) | EA000706B1 (cs) |
| ES (1) | ES2176731T3 (cs) |
| FR (1) | FR2753487B1 (cs) |
| HU (1) | HUP0000314A3 (cs) |
| OA (1) | OA11106A (cs) |
| PL (1) | PL332321A1 (cs) |
| PT (1) | PT927108E (cs) |
| SK (1) | SK32599A3 (cs) |
| TR (1) | TR199900620T2 (cs) |
| WO (1) | WO1998012062A1 (cs) |
Families Citing this family (28)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US6198776B1 (en) | 1996-11-13 | 2001-03-06 | Motorola Inc. | Device and method for precoding data signals for PCM transmission |
| US6201842B1 (en) | 1997-12-29 | 2001-03-13 | Motorola Inc. | Device and method for detecting PCM upstream digital impairments in a communication network |
| US6181752B1 (en) | 1997-12-29 | 2001-01-30 | Motorola Inc. | Device and method for detecting PCM upstream digital impairments in a communication network |
| FR2789645B1 (fr) * | 1999-02-15 | 2001-06-01 | Joacquim Barracho | Vehicule de transport en commun utilisant l'energie pneumatique pour son fonctionnement ainsi que les procedes et dispositif pour son alimentation en energie pneumatique |
| FR2797429B1 (fr) | 1999-08-12 | 2001-11-02 | Guy Negre | Reseau de transport comportant une flotte de vehicules, bateau et station de rechargement en air comprime pour un tel reseau |
| FR2797474B1 (fr) | 1999-08-12 | 2002-02-01 | Guy Negre | Station de rechargement en air comprime comportant une turbine entrainee par le debit d'un cours d'eau |
| DE50005495D1 (de) | 1999-09-15 | 2004-04-08 | Neuhaeuser Gmbh | Bahnvorrichtung, insbesondere Hängebahnvorrichtung, z.B. (Doppel-) und/oder (Ein-)Schienenhängebahn |
| AU4424801A (en) | 2000-03-15 | 2001-09-24 | Guy Negre | Compressed air recharging station comprising a turbine driven by the flow of a water course |
| EP1390223B1 (en) * | 2001-04-17 | 2008-08-27 | Energine Corporation | Phev (pneumatic hybrid electric vehicle) |
| FR2831598A1 (fr) * | 2001-10-25 | 2003-05-02 | Mdi Motor Dev Internat | Groupe motocompresseur-motoalternateur a injection d'air comprime additionnel fonctionnant en mono et pluri energies |
| FR2837530B1 (fr) | 2002-03-21 | 2004-07-16 | Mdi Motor Dev Internat | Groupe de cogeneration individuel et reseau de proximite |
| FR2838769B1 (fr) | 2002-04-22 | 2005-04-22 | Mdi Motor Dev Internat | Detendeur a debit variable et distribution par soupape a commande progressive pour moteur a injection d'air comprime fonctionnant en mono et pluri energie et autres moteurs ou compresseurs |
| FR2843577B1 (fr) | 2002-08-13 | 2004-11-05 | Mdi Motor Dev Internat | Vehicule de transport urbain et suburbain propre et modulaire |
| FR2862349B1 (fr) * | 2003-11-17 | 2006-02-17 | Mdi Motor Dev Internat Sa | Moteur a chambre active mono et/ou bi energie a air comprime et/ou energie additionnelle et son cycle thermodynamique |
| FR2887591B1 (fr) * | 2005-06-24 | 2007-09-21 | Mdi Motor Dev Internat Sa | Groupe moto-compresseur basses temperatures a combustion "froide" continue a pression constante et a chambre active |
| FR2904054B1 (fr) | 2006-07-21 | 2013-04-19 | Guy Joseph Jules Negre | Moteur cryogenique a energie thermique ambiante et pression constante et ses cycles thermodynamiques |
| FR2905404B1 (fr) | 2006-09-05 | 2012-11-23 | Mdi Motor Dev Internat Sa | Moteur a chambre active mono et/ou bi energie a air comprime et/ou energie additionnelle. |
