Info
Publication number
PL416645A1
PL416645A1 PL416645A PL41664516A PL416645A1 PL 416645 A1 PL416645 A1 PL 416645A1 PL 416645 A PL416645 A PL 416645A PL 41664516 A PL41664516 A PL 41664516A PL 416645 A1 PL416645 A1 PL 416645A1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nano
mass
submicro
carbon particles
matrix structure
Prior art date
Application number
PL416645A
Other languages
Polish (pl)
Other versions
PL233434B1 (en
Inventor
Anita Olszówka-Myalska
Andrzej Korbiel
Włodzimierz Bochniak
Dariusz Kuc
Jerzy Myalski
Original Assignee
Politechnika Śląska
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Śląska filed Critical Politechnika Śląska
Priority to PL416645A priority Critical patent/PL233434B1/en
Publication of PL416645A1 publication Critical patent/PL416645A1/en
Publication of PL233434B1 publication Critical patent/PL233434B1/en
Links
Landscapes
  • Extrusion Of Metal (AREA)
  • Powder Metallurgy (AREA)
  • Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania kompozytu magnezowego z włóknami węglowymi z submikro lub nanoziarnistą osnową, który polega na tym, że wlewek kompozytowy z osnową ze stopu magnezu zawierający do 2% mas. Zn, do 0,6% mas. Zr, do 0,6% mas. pierwiastków ziem rzadkich (RE) i 2 ÷ 10% mas. włókien węglowych krótkich o długości nie większej niż 300 µm i 300 µm i o =-8 ÷ 10 µm, odlewa się grawitacyjnie do formy z suspensji stop-włókna, po czym poddaje się wyciskaniu na zimno z prędkością posuwu stempla od 0,1 do 0,3 mm/s i obustronnemu cyklicznemu skręcaniu (±6 ÷ 10°) z częstotliwością od 3 do 8 Hz.The subject of the application is a method for producing a magnesium composite with carbon fibers with a sub-micro or nano-grain matrix, which consists in the composite ingot with a magnesium alloy matrix containing up to 2% by mass. Zn, up to 0.6% by mass Zr, up to 0.6 mass% rare earths (RE) and 2 ÷ 10% by mass short carbon fibers with a length of not more than 300 µm and 300 µm and with a = -8 ÷ 10 µm, cast by gravity into a mold from alloy-fiber suspension, then subjected to cold extrusion at a punch feed speed from 0.1 to 0, 3 mm / s and cyclic twisting on both sides (± 6 ÷ 10 °) with a frequency of 3 to 8 Hz.