PL249563B1 - Narzędziowy stop odlewniczy o wysokiej twardości - Google Patents
Narzędziowy stop odlewniczy o wysokiej twardościInfo
- Publication number
- PL249563B1 PL249563B1 PL440950A PL44095022A PL249563B1 PL 249563 B1 PL249563 B1 PL 249563B1 PL 440950 A PL440950 A PL 440950A PL 44095022 A PL44095022 A PL 44095022A PL 249563 B1 PL249563 B1 PL 249563B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- weight
- amount
- alloy
- times greater
- carbon contained
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22C—ALLOYS
- C22C37/00—Cast-iron alloys
- C22C37/06—Cast-iron alloys containing chromium
- C22C37/08—Cast-iron alloys containing chromium with nickel
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22C—ALLOYS
- C22C37/00—Cast-iron alloys
- C22C37/10—Cast-iron alloys containing aluminium or silicon
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22C—ALLOYS
- C22C38/00—Ferrous alloys, e.g. steel alloys
- C22C38/02—Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing silicon
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22C—ALLOYS
- C22C38/00—Ferrous alloys, e.g. steel alloys
- C22C38/04—Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing manganese
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22C—ALLOYS
- C22C38/00—Ferrous alloys, e.g. steel alloys
- C22C38/18—Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium
- C22C38/40—Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium with nickel
- C22C38/44—Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium with nickel with molybdenum or tungsten
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
Abstract
Narzędziowy stop odlewniczy o wysokiej twardości zawierający masowo 0,6 - 4,6% węgla (C), 0,5 - 2,0% manganu (Mn) poniżej 2,0% krzemu (Si), poniżej 0,05% fosforu (P), nie więcej niż 0,05% siarki (S), 1,0 - 3,0% Chromu (Cr), 0,5 - 2,0% niklu (Ni), 0,3 - 1,5% molibdenu (Mo), 0,02 - 0,05% glinu (Al), resztę stanowi żelazo (Fe) nieuniknione zanieczyszczenia charakteryzuje się tym, że w miejsce części żelaza (Fe) w skład stopu wchodzi co najmniej jeden z pierwiastków z grupy obejmującej tytan (Ti), niob (Nb), wanad (V), wolfram (W), cyrkon (Zr), hafn (Hf), tantal (Ta), przy czym suma łączna mas wagowych pierwiastków z tej grupy, użytych w stopie wynosi od 1,0 - 15,0% masy wagowej stopu. Stop korzystnie, może zawierać tytan (Ti) w ilości wagowej 4 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6 - 0,8%, wanad (V) w ilości wagowej 5,5 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6 - 0,8%, cyrkon (Zr) w ilości wagowej 8 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6 - 0,8%, niob (Nb) w ilości wagowej 8 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6 - 0,8%, wolfram (W) w ilości wagowej 15 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6 - 0,8%, tal (Ta) w ilości wagowej 15 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6 - 0,8%, hafn (Hf) w ilości wagowej 15 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6 - 0,8%.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest narzędziowy stop odlewniczy o wysokiej twardości.
Znane jest ze zgłoszenia patentowego PL 225743B1 staliwo wysokomanganowe odporne na ścieranie, zawierające wagowo: 0,7-2,0% C, 11,0-19,0% Mn, maks. 2,5% Si, maks. 1,5% Cr, maks. 1,0% Ni, maks. 0,10% P, maks. 0,04% S, tytan, reszta Fe i nieuniknione zanieczyszczenia, znamienne tym, że zawartość tytanu wynosi 0,5-5,0%.
Znane jest ze zgłoszenia patentowego PL 230 940B1 staliwo chromowo-niklowe o podwyższonej odporności na ścieranie, zawierające wagowo: maks. 2,0% C, maks. 2,5% Mn, maks. 1,50% Si, maks. 0,05% P, maks. 0,05% S, 15,0-21,0%, Cr, 7,0-13,00% Ni, maks. 2,0% Mo, reszta Fe i nieuniknione zanieczyszczenia, znamienne tym, że zawiera Ti w ilości wagowej 1,0-10,0%.
