US2480106A - Concentric conductor electric cable - Google Patents
Concentric conductor electric cable Download PDF
Info
Publication number
US2480106A
US2480106A US687821A US68782146A US2480106A US 2480106 A US2480106 A US 2480106A US 687821 A US687821 A US 687821A US 68782146 A US68782146 A US 68782146A US 2480106 A US2480106 A US 2480106A
Authority
US
United States
Prior art keywords
conductor
tape
strips
tapes
concentric
Prior art date
Expired - Lifetime
Application number
US687821A
Other languages
English (en)
Inventor
Baguley Eric
International Standard Electric Corp
Original Assignee
Filing date
Publication date
Application granted granted Critical
Publication of US2480106A publication Critical patent/US2480106A/en
Anticipated expiration legal-status Critical
Expired - Lifetime legal-status Critical Current
Links
Images
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01B11/00Communication cables or conductors
    • H01B11/1873Measures for the conductors, in order to fix the spacers
Definitions
  • This invention relates to concentric conductor cables.
  • the projections on each edge overlie the outer side of the adjacent edge.
  • both inner and outer conductors consist of hollow tubes
  • Fig. 2 is a side elevation of the core of Fig. 1 with part of the outer conductor cut away.
  • the requirement to be met is that the internal diameter of the outer tubular conductor l is to be 0.975 inch or 24.8 mm.
  • the outer diameter of the inner conductor 2 should be 0.27 inch or 6.9 mm. to preserve the optimum ratio of 3.6 between the diameters of the conductors, from the point of view of ensuring the widest transmission band for a given attenuation.
  • the outer conductor I is formed from three or four longitudinally applied notched tapes each 1.03 inches (26.2 mm.) or 0.775 inch (or 19.7 mm.) wide by 0.01 inch (0.25 mm.) to 0.015 inch (0.38 mm.) thick.
  • the outer conductor is formed of four tapes I each 0.775 inch (19.7 mm.) wide.
  • a single tape 0.775 inch (19.7 mm.) wide of 0.01 inch (0.25 mm.) thick can be formed into the central conductor 2 giving a tube of external diameter 0.255 inch (6.5 mm.) which as central conductor to the 0.975 inch (24.8 mm.) tube gives a D/d ratio of 3.82.
  • the tape thickness to ensure this ratio with the construction shown is 0.022 inch or 0.51 mm. approximately, though thinner tapes give sufliciently robust tubes and it may not be considered essential for the reasons given, to use tape of this thickness.