Sposób wytwarzania cegły o bardzo wysokich właściwościach mechanicznych, bez wypalania
Info
Publication number
PL439527A1
PL439527A1 PL439527A PL43952721A PL439527A1 PL 439527 A1 PL439527 A1 PL 439527A1 PL 439527 A PL439527 A PL 439527A PL 43952721 A PL43952721 A PL 43952721A PL 439527 A1 PL439527 A1 PL 439527A1
Prior art keywords
mpa
bricks
burning
high mechanical
amount
Prior art date
Application number
PL439527A
Other languages
English (en)
Inventor
Dawid Penkała
Original Assignee
Ekocarbon Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Filing date
Publication date
Priority to PL439527A priority Critical patent/PL439527A1/pl
Publication of PL439527A1 publication Critical patent/PL439527A1/pl
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04B18/04Waste materials; Refuse
    • C04B18/12Waste materials; Refuse from quarries, mining or the like
    • C04B18/125Slate residues, e.g. colliery shale or oil shale or oil shale ash
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09BDISPOSAL OF SOLID WASTE NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B09B3/00Destroying solid waste or transforming solid waste into something useful or harmless
    • B09B3/20Agglomeration, binding or encapsulation of solid waste
    • B09B3/25Agglomeration, binding or encapsulation of solid waste using mineral binders or matrix
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04B14/02Granular materials, e.g. microballoons
    • C04B14/04Silica-rich materials; Silicates
    • C04B14/14Minerals of vulcanic origin
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/91Use of waste materials as fillers for mortars or concrete
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Press-Shaping Or Shaping Using Conveyers (AREA)
Abstract
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania cegieł o bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej, bez wypalania. Sposób polega na przygotowaniu masy, z której otrzymuje się cegły, z udziałem łupka samoczynnie przepalonego na hałdach przykopalnianych w ilości od 5% do 95% części wagowych, mączki bazaltowej w ilości od 5% do 50 % części wagowych, cement w ilości od 5% do 45 % części wagowych i niewielkiej ilości wody, następnie po wymieszaniu i napełnieniu form odbywa się prasowanie o nacisku od 20 MPa do 50 MPa. Według sposobu otrzymuje się cegły o wytrzymałości na ściskanie od 40 MPa do 100 MPa.