Znane jest ze zgłoszenia patentowego PL 233674B1 staliwo chromowo-niklowe o podwyższonej odporności na ścieranie, zawierające masowo: maks. 2,0% węgla, maks. 2,5% manganu, maks. 1,50% krzemu, maks. 0,05% fosforu, maks. 0,05% siarki, 15,0-21,0% chromu, 7,0-13,0% niklu, maks. 2,0% molibdenu, niob, reszta Fe i nieuniknione zanieczyszczenia, znamienne tym, że zawartość niobu wynosi 5,4-10,0% masowych.
Znane jest ze zgłoszenia patentowego PL 232878B1 staliwo wysokomanganowe odporne na ścieranie, zawierające wagowo:0,7-2,0% węgla, 10,0-20,0% manganu, maks. 2,5% krzemu, maks. 1,5% chromu, maks. 1,0% niklu, maks. 0,5% molibdenu, maks. 0,10% fosforu, maks. 0,04% siarki oraz niob, reszta Fe i nieuniknione zanieczyszczenia, znamienne tym, że zawiera niob w ilości 1,0-10,0% wagowych.
Znana jest ze zgłoszenia patentowego JP2012251189 stal narzędziowa do pracy na zimno o dobrej odporności na korozję i określonej odporności na zużycie, zawierająca w procentach wagowych: 1,10-2,00% C, 10,5-12,5% Cr, 0,6-1,0% Si, 0,4-1,0% Mn, 0,5-4,0% Mo, 0,5-4,0% W, 0,25-4,0% Co, 0,25-4,0% Ni oraz resztę Fe z nieuniknionymi zanieczyszczeniami.
Dotychczas do wyrobu elementów i części maszyn pracujących w warunkach zużycia (np. w przemyśle górniczym, wydobywczym czy przeróbki materiałów w postaci kruszyw) najczęściej stosuje się staliwa narzędziowe.
Znanych jest wiele gatunków tych stali, w których odporność na zużycie uzyskuje się głównie przez dodatki pierwiastków węglikotwórczych takich jak: V, W, Mo i Cr. Ze względu na dużą ilość węglików pierwotnych i wtórnych, plastyczność tych stopów ulega znacznemu pogorszeniu. Jest to ograniczenie zastosowania stali z bardzo dużą ilością węglików do wytwarzania narzędzi przez przeróbkę plastyczną i wiąże się z utratą zdolności takiej stali do przeróbki plastycznej na gorąco. Maksymalna twardość w stosowanych obecnie stalach szybkotnących wynosi około 65 HRC, co odpowiada około 850 HV. Ti i Nb obecnie dodawane są do stali w niewielkich ilościach, raczej jako modyfikator w ilości do 0,5%.
Odlewanie narzędzi ze stopu o założonym składzie chemicznym i bezpośrednie otrzymywanie narzędzi przez odlewanie jest metodą szybszą i tańszą, choć wymaga precyzyjnej technologii - wytapianych modeli. Charakteryzuje się również wysokim uzyskiem ciekłej stali (60:70%) w stosunku do 20:40% przy zastosowaniu walcowania bądź kucia. Opracowanie nowych, stopów o podwyższonej odporności na zużycie, o bardzo dużej twardości i dużym udziale twardych węglików w osnowie, pozwoli na zastosowanie ich na elementy przeznaczone do szczególnych zastosowań np. narzędzia dla przemysłu wydobywczego czy elementy maszyn do przeróbki materiałów.
