RO112896B1 - Compoziţie de alimentaţie directă microbiană pentru creşterea animalelor şi metodă pentru favorizarea dezvoltării acesteia - Google Patents
Compoziţie de alimentaţie directă microbiană pentru creşterea animalelor şi metodă pentru favorizarea dezvoltării acesteiaInfo
- Publication number
- RO112896B1 RO112896B1 RO94-01518A RO9401518A RO112896B1 RO 112896 B1 RO112896 B1 RO 112896B1 RO 9401518 A RO9401518 A RO 9401518A RO 112896 B1 RO112896 B1 RO 112896B1
- Authority
- RO
- Romania
- Prior art keywords
- feed
- microbial
- direct
- fatty acid
- direct microbial
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K35/00—Medicinal preparations containing materials or reaction products thereof with undetermined constitution
- A61K35/66—Microorganisms or materials therefrom
- A61K35/74—Bacteria
- A61K35/741—Probiotics
- A61K35/744—Lactic acid bacteria, e.g. enterococci, pediococci, lactococci, streptococci or leuconostocs
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23K—FODDER
- A23K10/00—Animal feeding-stuffs
- A23K10/10—Animal feeding-stuffs obtained by microbiological or biochemical processes
- A23K10/16—Addition of microorganisms or extracts thereof, e.g. single-cell proteins, to feeding-stuff compositions
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23K—FODDER
- A23K40/00—Shaping or working-up of animal feeding-stuffs
- A23K40/30—Shaping or working-up of animal feeding-stuffs by encapsulating; by coating
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23K—FODDER
- A23K50/00—Feeding-stuffs specially adapted for particular animals
- A23K50/30—Feeding-stuffs specially adapted for particular animals for swines
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P3/00—Drugs for disorders of the metabolism
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12N—MICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
- C12N1/00—Microorganisms; Compositions thereof; Processes of propagating, maintaining or preserving microorganisms or compositions thereof; Processes of preparing or isolating a composition containing a microorganism; Culture media therefor
- C12N1/20—Bacteria; Culture media therefor
- C12N1/205—Bacterial isolates
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12N—MICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
- C12N11/00—Carrier-bound or immobilised enzymes; Carrier-bound or immobilised microbial cells; Preparation thereof
- C12N11/02—Enzymes or microbial cells immobilised on or in an organic carrier
- C12N11/04—Enzymes or microbial cells immobilised on or in an organic carrier entrapped within the carrier, e.g. gel or hollow fibres
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12R—INDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBCLASSES C12C - C12Q, RELATING TO MICROORGANISMS
- C12R2001/00—Microorganisms ; Processes using microorganisms
- C12R2001/01—Bacteria or Actinomycetales ; using bacteria or Actinomycetales
- C12R2001/46—Streptococcus ; Enterococcus; Lactococcus
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Zoology (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Animal Husbandry (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Mycology (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Public Health (AREA)
- Diabetes (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Hematology (AREA)
- Physiology (AREA)
- Dispersion Chemistry (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Obesity (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Birds (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Tropical Medicine & Parasitology (AREA)
- Virology (AREA)
- Fodder In General (AREA)
- Feed For Specific Animals (AREA)
- Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
Abstract
Prezenta invenţie se referă la o compoziţie de alimentaţie directă microbiană pentru creşterea animalelor ce conţine numai organisme obţinute pe cale naturală şi anume 30...70% Enterococcus faccium 301, ATCC No.550559, viabil, stabil şi uscat şi restul fiind reprezentat de Enterococcus faccium 202, ATCC No. 53519, viabil, stabil şi uscat, sub formă de microsfere de acizi graşi de asemeni metoda pentru favorizarea dezvoltării animalelor, care cuprinde administrarea compoziţiei de alimentaţie directă microbiană pentru creşterea animalelor, în raport de 226,8(0,5 Ib).. 907,2/tonă (2,0 Ib) de hrană.
Description
Prezenta invenție se referă la o compoziție de alimentație directă microbiană pentru creșterea animaleleor și metodă pentru favorizarea dezvoltării acestora, utilizată în alimentația păsărilor și a porcinelor.
Se cunoaște că favorizatori ai creșterii sub formă de antibiotice au fost foarte mult folosiți pentru păsări de curte, mai ales pui și curcani. Favorizatori ai creșterii, cum ar fi Stafac® și BMD® (metilen disalicilat de bacitracin] sunt antibiotice cunoscute și au fost folosite la niveluri sub-terapeutice de, de exemplu, 10 grame la tonă și 25 grame la tonă ca aditivi de hrănire pentru a obține trăsăturile dorite ale creșterii păsărilor de curte. Totuși, folosirea antibioticelor în aceste scopuri a fost de curând criticată. Una dintre aceste critici este posibilitatea ca păsările să capete toleranță la aceste antibiotice și atunci ele să nu-și mai facă efectul. Alte obiecții se referă la problemele de sănătate date de aditivii antibiotici nenaturali și la efectele de alterare pe care le pot avea. Totodată, datorită avantajelor folosirii antibioticelor sunt încă mult folosite pentru a îmbunătăți transformarea hranei, compoziția carcasei și pentru a favoriza creșterea.
Se știe că anumite bacterii pot fi benefice atunci când se adaugă la hrana animalelor. Aceste bacterii sunt benefice prin aceea că ele întrețin o micro-floră intestinală naturală. Unele companii oferă spre vânzare alimentație microbîană directă care conține bacteriile dorite. Alimentația microbîană directă, totuși, are dificultăți în menținerea unui produs stabil, □e regulă, alimentația microbîană directă este folosită la un nivel destul de scăzut, adăugată la hrană la un nivel de 0,1%. Totuși, alimentația directă microbîană care conține hrana sau produși aditivi de hrană este adesea stocată de fermieri pentru lungi perioade de timp. Aceasta stocare are adesea loc în condiții de umiditate și temperatura crescute. în multe cazuri este destulă umiditate pentru ca bacteriile să fie activate sau să înceapă să crească, dar totuși nu este destulă umiditate pentru a le susține. în consecința mor. Astfel, activitatea alimentației directe microbiene este oprită. în alte situații adăugarea de antibiotice la alimentația directă microbîană care conține hrana sau aditivi de hrană interacționeaza advers cu bacteriile, mai ales dacă sunt prezente mici cantități de umiditate și astfel bacteriile sunt din nou omorâte. în acest fel, există o problema semnificativă a stabilității alimentației directe microbiene la depozitare pe termen lung.
în alt caz, atunci când se adaugă alimentația directă microbîană, de exemplu la puii de găină, este uzuală peletizarea materialului cu adăugare de alimentație directă microbîană înainte de peletizare. Umiditatea din aburul utilizat în timpul peletizării activează parțial bacteriile, dar poate, ca rezultat al cantității insuficiente de umiditate pentru a le susține, să le omoare. De asemenea le poate omorâ căldura din timpul peletizării. Apoi, există de asemenea problema mediului acid din stomac, care este un potențial inactivator al bacteriilor înainte ca acestea să ajungă cu adevărat în intestin. Astfel, există o continuă nevoie de alimentație directă microbîană care să elibereze organismele numai la timpul potrivit în intestin, fără eliberare mai înainte datorată condițiilor de umiditate sau condițiilor dăunătoare de pH așa cum există în tractul digestiv anterior intestinului subțire.
Este de dorit în mod special să fie realizate anumite trăsături ale păsărilor. Acestea includ o luare în greutate crescută, o transformare mai bună a hranei, compoziția carcasei și în final uniformitatea greutății cârdului. O viteză crescută a luării de greutate și conversia mai bună a hranei sunt, desigur, dezirabile pentru efectele economice care însoțesc aceste rezultate dorite. Compoziția carcasei este importantă deoarece cea mai avantajoasă zonă de depunere a țesutului este pieptul pentru a se obține o cantitate mai mare de carne de calitate. Astfel, nu numai creșterea în greutate este importantă, ci este important și locul unde are loc aceasta creștere pe carcasă. Uniformitatea greutății cârdului este importantă deoarece dacă există mai multe
RO 112896 B păsări normale ca greutate, este necesar mai puțin lucru manual si cei care prelucrează pot să se bazeze pe scară mai largă pe prelucrarea cu mașini. Pe de altă parte, dacă păsările variază considerabil, 5 de la păsări foarte mici la păsări foarte mari, chiar dacă greutatea totală a cârdului este aceeași, păsările mai mici și cele mai mari necesită cu mult mai multă muncă manuală și, din cauza lipsei lor de io uniformitate în dimensiune, nu pot fi prelucrate cu ușurință cu mașina. Astfel, uniformitatea greutății cârdului cu un procent mare de distribuție în intervalul de dimensiune normală, astfel încât puii 15 să poată fi prelucrați cu dispozitive standardizate, reprezintă o trăsătură dorită.
