PL422301A1 - Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno - wapniowego - Google Patents
Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno - wapniowego
Info
Publication number
PL422301A1
PL422301A1 PL422301A PL42230117A PL422301A1 PL 422301 A1 PL422301 A1 PL 422301A1 PL 422301 A PL422301 A PL 422301A PL 42230117 A PL42230117 A PL 42230117A PL 422301 A1 PL422301 A1 PL 422301A1
Prior art keywords
drum
bed
mud
post
granulation
Prior art date
Application number
PL422301A
Other languages
English (en)
Other versions
PL233466B1 (pl
Inventor
Andrzej Obraniak
Stanisław Brzeziński
Tomasz Olejnik
Elżbieta Sobiecka
Andrzej Baryga
Original Assignee
Politechnika Łódzka
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Łódzka filed Critical Politechnika Łódzka
Priority to PL422301A priority Critical patent/PL233466B1/pl
Publication of PL422301A1 publication Critical patent/PL422301A1/pl
Publication of PL233466B1 publication Critical patent/PL233466B1/pl
Links
Classifications
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses
Landscapes
  • Fertilizers (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego, z materiału sypkiego, w postaci błota posaturacyjnego, w drodze jego granulacji, z użyciem wodnego roztworu melasu do jego nawilżania podczas granulacji, który polega tym, że jako materiał sypki, z którego wytwarza się nawóz stosuje się błoto posaturacyjne o wilgotności do 0,5 i o uziarnieniu do 2,5 mm, przy czym najpierw do poziomego granulatora bębnowego o pracy okresowej wprowadza się błoto posaturacyjne w takiej ilości, aby stosunek objętości wprowadzonego błota do objętości bębna granulatora był równy 0,15 - 0,40, po czym prowadzi się granulację błota przy szybkości obrotowej bębna granulatora 10 - 25 obrotów/minutę w czasie 4 - 10 minut z równoczesnym natryskiwaniem granulowanego złoża 10 - 70% wodnym roztworem melasu o temperaturze 10 - 50°C, wprowadzanym w postaci kropel o średnicy do 6 mm lub w postaci strugi, pod ciśnieniem 10 - 30 kPa w ilości 100 - 230 części wagowych na 1000 części wagowych złoża, następnie na przesypujące się w bębnie złoże nanosi porcję błota posaturacyjnego o uziarnieniu do 2,5 mm w ilości 150 - 700 części wagowych na 1000 części wagowych zgranulowanego złoża w bębnie i kontynuuje granulację w czasie kolejnych 4 - 15 minut, przy czym wodny roztwór melasu wprowadza się nad przesypujące się złoże za pomocą zestawu dysz umocowanych osiowo, wewnątrz bębna granulatora.