US3869190A - Solderless wire connector - Google Patents
Solderless wire connector Download PDF
Info
Publication number
US3869190A
US3869190A US456135A US45613574A US3869190A US 3869190 A US3869190 A US 3869190A US 456135 A US456135 A US 456135A US 45613574 A US45613574 A US 45613574A US 3869190 A US3869190 A US 3869190A
Prior art keywords
wire
contact
connector
legs
contact elements
Application number
US456135A
Inventor
Jr James H Bazille
3M Co
Original Assignee
Minnesota Mining and Manufacturing Co
Filing date
Publication date
Priority to US456135A priority Critical patent/US3869190A/en
Application granted granted Critical
Publication of US3869190A publication Critical patent/US3869190A/en
Priority to DE19752514263 priority patent/DE2514263A1/de
Priority to AU79632/75A priority patent/AU7963275A/en
Priority to CH403275A priority patent/CH585973A5/xx
Priority to ZA00751957A priority patent/ZA751957B/xx
Priority to FR7509845A priority patent/FR2266327B3/fr
Priority to JP50037741A priority patent/JPS50131087A/ja
Priority to IT48855/75A priority patent/IT1035126B/it
Links
Images
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01R4/24Connections using contact members penetrating or cutting insulation or cable strands
Definitions
  • this requirement has limited solderless wire connector contacts for use on the No. 14 AWG and No. 12 AWG wires most common in home wiring to two wire slots.
  • solderless wire connector contacts for use on the No. 14 AWG and No. 12 AWG wires most common in home wiring to two wire slots.
  • a three wire connector constructed-in accordance with the present invention can be applied to No. 14 AWG or No. 12 AWG wire using a linemans pliers under normal hand pressure.
  • FIG. 2 is a top plan view thereof
  • FIG. 3 is a cross-sectional view taken along line 3-3 of FIG. 2;
  • FIG. 4 is a perspective view of the connector contact
  • FIG. 5 is a bottom view of the contact
  • FIG. 6 is an end vi ew of thecontact
  • FIG. 7 is a plan view of the contact into the U-shape.
  • the wire connector contact I2 comprises a pair of spaced, planar, interconnected, resilient contact elements 14 and 15 having wire receiving slots 17, 18 and 19 defined by parallel extended legs 21, 22, 23 and 24. Each slot 17, l8, 19 in one element 14, 15 is aligned with a corresponding slot 17, 18, 19, respectively, in the other element.
  • the insulating body 11 has side walls 37, end walls 38 and inner walls .39 defining three parallel open-faced wire receiving channels 41, 42 and 43. Transverse grooves 45 and 46 in the side and inner walls 37 and 39 permit insertion of the doubly folded contact 12, shown partially inserted in FIGS. 1 and 2.
  • Channels 41 and 42 are open only at one end, i.e.,
  • Channel 43 is open at both ends, i.e., at collars 50 and 51.
  • wire ends inserted through the sleeve 50 into the channels 41 and 42 will each be stopped within the body 11 in position for making electrical connection with the contact 12 and a wire inserted into channel 43 in a three-wire pigtail splice, a tap splice or an in-line splice.
  • the body is made of polypropylene and the circular wire accepting openings of 0.180 inch.
  • the contact 12 has an overall length of 0.630 inch.
  • the slots 17, 18, 19 are each 0.046 inch wide and the centerline to centerliine spacing between adjacent slots is 0.190 inch.
  • the relietcurves 29 and 30 are on a 0.062 inch radius, the furthest inward extent thereof aligning with the outer edge of the first slot at the respective ends.
  • the reverse curves 32 and 33 in the outside legs 21 and 24 are on a 0.125 inch radius, the center being on the center line of the nearest slot 0.206 inch along the center line from the end of the .I 3 legs;
  • the slo'tsare each 0.230 inch deep being smoothly radiused at their innermost ends.
  • the internal perforations 35 in legs 22 and 23 are generally centered in the respective legs and are 0.031 inch wide and 0.175 inch long, being smoothly radiused at the ends thereof.
  • each contact element is formedwith four legs defining three wire receiving slots.
  • each wire receiving slot is 0.046 inch wide.