PH11943A - 2,2"-anhydro-1-b-d-arabinofuranosyl-5-fluorocytosine salts and process of preparation - Google Patents
2,2"-anhydro-1-b-d-arabinofuranosyl-5-fluorocytosine salts and process of preparation
Info
Publication number
PH11943A
PH11943A PH14979A PH14979A PH11943A PH 11943 A PH11943 A PH 11943A PH 14979 A PH14979 A PH 14979A PH 14979 A PH14979 A PH 14979A PH 11943 A PH11943 A PH 11943A
Authority
PH
Philippines
Prior art keywords
arabinofuranosyl
fluorocytosine
anhydro
salts
preparation
Prior art date
Application number
PH14979A
Other languages
English (en)
Inventor
M Hoffer
Original Assignee
Hoffmann La Roche
Filing date
Publication date
Application filed by Hoffmann La Roche filed Critical Hoffmann La Roche
Publication of PH11943A publication Critical patent/PH11943A/en
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H19/04Heterocyclic radicals containing only nitrogen atoms as ring hetero atom
    • C07H19/06Pyrimidine radicals
Landscapes
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
PH14979A 1972-09-05 1973-08-30 2,2"-anhydro-1-b-d-arabinofuranosyl-5-fluorocytosine salts and process of preparation PH11943A (en)