EP1108593A2 - Réservoir de carburant avec une barrière imperméable - Google Patents
Réservoir de carburant avec une barrière imperméable Download PDF
Info
Publication number
EP1108593A2
Authority
EP
European Patent Office
Prior art keywords
layer
fuel
permeation barrier
fuel tank
fuel permeation
Prior art date
Withdrawn
Application number
EP00204505A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
EP1108593A3 (fr
Inventor
Ismat A. Abu-Isa
Delphi Technologies Inc
Original Assignee
Delphi Technologies Inc
Filing date
Publication date
Application filed by Delphi Technologies Inc filed Critical Delphi Technologies Inc
Publication of EP1108593A2 publication Critical patent/EP1108593A2/fr
Publication of EP1108593A3 publication Critical patent/EP1108593A3/fr
Withdrawn legal-status Critical Current
Links
Images
Classifications
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B32LAYERED PRODUCTS
    • B32B1/00Layered products having a non-planar shape
    • B32LAYERED PRODUCTS
    • B32B27/00Layered products comprising a layer of synthetic resin
    • B32B27/32Layered products comprising a layer of synthetic resin comprising polyolefins
    • B32B27/36Layered products comprising a layer of synthetic resin comprising polyesters
    • B32B7/04Interconnection of layers
    • B32B2307/00Properties of the layers or laminate
    • B32B2307/70Other properties
    • B32B2307/724Permeability to gases, adsorption
    • B32B2307/7242Non-permeable
    • B32B2323/00Polyalkenes
    • B32B2323/04Polyethylene
    • B32B2323/043HDPE, i.e. high density polyethylene
    • B32B2329/04Polyvinylalcohol
    • B32B2367/00Polyesters, e.g. PET, i.e. polyethylene terephthalate
    • B32B2439/00Containers; Receptacles
    • B32B2439/40Closed containers
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60K15/03Fuel tanks
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60K15/03Fuel tanks
    • B60K2015/03032Manufacturing of fuel tanks
    • B60K2015/03046Manufacturing of fuel tanks made from more than one layer
Definitions
  • EVOH ethylene vinyl alcohol
  • PET polyethylene terephthalate
  • Figure 2 is a sectional view taken along line 2-2 of Figure 1.
  • Figure 3 is a table of material properties before and after exposure to fuels at 40 o C.
  • the fuel permeation barrier fuel tank 10 includes a tank shell 12.
  • the tank shell 12 is of a generally rectangular type.
  • the tank shell 12 includes a first or lower half shell 14 and a second or upper half shell 16.
  • the side wall 20 has a flange 22 extending outwardly and generally perpendicular thereto.
  • the side wall 26 has a flange 28 extending outwardly and generally perpendicular thereto.
  • the first layer 30 has a predetermined thickness of approximately two millimeters (2.00 mm).
  • the second layer 32 has a predetermined thickness of approximately 0.07 mm.
  • the third layer 34 has a predetermined thickness of approximately 0.11 mm.
  • the fourth layer 36 has a predetermined thickness of approximately 0.07 mm.
  • the fifth layer 38 has a predetermined thickness of approximately 1.5 mm.
  • the sixth layer 40 has a predetermined thickness of approximately one millimeter (1.00 mm).
  • the sixth layer 40 also has a predetermined percentage of the material weight such as approximately 20%. It should be appreciated that the layers 30,32,34,36,38,40 have a total thickness of approximately 4.75 mm.
  • Permeability constant of EVOH in pure gasoline is 0.006 g-mil/100 sq. in-day.
  • the permeability constant jumps to 22 and 52 g-mil/100 sq. in-day, respectively.
  • 74% of the yield strength of EVOH drops is lost after exposure to 85/15 Fuel C/methanol blend.
  • the PET has a permeability constant of 7.5 in a fuel containing 15% methanol. Its tensile modulus drops from a value of 168 (kPSI) to 106 (kPSI) after exposure to 85/15 Fuel C/methanol blend. It should be appreciated that a similar trend is also observed for the yield strength of PET, which drops only to 51% of its original value after exposure to 85/15 Fuel C/methanol blend.