Info
Publication number
CH119528A
CH119528A CH119528DA CH119528A CH 119528 A CH119528 A CH 119528A CH 119528D A CH119528D A CH 119528DA CH 119528 A CH119528 A CH 119528A
Prior art keywords
metal
press
cerium
die
product obtained
Inventor
Company Westinghouse Lamp
Original Assignee
Westinghouse Lamp Co
Filing date
Publication date
Application filed by Westinghouse Lamp Co filed Critical Westinghouse Lamp Co
Publication of CH119528A publication Critical patent/CH119528A/fr
Links
Classifications
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21C23/00Extruding metal; Impact extrusion
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Cleaning And De-Greasing Of Metallic Materials By Chemical Methods (AREA)
Description
   filière sectionné de la presse de<B>la</B>       fig.    1.
  La pression requise pour forcer le métal  à travers la filière 9 dépend de la tempéra  ture de celui-ci et de la largeur de l'orifice de  la filière. Pour produire un fil d'un diamètre  de 1,27 à 1,78 mm, des résultats satisfaisants  peuvent être obtenus en maintenant le métal  à une température d'environ 500   C et en  appliquant une pression de 1100 à 1300 kg  par cm' sur le piston 13. Dans ce cas parti  culier, on emploiera un piston d'un diamètre  d'environ 22 mm.