De asemenea, ar fi deosebit de benefică o alimentație directă microbiană 20 care să fie folositoare nu numai pentru păsările de curte, cum ar fi pui și curcan, dar să fie folositoare deasemenea pentru porcine.
Problema pe care o rezolvă invenția 2 5 este realizarea unei compoziții de alimentație directă microbiană pentru creșterea animalelor ce conține numai organisme obținute pe cale naturală microîncapsulate în acid gras. 30
Prezenta invenție cuprinde de asemenea o metodă pentru favorizarea dezvoltării animalelor care arată modul și condițiile de administrare a compoziției de alimemtație directă microbiană. 35
Compoziția de alimentație directă microbiană înlătură dezavantajele de mai sus, prin aceea că, cuprinde 30..70% Enterococcus faecium 301, ATCC No. 550559, viabil, stabil și uscat și restul 40 fiind reprezentat de Enterococcus faecium 202, ATCC No. 53519, viabil, stabil și uscat, sub forma de microsfere de acid gras.
Metoda pentru favorizarea dezvol- 45 tării animalelor înlătură dezavantajele de mai sus, prin aceea că, cuprinde administrarea unei compoziții de alimentație directă microbiană pentru creșterea animalelor, și anume de microsfere de acid 50 gras de Enterococcus faecium 301, ATCC No.550559, viabil, stabil și uscat și microsfere de Enterococcus faecium 202, ATCC No. 53519, viabil, stabil și uscat, adăugată la rațiile de alimente în raport de 226,8(D,5lb)..9O7,2/tona [2,0 Ib] de hrană.
Un obiectiv primar al prezentei invenții este acela de a asigura o alimentație directă microbiană pentru avicultura care nu conține antibiotice și conține numai organisme apărute pe cale naturală microîncapsulate în acid gras.
Un alt obiectiv primar al prezentei invenții este de a oferi o alimentație directă microbiană, care conține două organisme și anume Enterococus faecium 301, DSM No.DSM-Nr.4789 și Enterococus faecium 202, DSM No, DSM-Nr.4788. DSM este o Colecție de Culturi Celulare din Germania. DSM înseamnă Deutsche Sammlung von Mikroorganismen localizată în Braunschweig, Germania. Aceste organisme vor fi depuse la ATCC, cu toate restricțiile care vor apare după comunicarea revendicărilor care pot fi admise.
Un alt obiectiv al prezentei invenții este de a oferi o alimentație directă microbiană care, pentru păsări de curte, asigură viteză de luare în greutate crescândă, care asigură o transformare mai bună a hranei, care asigură o cantitate mai mare de carne de piept și care asigură uniformitatea greutății cârdului în intervalul de dimensiune normală.
Un obiectiv primar suplimentar al prezentei invenții este de a asigura alimentații directe microbiene adecvate pentru adăugarea în rația de alimentare a păsărilor și care conțin bacterii care sunt în forma de microsfere, utilizând o tehnică rotativă specială, utilizând o matrice de acizi grași liberi.
Un alt obiectiv al prezentei invenții este de a asigura o alimentație directă microbiană care are o stabilitate a nivelului în intervalul de la 3 luni la 6 luni fără reducere semnificativă a numărului de organisme.
Alt obiectiv al prezentei invenții este de a oferi un procedeu pentru formarea rotativă a sferelor de bacterii uscate, care duce la obținerea de sfere din bacterii uscate care prezintă dimensiune uniformă.
RO 112896 B
Alt obiectiv al prezentei invenții este de a asigura sfere din bacterii uscate, care curg liber și sunt ușor de prelucrat cu rațiile de hrană pentru păsări.
încă un alt obiectiv este de a asigura microsfere de material acid gras care conțin bacterii, cu sfere fiind folositoare ca alimentație directă microbiană atât pentru păsările de curte, cât și pentru porcine.
Invenția se referă la o metodă și compoziții de promovare a creșterii pentru păsările de curte și porcine, care cuprinde adăugarea la rația normală de alimentare a unei cantități mici, dar eficientă, pentru favorizarea dezvoltării dintr-o alimentație directă microbiană care conține microsfere uscate de acid gras cu Enterococus faecium 301, DSM No.DSM-Nr.4789 și microsfere uscate de acid gras cu Enterococus faecium 202, DSM No. DSMNr.4788, în care micrasferele de acid gras sunt formate prin uscare cu disc rotativ.
în mod surprinzător, s-a descoperit că favorizarea dezvoltării păsărilor de curte și a porcinelor poate fi realizată prin adăugarea la rațiile normale de alimentare, a unei anumite cantități de microsfere de acid gras cu Enterococus faecium 301, DSM No,DSM-Nr.4789 și a unei anume cantități de microsfere de acid gras cu Enterococus faecium 202, DSM No. DSMNr.4788. Acidul gras folosit poate fi unul dintre acizii grași liberi cu de la C12 la C^, dar este preferabil acidul stearic. Organismele sunt prezente preferabil în cantități aproape egale, dar pot varia în intervalul de la circa 30% la circa 70% din unul dintre organisme, restul fiind celalalt.
Nu se cunoaște cu precizie de ce aceste două organisme asigură trăsăturile dorite ale prezentei invenții, și anume viteza crescută de creștere în greutate, mai buna conversie a hranei, cantitate mai mare de carne de piept și uniformitate mărită a greutății cârdului. Cert este faptul că acestea au aceste efecte cu condiția ca ambele să fie utilizate în combinație, astfel încât pot interacționa în așa fel încât ele să fie utilizate în intervalul prezentat aici. Aceasta combinație de trăsături este cea care interacționează cumva și coacționează pentru a asigura trăsăturile dorite ale prezentei invenții, care permit obținerea unei carcase de pasăre, a unei calități a cărnii și a unei procesări semnificativ îmbunătățite. Rezultate similare pot fi obținute pentru porcine după cum arată exemplele.
Cantitatea de alimentație directa microbiană poate varia considerabil, dar în general va fi în intervalul de la circa 0,5 livre până la 2,0 livre pe tona de hrană, în general de la circa 0,8 livre până la circa 1,2 livre pe tona de hrană și în mod obișnuit 1 livră pe tona de hrană. Numărătoarea organismului, care este numărul de unități formatoare de colonii pe gram prezentă în alimentația directă microbiană poate varia de asemenea în intervalul de la circa 1 x 10s CFU/g până la 2 x 109 CFU/g, dar preferabil este de circa 2 x 10B CFU/g.
Atunci când alimentația directă microbiană, așa cum a fost descris mai înainte, este alimentată fără selectare în rația alimentară a animalelor, combinația celor doua specii de organisme menționate aici se comportă ca un promotor de dezvoltare. Promotorii de dezvoltare utilizați acum includ antibiotice, cum ar fi Stafac® și BMD. Avantajul cantităților subterapeutice de antibiotice ca aditivi favorizatori de dezvoltare poate fi realizat cu organismele de proveniență naturală din prezentă invenție, cu condiția că alimentația directă microbiană să fie obținută conform prezentei invenții și să fie adăugat conform metodei descrise aici, în fapt, au existat unele testări care sugerează că o combinație de alimentație directă microbiană și promotor de dezvoltare depășește avantajele fiecăruia singur și astfel ei pot fi utilizați împreună dacă se dorește. Totuși, în cele mai multe cazuri, se preferă ca alimentația directă microbiană să fie utilizată singură, deoarece unul dintre obiectivele prezentei invenții este de a evita cu desăvârșire utilizarea favorizatorilor de dezvoltare.