Przedmiotem wynalazku jest narzędziowy stop odlewniczy o wysokiej twardości i odporności na ścieranie, uzyskiwany przez wytworzenie w procesie metalurgicznym, w ciekłej stali, pierwotnych węglików Ti, Nb lub Zr. Odlewnictwo i metalurgia ciekłej stali pozwala na wprowadzanie dużych ilości pierwiastków węglikotwórczych takich jak: Ti, Nb, Zr, V, W, Mo, co powoduje wytworzenie w osnowie stopu węglików pierwotnych (i wtórnych), które są w niej równomiernie rozmieszczone, a ograniczeniem staje się tylko lejność ciekłego stopu. Wytworzenie w osnowie tylko węglików pierwotnych (Ti, Nb lub Zr), które powstają w ciekłym stopie daje możliwość odlewania kompozytów. Ostateczne nadanie właściwości takich stopów - wysokiej twardości i odporności na ścieranie, uzyskuje się przez odpowiednio dobraną obróbkę cieplną, która polega na hartowaniu z temperatury zależnej od składu chemicznego i odpuszczaniu odprężającym.
Istotą narzędziowego stopu odlewniczego o wysokiej twardości zawierającego masowo 0,6-4,6% węgla (C), 0,5-2,0% manganu (Mn) poniżej 2,0% krzemu (Si), poniżej 0,05% fosforu (P), nie więcej niż 0,05% siarki (S), 1,0-3,0% chromu (Cr), 0,5-2,0% niklu (Ni), 0,3-1,5% molibdenu (Mo), 0,02-0,05%
PL 249563 Β1 glinu (Al), resztę stanowi żelazo (Fe) i nieuniknione zanieczyszczenia, jest to, że w miejsce części żelaza (Fe) w skład stopu wchodzi co najmniej jeden z pierwiastków z grupy obejmującej tytan (Ti), niob (Nb), wanad (V), wolfram (W) cyrkon, (Zr), hafn (Hf), tantal (Ta), przy czym suma łączna mas wagowych pierwiastków z tej grupy, użytych w stopie wynosi od 1,0-15,0% masy wagowej stopu.
Korzystnie stop zawiera tytan (Ti) w ilości wagowej 4 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
Korzystnie stop zawiera wanad (V) w ilości wagowej 5,5 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
Korzystnie stop zawiera cyrkon (Zr) w ilości wagowej 8 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
Korzystnie stop zawiera niob (Nb)w ilości wagowej 8 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
Korzystnie stop zawiera wolfram (W) w ilości wagowej 15 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
Korzystnie stop zawiera tal (Ta) w ilości wagowej 15 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
Korzystnie stop zawiera hafn (Hf) w ilości wagowej 15 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
Przykład wykonania nr 1 (przykład staliwa z tytanem według wynalazku oraz opis procesu jego otrzymywania w piecu indukcyjnym o pojemności tygla 10 kg).
Otrzymano staliwo o składzie chemicznym przedstawionym w tabeli 1, reszta Fe i nieuniknione zanieczyszczenia.
Tabela 1
Skład chemiczny otrzymanego staliwa z Ti
| Skład chemiczny [% mas.] | |||||||||
| C | Mn | Si | P | S | Cr | Ni | Mo | Al | Ti |
| 1,8 | 1,0 | 1,8 | 0,02 | 0,04 | 1,1 | 1,0 | 0,3 | 0,02 | 4,5 |
W tabeli 2 przedstawiono zestawienie materiałów wsadowych do wytopu staliwa narzędziowego z tytanem.
