CH200450A - Air-cooled star cylinder engine, in particular for vehicles. - Google Patents
Air-cooled star cylinder engine, in particular for vehicles.
Info
Publication number
CH200450A
CH200450A CH200450DA CH200450A CH 200450 A CH200450 A CH 200450A CH 200450D A CH200450D A CH 200450DA CH 200450 A CH200450 A CH 200450A
Authority
CH
Switzerland
Prior art keywords
air
cooled
fan
cylinder engine
vehicles
Prior art date
Application number
Other languages
German (de)
Inventor
Ringhoffer-Tatra-Werke A G
Original Assignee
Ringhoffer Tatra Werke Ag
Filing date
Publication date
Application filed by Ringhoffer Tatra Werke Ag filed Critical Ringhoffer Tatra Werke Ag
Publication of CH200450A publication Critical patent/CH200450A/en
Links
Landscapes
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
Description
  The cylinders 2 provided with cooling fins sit in a star shape on the crankcase 1 in which the crankshaft 10 is mounted. The cylinder heads 3 provided with ribs and the cylinder ends adjoining them require the strongest cooling.
  On the crankshaft 10 is a behaving large fan impeller 4 rotatably mounted bar; such that its circumference lies directly next to the cylinders 2 in the vicinity of the heads 3. The air emerging from the impeller 4 is blown over the shortest possible route over the cylinders and cylinder heads to be cooled. A hood 14 enclosing the fan and the cylinders serves to guide the air.