Metoda de prelucrare a organismelor nu este critică atât timp cât organismele pot fi menținute în viață până la oferirea către animal și poate fi plasat
RO 112896 B într-o formă astfel încât se va combina cu hrana animală bine și este de o dimensiune uniformă în general, astfel încât dozarea poate fi controlată.
Un mijloc preferabil de realizare a acestor cerințe este prin încorporarea organismelor într-o microsferă de matrice de acid gras. Micrasfera se referă la o matrice de acid gras în care sunt încorporate o pluralitate de organisme. Este diferit de o microcapsulă în care sunt încorporate organisme individuale. în microsferă, matricea de acid gras funcționează pentru compus similar cu reacția dintre o matrice de prăjituri și pufuleți de ciocolată, pufuleții reprezentând grupurile de organisme. Acest procedeu este descris în cererea de brevet înrudită a coinventatorului Rutherford, et. al.. Prin acest procedeu, bacteriile sunt combinate cu un acid gras încălzit. Temperatura acidului gras și timpul de expunere a bacteriilor la acidul gras sunt controlate pentru a menține bacteriile în viață, permițându-se totuși amestecarea cu acidul gras. Amestecul este plasat într-un disc rotativ care se rotește, rezultatul fiind o microsferă din bacterii cu un acid gras acționând drept matrice. Utilizând această metodă sunt atinse mai multe avantaje importante. Mai întâi, bacteriile sunt menținute în viață de-a lungul prelucrării, în al doilea rând, procedeul combinat cu tehnica discului rotativ permite obținerea unor microsfere de dimensiune uniformă pentru dozare îmbunătățită. în al treilea rând, natura matricei, un acid gras, permite formarea microsferelor unice. Combinația de factori asigură obținerea unei alimentații directe microbiene de înaltă stabilitate cu eficacitate maximă.
în procedeul din cererea de brevet înrudită este important de notat că sunt formate mai degrabă microsfere în care fiecare sferă constituie o pluralitate de bacterii într-o matrice de acid gras liber, decât o microîncapsulare individuală a fiecărei bacterii într-un strat de acid gras sub formă de acoperire sau film. Aceasta asigură avantaje de stabilitate și o dozare mai eficace în tratamentul bacteriei.
Agentul preferat de încapsulare este un acid gras Îiber cu Cia până la C^. Deși se pot folosi amestecuri de acizi grași, se preferă să fie folosit un singur acid gras liber pur. De asemenea, se preferă ca acidul gras liber să fie un acid gras nesaturat, cel mai preferat fiind acidul stearic.
în general vorbind, este important că acidul gras să aibă un punct de topire mai mic de 75°C, preferabil în intervalul de la 40°C la 75°C. Desigur, acesta trebuie să fie solid la temperatura camerei pentru a fi o matrice eficace. Toți acizii grași liberi intră în acest domeniu de descriere chimică dat mai înainte, adică va îndeplini cerințele.
Pentru a mări stabiiitatea produsului, bacteriile sunt de obicei bacterii uscate prin congelare la plasarea în produs. Astfel, ele pot fi reînviate prin adăugarea de umiditate.
în microsferele obținute conform cu procedeul discutat mai jos, microsferele conțin în general de la circa 50% până la mai mult de 90% în greutate din componența acid gras, restul fiind cultura bacteriană. Domeniul preferat este de la circa 60% la circa 70% acid gras. Dacă se utilizează prea puțin acid gras, matricea nu va putea fi adecvată pentru protecție. Pe de altă parte, dacă se utilizează prea mult, matricea va fi prea consistentă și va conduce la o eliberare inadecvată în intestin.
Procedeul, așa cum este utilizat în această invenție, este un procedeu de formare a microsferelor în disc rotativ. în general vorbind, în tehnologia cu disc rotativ o suspensie de componente din bacterii și acid gras este amestecată bine, amestecul fund adăugat cu viteză uniformă în centrul unui disc rotativ din oțel inoxidabil. Acesta este aruncat spre exterior, ca rezultat al forței centrifuge și formează microsfere. Apoi se colectează într-o cameră de răcire menținută în condiții ambiante sau puțin sub, este dimensionat și este gata de ambalare.
în timp ce încapsularea cu disc rotativ-per se este cunoscută, nu este cunoscută obținerea microsferelor conținute într-o matrice fără coajă înconjυ
RO 112896 B rătoare și nu este cunoscută nici utilizarea procedeului cu microsfere sau încapsulare cu bacterii uscate prin congelare. în general, pentru descrierea încapsulării cu disc rotativ, se poate vedea lucrarea lui Johnson et. al. de la Southwest Research Institute din San Antonio, din Journal of Gas Cromatography, octombrie, 1965, paginile 345-347. în plus, o mașină cu disc rotativ corespunzătoare pentru folosirea aici este descrisă detaliat în United States Letters Patent, Sparks, 4.675.140 intitulat “Metoda pentru acoperirea particulelor pentru picături lichide, la care se face referire în cele de față. Totuși, cel mai preferat este procedeul descris în cererea de brevet înrudită.
Este important de notat că formarea rotativă a microsferelor asigură un produs în mod distinct diferit de cel obținut prin uscarea convențională prin pulverizare în turn sau microîncapsulare. în uscarea convențională prin pulverizare în turn există □ tendință ca particulele să se aglomereze, acoperirea să fie neuniformă și astfel stabilitatea produsului să fie afectată în mod semnificativ poate de la zile la săptămâni. Acest procedeu asigură o acoperire sub forma de coajă în jurul unui obiect și bacteriile s-au dovedit prea mici, prea greu de menținut în viața sau de a fi obținute ca dimensiune uniformă pentru a fi de utilitate practică. Atunci când se formează microsferele în particular cu agenții din aceasta invenție, stabilitatea bacteriilor rezultate, chiar atunci când sunt supuse la urme de umiditate și antibiotice, va fi de la trei la șase luni, bacteriile fiind menținute viabile în particulele cu distribuție uniformă.
Atunci când sunt utilizate microsfere de acid gras din prezenta invenție în domeniu! prezentat mai înainte, discul, rotativ, folosind de obicei un disc rotativ de 4”-6”, poate fi învârtit cu viteze de la 2000 rpm la 4000 rpm, preferabil circa 1500 rpm până la 3200 rpm, cu o viteza de alimentare de la 50 grame la 200 grame pe minut. Condițiile preferate cunoscute în prezent sunt utilizarea acidului stearic, utilizarea a două organisme descrise mai înainte, a unui disc rotativ de 4 inci, 3000 rpm și o viteză de alimentare de 100 grame pe minut, cu o suspensie de bacterii/acid stearic de 35% bacterie, 65% acid stearic. Când se face aceasta, se realizează un produs având o dimensiune a particulei de la 75 microni la 300 microni, preferat fiind ca aceasta să fie mai mică de 250 microni.
Invenția de față prezintă următoarele avantaje:
- se asigugură o alimentație care nu conține antibiotice, ci conține numai organisme obținute pe cale naturală;
- asigură o creștere în greutate;
- asigură o transformare mai bună a hranei;
- asigură o cantitate mai mare de carne de piept;
-asigură uniformitatea greutății cârdului în intervalul de dimensiune normală.
în continuare se prezintă exemplele de realizare a invenției, în legătură și cu fig. 1...5, care reprezintă:
- fig. 1, 2 și 3 prezintă grafic stabilitatea speciilor utilizând matrice de acid stearic;
- fig. 4 este un grafic aratând distribuția cantității de piept la o testare de alimentare cu compoziția de alimentație directă microbiană din prezenta invenție;
- fig. 5 este un grafic prezentând distribuția greutății corporale la un grup de testare a compoziției de alimentație directă microbiană din prezenta invenție;
- fig. 4 și 5 prezintă un control, utilizarea unui antibiotic și utilizarea alimentației directe microbiene din prezenta invenție.