Tabela 2
Zestawienie materiałów wsadowych dla wytopu z tytanem
| Skład chemiczny [% mas.] | |||||||||
| C | Mn | Si | P | S | Cr | Ni | Ti | Masa [g] | |
| G70CrMnSiNi Mo2 | 0,7 0 | 0,80 | 0,60 | 0,0 4 | 0,0 4 | 2,0 | 0,8 | 4680 | |
| surówka | 4,0 0 | 2660 | |||||||
| mangan | 100, 0 | 40 | |||||||
| krzem | 100, 0 | 20 |
PL 249563 Β1
| chrom | 99, 9 | 50 | |||||||
| nikiel | 100, 0 | 30 | |||||||
| tytan | 0,1 0 | 70, 0 | 550 | ||||||
| Skład | 1,7 4 | 0,96 | 0,60 | 0,0 2 | 0,0 2 | 1,7 9 | 0,84 | 4,7 9 | 8030 |
Staliwo o wysokiej twardości i odporności na ścieranie z tytanem otrzymano w następujący sposób: Jako wsadu użyto 4680 g złomu własnego staliwa G70CrMnSiNiMo2 o znanym składzie chemicznym przedstawionym w tabeli 2, reszta Fe i inne dodatki i nieuniknione zanieczyszczenia, który uzupełniono o 2260 g surówki jako nawęglacz o znanym składzie chemicznym przedstawionym w tabeli 2, reszta Fe i inne dodatki i nieuniknione zanieczyszczenia. Składniki te załadowano na dno tygla przed włączeniem pieca. Po roztopieniu wsadu, nagrzaniu metalu do około 1600°C, wymieszaniu i wyrównaniu temperatury, metal odtleniono za pomocą aluminium w ilości 10 g i dodano porcjami (tak, aby nie obniżać temperatury kąpieli metalowej) resztę dodatków stopowych: 40 g manganu elektrolitycznego, 20 g krzemu metalicznego, 50 g chromu (99,9%Cr) i 30 g niklu elektrolitycznego. Po roztopieniu dodatków stopowych, wymieszaniu ciekłej stali i wyrównaniu temperatury, metal powtórnie odtleniono za pomocą aluminium w ilości 10 g i wprowadzono pierwiastek węglikotwórczy w postaci Fe-Ti (około 70% Ti, 30% Fe, w tym dodatki i nieuniknione zanieczyszczenia) w ilości 550 g. Fe-Ti dodawano porcjami, w taki sposób aby nie obniżać temperatury kąpieli metalowej. Po dodaniu ostatniej porcji żelazostopu, ciekły metal przetrzymano w piecu przez około 8 min. w celu wyrównania składu chemicznego i uzyskania temperatury zalewania formy (1560^-1580°C). Przed odlaniem metalu do formy, stop odtleniono za pomocą Fe-Ca-Si w ilości około 10 g i aluminium w ilości 5 g.
W ten sposób otrzymano staliwo o składzie podanym wyżej (tabela 1).
Po hartowaniu z temperatury 920°C oraz odprężaniu przy temperaturze 200°C uzyskano max. twardość 820 HV.
Odporność na zużycie ścierne w teście Millera, staliwa z przykładu 1, rośnie blisko czterokrotnie w porównaniu ze staliwem narzędziowym G70CrMnSiNiMo2.
Przykład wykonania nr 2 (przykład staliwa z niobem według wynalazku oraz opis procesu jego otrzymywania w piecu indukcyjnym o pojemności tygla 10 kg).
Otrzymano staliwo o składzie chemicznym przedstawionym w tabeli 3, reszta Fe i nieuniknione zanieczyszczenia.
Tabela 3
Skład chemiczny otrzymanego staliwa z Nb
| Skład chemiczny [% mas.] | |||||||||
| C | Mn | Si | P | S | Cr | Ni | Mo | Al | Nb |
| 1,9 | 1,0 | 1,8 | 0,03 | 0,04 | 1,3 | 1,2 | 0,3 | 0,03 | 9 |
W tabeli 4 przedstawiono zestawienie materiałów wsadowych do wytopu staliwa narzędziowego z niobem.
