BE366268A - - Google Patents
Info
Publication number
BE366268A
BE366268A BE366268DA BE366268A BE 366268 A BE366268 A BE 366268A BE 366268D A BE366268D A BE 366268DA BE 366268 A BE366268 A BE 366268A
Prior art keywords
cloth
block
blades
holder
eyelets
Other languages
French (fr)
Publication of BE366268A publication Critical patent/BE366268A/fr
Links
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L13/00Implements for cleaning floors, carpets, furniture, walls, or wall coverings
    • A47L13/10Scrubbing; Scouring; Cleaning; Polishing
    • A47L13/11Squeegees
Landscapes
  • Cleaning Implements For Floors, Carpets, Furniture, Walls, And The Like (AREA)
Description
   <Desc/Clms Page number 1>
  " Forte-torchon raclette ".
 <Desc/Clms Page number 2>
 <Desc/Clms Page number 3>
 caoutchouc, fixées par les oeillets 3 et par des clous 7.
 EMI3.1
  Dans cette position, la tringle 2 est   relovéc-contre   le manche 6.
 EMI3.2
  R E V Z ii D I C éS 1 1 0 iT .
**ATTENTION** fin du champ DESC peut contenir debut de CLMS **.
   <Desc / Clms Page number 1>
  "Forte-torchon raclette".
 <Desc / Clms Page number 2>
   Referring to these various figures, 1 is a block of hard wood, metal or other resistant material., Into which the handle 6 / of the ordinary type is fitted. At the upper part of this block are two eyelets in which a rod 2 pivots. This rod 2, made of galvanized wire or similar, comes, when it is folded down, to be placed with its larger side in a notch 9, made on one of the long lateral sides and in the upper part of the block. 1. By folding down this rod, it clamps the cloth 8 in this notch 9 and fixes it against the block 1.
   On the lateral side of the block 1 opposite to that in which the notch 9 was made, are embedded two bands 4 in