Exemplul 1. Exemplul 1 se corelează cu fig. 1. Aceasta demonstrează stabilitatea produsului din două specii diferite de Enterococus faecium la temperaturi de 4°C și 27°C. Așa cum se ilustrează în Figura 1, aceasta arată o stabilitate a speciilor încapsulate de Enterococus faecium, încapsularea fiind făcută cu un dispozitiv cu disc rotativ utilizând acid stearic și o cantitate de 35% în greutate cultură. Condițiile de formare a microsferelor sunt cele descrise aici mai înainte, și anume suspensia 35/65 RO 112896 B
1 bacterii/acid stearic la o temperatura de 6O°C, utilizând un disc rotativ de patru inci, operând la 3000 rot/min și o viteza de alimentare de 100 g pe minut. Se formează sfere care sunt plasate în 5 săculețe închise la cald cu bariera de vapori și sunt eșantionate distructiv săptămânal pentru determinarea CFU. Se poate vedea ca produsul din invenție își menține colonii de organism excelente formând numeroase i o unități [CFU] la depozitare până la 70 de zile.
Exemplul Ξ. Exemplul 2 trebuie interpretat în legătură cu fig. 2. Figura prezintă stabilitatea speciilor incluse în mod 15 individual în microsfere atunci când sunt amestecate într-o rație tipică de alimentare, în prezența a trei antibiotice pentru păsări. Rația constă din următoarele: 2C % porumb zdrobit fin 26 % faină de soia 2 % faină de pește 1,5% fosfat dicalcic 1 % carbonat de calciu 25 ,5 % ulei de soia % conținut umiditate.
Se adaugă trei antibiotice în următoarele raporturi în greutate, de includere: decochinat 6% (454 ppm), salinomicin (50 ppm] și monesin natriu [120 ppm]. La amestec se adaugă cultură într-o cantitate care să ducă la eliberarea a aproximativ 1 x 1CP CFU/g hrană. Hrana se ambalează în punguțe sigilate la cald și se incubează la temperatura camerei. Se iau săptămânal eșantioane pentru determinarea CFU. Graficul din fig. 2 ilustrează stabilitatea excelentă.
Exemplul 3. Exemplul 3 trebuie interpretat în legătură cu fig. 3. Aceasta arata stabilitatea microsfereior de Enterococus faecium în hrană în prezența diferitelor antibiotice. Rația constă din 60% porumb zdrobit fin, 38% faină de soia și 2% carbonat de calciu cu un conținut în umiditate de aproximativ 14%. Se adaugă culturi în cantitate de aproximativ 106 CFU/g hrană. Zece probe sunt depozitate în săculeți sigilați la 20°C și se iau saptamânal eșantioane timp de 16 săptămâni. Antibioticele se includ în rație în următoarele cantități:
Metilen disalicilat de bacitracin...............................................50 g/tonă
Carbadox............................................................................50 g/tonă
Clortetraciclina...................................................................200 g/tonă
Lasalocid............................................................................30 g/tonă
Lincomicină.......................................................................100 g/tonă
Neomicină.........................................................................140 g/tonă □xitetraciclina....................................................................150 g/tonă
Sulfametazina....................................................................100 g/tonă
Tilosină.............................................................................100 g/tonă
Virginiamicină......................................................................20 g/tonă
ASP 250..........................................................................100 g/tonă
Furadox..............................................................................10 g/tonă.
RO 112896 B
Tabelul 1 este o lista a timpurilor minime pentru o pierdere de 1 log în coloana formatoare de unități (CFU],
Tabelul 1
Timp în săptămâni pentru pierderea a 7 log din numărul de CFU la 20°C În amestecul de hrană cu 14% umiditate.
| Antibiotic | Timp de depozitare [zile] |
| Control | 103 |
| Bac | 8B |
| Carbadox | 54 |
| Clortetraciclina | 60 |
| Lasalocid | 57 |
| Lincomicina | 75 |
| Neomicina | 53 |
| □xitetraciclina | 59 |
| Sulfametazina | 62 |
| Tilosina | 52 |
| Virginiamicina | 112 |
| ASP 250 | 67 |
| Furadox | 53 |
Exemplul 4. în exemplul 4 se determina stabilitatea produsului după peletizarea pentru utilizare a unui produs de alimentare a păsărilor. Condițiile de formare a microsferelor sunt așa cum au fost descrise mai înainte. Condițiile utilizate în acest studiu sunt următoarele:
Proteina brută, nu mai puțin de................................1 S,0 %
Grăsime brută, nu mai puțin de............................5,0 %
Fibra brută, nu mai mult de................................6,0%.
Peletele cu sau fără antibiotic (CTC 50 g/tonă] sunt obținute cu următorii ingredienți și condiții:
Porumb, faină de soia, zer, ulei de soia, fosfat dicalcic, carbonat de calciu, urme de preamestec de vitamine, urme de preamestec de minerale, seleniu, sulfat de cupru. Se adaugă cultura în cantitate de aproximativ 5 x 105 CFU/g hrană.
Temperatura de condiționare este 70°C și peletele după uscare au 78°C.
Peletele sunt depozitate în saci nesigilați si eșantionate săptămânal pentru determinarea CFU.
în fiecare caz, produsul peletizat nu este afectat negativ în stabilitate de condițiile de peletizare. în particular, produsul peletizat arăta stabilitate egală cu cea a produsului nepeletizat.
Exemplul 5. Patru mii cinci sute șaizeci de pui de găină, în vârsta de o zi, Peterson x Arbor Acres pentru gratar sunt distribuiți la întâmplare în cotețe cu podea (tabelul 2), cu așternut recondiționat și sunt alimentați timp de 45 zile. Toate păsările care au murit în primele cinci zile au fost înlocuite cu păsări de același sex din același lot și cu același tratament. Compozițiile rațiilor de bază, de început, de dezvoltare și de final sunt arătate în tabelul 3. Rațiile de început, de dezvoltare și de final sunt formulate pentru a conține 1425, 1450 și 1475 kcal ME/livra, respectiv cu 90 g/tona monesin. Rațiile de început sunt date de la 1 la 21 de zile vârsta și cele de dezvoltare de la 21 la 42 zile vârsta și cele de final de la 42 la 49 zile vârsta. Tratamentele conțin un amestec de control negativ [control, M]; o cultură de alimentație directă microbiană încapsulată conținând Enterococus faecium 301, DSM No. DSM-Nr.47B9 și Enterococus faecium 202, DSM No. DSMNr. 4788 fiecare încapsulat cu acid gras prin tehnica cu disc rotativ, așa cum s-a descris în exemplul 1 și fiecare prezent ca 50 % din alimentația directă microbiană aplicat în cantitate de 1 x 105 CFU/g hrană [ alimentație directă microbiană, M]; un control negativ, peletizat [ control, P]; alimentație directă microbiană aplicată la 1 x 10B CFU/g, peletizat ( alimentație directă microbiană P]; și un control pozitiv aplicat în cantitate de 10 g/doua virginiamicina, peletizat ( Stafac® 10]. Rația
RO 112896 B inițială este măcinată pentru tratamentele care sunt peletizate. Pentru fiecare rație experimentală se folosesc 12 cotețe identice cu 32 masculi și 35 femele.
Greutățile corporale, consumul de hrană și mortalitatea după primele cinci zile sunt înregistrate pentru fiecare coteț. Transformarea hranei, transformarea ajustată a hranei și greutatea corporală pentru transformarea ajustată a hranei sunt calculate pentru fiecare coteț.
Toate datele sunt supuse analizei variației și a diferențelor sunt determinate utilizând Fisher LSD.
înainte de studiu, concentratele de cultură de alimentație directă microbiană sunt extinse cu carbonat de calciu. Numărătoarele teoretice ale alimentației directe microbiene, M și a alimentației directe microbiene, P sunt 1 x 1OS și respectiv 2 x 109 CFU/g de produs. Câte o probă de 11 g din fiecare produs este testată în duplicat pentru a determina numărătoarea reală a produsului. Fiecare probă este întinsă pe placa utilizând tehnica pentru bacteriile încapsulate de acid lactic.
Un test de amestecare este condus pentru fiecare fază de producție. Testul este destinat asigurării că alimentația directă microbiană este distribuită în mod uniform în cantități uniforme în hrană și că a supraviețuit peletizării. Fiecare șarjă este eșantionată la momentul împachetării cu 4 probe la distanțe egale pentru tratamente de amestecare și 10 probe la distanțe egale pentru tratamente de peletizare ( adică săculețele 1,3,5.. .35, 37 și 39],
Cotețe alternative dintr-un experiment primesc probe din hrana necontaminată în timpul săptămânilor 1 și 4; restul cotețelor sunt eșantionate în săptămânile 2 și 6 în timpul studiului de alimentare.