PL 249563 Β1
Tabela 4
Zestawienie materiałów wsadowych dla wytopu z niobem
| Skład chemiczny [% mas.] | |||||||
| C | Mn | Si | Cr | Ni | Nb | Masa [g] | |
| G70CrMnSiNiMo2 | 0,70 | 0,80 | 0,60 | 2,0 | 0,80 | 4000 | |
| surówka 1 | 4,5 | 0,03 | 0,30 | 4000 | |||
| Mn | 80,0 | 90 | |||||
| Cr | 100,0 | 120 | |||||
| Ni | 100,0 | 100 | |||||
| Si | 75,0 | 50 | |||||
| Nb | 60,0 | 1300 | |||||
| Skład | 2,15 | 1,09 | 0,76 | 2,08 | 1,37 | 8,1 | 9660 |
Staliwo o wysokiej twardości i odporności na ścieranie z niobem otrzymano w następujący sposób: Jako wsadu użyto 4000 g złomu własnego staliwa G70CrMnSiNiMo2 o znanym składzie chemicznym przedstawionym w tabeli 4, reszta Fe i inne dodatki i nieuniknione zanieczyszczenia, który uzupełniono o 4000 g surówki jako nawęglacz o znanym składzie chemicznym przedstawionym w tabeli 4, reszta Fe i inne dodatki i nieuniknione zanieczyszczenia. Składniki te załadowano na dno tygla przed włączeniem pieca. Po roztopieniu wsadu, nagrzaniu metalu do około 1600°C, wymieszaniu i wyrównaniu temperatury, metal odtleniono za pomocą aluminium w ilości 10 g i dodano porcjami (tak, aby nie obniżać temperatury kąpieli metalowej) resztę dodatków stopowych: 90 g Fe-Mn (80% Mn), 50 g Fe-Si (75% Si), 120 g chromu (99,9% Cr) i 100 g niklu elektrolitycznego. Po roztopieniu dodatków stopowych, wymieszaniu ciekłej stali i wyrównaniu temperatury, metal powtórnie odtleniono za pomocą aluminium w ilości 10 g i wprowadzono pierwiastek węg li kotwo rczy w postaci Fe-Nb (około 60% Nb, 40% Fe, w tym dodatki i nieuniknione zanieczyszczenia) w ilości 1300 g. Fe-Nb dodawano porcjami, w taki sposób aby nie obniżać temperatury kąpieli metalowej. Po dodaniu ostatniej porcji żelazostopu, ciekły metal przetrzymano w piecu przez około 8 min. w celu wyrównania składu chemicznego i uzyskania temperatury zalewania formy (1570^-1590°C). Przed odlaniem metalu do formy, stop odtleniono za pomocą Fe-Ca-Si w ilości około 10 g i aluminium w ilości 5 g.
Wtoku powyższych działań otrzymano staliwo o składzie wymienionym wyżej (tabela 3).
Po hartowaniu z temperatury 930°C oraz odprężaniu przy temperaturze 200°C uzyskano max. twardość 910 HV.
Odporność na zużycie ścierne w teście Millera staliwa z niobem rośnie ponad trzykrotnie w porównaniu ze staliwem narzędziowym G70CrMnSiNiMo2.
Claims (8)
- Zastrzeżenia patentowe1. Narzędziowy stop odlewniczy o wysokiej twardości zawierający masowo 0,6-4,6% węgla (C), 0,5-2,0% manganu (Mn) poniżej 2,0% krzemu (Si), poniżej 0,05% fosforu (P), nie więcej niż 0,05% siarki (S), 1,0-3,0% Chromu (Cr), 0,5-2,0% niklu (Ni), 0,3-1,5% molibdenu (Mo), 0,02-0,05% glinu (Al), resztę stanowi żelazo (Fe) i nieuniknione zanieczyszczenia znamienny tym, że w miejsce części żelaza (Fe) w skład stopu wchodzi co najmniej jeden z pierwiastków z grupy obejmującej tytan (Ti), niob (Nb), wanad (V), wolfram (W) cyrkon, (Zr), Hafn (Hf), Tantal (Ta), przy czym suma łączna mas wagowych pierwiastków z tej grupy, użytych w stopie wynosi od 1,0-15,0% masy wagowej stopu.