| FR2907091A1 (fr) | 2006-10-16 | 2008-04-18 | Mdi Motor Dev Internat Sa | Procede de fabrication d'une coque structurelle d'une voiture economique |
| JP4877209B2 (ja) * | 2007-11-19 | 2012-02-15 | 日産自動車株式会社 | 内燃機関の制御装置 |
| WO2009073708A1 (en) * | 2007-12-03 | 2009-06-11 | Caudill Energy Systems, Corporation | Engine system |
| DE102009010766A1 (de) | 2009-02-26 | 2010-12-16 | Hyon Engineering Gmbh | Umweltfreundlicher Motor mit pneumatischem Ventil |
| FR2943956B1 (fr) * | 2009-04-07 | 2012-11-23 | Motor Dev Internat Sa | Flotte de vehicules automobiles motorises et systeme pour la mise en oeuvre d'une telle flotte de vehicules. |
| CN101705860A (zh) * | 2009-12-09 | 2010-05-12 | 张金铭 | 回收压缩能发动机系统 |
| CN102312754A (zh) * | 2010-07-01 | 2012-01-11 | 才华 | 燃料压力灌注发动机 |
| WO2012013169A1 (de) | 2010-07-29 | 2012-02-02 | Hyon Engineering Gmbh | Umweltfreundlicher verbrennungsmotor mit pneumatischem ventil |
| FR2965581B1 (fr) * | 2010-10-04 | 2014-05-16 | Motor Development Int Sa | Moteur a chambre active incluse mono et/ou bi energie a air comprime et/ou a energie additionnelle |
| CN103321749A (zh) * | 2012-03-20 | 2013-09-25 | 易元明 | 等温压缩式热力发动机 |
| CN108312828B (zh) * | 2018-04-17 | 2020-06-30 | 动能(北京)科技发展有限公司 | 一种压缩空气动力整车装置 |
Family Cites Families (7)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| CH505717A (de) * | 1971-02-15 | 1971-04-15 | Maurer Hans | Verfahren zur Wiedergewinnung der Bremsenergie von Fahrzeugen |
| DE2456996A1 (de) * | 1973-12-05 | 1975-06-12 | John E Holleyman | Drucklufttriebwerk fuer fahrzeuge |
| US4123910A (en) * | 1976-10-29 | 1978-11-07 | Ellison Sr Charles W | Air drive assist |
| BE884170A (fr) * | 1980-07-04 | 1980-11-03 | Poull Henri R | Vehicule semi-pneumatique |
| US4798053A (en) * | 1986-12-10 | 1989-01-17 | Chang Jimmy C K | Kinetic energy reclaiming system for vehicle |
| IT1272684B (it) * | 1993-09-27 | 1997-06-26 | Gianluigi Reis | Sistema di ricupero energia dissipata, durante la sua marcia, da un veicolo a motore a combustione interna |
| FR2731472B1 (fr) * | 1995-03-06 | 1997-08-14 | Guy Negre | Procede et dispositifs de depollution de moteur a combustion interne cyclique a chambre de combustion independante |
-
1996
- 1996-09-19 FR FR9611632A patent/FR2753487B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
1997
- 1997-09-19 AU AU43069/97A patent/AU739555B2/en not_active Ceased
- 1997-09-19 EA EA199900307A patent/EA000706B1/ru not_active IP Right Cessation
- 1997-09-19 AP APAP/P/1999/001483A patent/AP938A/en active
- 1997-09-19 TR TR1999/00620T patent/TR199900620T2/xx unknown
- 1997-09-19 HU HU0000314A patent/HUP0000314A3/hu unknown
- 1997-09-19 DE DE69712212T patent/DE69712212T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1997-09-19 DK DK97919129T patent/DK0927108T3/da active
- 1997-09-19 EP EP97919129A patent/EP0927108B1/fr not_active Expired - Lifetime
- 1997-09-19 CA CA002266120A patent/CA2266120A1/fr not_active Abandoned
- 1997-09-19 JP JP10514357A patent/JP2001501696A/ja active Pending
- 1997-09-19 SK SK325-99A patent/SK32599A3/sk unknown
- 1997-09-19 BR BR9711512A patent/BR9711512A/pt not_active IP Right Cessation
- 1997-09-19 KR KR1019997002250A patent/KR20000036195A/ko not_active Withdrawn