Un număr egal de păsări din fiecare sex este sacrificat pentru determinarea la fiecare a greutății pieptului, a corpului și a intestinului subțire și a lungimii intestinului subțire. Pentru fiecare pasăre se calculează proporția de piept obținut și de greutate și lungime intestinală.
Toate datele sunt supuse unei analize de grafic de disociere a variațiilor și diferențele sunt determinate utilizând date de contrast și estimative pentru efectele dorite.
Șaizeci de păsări din fiecare tratament au fost transportate la o universitate pentru o evaluare senzorială a gustului.
Alimentația directă microbiană, indiferent de prelucrare, mărește (P/0,05] transformarea hranei fața de controlul respectiv în timp ce crește luarea în greutate (P/ 0,05] față de control numai la hrana amestecată (tabelul 4], Alimentația directă microbiană, o îmbunătățește (P/ 0,05] transformarea hranei față de Stafac® 10 care este similar [P/ 0,05] cu control, P.
Produsul este în cantitatea și compoziția de specii dorite [tabelul 5],
Alimentația directă microbiană este distribuită în mod uniform în hrană. Alimentația directă microbiană, M este în cantitatea necesară pe când alimentația directă microbiană, P este în cantitate cu 1-1/2 log mai mare decât este necesar pentru rațiile de început și de dezvoltare (tabelul 6]. Numărătorile mari pentru alimentația directă microbiană, P sunt rezultatul supraprelucrării produsului pentru a asigura o recuperare suficientă a organismelor după peletizare.
Probele din cotețe pentru alimentația directă microbiană, P corespund foarte bine cu numărătorile din tabelele de amestecare (tabelul 7], Totuși, alimentația directă microbiană, M scade cu 2 logi în săptămânile 4 și 6 în amestecurile de dezvoltare și finale.
Alimentația directă microbiană, M mărește [P/0,05] atât greutatea pieptului, cât și randamentul față de Control, M [Tabelul 8] pe când alimentația directă microbiană, M arată o îmbunătățire [P/0,05] față de Control, P. îmbunătățirea amestecării hranei este în acord cu rezultatele dintr-o testare precedentă. Alimentația directă microbiană, P nu arată □ mărime similară a creșterii randamentului de piept cu cea observată la alimentația directă microbiană, M. Acest eșec se poate datora utilizării mărite a energiei
RO 112896 B prin peletizare care lasă mai puțin loc pentru îmbunătățire.
Peletizarea duce la mărirea greutății medii a păsărilor cu 96 g față de amestecare. Amestecul direct microbian 5 mărește uniformitatea greutății păsărilor (fig. 5) cea mai mare creștere fiind pentru hrana amestecată.
Peletizarea mărește greutatea medie a pieptului cu 15 g față de amestec, ic Alimentația directă microbiană mărește media greutății pieptului și uniformitatea (fig. 4) față de control cu cea mai mare îmbunătățire la hrana amestecată. Stafac® 10 arată cea mai mare îmbunătățire a 1.5 uniformității pentru alimentele peletizate.
Peletizarea mărește randamentul în piept cu 0,53 pe unități procentuale față de amestec. Alimentația directă microbiană, M arată o creștere cu 0,84 20 procente fața de Control, M care este similară ca mărime cu răspunsul la peletizare.
Tratamentele cu alimentație directă microbiană produc o lungime a intestinului 25 subțire mai mică (P/0,05) decât oricare dintre Controale și Stafac® atunci când este exprimată ca lungime reală sau un raport fie a greutății corporale, fie a greutății pieptului (tabelul 9], Alimentația directă microbiană, M a dus la obținerea unei greutăți intestinale mai ușoare (P/0,05) decât Control, M atunci când exprimarea se face fie ca greutate reală sau ca procent, fie a greutăților corporale, fie a greutății piepturilor. Reducerea greutății și lungimii intestinale la tratamentele cu alimentație directă microbiană sugerează o energie mai mică cerută pentru menținere și mai multă energie disponibilă pentru dezvoltare, așa cum este indicat de transformarea îmbunătățită a hranei și randamentul de piept (tabelele 7-8).
Păsările tratate cu alimentația directă microbiană, P nu produc aroma aparte comparativ cu Stafac® 10 [tabelul 10). în cea de-a doua testare, s-a constatat ca alimentația directă microbiană, P a mărit aroma copanelor/picioarelor comparativ cu Control, P. Totuși, această mărire a aromei nu s-a observat în prima testare.
Tabelul 2
Desemnarea cotețelor
| Tratamente | Număr de cotețe |
| Control, P | 2, 6, 15, 17, 22, 26, 104, 109, 113, 117, 122, 126. |
| Alimentație directă microbiană, P | 4, 8, 12, 16, 21,28, 105, 106, 112, 118, 125, 130. |
| Stafac® 10 | 5, 7, 11, 18, 23, 27, 101, 107, 111, 116, 123, 129. |
| Control, M | 3, 9, 13, 20, 24, 30, 102, 108, 114, 119, 121, 127. |
| Alimentație directă microbiană, M | 1, 10, 14, 19, 25, 29, 103, 110, 115, 120, 124, 128. |
Dimensiunea cotețului 4,2’ x15,5’, un tub de alimentare, un vas de apă agățat, conuri de radere a murdăriei, sistem de putere și evaporare și izolare bună, suflantă pentru încălzire cu aer cald, perete lateral al clădirii cu diafragmă.
RO 112896 B
Tabelul 3
Compoziția rațiilor de bază_____________________________
| Ingrediente | Faze de producere | ||
| Inițial | Dezvoltare | Final | |
| Porumb măcinat | 65,37 | 67,89 | 74,29 |
| Faină de soia | 25,58 | 23,53 | 17,83 |
| Faină de carne si oase | 3,00 | 3,00 | 3,00 |
| Grăsime | 3,36 | 3,32 | 2,59 |
| Fosfat deflorurat | .95 | .79 | .73 |
| Carbonat de calciu | .61 | .62 | .63 |
| Sare | .35 | .31 | .32 |
| Urme de minerale | .05 | .05 | .05 |
| Metionina | .39 | .28 | .33 |
| Lizina | .19 | .06 | .18 |
| Preamestec de vitamine | .05 | .05 | .05 |
Tabelul 4
Datele producției cotețelor_____________________________
| Peleta | Amestec | ||||
| Inv* | Stafac® | Inv* | |||
| Control | P | 10 | Control | M | |
| Greutate, Ib. | 4,793 | 4,81a | 4,79a | 4,54b | 4,68a |
| Conversia hranei | 1,871b | 1,8273 | 1,855ab | 1,917e | 1,8563b |
| Conversia hranei ajustate | 1,832b | 1,7893 | 1,807ab | 1,887c | 1,812ab |
| Greutate pentru conversia hranei ajustate | 1,801b | 1,755a | 1,7753b | 1,897c | 1,798b |
| Mortalitatea, % | 4,40 | 4,64 | 5,95 | 3,33 | 5,60. |
1 Conversia hranei ajustate = Hrana totala /( greutate viu+mort).
“ Greutate pentru conversia hranei ajustate - Conversia hranei ajustate -[[greutatea - 4,60)/6). P /.05.
*lnv - Invention.
RO 112896 B
Tabelul 5
Produs QC și QA
| Tratamente | Numărare QC1 | Numărare QA2 | Raport specii |
| — cfu/q de produs — SF 202: SF 301 | |||
| Alimentație directa microbiană, P | 5,75 x 10a | 1,01 x 10e | 50: 50 |
| Alimentație directa microbiană, M | 9,54 x 107 | 9,60 x 107 | 57: 43 |
□C, Controlul Calității L QA, Asigurarea Calității.