- 2. Narzędziowy stop odlewniczy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że zawiera tytan (Ti) w ilości wagowej 4 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
- 3. Narzędziowy stop odlewniczy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że zawiera wanad (V) w ilości wagowej 5,5 raza większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
- 4. Narzędziowy stop odlewniczy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że zawiera cyrkon (Zr) w ilości wagowej 8 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
- 5. Narzędziowy stop odlewniczy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że zawiera niob (Nb) w ilości wagowej 8 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
- 6. Narzędziowy stop odlewniczy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że zawiera wolfram (W) w ilości wagowej 15 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
- 7. Narzędziowy stop odlewniczy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że zawiera tal (Ta) w ilości wagowej 15 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
- 8. Narzędziowy stop odlewniczy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że zawiera hafn (Hf) w ilości wagowej 15 razy większej niż zawarta w stopie ilość wagowa węgla pomniejszona o wartość 0,6-0,8%.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL440950A PL249563B1 (pl) | 2022-04-14 | 2022-04-14 | Narzędziowy stop odlewniczy o wysokiej twardości |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL440950A PL249563B1 (pl) | 2022-04-14 | 2022-04-14 | Narzędziowy stop odlewniczy o wysokiej twardości |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| PL440950A1 PL440950A1 (pl) | 2023-10-16 |
| PL249563B1 true PL249563B1 (pl) | 2026-05-11 |
Family
ID=88372942
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| PL440950A PL249563B1 (pl) | 2022-04-14 | 2022-04-14 | Narzędziowy stop odlewniczy o wysokiej twardości |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| PL (1) | PL249563B1 (pl) |
Families Citing this family (1)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| PL448834A1 (pl) * | 2024-06-14 | 2025-12-15 | Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie | Staliwo chromowe o podwyższonej odporności na ścieranie |
-
2022
- 2022-04-14 PL PL440950A patent/PL249563B1/pl unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| PL440950A1 (pl) | 2023-10-16 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| RU2702517C2 (ru) | Износостойкий сплав | |
| AU2013344748B2 (en) | Method for the production of high-wear-resistance martensitic cast steel and steel with said characteristics | |
| JP7045315B2 (ja) | 熱間工具鋼 | |
| JP2017095802A (ja) | 優れた靭性及び熱伝導率を有する熱間工具鋼 | |
| US20220162731A1 (en) | Hot-working die steel, heat treatment method thereof and hot-working die | |
| CN100402687C (zh) | 一种多元高镍铬合金耐磨铸铁及其制备工艺 | |
| JP7249338B2 (ja) | ステンレス鋼、ステンレス鋼をアトマイズすることにより得られるプレアロイ粉及びプレアロイ粉の使用 | |
| CA2488793A1 (en) | Cold work steel and cold work tool | |
| JP2015524881A (ja) | 超高強度高靭性耐摩耗鋼板及びその製造方法 | |
| JP2014529355A (ja) | 高硬度・高靭性・耐磨耗鋼板およびその製造方法 | |
| CN106498294A (zh) | 一种nm600高级别低合金耐磨钢及其应用 | |
| AU3282899A (en) | Steel material for hot work tools | |
| JP2015193867A (ja) | 高靱性熱間工具鋼 | |
| JP2017061712A (ja) | 優れた熱伝導率および靱性を有する熱間工具鋼 | |
| JP5001460B2 (ja) | 大型部材用の高性能鋼 | |
| US20120315181A1 (en) | Stainless mold steel with lower delta ferrite content | |
| JP7083242B2 (ja) | 熱伝導率に優れる熱間工具鋼 | |
| TW201814067A (zh) | 熱加工工具鋼 | |
| CN101233254A (zh) | 耐腐蚀、可冷成型、可机加工、高强度的马氏体不锈钢 | |
| TWI907440B (zh) | 熱加工工具鋼 | |
| CN105463333A (zh) | 一种衬板锻造模具用钢、衬板锻造模具及其制备方法 | |
| CN106521294B (zh) | 一种Si-Mn合金化耐磨铸钢的制备方法 | |
| JP6956117B2 (ja) | 工具ホルダー用鋼 | |
| PL249564B1 (pl) | Narzędziowy stop odlewniczy o wysokiej twardości przeznaczony do azotowania | |
| CN104651711A (zh) | 一种多元复合变质铬镍钼铁合金及其制备工艺 |