CH236151A - Laying wheel with spoons, especially for potato planters. - Google Patents
Laying wheel with spoons, especially for potato planters.
Info
Publication number
CH236151A
CH236151A CH236151DA CH236151A CH 236151 A CH236151 A CH 236151A CH 236151D A CH236151D A CH 236151DA CH 236151 A CH236151 A CH 236151A
Prior art keywords
rocker arm
pivot shaft
spring
laying
return spring
Other languages
German (de)
Inventor
Aktiengesellschaft Heinri Lanz
Original Assignee
Heinrich Lanz Ag
Filing date
Publication date
Application filed by Heinrich Lanz Ag filed Critical Heinrich Lanz Ag
Publication of CH236151A publication Critical patent/CH236151A/en
Links
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C9/00Potato planters
    • A01C9/04Potato planters with bucket wheels
Landscapes
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Table Equipment (AREA)
Description
  Legerad mit L¯ffeln, insbesondere f r Kartoffellegemaschinen.
   Fig. 3 zeigt die Schwenkwelle.
   Fig. 4 ist ein Schnitt durch die Buchse. während
Fig. 5 die Buchse in Ansicht von vorn zeigt.
   Die Feder   13    greift mit einem Ende   25    in einen Schlitz 26 der   Buehse      22    ein, der zur Bohrung 23 derart angeordnet ist, daB die einzelnen Teile nur in einer bestimmten, betriebs   fähigenLagezusammengebautwerdenkön-    nen. in der die Feder die e erforderliche Vorspannung hat. Die Feder stützt sich mit ihrem andern freien Ende 27 in der Federkammer   20    ab. Nach dem Zusammenbau der Teile wird das mit Gewinde versehene Ende   28    der Schwenkwelle 9 durch Muttern 29 und   30    gesichert.
   Der Zusammenbau geht nun   folgender-      malien    vor sich :
ZunÏchst wird die Buchse   22    derart in das Lagerauge   18    der   Federkammero20 einge-    setzt, daB der Schlitz 26 der   Kammeröffnung      zugekehrt ist. dann kann    die Feder 13 bequem in die Kammer 20 eingelegt werden, und zwar so. daB ihr Ende   25    in den Schlitz   26    eingreift. Hierauf wird die Schwenkwelle 9 in das Lagerauge 19 eingeschoben und ihr Ende 24.   28    durch die Feder   1 : 3,    die Bohrung   23    der Buchse 22 und diejenige des vorher in die Löffelhöhlung 15 eingelegten Kipphebels   8    hindurchgeführt.
   Fig. 3 shows the pivot shaft.
   Figure 4 is a section through the socket. while
Fig. 5 shows the socket in a front view.
   As in the drawing of the main patent, 5 again denotes a spoon which is fastened to the side wall of the laying wheel 1 of a potato harvester and lies opposite the opening 4 in the laying wheel 1 arranged in the side wall. The bucket 5 is provided with a rocker arm 8 which is connected to a pivot shaft 9 mounted on the bucket.
   The spring 13 engages with one end 25 in a slot 26 of the sleeve 22 which is arranged in relation to the bore 23 in such a way that the individual parts can only be assembled in a specific, operable position. in which the spring has the required preload. The spring is supported with its other free end 27 in the spring chamber 20. After the parts are assembled, the threaded end 28 of the pivot shaft 9 is secured by nuts 29 and 30.
   The assembly now takes place as follows:
First, the bush 22 is inserted into the bearing eye 18 of the spring chamber 20 in such a way that the slot 26 faces the chamber opening. then the spring 13 can be conveniently placed in the chamber 20, as follows. that its end 25 engages in the slot 26. The pivot shaft 9 is then pushed into the bearing eye 19 and its end 24, 28 is passed through the spring 1: 3, the bore 23 of the bush 22 and that of the rocker arm 8 previously inserted into the spoon cavity 15.