Tabelul 6
Testul de amestecare în moara de hrană și recuperare
| Faze de producere | Amestec | Peleta | Recuperare și tratamente |
| -cfu/q de hrana — - % amestec- | |||
| Inițiel | |||
| Control, P | NA2 | 1,06 x 103 | — |
| Alimentație directă microbiană, P | 2,02 x 10B | 1,67 x 10B | 98,69 |
| Stafac® 10 | NA | 6,46 x 103 | — |
| Control, M | 2,51 x 103 | ||
| Alimentație directă microbianăj\/|_____ | 1,34 x 105 | ||
| □ ezvolta re_____ | |||
| Control, P | NA | 4,86 x 102 | — |
| Alimentație directă microbiană, P | 3,B9 x 10B | 1,09 x 106 | 91,62 |
| Stafac® 10 | 5,25 x 104 | 6,42 x 103 | — |
| Control, M | 1,00 x 102 | ||
| Alimentație directă microbiană, M | 1,48 x 105 | ||
| Final ___________________________ | |||
| Control, P | 8,50 x 102 | 1,11 x 103 | — |
| Alimentația directă microbiană, P | 7,04 x 104 | 4,91 x 105 | 117,40 |
| Stafac® 10 | 8,80 x 103 | 1,79 x 104 | — |
RO 112896 B
24
Continuare tabel
| Control, M | 8,92 x 10a | ||
| Alimentație directă microbiană, M | 1,33 x 105 | ||
| Mediu | |||
| Control, P | 8,50 x 102 | 8,28 x 102 | — |
| Alimentație directă microbiană, P | 8,21 x 105 | 9,64 x 10B | 118,09 |
| Stafac® 10 | 2,15 x 104 | 9,05 x 103 | — |
| Control, M | 8,72 x 102 | ||
| Alimentație directă microbiană, M | 1,38 x 105 |
1 Recuperare calculată din date transformate cu loglo a NA, nu sunt mijloace accesibile.
Tabelul 7
QA în coteț
| Săptămâni | |||||
| Tratamente | 1 | 2 | 4 | 6 | Medie |
| cfu / g de hrană | |||||
| Control | 3,78 x 102 | 3,83 x 102 | 8,60 x 10a | 2,21 x O2 | 4,08 x 10s |
| Alimentație directă microbiană, P | 9,23 x 105 | 9,37 x 105 | 8,77 x 105 | 8,48 x 105 | 8,96 x 105 |
| Stafac® 10 | 8,73 x 10a | 1,29 x 102 | 6,46 x 102 | 8,53 x 10a | 8,89 x 10a |
| Control, M | 3,46 x 102 | 1,26 x 102 | 2,79 x 103 | 2,00 x 10a | 5,08 x 102 |
| Alimentație directă microbiană, M | 1,43 x 105 | 1,25 x 105 | 1,75 x 103 | 1,00 x 103 | 2,32 x 104 |
Tabelul 8
Evaluarea randamentului de piept
| Peleta | Amestec | ||||
| Control | Inv* | Stafac® | Control | Inv* | |
| P | 10 | M | |||
| Greutatea corp, g | 2240,7 | 2230,1 | 2159,9 | 2143,8 | 2149,9 |
| Greutatea piept, g | 234,4a | 239,6a | 232,Oa | 213,3b | 229,6a |
| Randamentul de piept, % din greutatea corpului | 10, 51a | 10,68a | 10,58a | 9,93b | 10,67a |
P /.05 *lnv = Invenție
RO 112896 B
Tabelul 9
Greutatea și lungimea intestinală
| Peleta | Amestec | ||||
| Control | Inv* | Stafac® | Control | Inv* | |
| P | 10 | M | |||
| Greutate corp, g | 2240,7 | 2230,1 | 2159,9 | 2143,8 | 2149,9 |
| Greutate piept, g | 234,4a | 239,6a | 232,Oa | 213,3b | 229,6a |
| Greutate IS, g | 92,6 | 93,3 | 93,4 | 91,4 | 87,4 |
| Lungime IS, in | 76,3 | 75,3 | 76,6 | 76,1 | 75,3 |
| IS, g/in | 1,21 | 1,23 | 1,22 | 1,20 | 1,16 |
| Greutate IS, g/ 100 g greutate corp | 4,17 | 4,18 | 4,27 | 4,29 | 4,0B |
| Lungime IS, in/100 g greutate corp | 3,47 | 3,40 | 3,53 | 3,61 | 3,53 |
| Greutate IS, g/100g greutate piept | 40,19 | 39,70 | 40,97 | 43,96 | 38,69 |
| Lungime IS, in/100 g greutate piept | 33,4Γ | 32,279 | 33,72a | 36,B9b | 33,41 |
ab P /.05 *lnv = Invenție
IS = Intestinul subțire,
RO 112896 B
Tabelul 10
Evaluarea gustului
| Țesutul Coapsa /picior | Comparație de grup | Număr de identificări corecte1 | ||
| Test 1 | Test 2 | Combinat | ||
| Piept | Stafac® 10 vs Control, P | 6 | 3 | 9 |
| Stafac® 10 vs. XINOC, P | 3 | 4 | 7 | |
| Alimentație directa microbiană, P vs Control, P | 2 | 8* | 10 | |
| Stafac® 10 vs. Control, P | 2 | 6 | 8 | |
| Stafac® 10 vs. XINOC, P | 1 | 3 | 4 | |
| Alimentație directă microbiană, P vs Control, P | 5 | 4 | 9 |
* Evaluatorii au fost capabili să determine proba neobișnuită de un număr de ori semnificativ din punct de vedere statistic ( P/.O5], 1 Numărul de identificări corecte a probei neobișnuite necesar pentru a fi semnificativ la nivelul de 5% este de 7 pentru n=1O și 11 pentru π=ΞΟ.
Se face un test grătar pentru a 25 determina eficacitatea alimentației directe microbiene în amestec și mâncăruri peletizate. Alimentația directă microbiană, indiferent de procedeu, a îmbunătățit (P/O.O5) conversia alimentației în timpul 30 respectivului Control, în timp ce greutatea (P/0,05) crește numai în amestecul de alimentație. Alimentația directă microbină, P a îmbunătățit (P/0,05] conversia hranei în timpul Stafac® 10 la fel cu Control, P 35 (P/,05). Alimentația directă microbiană, M a mărit (P / 0,05] atât greutatea pieptului, cât și randamentul în timpul Control M, în timp ce alimentația directă microbiană, P a arătat o îmbunătățire 40 (P/0,05) în timpul Control, P. Păsărilor tratate cu alimentație microbiană, P nu le-au fost îndepărtate aromele în comparație cu cele tratate cu Stafac® 10.
Exemplul 6. O sută patruzeci și 45 patru de porci amestecați ( greutatea medie inițială 41,5 livre) au fost împărțiți în cotețe în funcție de greutate și sex (tabelul 11) și hrăniți timp de 119 zile. Compoziția rațiilor de dezvoltare și finale este prezentată în tabelul 1 2. Rațiile de dezvoltare sunt date până când cotețele individuale ating aproximativ 120 livre urmate de rațiile finale până la tăiere. Toate dietele conțin Mecadox® (50 g/tcna) până la 75 livre greutate corporală și 100 g/t Clortetraciclină până la 120 livre. Tratamentele sunt control negativ (Control) și culturi selectate de alimentații directe microbiene sub forma de microsfere cu 1 x 104 cfu/g de hrană. Toate rațiile se dau în forma amestecată. Șase cotețe identice cu 12 porci hrăniți se folosesc pentru fiecare rație experimentală.
Pentru facilitarea cercetării, porcilor amestecați li se dă Ivomec® pentru a controla paraziții interni și externi. După patru săptămâni ii se dă Safeguard®
RO 112896 B pentru a controla teniile.
Greutățile corporale, consumul de alimente și mortalitatea se înregistrează pentru fiecare coteț. Conversia hranei este calculată pentru fiecare coteț. 5 înaintea studiului, cultura concentrată de microsfere se extinde cu carbonat de calciu. Numărătoarea teoretică este 2 x 107 cfu/g de produs. Un eșantion de 11 g de produs este folosit în duplicat 10 pentru a determina numărătorile de produs. Eșantionul este metalizat folosind tehnica standard de metalizare pentru bacteriile microsferice cu acid lactic.
Un eșantion adițional de 1g este 15 folosit în duplicat pentru a verifica numărătoarea produsului și compoziția speciei.
