CH401379A - Apfelsinenschäler - Google Patents
Apfelsinenschäler
Info
Publication number
CH401379A
CH401379A CH407663A CH407663A CH401379A CH 401379 A CH401379 A CH 401379A CH 407663 A CH407663 A CH 407663A CH 407663 A CH407663 A CH 407663A CH 401379 A CH401379 A CH 401379A
Authority
CH
Switzerland
Prior art keywords
orange
peeler
handle
peel
orange peeler
Prior art date
Application number
CH407663A
Other languages
English (en)
Inventor
Ohliger Dieter
Original Assignee
Karl Engels Rasierapparatefabr
Filing date
Publication date
Application filed by Karl Engels Rasierapparatefabr filed Critical Karl Engels Rasierapparatefabr
Priority to CH407663A priority Critical patent/CH401379A/de
Publication of CH401379A publication Critical patent/CH401379A/de
Links
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J17/00Household peeling, stringing, or paring implements or machines
    • A47J17/02Hand devices for scraping or peeling vegetables or the like
    • A47J17/04Citrus fruit peelers
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Food-Manufacturing Devices (AREA)
  • Knives (AREA)
Description
  In der Zeichnung ist der     Apfelsinenschäler    gemäss  der Erfindung dargestellt. Es zeigt:       Fig.    1 den     Apfelsinenschäler    in Ansicht,       Fig.    2 in Seitenansicht,       Fig.    3 das Erzeugen von Einschnitten in der  Schale einer Apfelsine mittels des     Apfelsinenschälers     und       Fig.    4 das Abziehen der     in        einzelne        Streifen    zer  schnittenen Schale der Apfelsine mittels des     Apfelsi-          nenschälers.