Verfahren zur Herstellung eines substantiven 2,3-Oxynaphthoesäurearylids.
Info
Publication number
CH305720A
CH305720A CH305720DA CH305720A CH 305720 A CH305720 A CH 305720A CH 305720D A CH305720D A CH 305720DA CH 305720 A CH305720 A CH 305720A
Prior art keywords
oxynaphthoic acid
preparation
methyl
substantive
arylide
Inventor
Farbwerke Hoechst Akt Bruening
Original Assignee
Hoechst Ag
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of CH305720A publication Critical patent/CH305720A/de
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09B43/00Preparation of azo dyes from other azo compounds
    • C09B43/12Preparation of azo dyes from other azo compounds by acylation of amino groups
Landscapes
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
EMI0001.0010
  Gegenstand des vorliegenden Patentes ist  ein Verfahren zur Herstellung eines Substan  tiven     2,3-OYynaphthoesäurearylids,    welches  dadurch     gekennzeichnet    ist, dass man     2,3-Oxy-          naphthoesäure        mit        1-(3'-Aminöphenyl)-3-me-          thyl-        4-(2"-methyl-4"-chlorbenzol-l"-azo)-5-          pyrazolon    kondensiert.
       Beispiel:     34 Gewichtsteile     1-(3'-Aminophenyl)-3-ine-          thyl-    4- (2" -     methyl-    4" -     chlorbenzol-1"-azo)        -5-          pyrazolon    von der folgenden Formel