Se iau săptămânal eșantioane pentru fiecare tratament și se testează 20 pentru bacteriile microsferice cu acid lactic.
Produsul se confirmă la nivelul dorit al organismului [tabelul 14).
Restabilirea eșantioanelor cotețelor variază între 1 x101 pana la 1,6 x105 cfu/g hrana (tabelul 15). Cele două eșantioane extreme sunt atribuite erorii de eșantionare. Celelalte eșantioane se învârt în jurul a 1 x104 cfu/g de hrană.
Produsul microsferat îmbunătățește [P/0,05] creșterea în greutate și conversia hranei pe timpul Control-ului după 28 de zile (tabelul 13). Porcii au o izbucnire de TGE după prima săptămână de test. Această izbucnire, împreună cu timpul necesar pentru ca tractul digestiv al porcilor să se ajusteze la produs, poate fi motivul pentru care o întârziere de 28 de zile se observă înaintea unei reacții observabile. Se poate vedea atunci că microsferele de alimentație directă microbiană din această invenție funcționează eficient pentru porcine, ca și pentru pui și curcani.
Din exemplele de mai sus se poate observa că invenția îndeplinește fiecare din obiectivele sale date.
Tabelul 11
Desemnarea cotețelor
Experiment: 670-9102
| Tratamente | Pen numbers |
| Control | 3, 4, 6, 9, 11, 12 |
| Alimentația directa microbiană | O ro LD aJ |
*) Mărime coteț 4,6' x16,0', un alimentator Smidley cu patru găuri, o adăpătoare cu o duză, pentru controlul căldurii se utilizează aspersor, podea parțial placată și deschidere frontală modificată a construcției.
Tabelul 12
Compoziția rațiilor de bază Experiment: 67D-91D2
| Ingrediente | Faze de producere |
| Dezvoltare Final | |
| Porumb măcinat | 76,30 82,20 |
| Faină de soia | 21,25 15,50 |
| Fosfat de dicalciu | 1,05 .90 |
| Carbonat de calciu | .85 .85 |
| Sare | .30 .30 |
| Preamestec de vitamine/minerale | .25 .25 |
RO 112896 B
Tabelul 13
Datele producției cotețelor Experiment: 670-9102
| Control | Alimentația directă microbiană | |
| Ziua 14 Câștig în greutate Conversia hranei Mortalitate, % | 9,6 2,439 1,41 | 9,2 2,483 1,39 |
| Ziua 28 Câștig în greutate Conversia hranei Mortalitate, % | 26,3 2,405 2,82 | 27,9 2,212 1,39 |
| Ziua 42 Câștig în greutate Conversia hranei Mortalitate, % | 45,8 2,497 2,82 | 46,8 2,428 2,78 |
| Ziua 56 Câștig în greutate Conversia hranei Mortalitate, % | 69,1 2,507 4,23 | 71,5 2,457 2,78 |
| Ziua 70 Câștig în greutate Conversia hranei Mortalitate, % | B9,4 2,735 5,63 | 91,2 2,674 2,78 |
| Ziua 84 Câștig în greutate Conversia hranei Mortalitate, % | 111,0 2,904 5,63 | 112,0 2,882 2,78__________________ |
| Ziua 98 Câștig în greutate Conversia hranei Mortalitate, % | 129,9 3,071 5,63 | 134,7 2,988 2,78 |
| Ziua 112 Câștig în greutate Conversia hranei Mortalitate, % | 152,2 3,164 5,63 | 154,7 3,134 2,78 |
| Ziua 119 Câștig în greutate Conversia hranei Mortalitate, % | 162,4 3,217 5,63 | 165,6 3,177 4,17 |
RO 112896 B
Tabelul 14
Produs CQ și CA
Experiment: 670-9102
| Produs | Numărătoare QC | Numărătoare QA | Raport specii |
| cfu/q de produs | SF 202: SF 301 | ||
| Alimentația directă | microbiană | 4,3 x 107 |
Tabelul 15
QA În cotețe Experiment: 670-9102
| Data | Control | Alimentația directa microbiană |
| 5/ 3/ 91 | 1,7 x 103 | 7,4 x 103 |
| 5/ 8/ 91 | 1,8 x 104 | 1,6 x 103 |
| 5/ 22/ 91 | 0 | 1,0 x 101 |
| 5/ 30/ 91 | 0 | 2,6 x 103 |
| 6/ 5/ 91 | 2,D x 102 | 2,2 x 104 |
| 6/ 12/ 91 | 1,0 x 101 | 2,0 x 1D4 |
| 6/ 19/ 91 | 0 | 9,6 x 103 |
| 6/ 26/ 91 | 6,7 x IO3 | 5,6 x 103 |
| 7/ 3/ 91 | 4,9 x 103 | 3,2 x 103 |
| 7/ 10/ 91 | 5,2 x 101 | 3,0x 104 |
| 7/ 17/ 91 | 1,0 x 10a | 4,5 x 103 |
| 7/ 24/ 91 | 0 | 1,0 x 104 |
| 7/ 31/ 91 | 0 | 1,2 x 104 |
| 8/ 7/ 91 | 0 | 6,4 x 104 |
| 8/ 14/ 91 | 0 | 7,7 x 103 |
| 8/ 21/ 91 | 0 | 1,2 x 104 |
| 8/ 28/ 91 | 0 | 9,1 x 103 |
| 9/ 4/ 91 | 0 | 2,9 x 1D4 |
| 9/ 18/ 91 | 0 | 8,9 x 103 |
| 9/ 25/ 91 | 0 | 5,5 x 103 |
| Media | 9,5 x 10° | 8,4 x 103 |
Claims (10)
- Revendicări1. Compoziție de alimentație directă microbiană pentru creșterea animalelor, caracterizată prin aceea că, cuprinde 30..70% Enterococcus faecium 301, ATCC No. 55059, viabil, stabil și uscat, și restul fiind reprezentat de Enterococcus faecium 202,ATCC No. 53519, viabil, stabil și uscat, sub formă de microsfere de acid gras.
- 2. Compoziție de alimentație directă microbiană pentru creșterea animalelor, conform revendicării 1, caracterizată prin aceea, acidul gras este un acid gras liber cu C12 până la ^Ξ4·RO 112896 B
- 3. Compoziție de alimentație directă microbiană pentru creșterea animalelor, conform revendicării 1, caracterizată prin aceea că, acidul gras este acid stearic.
- 4. Compoziție de alimentație directă microbiană pentru creșterea animalelor, conform oricărei din revendicările 1-3, caracterizată prin aceea că, cuprinde 20..30% Enterococcus faecium 301 ATCC No. 55059 sau Enterococcus faecium 202 ATCC No.53519, restul fiind celălalt din microorganismele zise.
- 5. Compoziție de alimentație directă microbiană pentru creșterea animalelor, conform oricăreia din revendicările de la 1 la 3, caracterizată prin aceea că, Enterococcus faecium 301 ATCC No.55059 sau Enterococcus faecium 202 ATCC No.53519 sunt prezente în cantități aproximativ egale.
- 6. Compoziție de alimentație directă microbiană pentru creșterea animalelor, conform oricăreia din revendicările de la 1 la 5, caracterizată prin aceea că, microsferele de acid gras sunt formate utilizând un disc rotativ.
- 7. Metodă pentru favorizarea dezvoltării animalelor, caracterizată prin aceea că, cuprinde administrarea unei compoziții de alimentație directă microbiană pentru creșterea animalelor, și anume de microsfere de acid gras de Enterococcus faecium 301, ATCC No. 55059, viabil, stabil și uscat și microsfere de Enterococcus faecium 202, ATCC No. 53519, viabil, stabil și uscat, adăugata la rațiile de alimente Tn raport de 226,8 [0,5lb]. 907,2/ tona [2,0 Ib) de hrană.
- 8. Metodă pentru favorizarea dezvoltării animalelor, conform revendicării 7, caracterizată prin aceea că, numărul de organisme din alimentația directă microbiană cu microsfere de acid gras este de la circa IxlO5 CFU/gm..2x10a CFU/gm.
- 9. Metodă pentru favorizarea dezvoltării animalelor, conform revendicării 7, caracterizată prin aceea că, animalul este pui.