- 1997-09-19 PT PT97919129T patent/PT927108E/pt unknown
- 1997-09-19 CN CN97198085A patent/CN1230926A/zh active Pending
- 1997-09-19 WO PCT/FR1997/001657 patent/WO1998012062A1/fr not_active Ceased
- 1997-09-19 AT AT97919129T patent/ATE216660T1/de not_active IP Right Cessation
- 1997-09-19 ES ES97919129T patent/ES2176731T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1997-09-19 CZ CZ1999920A patent/CZ291066B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1997-09-19 PL PL97332321A patent/PL332321A1/xx unknown
-
1999
- 1999-03-19 OA OA9900062A patent/OA11106A/en unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| HUP0000314A3 (en) | 2002-03-28 |
| CZ291066B6 (cs) | 2002-12-11 |
| FR2753487B1 (fr) | 1998-11-20 |
| AP9901483A0 (en) | 1999-03-31 |
| DE69712212D1 (de) | 2002-05-29 |
| EA000706B1 (ru) | 2000-02-28 |
| SK32599A3 (en) | 1999-11-08 |
| EA199900307A1 (ru) | 1999-10-28 |
| PL332321A1 (en) | 1999-08-30 |
| DK0927108T3 (da) | 2002-08-19 |
| ES2176731T3 (es) | 2002-12-01 |
| OA11106A (en) | 2003-03-17 |
| AU4306997A (en) | 1998-04-14 |
| DE69712212T2 (de) | 2003-03-27 |
| PT927108E (pt) | 2002-10-31 |
| TR199900620T2 (xx) | 1999-09-21 |
| EP0927108A1 (fr) | 1999-07-07 |
| FR2753487A1 (fr) | 1998-03-20 |
| CN1230926A (zh) | 1999-10-06 |
| EP0927108B1 (fr) | 2002-04-24 |
| ATE216660T1 (de) | 2002-05-15 |
| WO1998012062A1 (fr) | 1998-03-26 |
| AP938A (en) | 2001-02-07 |
| JP2001501696A (ja) | 2001-02-06 |
| HUP0000314A2 (hu) | 2000-06-28 |
| KR20000036195A (ko) | 2000-06-26 |
| BR9711512A (pt) | 1999-08-24 |
| AU739555B2 (en) | 2001-10-18 |
| CA2266120A1 (fr) | 1998-03-26 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CZ291066B6 (cs) | Vozidlo, zejména městský autobus nebo jiné obsluľné vozidlo | |
| US6311486B1 (en) | Method for operating a pollution-reducing engine | |
| JP5042298B2 (ja) | 内燃機関 | |
| CN1092758C (zh) | 用于配有二次压缩空气的无污染发动机的车辆的回收热能的方法和装置 | |
| CZ281797A3 (cs) | Způsob snížení emisí spalovacích motorů | |
| MXPA06005551A (es) | Motor de camara activa mono - y/o bi-energia con aire comprimido suplementario y/o energia y su ciclo termodinamico. | |
| CN103422893B (zh) | 用于气动汽车的空气动力发动机总成 | |
| GB2403772A (en) | Regenerative air hybrid engine comprising an internal combustion engine connected to a compressed air storage tank via shut-off valves | |
| CN103422892B (zh) | 用于气动汽车的空气分配控制器 | |
| CN202528973U (zh) | 气动车辆的控制装置 | |
| WO2004080744A1 (en) | Regenerative air hybrid engine | |
| CN103381828A (zh) | 气动车辆的控制装置 | |
| EP2631425A2 (en) | System for adapting an internal combustion engine so that it is operated using compressed air or gas | |
| CN2384803Y (zh) | 空气动力汽车 | |
| CN201065791Y (zh) | 六缸柴油汽车发动机节油装置 | |
| HK1022670A (en) | Supercharger installation for supplying high pressure compressed air for cleansed or pollution abating engine | |
| HK1020764A (en) | Method for pollution abating engine and installation on a city bus and other vehicles | |
| CZ20002195A3 (cs) | Způsob doplňkového ohřevu motorů plněných přídavným vzduchem a zařízení k provádění tohoto způsobu | |
| CN1257796A (zh) | 空气动力汽车 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
| MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 19970919 |