NO841261L - Dental legering basert paa uedle metaller - Google Patents
Dental legering basert paa uedle metaller
Info
Publication number
NO841261L
NO841261L NO841261A NO841261A NO841261L NO 841261 L NO841261 L NO 841261L NO 841261 A NO841261 A NO 841261A NO 841261 A NO841261 A NO 841261A NO 841261 L NO841261 L NO 841261L
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
approx
alloy
indium
gallium
porcelain
Prior art date
Application number
NO841261A
Other languages
English (en)
Inventor
Henry Leroy Andrews
Original Assignee
Howmedica
Filing date
Publication date
Application filed by Howmedica filed Critical Howmedica
Publication of NO841261L publication Critical patent/NO841261L/no
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22CALLOYS
    • C22C19/00Alloys based on nickel or cobalt
    • C22C19/07Alloys based on nickel or cobalt based on cobalt
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K6/00Preparations for dentistry
    • A61K6/80Preparations for artificial teeth, for filling teeth or for capping teeth
Landscapes
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Plastic & Reconstructive Surgery (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
Abstract
Description
De edle metaller ble anvendt til fremstilling av de
ca. 0,6% silisium, ca. 0,05% karbon og ca. 1,7% indium.
Det foreliggende legeringsmateriale er hovedsakelig
R
Eksempel 1
Legeringen ga den følgende kjemiske analyse i vekt%:
Legeringen ble vurdert med hensyn til fysiske og kjemiske egenskaper som følger:
Strekk- egenskaper
Den ubearbeidede legering ble omstøpt til prøvestykker, 40 mm lange, med en glattgreps-diameter på 4,5 mm og en målt diameter på 3 mm. En strekkmaskin av typen Instron ble deretter anvendt til bestemmelse av 0,2% flytegrensen (FG) , strekkfastheten (SF) og forlengelse.
Mikrohardhet
Rektangulære hardhets-prøvestykker (20 mm x 13 mm x 4 mm) ble støpt og delt i to stykker. Ett stykke ble montert på bakelitt med en overflate på 10 mm x 13 mm, avdekket og deretter pusset metallografisk med pussepapir med silisiumkar-bid-pussesand 600. Vickers-mikrohardheten hos prøven ble deretter bestemt under anvendelse av et mikrohardhets-test-apparat av typen Leitz Wetzlar med en mengde på 1000 gram.
Varmeutvidelse
Korrosjon
Både anodisk polarisering og sprekk-korrosjon hos legeringen ble bestemt. Ved anodisk polarisering ble det etter utprøv-ning boret gjennom bakdelen av hardhetsprøvestykkene for motta-king av en elektrode, og deretter ble stykkene pusset på nytt. Prøven ble deretter vurdert ved hjelp av potensiodynamisk anodisk polarisering i 0,9% saltvannsoppløsning, under anvendelse av et potensiostat av typen Princeton Applied Research modell 173 og programmeringsinnretning modell 175 med en av-søkningshastighet på 2,0 mV pr. sekund, fra under og gjennom korrosjonspotensialet, idet avsøkningen ble avsluttet ved en strøm på 100 mikroampere. Ved bestemmelse av sprekk-korrosjon ble det kunstig dannet en sprekk ved at man anbrakte en tett tilsluttende teflonring på en varmeutvidelses-stav,
Binding til porselen
Den generelle fremgangsmåte for porselens-påføring som
er beskrevet i US-paterit 3 948 653, ble fulgt under anvendelse
i luft ved en tredje brenning.
I det følgende oppsummeres vurderingen av legeringen:
Strekkegenskaper
Eksempel 2
Eksempel 3
Claims (5)
3. Dental legering ifølge krav 2, som inneholder ca. 28% krom og ca. 6% molybden.
4. Dental legering ifølge krav 1, som inneholder fra ca. 1,5 til 3% av hvert av indium og gallium.