MY114254A - Sheet of corrugated paper for producing a packing - Google Patents
Sheet of corrugated paper for producing a packingInfo
- Publication number
- MY114254A MY114254A MYPI94003375A MYPI19943375A MY114254A MY 114254 A MY114254 A MY 114254A MY PI94003375 A MYPI94003375 A MY PI94003375A MY PI19943375 A MYPI19943375 A MY PI19943375A MY 114254 A MY114254 A MY 114254A
- Authority
- MY
- Malaysia
- Prior art keywords
- side wall
- section
- sections
- packing
- sheet
- Prior art date
Links
- 238000012856 packing Methods 0.000 title abstract 4
Landscapes
- Cartons (AREA)
Abstract
AA SHEET OF CORRUGATED PAPER FOR PRODUCING A PACKING 201 WITH A CENTRAL INNER SPACE S TO RECEIVE ONE SIDE PORTION OF A PRODUCT TO BE SUPPORTED BY THE PACKING AND WITH OPPOSED SHORT DOUBLE WALLS 3 AND 4 AND OPPOSED LONG DOUBLE WALLS 1 AND 2. THE SHEET COMPRISES (I) A BASE SECTJON 6 INCLUDING SUPPORT WALL MEMBERS 5, (II) OUTER SIDE WALL SECTIONS 7A AND 8A LOCATED WITH THE BASE SECTION 6 BETWEEN, (III) LID SECTIONS 9 AND 10 PROVIDED ON OPPOSED SIDES OF THE BASE SECTION AND OUTER SIDE WALL SECTIONS, (IV) TOP SECTIONS 7B AND 8B LOCATED OUTSIDE THE OUTER SIDE WALL SECTIONS 7A AND 8A, RESPECTIVELY, (VI) AN INNER SIDE WALL SECTION 7C LOCATED NEXT TO THE TOP- SECTION 7B, (VII) AN INNER SIDE WALL SECTION 8C LOCATED OUTSIDE THE TOP SECTION 8B, AND (VIII) BOTTOM SECTIONS, OR OUTERMOST SECTIONS, LLA AND LIB. WHEN THE SHEET IS FOLDED INTO A PACKING 201, THE LID SECTION 9 AND 10 FORM OPPOSED SHORT DOUBLE WALLS 3 AND 4. ALSO, AT THE SAME TIME, THE INNER SIDE WALL SECTION 7C AND THE OUTER SIDE WALL SECTION 7A FORM ,A HOLLOW DOUBLE WALL 1 WHEREAS THE INNER SIDE WALL SECTION 8C AND THE OUTER- SIDE WALL SECTION 8A FORM A, HOLLOW DOUBLE WALL 2 OPPOSED TO THE DOUBLE WALL 1. FIG. 5