CH273437A - Appareil à centrer. - Google Patents
Appareil à centrer.
Info
Publication number
CH273437A
CH273437A CH273437DA CH273437A CH 273437 A CH273437 A CH 273437A CH 273437D A CH273437D A CH 273437DA CH 273437 A CH273437 A CH 273437A
Prior art keywords
plate
angle
bisector
centered
base
Inventor
Jeanbourquin Rene
Original Assignee
Jeanbourquin Rene
Filing date
Publication date
Application filed by Jeanbourquin Rene filed Critical Jeanbourquin Rene
Publication of CH273437A publication Critical patent/CH273437A/fr
Links
Classifications
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25DPERCUSSIVE TOOLS
    • B25D5/00Centre punches
    • B25D5/02Automatic centre punches
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Butt Welding And Welding Of Specific Article (AREA)
Description
  Les rebords, au lieu d'être rabattus à angle  droit sur le plan de la plaque, pourraient  aussi être     obliques    par rapport audit plan,  par     exemple    comme représenté en. 2' et 3' ou  comme présenté en 2" et 3".