MY129462A - Corrugated cardboard tube and load bearing tables using the same - Google Patents
Corrugated cardboard tube and load bearing tables using the same
Info
Publication number
MY129462A
MY129462A MYPI9403273A MY129462A MY 129462 A MY129462 A MY 129462A MY PI9403273 A MYPI9403273 A MY PI9403273A MY 129462 A MY129462 A MY 129462A
Prior art keywords
corrugated cardboard
cardboard tube
lined
load bearing
tube
Inventor
Hisashi Yoshii
Original Assignee
Hisashi Yoshii
Filing date
Publication date
Application filed by Hisashi Yoshii filed Critical Hisashi Yoshii
Priority to MYPI9403273 priority Critical patent/MY129462A/en
Publication of MY129462A publication Critical patent/MY129462A/en
Links
Landscapes
  • Pallets (AREA)
Abstract
A CORRUGATED CARDBOARD TUBE (1A) INCLUDES A TUBULAR LAMINAR STRUCTURE OF SINGLE-LINED CORRUGATED CARDBOARD WHICH INCLUDES A PLURALITY OF STRIPS OF SINGLE- LINED CORRUGATED CARDBOARD (2) SPIRALLY WOUND INTO A SUBSTANTIALLY CYLINDRICAL CONFIGURATION TO FORM CORRESPONDING SINGLE-LINED CORRUGATED CARDBOARD LAYERS (31 TO 36) OVERLAPPING AND BONDED WITH EACH OTHER IN A RADIAL DIRECTION. EACH OF THE STRIPS OF SINGLE-LINED CORRUGATED CARDBOARD (2) IS COMPOSED OF AN ELONGATED LINER SHEET (2B) AND A CORRUGATED SHEET (2A), HAVING A PLURALITY OF PARALLEL RIDGES (2D) AND FURROWS, AND BEING SPIRALLY TURNED IN A DIRECTION PERPENDICULAR TO THE RIDGES (2D). THE CORRUGATED CARDBOARD TUBE (1A) IS USED AS A LOAD BEARING MEMBER ADAPTED TO SUPPORT A LOAD ACTING IN A DIRECTION (S) AXIALLY OF THE CORRUGATED CARDBOARD TUBE (1A). THE CORRUGATED CARDBOARD TUBE (1A) MAY ALSO BE USED AS LEG MEMBERS OF A PALLET (6) OR A SKID (60) AND, IN SUCH CASE, THE CORRUGATED CARDBOARD TUBES (1A) ARE BONDED AT THEIR ANNULAR ENDS TO UPPER AND LOWER PLATES (6A AND 6B) OR TO AN UPPER PLATE (6C) TO COMPLETE THE PALLET (6) OR THE SKID (60). (FIG. 10)