- 10. Metodă pentru favorizarea dezvoltării animalelor, conform revendicării 7, caracterizată prin aceea că, animalul este o porcină.
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| US85269292A | 1992-03-17 | 1992-03-17 | |
| PCT/US1993/000867 WO1993019162A1 (en) | 1992-03-17 | 1993-02-03 | Fatty acid microspheres containing enterococcus for use to enhance growth and improve carcass quality |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| RO112896B1 true RO112896B1 (ro) | 1998-01-30 |
Family
ID=25313993
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| RO94-01518A RO112896B1 (ro) | 1992-03-17 | 1993-02-03 | Compoziţie de alimentaţie directă microbiană pentru creşterea animalelor şi metodă pentru favorizarea dezvoltării acesteia |
Country Status (13)
| Country | Link |
|---|---|
| EP (1) | EP0631616A4 (ro) |
| JP (1) | JP2849877B2 (ro) |
| BG (1) | BG99113A (ro) |
| BR (1) | BR9306121A (ro) |
| CA (1) | CA2131790A1 (ro) |
| CZ (1) | CZ225394A3 (ro) |
| HU (1) | HUT67965A (ro) |
| MX (1) | MX9301017A (ro) |
| RO (1) | RO112896B1 (ro) |
| RU (1) | RU2109052C1 (ro) |
| SI (1) | SI9300128A (ro) |
| SK (1) | SK111694A3 (ro) |
| WO (1) | WO1993019162A1 (ro) |
Families Citing this family (6)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US5292657A (en) * | 1990-12-31 | 1994-03-08 | Pioneer Hi-Bred International, Inc. | Process for preparing rotary disc fatty acid microspheres of microorganisms |
| AU6838996A (en) * | 1996-05-27 | 1998-01-05 | Alexei Nikolaevich Parfenov | Use of streptococcus faecium strains and composition containing the same |
| US20070059292A1 (en) * | 2003-08-26 | 2007-03-15 | Bakulin Igor G | Use of enterococcus faecium strains for curing hepatic insufficiency and for regenerating and intensifying metabolism in a liver |
| CN1913787B (zh) * | 2004-02-03 | 2014-11-26 | 增值研究合伙有限公司 | 在动物中促进生长的活体细菌的应用 |
| ITMI20120131A1 (it) * | 2012-02-01 | 2013-08-02 | Probiotical Spa | Batteri probiotici microincapsulati multistrato, loro produzione ed uso |
| CN112843043B (zh) * | 2021-02-20 | 2023-03-14 | 华中农业大学 | 盐霉素在制备抗冠状病毒药物中的应用 |
Family Cites Families (5)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB2016043A (en) * | 1978-03-08 | 1979-09-19 | Danochemo As | Bacteria-containing product for use in animal feeds, and its production |
| KR920006865B1 (ko) * | 1984-05-18 | 1992-08-21 | 워싱톤 유니버시티 테크놀러지 어소우시에이츠 인코오퍼레이티드 | 입자나 액적을 피복하는 방법과 장치 |
| US5292657A (en) * | 1990-12-31 | 1994-03-08 | Pioneer Hi-Bred International, Inc. | Process for preparing rotary disc fatty acid microspheres of microorganisms |
| HU9301855D0 (en) * | 1990-12-31 | 1993-12-28 | Pioneer Hi Bred Int | Dried, rotary disc fatty acid microencapsulated bacteria |
| HUT67466A (en) * | 1991-09-20 | 1995-04-28 | Pioneer Hi Bred Int | Fatty acid microencapsulated enterococcus for use with poultry |
-
1993
- 1993-02-03 WO PCT/US1993/000867 patent/WO1993019162A1/en not_active Ceased
- 1993-02-03 JP JP5516534A patent/JP2849877B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1993-02-03 EP EP93904784A patent/EP0631616A4/en not_active Withdrawn
- 1993-02-03 CA CA002131790A patent/CA2131790A1/en not_active Abandoned
- 1993-02-03 BR BR9306121A patent/BR9306121A/pt not_active Application Discontinuation
- 1993-02-03 RO RO94-01518A patent/RO112896B1/ro unknown
- 1993-02-03 CZ CZ942253A patent/CZ225394A3/cs unknown
- 1993-02-03 SK SK1116-94A patent/SK111694A3/sk unknown
- 1993-02-03 RU RU94043791A patent/RU2109052C1/ru active
- 1993-02-03 HU HU9402673A patent/HUT67965A/hu unknown
- 1993-02-24 MX MX9301017A patent/MX9301017A/es unknown
- 1993-03-17 SI SI19939300128A patent/SI9300128A/sl unknown
-
1994
- 1994-10-17 BG BG99113A patent/BG99113A/xx unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| SK111694A3 (en) | 1995-07-11 |
| HUT67965A (en) | 1995-05-29 |
| JPH07505056A (ja) | 1995-06-08 |
| WO1993019162A1 (en) | 1993-09-30 |
| CA2131790A1 (en) | 1993-09-30 |
| EP0631616A1 (en) | 1995-01-04 |
| BG99113A (en) | 1995-07-28 |
| MX9301017A (es) | 1993-09-30 |
| RU94043791A (ru) | 1997-03-10 |
| BR9306121A (pt) | 1998-01-13 |
| CZ225394A3 (en) | 1995-01-18 |
| SI9300128A (en) | 1993-09-30 |
| EP0631616A4 (en) | 1995-04-19 |
| HU9402673D0 (en) | 1994-11-28 |
| JP2849877B2 (ja) | 1999-01-27 |
| RU2109052C1 (ru) | 1998-04-20 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| IT1129682B (it) | Bioconversione di scarti agricoli in alimenti proteinici per l'alimentazione animale | |
| EA199800036A1 (ru) | Высоковлажное вещество для кормления домашних птиц и других животных | |
| EP0272968A3 (en) | Hygienic composition, especially for the care of dogs' teeth | |
| FR2785807B1 (fr) | Formulation de complement alimentaire, composition alimentaire la comprenant, ses utilisations | |
| RO113477B1 (ro) | Metodă pentru stimularea creşterii păsărilor de curte | |
| CA2087792A1 (en) | Feed composition for breeding cattle with n-3 fatty acid-accumulated beef | |
| MX173280B (es) | Composiciones antibioticas estabilizadas para alimentacion animal | |
| Rodriguez-Serna et al. | Growth and production of bullfrog Rana catesbeiana Shaw, 1802, at three stocking densities in a vertical intensive culture system | |
| ATE70699T1 (de) | Futtermittelzusatz zur verbesserung des wachstums bei landwirtschaftlichen nutztieren. | |
| RU96103819A (ru) | Кормовая добавка для молодняка крупного рогатого скота | |
| RU97112565A (ru) | Способ кормления пушных зверей | |
| JPS578741A (en) | Quality improvement of animal fur | |
| RU94043791A (ru) | Способ и состав микробиала прямого кормления для улучшения роста животных | |
| TR200401001T4 (tr) | Safra asitleri içeren hayvancılık teknolojisi formülasyonları. | |
| SE8402088L (sv) | Tillvextbefremjande foder och fordertillsatsmedel samt forfarande for framstellning derav | |
| Addy et al. | Intensive fattening of beef cattle by stall feeding on the Lilongwe plain, Malawi II. Utilisation of crop residues, crop by-products and leucaena | |
| RO84652B1 (ro) | COMPOZITIE FURAJERA PENTRU CRESTEREA SI DEZVOLTAREA PESTILOR CRESCUTI îN SISTEM INTENSIV | |
| SU954079A1 (ru) | Среда дл выращивани личинок синантропных мух | |
| RU96101427A (ru) | Способ кормления сельскохозяйственных животных и птицы | |
| Miller et al. | Mineral supplements for laying hens | |
| SU1540746A1 (ru) | Корм дл свиней | |
| RU92010090A (ru) | Кормовая добавка для сельскохозяйственных животных, пушных зверей и птиц | |
| Springhall | The Use of Selected Local Ingredients for Pig Rations in the Territory of Papua and New Guinea. | |
| SU1739934A1 (ru) | Способ выращивани сельскохоз йственной птицы | |
| RU95118792A (ru) | Способ регуляции воспроизводительной способности коров |