JPS59204221A - 電源装置の変圧器 - Google Patents
電源装置の変圧器
Info
Publication number
JPS59204221A
Authority
JP
Japan
Prior art keywords
transformer
base
wires
fuses
protective
Prior art date
Pending
Application number
JP7908083A
Other languages
English (en)
Inventor
Toshiaki Nishikiori
錦織 俊明
Olympus Corp
Original Assignee
Olympus Corp
Olympus Optical Co Ltd
Filing date
Publication date
Application filed by Olympus Corp, Olympus Optical Co Ltd filed Critical Olympus Corp
Priority to JP7908083A priority Critical patent/JPS59204221A/ja
Publication of JPS59204221A publication Critical patent/JPS59204221A/ja
Pending legal-status Critical Current
Links
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F27/00Details of transformers or inductances, in general
    • H01F27/40Structural association with built-in electric component, e.g. fuse
    • H01F27/402Association of measuring or protective means
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Regulation Of General Use Transformers (AREA)
Abstract
(57)【要約】本公報は電子出願前の出願データであるた
め要約のデータは記録されません。
Description
従来、変圧器すなわちトランスには異常時に大電流が流
れて事故を起すととを防止するだめの保護ヒーーズが内
蔵されている。ところが、上記保護ヒューズト・・は第
1図で示すようにそのトランスの外箱2の内部に完全に
内蔵されているため、異常時に保護ヒーーズト・・が溶
断しても交換不能であり、トランス全体を交換しなけれ
ばならなかった。また、保護ヒユーズト・・の定格の変
更もその度トランス全体を変更しなければならず、非常
に煩られしいばかりでなく、不経済であった。
捷だ、トランスには入力側として各電圧(たとえば10
0V 、120 V 、220V 、240Vなど)の